Soukromé informace (existují vůbec?) a sdílení s BIS

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zdenek Strnad
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: x
Dal poděkování: 114 poděkování
Dostal poděkování: 756 poděkování

Soukromé informace (existují vůbec?) a sdílení s BIS

Příspěvek od Zdenek Strnad »

Rád bych se na něco dotázal: Kde začíná a končí sdílení informací z fóra a pirátských mailů?

Důvod je jasný. V minulých dnech se tady otevřelo vlákno, ve kterém se diskutuje předávání informací směrem k BIS. Krtek to potvrdil, ostatní se k tomu nevyjádřili. Nicméně fakt, že informace z mého soukromého mailu mohou volně proudit k tajným službám či komukoliv jinému bez mého vědomí, mi vadí. (pokud je tedy mail na @pirati.cz považován za soukromý).

Netvrdím, že je to za každou cenu špatně. Sám Krtek to komentoval slovy:
Lukas Novy píše:Poserte se z toho, ze s dilim bez vyjimky vsem.
Je to otázka filozofie a přístupu k věci. Jsou zde dva názorové proudy: bud sdílet bez výjimky všechno, být otevřený 100% a radikálně rezignovat na jakékoliv důvěrné informace, nebo právo na soukromí lidem přiznat a říct: toto a toto jsou nedotknutelné soukromé informace. Oba dva jsou regulérní a legitimní, a oba si navzájem odporují. Je třeba prohlásit: ano, jdeme tímto a tímto směrem.

Krtek má v současné době téměř neomezenou moc nad technickými systémy strany, přístup ke všem mailům a informacím veřejným či soukromým (pokud přiznáme, že něco takového jako soukromé informace existuje). Tato skutečnost, ve spojení s jeho radikálním pohledem na sdílení informací, může mít za důsledek nekontrolovaný tok informací právě k BIS (a částečně se tak už děje, jak v podobném vlákně Krtek přiznává). Neberte to jako osobní útok: je to v podstatě digitální anarchista a i když mám k němu obrovské výhrady, respektuju jeho znalosti a vyhraněný neměnný názor. OFFTOPICMám k němu asi takový vztah jako měl Wattie (zpěvák Exploited) k Margaret Thatcherové, který po jejím úmrtí řekl: "Tak jasně, byla to kunda, ale aspoň byla rovná. To Blair je úplně zkurvenej ulhanej zmrd.") Krtek si na nic nehraje a na rovinu řekne: sdílím informace všem, tedy i BIS. Otázkou je, že mně nevyhovuje stav, kdy někdo, kdo má neomezený přístup k informacím, které já považuju za soukromé, může (a chce, a činí to) tyto informace libovolně šířit dál.

Jak říkám, není to námitka ani kritika. Respektuji filozofii, kterou si Piráti zvolí. Jen se s touto filozofií neztotožňuji – chci si kousek soukromí zachovat. A proto chci vědět, zdali moje informace na pirátských systémech budu číst jen já a lidé, které sám zvolím, nebo zdali jsou tyto informace dostupné i pro ty, kterým nebyly původně určeny. Například BIS.

Díky za odpověď.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek Strnad za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Pavel.Moravec, Barbara.Humlova, Jiri.Ulip

Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Profese: IT
Dal poděkování: 9661 poděkování
Dostal poděkování: 17421 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Soukromé informace (existují vůbec?) a sdílení s BIS

Příspěvek od Roman.Kucera »

Kdyby to krtek s tou otevřeností myslel upřímně, neprosazoval by tu svou šílenou šifrovací paranoiu, aby všechno bylo desetinásobně šifrované a zamknuté, přičemž klíče má jen on, a když je je potřeba předat, na týden se mu rozbije mobil. Jaká nesmírná smůla :-)
Celá ta krtkova otevřenost a backdoory typu zmrd.krtek.net mohou být jen ideovým krytím toho, že se k BIS dostávají důvěrné informace. Krtek pak může mít pohotově připravenou verzi, že si to přeci mohl přečíst každý, protože jsme otevření. A být jako konfident z obliga. Nikdo pak už nedohledá, kudy informace doopravdy unikly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Milan.Muller, Helena Jarolimkova, Dalibor.Zahora
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Michal.Ketner
Místní předsednictvo
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1826 poděkování
Dostal poděkování: 2839 poděkování

Příspěvek od Michal.Ketner »

Podle mě každej, kdo svěří důvěrné informace, které nechce nikomu sdělovat, systemu, nad kterým nemá kontrolu, je prostě naivní blázen. :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvky (celkem 6):
Ondrej.Profant, Roman.Semik, Helena Jarolimkova, Dalibor.Zahora, Marek.Necada, Jiri.Ulip
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GM/IT/MU/S/CS/P/SS d--- s+:+ a? C++++ U++ P+ L++ E--- W++ N* o-- w--- K+++++ O- M-- V- PS+++ PE-- Y ++ PGP+ t+ 5+ X+ R+++ !tv b+++ DI- D+++ G++++ e h+ r-- z*
------END GEEK CODE BLOCK------

Zdenek Strnad

Michal Ketner píše:Podle mě každej, kdo svěří důvěrné informace, které nechce nikomu sdělovat, systemu, nad kterým nemá kontrolu, je prostě naivní blázen. :fet:
Dle této logiky jsou všichni, kteří kdy cokoliv důvěrného napsali prostřednictvím mailu na *pirati.cz, jsou naivní blázni. A ano, já také. Měl jsem zato, že úkolem správce systémů je tyto informace chránit, nejen se starat o jejich plynulý tok.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek Strnad za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Petros.Michailidis, Marek Kubat, Barbara.Humlova

Michal.Ketner
Místní předsednictvo
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1826 poděkování
Dostal poděkování: 2839 poděkování

Příspěvek od Michal.Ketner »

Zdenek Strnad píše:
Michal Ketner píše:Podle mě každej, kdo svěří důvěrné informace, které nechce nikomu sdělovat, systemu, nad kterým nemá kontrolu, je prostě naivní blázen. :fet:
Dle této logiky jsou všichni, kteří kdy cokoliv důvěrného napsali prostřednictvím mailu na *pirati.cz, jsou naivní blázni. A ano, já také. Měl jsem zato, že úkolem správce systémů je tyto informace chránit, nejen se starat o jejich plynulý tok.
ano přesně tak , já třeba stranický kanály používám skoro jen pro stranické věci , kde nemám co skrývat, pro soukromou konverzaci , kde bych chtěl něco tajit , používám uplně jiné systémy , kde používám šifrování a takový věci aby se komunikace nedala číst :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Helena Jarolimkova
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GM/IT/MU/S/CS/P/SS d--- s+:+ a? C++++ U++ P+ L++ E--- W++ N* o-- w--- K+++++ O- M-- V- PS+++ PE-- Y ++ PGP+ t+ 5+ X+ R+++ !tv b+++ DI- D+++ G++++ e h+ r-- z*
------END GEEK CODE BLOCK------

Zdenek Strnad

Michal Ketner píše:
Zdenek Strnad píše:
ano přesně tak , já třeba stranický kanály používám skoro jen pro stranické věci , kde nemám co skrývat, pro soukromou konverzaci , kde bych chtěl něco tajit , používám uplně jiné systémy , kde používám šifrování a takový věci aby se komunikace nedala číst :fet:
Vidíš - žiju léta v omylu, když pirátský mail považuju za soukromou záležitost. Dobré vědět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek Strnad za příspěvky (celkem 3):
Tobias.Esner, Petros.Michailidis, Barbara.Humlova

Martin.Svadlenka
Místní předsednictvo
Profese: elektromechanik
Dal poděkování: 2815 poděkování
Dostal poděkování: 1489 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Svadlenka »

Premisa, že krtek naklusal do BIS a otevřel tam zcela svá stavidla, je imho totálně lichá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Svadlenka za příspěvek:
Ondrej.Profant
Utavený člověk, pěšák v operaci "Hrajeme svobodnou hudbu!" a Aktivista hnutí za pravdu o 11. září 2001.

Alexandr.Mansurov
Zahraniční odbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 5099 poděkování
Dostal poděkování: 1996 poděkování

Příspěvek od Alexandr.Mansurov »

OFFTOPICJestli se nepletu, tak pošta z pirati.cz ti jde na Gmail, tedy BIS může v případě zájmu požádat Google a s 57% pravděpodobností ji bude vyhověno (ano, musí mít povolení soudu) zdroj
Já jen, že pokud někdo posílá nešifrovaný email, tak byť je terminologie v tomto ohledu zavádějící, ale posílá analogii papírové pohlednice se všemi možnými důsledky

Zdenek Strnad

Martin Svadlenka píše:Premisa, že krtek naklusal do BIS a otevřel tam zcela svá stavidla, je imho totálně lichá.
Nikdo neříká "zcela". Ale sám řekl, že s nimi hovoří, a uvedl to již výše citovaným "poserte se, že sdílím s každým".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek Strnad za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Profese: IT
Dal poděkování: 9661 poděkování
Dostal poděkování: 17421 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera »

Zdenek Strnad píše:Vidíš - žiju léta v omylu, když pirátský mail považuju za soukromou záležitost. Dobré vědět.
A já zas chci, aby to nebyl omyl. Aby strana, která má jako ZÁKLADNÍ programovou komponentu právo na soukromí, toto soukromí zajistila aspoň vlastním členům. Též jsem si jistý, že to lze dodržet. Stačí mít na příslušném místě důvěryhodné lidi. Pár takových, kterým bych věřil, znám.
Martin Svadlenka píše:Premisa, že krtek naklusal do BIS a otevřel tam zcela svá stavidla, je imho totálně lichá.
Jak já těm naivním optimistům závidím.....

Co bych udělal já, kdyby přišli za mnou?
"Pánové, jsem Pirát a my máme takovou zásadu. Všechny takovéto kontakty neprodlěně zveřejňujeme. Takže vemte na vědomí, že na cokoliv se mě zeptáte, může se objevit v evidenci lobbistických kontaktů. Jestli se vám to nelíví, už mě nekontaktujte. Jestli mě za tento postoj hodláte perzekuovat, uvědomte si, že lepší reklamu naší straně nemůžete udělat. Já stejně nic nevím a nic si nepamatuju."
A kdybych měl v tu chvíli na starosti citlivé údaje a systémy, byl bych ještě nekompromisnější a zvažoval bych rychlé předání klíčů někomu jinému.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“