Sociální systém - programový bod - schváleno

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Chceme se přiblížit takovému uspořádání společnosti, ve kterém systém přerozdělování do té míry motivuje ke smysluplné práci, že ji vykonává tolik lidí, kolik je zapotřebí k vytvoření zdrojů pro všechny.
Tohle trošku zavání cílem, aby se "produkovalo právě jen tolik zdrojů, kolik je potřeba", což mi zavání jednak stagnací a za druhé nějaký "centrálním plánováním" kolik zdrojů je potřeba takže bych rád nějakou reformulaci směrem buď "že systém přerozdělování nedemotivuje k práci", nebo tak. (Ještě si to nechám uležet, ale prostě myšlenka.)
Současně chceme vytvořit prostor pro rozvoj nekomerčních aktivit (viz bod svobodná kultura, volnočasové aktivity), které pracovní trh neumí ohodnotit.
- závorka by něměla být takto, ale aktivní hypelink by měl být přímo začleněn do textu.
Základní příjem by mohl nahradit minimální mzdu, protože člověk by měl větší svobodu v rozhodování, zda a za jakých podmínek bude pracovat.
- Zde bych rád byl progresivnější - "Základní příjem by odstranil minimální mzdu, protože člověk by měl větší svobodu v rozhodování, zda a za jakých podmínek bude pracovat."
Minimální mzda, pokud vskutku je dost prostředků na ZP a v ZP dost prostředků na důstojný život stěží je potřeba.
Martin Shánil moderuje:
Přesunuto
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
anonym2064

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Vaclav Klecanda píše:Kdyz je bod schvalen, videl bych to spis toto vlakno zamknout a vyspawnovat nove. Ten, kdo se nechce trapit genezi, jak soucasne zneni vznikalo, ale zajima ho, jaky je jeho dalsi plan, se tak nemusi prkousavat zbytecne starymi vecmi...
Souhlas, ale udělat to musí zřejmě Martin Shánil coby garant a tedy i moderátor. Rozdělit vlákno a založit nové (vzájemné odkazy, samozřejmě).

K návrhům Vojty Pikala - už jsem mu to říkala osobně - navrhovat změnu programového bodu cca týden po schválení, když tu byl projednáván 3 měsíce je tak trochu na pěst. zvláště, když jde o tak "podstatné" výhrady. Ale proč ne. jen se obávám, že se to stane zvykem a po...me se z toho. :x
Navíc, když Vojta to projednávání moderuje, že....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vasicek, Ivan.Sirko
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od anonym2064 »

Kdo máte připomínky k současnému schválenému znění, pište je sem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Wagnerova, Ivo.Vasicek
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Vojtech Pikal píše:
Chceme se přiblížit takovému uspořádání společnosti, ve kterém systém přerozdělování do té míry motivuje ke smysluplné práci, že ji vykonává tolik lidí, kolik je zapotřebí k vytvoření zdrojů pro všechny.
Tohle trošku zavání cílem, aby se "produkovalo právě jen tolik zdrojů, kolik je potřeba", což mi zavání jednak stagnací a za druhé nějaký "centrálním plánováním" kolik zdrojů je potřeba takže bych rád nějakou reformulaci směrem buď "že systém přerozdělování nedemotivuje k práci", nebo tak. (Ještě si to nechám uležet, ale prostě myšlenka.)

Tento odstavec vyjadřuje vybalancování mezi sociálním komfortem a motivací k práci. Pokud je sociální komfort příliš velký může dojít k takovému poklesu motivace k práci, že by vznikl nedostatek produktů (projeví se inflací), tak je nutné soc. komfort snížit, aby motivace k práci vzrostla. Tedy výši NZP řídit tak, aby byla ve shodě se situací na trhu (nabídka/poptávka).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Klecanda, Robert.Magni
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

OFFTOPIC[quote="Lenka Wagnerova"]
Navíc, když Vojta to projednávání moderuje, že....[/quote]
Právě když moderuje (předsedá) tak vystoupit nesmí.

Ivo Vasicek píše:...
Souhlas, ale já tam právě tu snahu o motivaci a balanc proti přílišnému komfortu úplně "neslyším". Je to spíše jazykový problém, než programový.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Nepodmíněný základní příjem není pouze sociálním opatřením. Z pohledu ekonomů odpovědných za měnovou stabilitu je to i nástroj měnové (zde v podstatě fiskální) politiky.
Já si dokonce myslím, že ve vyspělých ekonomikách je fiskální dopad mnohem důležitější než sociální. Proto řeším propojení obou bodů.
Chtěl bych rozpracovat financování NZP formou měnového uvolňování. (nyní už mám potvrzeno, že ČNB na nákup EUR natiskla 200 miliard a vypadá to, že cenový výkyv, který byl převážně spekulativní nebude pokračovat a pro splnění inflačního cíle jsou připraveni vytisknout ještě cca 100 miliard. Mám info (analyticio ČNB), že by trh potřeboval nyní "sypat" zhruba 25miliard Kč měsíčně. Přes banky to na trh nejde dostat. Takže bych už teď pro začárek rozdával cca 2000 měsíčně každému a nemusí ČNB čarovat na fin. trzích.OFFTOPICtady nejde o ty lidi, že budou mít nějaký prachy, ale o celou ekonomiku, že to přes ty lidi pěkně distribuované plošně nateče na trh. Od člověka se to hodně protočí maloobchod, služby, distribuce, výrobce, když to valej do bank, často to míří mimo domácí ekonomiku nebo deformuje trh
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 5):
anonym2064, Lenka.Wagnerova, Ivan.Sirko, Jan.Hotarek, V__
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

@Vojta: Já to čtu/vnímám jinak než Ty. Chápu to od začátku jako určitou samoregulaci, něco jako tržní ekonomika (prosím číst s velkými uvozovkami). Určitě to nikdo z nás, kteří to spáchali, nemyslel v tom smyslu, jak píšeš. Ale důležité je, že to není až tak jednoznačné, potom asi má smysl přemýšlet o přeformulování.
Nelze stanovit výši ZP nějak od stolu, trvale...., hlavně z počátku ne moc vysoko. zavedení ZP nutně povede ke změnám platů (hlavně struktury vzhledem k profesím), cen. To zase ovlivní poptávku po práci na straně jedné a po pracujících jednotlivých profesí na straně druhé. Postupně se to bude vybalancovávat, až se dojde k výši ZP, při které to bude tak, jak je psáno v programovém bodu.

Ke stagnaci: svým způsobem je stagnace ve smyslu (ne)růstu zisku nutná. Rozvoj společnosti je třeba začít chápat zcela jinak než růst výroby, zisku, obratu apod. To by už planeta neustála. Navíc je tu provázanost zisku s dluhem - viz Ivo, který o tom mockrát mluvil a psal. Takže z mého hlediska je stagnace (v pozitivním smyslu slova) dobře. Hrozí totiž reálně pokles kvality života, jestli nepřijmeme poměrně radikální změnu ekonomického myšlení.

OFFTOPICTa výmluva na moderování mě fakt rozsekala.... ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Ivan.Sirko, Ljuba.Polakova, Ivo.Vasicek
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5611
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22643 poděkování
Dostal poděkování: 4589 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sociální systém - programový bod - schváleno

Příspěvek od Robert.Magni »

Probíhá určitá diskuze k přípravě novely zákona,tady takový vzorek
§4
(1) Sociálně-právní ochranu zajišťují orgány sociálně-právní ochrany, jimiž jsou
a) krajské úřady,
b) obecní úřady obcí s rozšířenou působností,
c) obecní úřady a újezdní úřady; ustanovení tohoto zákona o obecních úřadech se vztahují i na újezdní úřady,
d) ministerstvo,
e) Úřad,
f) Úřad práce České republiky - krajské pobočky a pobočka pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“).
(2) Sociálně-právní ochranu dále zajišťují
a) obce v samostatné působnosti,
b) kraje v samostatné působnosti,
c) komise pro sociálně-právní ochranu dětí,
d) další právnické a fyzické osoby, jsou-li výkonem sociálně-právní ochrany pověřeny, (dále jen "pověřená osoba").
To se mi líbí ·
Probíhá to ve skupině,kde je i několik poslanců,takže to není úplné plácání do větru.Bylo by fajn se tomu věnovat trošku ficiálněji
https://www.facebook.com/groups/154358318045948/
Zdeňka Šárová asi není nutná polemika
4 hod · To se mi líbí · 1

Tereza Mrhálková jedeme dál
4 hod · To se mi líbí · 1

Robert Magni Jen maličkost.Právní ochranu bych svěřil právníkům.Tohle všeználectví hozené na bedra úředníků je totální hujerství
4 hod · To se mi líbí · 1

Robert Magni A druhé hujerství - úředník hájí dítě proti rodičům,kteří ovšem na ochranu žádný nárok nemají.A zároveň tentýž úředník má hájit celou rodinu,de facto i proti sám sobě.... Tohle je totální úlet. Není divu,že to nefunguje.Ochrana dětí měla zůstat v rukou orgánů trestních.
3 hod · To se mi líbí

Robert Magni Pomáhat a chránit má na autech policie.Proč má totéž dělat i nějaká banda amatérů ?
3 hod · To se mi líbí

Robert Magni A velký úlet je hlavně to d) : d) další právnické a fyzické osoby, jsou-li výkonem sociálně-právní ochrany pověřeny, (dále jen "pověřená osoba"). .....Soukromé firmy chrání děti před rodiči....a to výdělečně.Tady už vůbec nejde mluvit o zájmu dětí
2 hod · To se mi líbí

Tereza Mrhálková pověřené osoby jsou prověřené a navíc musí splňovat určitá kritéria, rozhodně to nejsou výdělečné podniky. Pověřené osoby jsou doprovodné organizace, nebo organizace, které poskytují služby rodinám v nouzi apod.
2 hod · To se mi líbí

Robert Magni A tady je kámen úrazu.Tady se neshodneme
2 hod · To se mi líbí

Tereza Mrhálková Roberte, ale pod tímto pojmem jsou i organizace, které poskytují služby rodinám, aby nedošlo k odebrání dítěte, opravdu si myslíte, že neziskové organizace jsou ti, kteří se na systému přiživují?
2 hod · To se mi líbí

Robert Magni Existence pomahačů je závislá na tom,aby měli dostatek pomáhaných...A jak o pomáhané probíhá válka mezi ústavy,FODem a neziskovkami už nějakej čásek lze pozorovat....
2 hod · To se mi líbí

Tereza Mrhálková kompletní seznam pověřenek naleznete zde: http://www.mpsv.cz/cs/14481, navíc podléháme mnohem větší kontrole než samožné úřady, které vlastně kontrolují samy sebe
MPSV.CZ : Pověřené osoby
Ministerstvo práce a sociálních věcí, MPSV, ministerstvo, práce, sociální, podpora, SSP, důchod, důchody, rodina, zabezpečení, péče, ochrana, děti, dětí, právo, zaměstnanost, pojištění, nemoc, nemocenské, nemocenská, postižení, zdravotně, ZPS, zaměstnávání, služby, pomoc, pracovní, místa, volná, EU,…
MPSV.CZ|AUTOR: MPSV ČR
2 hod · Už se mi to nelíbí · 1

Robert Magni Pořád si trvám na svém Je v tom příliš mnoho faktorů,které se mohou zvrhnout. h) vyhledávat děti uvedené v § 2 odst. 2, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí formou pěstounské péče nebo osvojení a oznamovat je obecnímu úřadu obce s rozšířenou působnost ...... Nepatří mezi pověřené právnické osoby i kojeňáky a FOD ? A u obou se to zvrhlo.
2 hod · To se mi líbí
Probíhá to ve skupině,kde je i několik poslanců,takže to není úplné plácání do větru.Bylo by fajn se tomu věnovat trošku ficiálněji
https://www.facebook.com/groups/154358318045948/
Naše vlákna k tématu
piratska-poradna-f285/proti-dobru-se-st ... 77-60.html

socialni-system-f548/pomozme-vratit-det ... 6-100.html

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“