Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Spravedlnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1109 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Jakub.Burget »

Jj, nějak na to nemám čas ani chuť, spíš jsem chtěl prezentovat jen můj názor. Spíš bychom se měli zamyslet nad tím co udělat pro to, aby se člověk nedostal do exekuce, tedy řešit příčinu, ne následek....což je mnohem méně populistické,ale také mnohem větší oříšek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Burget za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Dominika.Michailidu
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
Marek.Dluhos
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 742 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Marek.Dluhos »

Jakub Burget píše:Nečetl jsem tohle vlákno, každopádně můj názor je, že zrušit soukromé exekutory je populismus a ve skutečnosti by to byla obrovská chyba. Stačí se podívat, jak malou motivaci má stát cokoliv dělat pořádně, jak je justice obecně přehlcená, že všechno trvá roky, všude jsou průtahy a to se dělá jen to nezbytné minimum.

Soukromý exekutor je motivován svým ziskem, živí se tím, tzn. že se opravdu snaží vymoci pro věřitele to co mu dlužník nezaplatil. Exekutor primárně není ten kdo celou věc zavinil,ale ten kdo si vytvořil dluhy a pak je neplatil.
Právě že ty průtahy bez soukromých exekutorů by vedly k tomu, že by půjčovalo daleko méně firem, lichvářů atd. Stejně jako by se poplatky za teplo, vodu musely spíš vybírat na zálohu dopředu, než čekat kdo kde nezaplatí a pak desetinásobně nechávat vydělávat tyto legální teroristy.

Že lidé dělají dluhy je normální, nemá se tady schválně vytvářet tolik možností, jak se do dluhů i přes 1 korunu na 20 000 Kč.

Jejich zrušení není žádný populismus, byli zrušeni i dozorci v koncentrácích - protože se prostě doba změnila.

Většina ostatních stran už by to zavedla, kdyby jejich vedení nebylo prolezlé mafiány, kteří na spojení s exekutory vydělávají.

Zrušit je!
Jakub Burget píše:Jj, nějak na to nemám čas ani chuť, spíš jsem chtěl prezentovat jen můj názor. Spíš bychom se měli zamyslet nad tím co udělat pro to, aby se člověk nedostal do exekuce, tedy řešit příčinu, ne následek....což je mnohem méně populistické,ale také mnohem větší oříšek.
Samozřejmě by se měly řešit příčiny - nenechat české občany tolik okrádat, jak se to děje od 1989 systematicky, zavést VZP. Ale taky NENÍ POPULISMEM, JESTLIZE SE ZRUSI SKUPINA S PRAVOMOCEMI PODOBNYMI STALINOVE NKVD - tehdy taky za ukradeni 3 klásků z pole jsi dostal 5 či 10 let v GULAGU - to odpovídá činnosti této skupiny v ČR. Dluh nedluh, tohle nemá v mé zemi existovat. Takže mi přestaň tvrdit něco o populismu, když existenci tohoto nehodlám akceptovat.
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1109 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Jakub.Burget »

Počkej, takže dělat dluhy je normální,ale platit je už normální není? Dokážeš si představit co by to udělalo už s tak slabou právní jistotou v ČR, jak by podražily půjčky pro slušné lidi, poškodilo ekonomiku, zvlášť v oblasti stavebnictví a jiných spotřebních úvěrů etc. etc.

Dalším zahlcením justice by se prodloužily i průtahy v jiných věcech, které soudy řeší, jelikož jsou to spojené nádoby, nebo by musel stát zaplatit tisíce dalších pracovníků, kteří by nahradili exekutory, na což nevím kde by vzal.

Místní příslušnost, tedy teritorialita jak uvedl kolega (ač to nejsou stejné termíny), může tento problém pomoci řešit,ale tento radikalismus je populistický a dovolím si tvrdit, že i poměrně nedomyšlený. Každý zásah do tohoto systému na X následků na další jeho oblasti, je třeba se zamyslet nad věcí komplexně.
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
David.Michal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1220
Registrován: 28 kvě 2012, 12:40
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1628 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od David.Michal »

Jde o to zrušit soutěž mezi exekutory. Zda se provede místní příslušností, nebo převedením jejich pravomocí na soudní vykonavatele, už není tak podstatné. (pro exekutory jistě ano)

To že se tolik lidí dostává do exekuce má mnoho příčin. Ale jednou z nich je právě existence kšeftu s dluhy. Pokud tento se výrazně pomocí zákonů omezí, pak ubude i exekucí.

Tedy:
1. zrušit soutěž mezi exekutory
2. umožnit oddlužení nemajetným
3. omezit a trestat lichvu

To jsou imho body, které mohou výrazně přispět k praktickému omezení kšeftu s dluhy.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Robert.Magni »

Jakub Burget píše:Počkej, takže dělat dluhy je normální,ale platit je už normální není? Dokážeš si představit co by to udělalo už s tak slabou právní jistotou v ČR, jak by podražily půjčky pro slušné lidi, poškodilo ekonomiku, zvlášť v oblasti stavebnictví a jiných spotřebních úvěrů etc. etc.

Dalším zahlcením justice by se prodloužily i průtahy v jiných věcech, které soudy řeší, jelikož jsou to spojené nádoby, nebo by musel stát zaplatit tisíce dalších pracovníků, kteří by nahradili exekutory, na což nevím kde by vzal.

Místní příslušnost, tedy teritorialita jak uvedl kolega (ač to nejsou stejné termíny), může tento problém pomoci řešit,ale tento radikalismus je populistický a dovolím si tvrdit, že i poměrně nedomyšlený. Každý zásah do tohoto systému na X následků na další jeho oblasti, je třeba se zamyslet nad věcí komplexně.
Stavebnictví je závislé na dotacích,takže tam by hůř nebylo,úvěry jsou předražené právě díky snadné dostupnosti,vymahatelnost dluhů vznikem soukromých exekutorů totiž nevzrostla.A ta blbost o růstu nákladů státu ni komentář nepotřebuje,tam to je opět přesně naopak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Marek.Dluhos

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Michael.Polak »

Přiznávám se, že je mi jedno, jestli nedoplatek vymůže stát, nebo soukromá osoba. To je technický detail.

Spíš mi teď znova trklo, jak můžou nedoplatky vzniknout a že některé instituce téměř záměrně odkládají upomínání konvenčními kanály na poslední chvíli.

Na mě např. přistála exekuce na 9 let starý nedoplatek zdravotního pojištění za mého (tehdejšího) zaměstnance. To je sice těsně před promlčením, ale protože jsem tohle podnikání dávno převedl na jiný subjekt (s.r.o.), tak pro mě bylo dost složité dohledat, v jakém období ten nedoplatek vznik (navíc oni vymáhali nejdřív penále vzniklé v úplně jiném období, to mi zmátlo a nejdřív jsem to rozporoval).

Je je možné, že ta zdravotní pojišťovan (OZP) 9 let mlčela a čekali, až pro ně výše toho penále začne být zajímavá a potom poslali nejprve upomínku na penále (které jsem nechápal za co je, v první řadě) a pak teprve přiznali, že je tam nedoplatek? (který jsem mohl dávno zaplatit, kdybych věděl, že tam je - co takhle připomenout se první rok po odhlášení toho zaměstnance?)

V kombinaci se zásadou "nejvýše jednou tolik" by zásada "pohledávka - zejména vzniklá na základě zákona - musí být pravidelně upomínána, jinak je promlčena" taky neškodila. Pokud by to vymáhání bylo nějak férové, tak je v podstatě jedno, jestli to budou státní nebo soukromí zaměstnanci - jde o to, aby nevznikaly takhle absurdní situace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Robert.Magni

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Marek.Dluhos
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 742 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Marek.Dluhos »

Jakub Burget píše:Počkej, takže dělat dluhy je normální,ale platit je už normální není? Dokážeš si představit co by to udělalo už s tak slabou právní jistotou v ČR, jak by podražily půjčky pro slušné lidi, poškodilo ekonomiku, zvlášť v oblasti stavebnictví a jiných spotřebních úvěrů etc. etc.

Dalším zahlcením justice by se prodloužily i průtahy v jiných věcech, které soudy řeší, jelikož jsou to spojené nádoby, nebo by musel stát zaplatit tisíce dalších pracovníků, kteří by nahradili exekutory, na což nevím kde by vzal.

Místní příslušnost, tedy teritorialita jak uvedl kolega (ač to nejsou stejné termíny), může tento problém pomoci řešit,ale tento radikalismus je populistický a dovolím si tvrdit, že i poměrně nedomyšlený. Každý zásah do tohoto systému na X následků na další jeho oblasti, je třeba se zamyslet nad věcí komplexně.
Místní příslušnost je jen další klička pomocníků exekutorů a jejich lobbyistů, včetně těch naivních občanů, kteří si nechali do hlavy vetlouct "důležitost" existence exekutorů pro náš stát a jeho fungování! Aby se diskutovalo o detailech, "rozkecalo" se to, natáhlo na dalších x let a vřed hnisal dál!

Fungovalo to i před nima, jen nebylo tolik společností dávajících půjčky atd. Zavedlo se to právě proto, aby tento mafiánský kapitalismus mohl více prokvétat. Každý by měl platit dluhy, až na to má - v rámci dobrých vztahů mezi sousedy či občany své země. To, co se děje tady je něco jako odrůda fašismu, krytá bohulibými cíli. Ve státě bez exekutorů by se měl stát daleko více zajímat o to, aby byli občané milionáři a nedělal jim probléím zaplatit jednou ročně doplatek za plyn či elektřinu a podobné věci, které tady dostávají do dluhů stále více lidí! A systtém je těmito mafiány ve vládních stranách schválně stále více takto nastavován, aby podobné exekutorské a jiné firmy přes prostředníky na ně napojené a s nimi spojený systém bank, půjček atd. fungoval! Ke škodě občanů, které to má držet v maximálním otroctví! Takže naopak si myslím, že celostátně by to zlepšilo právní jistotu - daleko více lidí by mělo pocit, že žije v právním státě s právem pro ně a ne pro mafie, co si něco prohlasují! A že má smysl tomuto právu a státu věřit. Půjček by ubylo a bylo by to jen dobře. Ať ti co mají našetřeno to raději roztočí v podnikání a investují do rozvoje a pracovních míst, když ty peníze mají!
Uživatelský avatar
msuchan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 870
Registrován: 29 říj 2013, 11:25
Profese: nacionalista, militantní antikonzument,
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 1433 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od msuchan »

Jakub Burget píše:Nečetl jsem tohle vlákno, každopádně můj názor je, že zrušit soukromé exekutory je populismus a ve skutečnosti by to byla obrovská chyba. Stačí se podívat, jak malou motivaci má stát cokoliv dělat pořádně, jak je justice obecně přehlcená, že všechno trvá roky, všude jsou průtahy a to se dělá jen to nezbytné minimum.

Soukromý exekutor je motivován svým ziskem, živí se tím, tzn. že se opravdu snaží vymoci pro věřitele to co mu dlužník nezaplatil. Exekutor primárně není ten kdo celou věc zavinil,ale ten kdo si vytvořil dluhy a pak je neplatil.

Na druhou stranu bych byl pro to, aby měl exekutor určenou nějakou místní příslušnost, tzn, určitou územní oblast kde působí. Tím by se zamezilo obrovským exekutorům typu JUDr. Vrány apod. Ti vlastně svou práci už dávno nedělají pořádně a stali se z nich velmi mocné lobby, které i překračuje legislativu a chová se neeticky. Navrhoval bych pro exekutora stejný model, jako je u notáře.
To je stále dokola a dokola...
Když jsi nečetl vlákno a vlákna předchozí, o desítkách stran, tak absolutně nejsi kompetentní sem něco psát, a už vůbec ne sem psát po 1001-ní stejné věci, jako všichni ti ostatní, co o tom nemají pojem.
Jen plevelíš. Podobní lidé tu stále a stále dokola rozbíjejí toto téma....

"ale ten kdo si vytvořil dluhy a pak je neplatil" to je primární promo srágora vymahačkého byznysu...tedy řadový člověk má žít v iluzi, že příčinou exekucí je, že si někdo "pučil a pak neplatil."

Jen o pár postů výše jsem ti psal o případech, kdy se cvičně "exekuují" lidi, za účelem testu, zda ještě mají doklad úhradě pokuty za parkování... žalují lidé za smyšlené bankovní poplatky...a to poté, co už jednou k tomu soud vyhráli...

Exekutor se neživí "snahou pro věřitele něco vymoci", ale poplatky a provizemi, které si za úkony exekuování může nárokovat. Popř. byznysem se zabavenými věcmi.
Doposud nebylo třeba vyjasněno a vyčísleno, kolik z vymožených peněz zůstane exekutorům a advokátům...a kolik jich skutečně dostal věřitel...

Jako věřitel - přál by sis systém, kdy ti někdo dluží 100 tis., přesně těch 100 tis. (nikoliv více) z něj lze reálně vymoci...takže je vymoženo 100 tis....a na tebe nakonec zbyde jen 10 tis..???
Nebo chtěl jako druhý přijít k dlužníkovi, kterého už před tebou slíkli do trenýrek za advokátní a exekutorské poplatky...? a na tebe už nic nezbylo..?
Nebo k čemu ti je, když ti někdo dluží 1 mil., exekutor mu zabaví barák a kulišácky ho prodá za 250 000...
Tito uživatelé poděkovali autorovi msuchan za příspěvky (celkem 2):
Marek.Dluhos, anonym2064
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1109 poděkování

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Jakub.Burget »

Jako věřitel - přál by sis systém, kdy ti někdo dluží 100 tis., přesně těch 100 tis. (nikoliv více) z něj lze reálně vymoci...takže je vymoženo 100 tis....a na tebe nakonec zbyde jen 10 tis..???
Nebo chtěl jako druhý přijít k dlužníkovi, kterého už před tebou slíkli do trenýrek za advokátní a exekutorské poplatky...? a na tebe už nic nezbylo..?
Nebo k čemu ti je, když ti někdo dluží 1 mil., exekutor mu zabaví barák a kulišácky ho prodá za 250 000...
Jenom v těch pár větách je tolik kravin, že to skoro nestojí za odpověď.

No nic, je evidentní, že informace máte zřejmě z medií a děláte ramena na základě nepodložených informací.

Doporučuji si přečíst zák.č. 120/2001 v platném znění a vyhlášku Ministerstva Spravedlnosti č. 330/2001 v platném znění.

Je rozdil mezi hatem a informovanou kritikou
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Burget za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Jakub.Backa
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přišel čas zrušit soukromé exekutory

Příspěvek od Robert.Magni »

Skutečnost je taková,že se tu plácáme na jednom místě a k ničemu to nevede.Takže udělejte někdo nějaký návrh na něco,co by šlo udělat nebo odhlasovat.

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“