Návrh pirátského postoje k hazardu.

Moderátor: Resortni tym Navykove chovani

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Návyková chování. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Příspěvky: 15130
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9697 poděkování
Dostal poděkování: 17452 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Roman.Kucera »

Vážený garante psychotropních látek, milé Pirátky a Piráti, slíbil jsem, že vypracuji návrh pirátské politiky k hazardu, podložený nějakými daty a opřený o reálné zkušenosti z oboru.

Především je třeba si uvědomit rozsah problematiky a společenskou závažnost celého fenoménu "hazard". Základním podkladem budiž nejnovější statistika ministerstva financí, ze které cituji:
V souladu s předchozím rokem se největší nárůst objemu vložených částek odehrál v oblasti číselných a okamžitých loterií, u karetních turnajů pořádaných v kasinech, u internetových kurzových sázek a nově je evidováno zvýšení objemu vložených finančních prostředků také u binga, které v minulých třech letech zažívalo stagnaci. Naproti tomu nastal meziroční propad zejména u peněžitých a věcných loterií, lokálních loterních systémů, výherních hracích přístrojů a u karetních turnajů hraných prostřednictvím internetu.
Pokud někdo pojem "hazard" nesprávně zužuje na "herny s VLT", pak jejich podíl na trhu klesá. Největší nárůst je u kurzového sázení na internetu.

"§ 50 odst. 3 - Internetové kursové sázky příjmy ze hry 2 492 145 508" znamená nárůst o 28%. A jde jen o české sázkovky. Kdo se v trhu trochu vyzná, ví, že mnohem výhodnější kursy mají sázkovky zahraniční, což většina zkušených sázkařů dávno vi a proto odhaduji, že se tam prosází minimálně stejný objem, ale spíš mnohem více. Zkušení sázkaři totiž sázejí větší částky než příležitostní. Znamená to tedy, že Internet již klasické herny atakuje, co do objemu financí.

Co se týče klasických kamenných heren, tam meziročně klesl obrat VHP na polovinu, obrat VTL je stagnující.

Další statistika, která by nás měla zajímat a tvoří východisko, je zpráva ÚZIS, oddíl psychiatrických chorob a závislostí. Ano, to je ten materiál, ze kterého tak rádi dezinterpretují data bojovníci proti hazardu. Nejnovější je zde.
http://uzis.cz/rychle-informace/cinnost ... -roce-2013

Z toho vyplývá, že diagnosa patologické hráčství (F63.0) je diagnostikována u 1429 osob. Jsou zde započítány nejen závisláci na "automatech", ale i na ostatních druzích hazardu i nehazardních her. To číslo je velmi důležité.

Garanta PL se týkají ještě zejména "poruchy vyvolané alkoholem (F10)" 26 459 a "poruchy vyvolané ostatními psychoaktivními látkami (F11–F19)" 17 351. Z toho vidíme, že alkohol je ve skutečnosti největší zlo. Oficiálních alkoholiků je tedy 26459/1429=18.51 krát víc než oficiálních gamblerů.
Zamyslete se nad tím. Ne o 18%, ne dvakrát, ale skoro dvacetkrát víc alkoholiků než gamblerů!
Když potom sečteme všechny závislosti na PL, pak gamblerství činí 1429/45419=0.0314, čili 3% všech závislostí.

V souhrnu všech psychiatrických problémů (nejen PL) je to tak zanedbatelný zlomek, že ho ani na ÚZIS nedali do grafu.

Tolik tvrdá data o přínosnoti/škodlivosti heren.

Nyní k vlasnímu návrhu. Soustředil bych se na tyto body (poznámky skryty v OT):

1. Zbytečně nezasahovat do soukromí hráčů
OFFTOPICJiž dnes má obsluha herny povinnost kontrolovat totožnost, aby se do herny nedostaly osoby do 18 let. Není žádný důvod zavádět nějaké sledovací systémy a karty pro hráče. Ostatně co potom s cizinci? Nebudou mít kartu, nemohou hrát? Právě cizinci tvoří důležitou část klientely. Znám osobně z Teplic, Halámek, Českých Velenic....
Může vzniknout registr osob, kterým je zakázán vstup do herny a obsluha si může každého neznámého hráče ověřit, zdali tam není. Zabezpečení přístupu k těmto datům je technicky možné a obsluhující jsou na diskrétnost již teď vyškoleni.


2. Chránit před finanční sebevraždou nemocné lidi.
OFFTOPICExistuje mýtus, že herní průmysl je živ ze závislých lidí. Je to stejně absurdní, jako tvrdit, že pivovary existují jen díky nemocným alkoholikům.
Takže ani provozovatelé nemají zájem, aby po hernách vysedávaly lidské trosky. Takže by nebyl problém kontrolovat osoby, aby nehráli lidé, kteří to mají oficiálně potvrzené, že hrát nesmějí.


3. Nezvyšovat počet závislých, tedy chránit zdravé před vznikem závislosti
OFFTOPICZejména je nutné chránit děti, což se dnes v hernách striktně dodržuje a jsou za to takové flastry, že si to provozovatel velmi tvrdě hlídá. Například dle aktuálního vyjádření MP v Jihlavě nebyl letos žádný případ přistižení nezletilého v herně..
S tím ostře kontrastuje Babišův/Závodského záměr zavést účtenkovou loterii, aby i děti mohly zakusit opojný pocit bezpracné výhry, což jim v mozku zanechá trvalý otisk.
A k tématu je i "Sazka chce stovky nových terminálů v Tescu"
http://ekonomika.eurozpravy.cz/ceska-re ... u-v-tescu/
Neboli za boj proti hazardu je skryt pouhý konkurenční boj ve prospěch KKCG (Komárek - Sazka)


4. snažit se, aby prohrané peníze zůstávaly v regionu a ve státě, kde mohou sloužit k prevenci
OFFTOPICKamenné herny jsou jediný druh hazardu, který toto splňuje. Obec dostává paušál z každé mašiny, a to bez ohledu na to, jestli na ní někdo hraje, jestli je provozovna vůbec otevřená či jestli jde elektřina a dům stojí. Prostě známka s hologramem platí od - do a všechny dny mezi tím se zinkasují. A kromě toho se platí srážková daň z obratu každého stroje a pak ještě firmy platí normálně daně, přičemž tržba z automatu nejde nijak zkrátit, zde již dávno funguje systém on-line sledování tržeb, ten, co chce Babiš vnutit i živnostníkům.

5. Maximálně omezit negativní jevy v okolí heren
OFFTOPICMýty:
a) Okolo heren se prý soustřeďují nekalé živly. Ve skutečnosti se soustřeďují okolo jakékoliv provozovny, kde je nonstop, automaty s tím nemají nic společného. Naopak pomůže nenalévat v hernách alkohol, čistota provozoven, zodpovědná obsluha, spolupráce s městapem, kamerové systémy.
b) V hernách se perou špinavé peníze - absolutní nesmysl, mýtus živený lidmi, kteří o tom absolutně nic nevědí. ZIsky z heren jsou pod absolutní kontrolou MF, nejde je ani krátit, ani uměle zvyšovat. Nejde ani nijak ovlivnit výhry, vše je zcela pod kontrolou centrálního servru, na kterém běží program kontrolovaný EZU.
c) V hernách končí peníze z trestné činnosti - každý, kdo něco ukradne, automaticky tvrdí, že to prohrál v automatech, aby to po něm nešlo vymáhat. Každý advokát tak radí klientovi, aby to říkal. Ve skutečnosti peníze užili jinak.

Realita.
V hernách se dnes po dohodě s obcemi instalují kamerové systémy (s upozorněním), a to včetně okolí vchodu zvnějšku. Kriminalita je tam srovnatelná s kterýmkoliv jiným místem.

Trochu jiná je situace v menších městech. Kde postupně zkrachovala kadeřnictví, butiky a malé cestovky a do uprázdněných nebytovak se nastěhovali Vietnamci s pár bednama, kteří jsou jediní schopni platit nájem. To byl ten "rozmach heren" na začátku tisíciletí. Tyto špeluňky živoří a postupně zanikají víceméně samy z ekonomických důvodů.


6. Nedovolit koncentraci kapitálu do rukou megakorporací, naopak nechat žádoucí diverzifikaci.
OFFTOPICCelý ten džihád proti hernám je ve skutečnosti boj megakorporací za ovládnutí trhu. Peníze, které jsou do hazardu, jsou dlouhodobě víceméně konstantní. Kdysi dávno se prohrávala panství v kartách, pak zavládla Sazka a ČSLO (sportka a losy státní lorerie), to bylo gigantické impérium, pak si koláč začaly ukusovat malí provozovatelé heren. Ti měli zlaté období koncem tisíciletí. Pak začaly získávat kursové sázky a hry na internetu. A to trvá dodnes. Sazka by se ráda vrátila na špici a pomáhá jí k tomu Babiš a užiteční idioti typu Hollan.
Malým provozovatelům jsou ve skutečnosti házeny klacky pod nohy po celou dobu, vymyslely se různé bezúročné kauce ve výši desítek milionů, což jsou peníze, které provozovatelé věnují bezúročně státu! Víte, kolik má naše strana z úroků? A to máme uložen pakatel. To je taky forma daně z hazardu. Ve skutečnosti ty kauce jsu jen na to, aby přežily jen nejsilnější firmy. Dopadlo to tak, že se malí "schovali" pod velké a pracujou na mandátní smlouvy.


Budu vděčný za Vaše věcné a konstruktivní připomínky, nikoli za další fámy a dojmy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Jana.Syrovatkova, Barbora.Hruzova
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1312
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 2119 poděkování
Dostal poděkování: 1578 poděkování

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Já bych s dovolením nesouhlasil s uváděním počtu diagnostikovaných patologických hráčů, kterých je opravdu minimum. Raději bych se zaměřil na to, jak moc jsou lidé hazardem ohroženi. Těch ohrožených nějakou formou škodlivého hráčství je podle Národního monitorovacího střediska 4 - 5% v celé populaci (cca 325 - 364 tisíc lidí).
Doporučil bych projít cellu zprávu. Já na to bohužel nemám čas :)

Dále pro utváření politiky Pirátů a také antihazardníků doporučuji stáhnout zde kvalitní brožuru http://www.drogy-info.cz/index.php/publ ... obre_praxe
Přílohy
Hazardní hraní v ČR a jeho dopady.pdf
Přehled populace hazardních hráčů v ČR
(3.52 MiB) Staženo 82 x
Dycky XOLK!
Po 5 letech bez funkce.
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Petr.Nemecek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 759 poděkování

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Vcelku rozumné. Za sebe bych dodal omezení reklam na hazard. Často mi ani nevadí existence herny, jako to, že jinak normální barák obložej něčím takovým:
Obrázek
...můžou tohle obze nějakou vyhláškou zakázat?

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Příspěvky: 15130
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9697 poděkování
Dostal poděkování: 17452 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Roman.Kucera »

Petr Nemecek píše:mrte_beden.jpg
...můžou tohle obze nějakou vyhláškou zakázat?
Tohle se všude vyřešilo normálně dohodou obce a provozovatele. Tedy jen v těch obcích, které nejedou Hollanův džihád. Všude, kde máme herny, je to bez reklam OFFTOPICzas tolik jich ale nemáme :-). a kdo se nepodvolil, nedostal povolení na žádnou novou bednu, takže postupně musel vyhnít a skončit. Prostě tohle ve skutečnosti není problém hazardu, ale obce.
Obce dnes můžou úplně všechno, včetně totálního zákazu. Většinou ale od původní bolševické "nulové tolerance" ustupují po té, co se seznámí s problematikou důkladněji (což džihádisti interpretují jako "hazardní mafie je zase všechny zkorumpovala")
Jakub Nepejchal píše:Já bych s dovolením nesouhlasil s uváděním počtu diagnostikovaných patologických hráčů, kterých je opravdu minimum.
O tom vím, i když tyhle "data" beru s rezervou. Dneska jsme byl na sezení se Závodským, Bláhou z MF a dvěma psychiatry a vzešel z toho docela zajímavý podnět, velmi pirátské. Dám to sem, ale nejřív musím nahlásit lobbikontakt ;-)
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Příspěvky: 15130
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9697 poděkování
Dostal poděkování: 17452 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Roman.Kucera »

Nyní slíbený popis rozhovoru s doktorkou, kterou si tam "přivedli" zástupci ministerstva, a kterou jsem odchytl v lobby (vulgárně chodba) divadla DIOD.

Nejdřív jsme se bavili o číslech z ÚZIS. Říkala, že jsou podstřelená. Pro jistotu jsem se zeptal, zdali myslí jen gamblery, ale řekla, že všechny závislosti (ona je specialistka na závislosti). Je to dáno tím, že jen menší část závisláků je ochotna si problém připustit a navštíví odbornou pomoc.
Již na úvodní přednášce říkala, že léčba gamblerství trvá déle než rok. Je obtížnější proto, že na to neexistují žádné léky, narozdíl od třeba léčby alkoholiků. Takže léčebné působení se děje výhradně slovem. Jsou na to potřeba odborníci na skupinovou psychoterapii. Ale zas řekla, že léčba gamblerů má mnohem větší úspěšnost z hlediska recidiv, alkoholiků se vrací více než polovina, u gamblerů je recidiva výjimečná.
V rozhovoru mi pak řekle, že alkoholici a drogově závislí mají docela dobře fungující síť neziskovek a pomocných zařízení, na které se může člověk obrátit s problémy, ještě než vyhledá lékařskou pomoc. Je to zásluha doktora Vobořila, který pro tyto podpůrné neziskovky v devadesátých letech vydupal nějaké dotace. Bohužel se tenkrát o gamblerství moc nevědělo, takže to vydupal jen pro klasické "drogy".
Tak jsem se jí zeptal, jek by to řešila ona. Odvětila, že by bylo výborné vytvořit tuto podpůrnou síť. Na otázku, žestli je málo kvalifikovaných odborníků, normálně k mému překvapení řekla, že jich je dost, jen je nemá kdo zaplatit. A bylo vymalováno. To ale není problém ministerstva financí.
Tam našla jiný problém. Snadná dostupnost úvěrů pro gamblery. Respektive pro kohokoliv. Byla si vědomá, že v herně nikdo na dluh nedostane, ale hrát s půjčenými penězi může. Což je ale opět širší problém, který se snažíme řešit v programu (zrušení soukromých exekutorů, limit vymáhacích nákladů a podobně, obecně to, že část rizika musí nést věřitel, ne jen dlužník, na tom jsme se s paní doktorkouzcela shodli.)

Takže z rozhovoru mi vyplynulo, že bychom do této programové komponenty měli začlenit podporu záchytných a preventivních organizací pro gamblery a jejich financování (třeba zrovna z výnosů heren)
Mohlo by to spadat pod náš bod 2 a 3.

Jsem rád, že i na "druhé straně barikády" existují lidé, kteří nechtějí vše řešit jen represí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Petr.Nemecek, Ivana Hudcova, Ondrej.Marek, Barbora.Hruzova
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Zuzana_Klusova
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Zuzana_Klusova »

Ahoj všem, chtěla bych upozornit ještě na jeden, řekla bych zcela zásadní aspekt a tím je dle mého vysoká koncentrace "heren" v sociálně vyloučených lokalitách, kde gamblerství výrazně prohlubuje problém chudoby i navazující kriminality. Snad jsem ho v diskuzi jen někde nepřehlédla a je to tedy k věci. Nejvíce heren a kasin je totiž, jak známo, v místech s nejvyšší nezaměstnaností. Jako obyvatelka Karviné to můžu z vlastní zkušenosti jen potvrdit. Chudí a nezaměstnaní tak slouží jako zdroj příjmu z hazardu. Situace vypadá asi tak, že rodiny většinou pobírající sociální dávky se dostávají do dluhové pasti často právě proto, že muž prohraje valnou část příjmů právě v hernách. Vedení obce získává deseti miliony z této činnosti, již si ale není schopno spočítat, kolik zpátky zaplatí na řešení kriminality, lichvy, atd. a není ochotno herny zásadněji regulovat. Nejsem pro úplný zákaz, ale výrazné omezení, zvláště v sociálně vyloučených lokalitách. Šla bych po vzoru téměř všech našich západních sousedů cestou omezování počtu heren (případně i provozní doby) a preferování podniků fungujících v kasinovém režimu situovaných na okraje měst. Taktéž se přikláním k názoru, že počet evidovaných diagnóz patologických hráčů absolutně nekoresponduje s realitou. Nezlobte se na mě, ale opravdu si nedokážu představit, že se jde člověk žijící uprostřed ghetta léčit k psychitrovi kvůli tomu, že hraje na automatech. Je to tam totiž vnímáno jako zcela běžná součást života.
http://www.securitymagazin.cz/legislati ... 43179.html

Uživatelský avatar
Zuzana.Klusova
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 195
Registrován: 01 lis 2014, 21:31
Profese: Asistentka, PR a média
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 91 poděkování
Dostal poděkování: 320 poděkování

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Zuzana.Klusova »

Před vložením předchozího příspěvku jsem se tak nějak ze zvyku nepřihlásila, stala jsem se regulérní členkou MS Karvinsko teprve nedávno po letech pouhého "příznivectví". Takže na fóru teprve začínám a prosím o shovívavost:-D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Klusova za příspěvek:
Ivo.Vlasaty

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Příspěvky: 15130
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9697 poděkování
Dostal poděkování: 17452 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Roman.Kucera »

Zuzano, zákaz je plně v kompeternci obce, ale ten zákaz odstraňuje příznak, nikoliv chorobu samu. Lepší by bylo zatočit s lichvou, sociálním vyloučením.
Když ty herny zmizí, tak pokud do nich chodili gambleři, najdou si jiné herny. Pokud to byli jen "flákači", co tam utráceli čas a trochu i peníze (z mých zkušeností je takových drtivá většina), budou se prostě flákat a utrácet peníze před konzumem, v parku, v nálevně.... čili zákaz heren opravdu sám o sobě nic nevyřeší.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Marek.Dluhos
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Marek.Dluhos »

Roman Kucera píše:Zuzano, zákaz je plně v kompeternci obce, ale ten zákaz odstraňuje příznak, nikoliv chorobu samu. Lepší by bylo zatočit s lichvou, sociálním vyloučením.
Když ty herny zmizí, tak pokud do nich chodili gambleři, najdou si jiné herny. Pokud to byli jen "flákači", co tam utráceli čas a trochu i peníze (z mých zkušeností je takových drtivá většina), budou se prostě flákat a utrácet peníze před konzumem, v parku, v nálevně.... čili zákaz heren opravdu sám o sobě nic nevyřeší.
Já zásadně nesouhlasím s tím, aby postoj k hazardu za celé Piráty vypracovával člověk, který sám prodává gamblerské přístroje. To samé jako kdysi tady garantoval postoj proti exekucím exekutor. Chápu ovšem, že oba takoví jedinci mohou napsat svůj postoj, který by se jim jako program Pirátů a strany za nimi líbil - ovšem v tom případě by taky měli na první stranu toho návrhu napsat, že v této oblasti podnikají a Piráti by měli jejich návrhy číst 100 krát pozorněji než cokoliv jiného a hodně si dávat pozor, zda to podpoří (neboť to může pro stranu nakonec znamenat rozdíl mezi překročením 5 procent a cestou do nicoty)!

Zákaz heren celostátně vyjma max. pár rezervací u hranic, jako je Los Angeles v USA či v indiánské rezervaci je přesně postoj, který bychom měli volit. A tam bych občas i posílal exkurse s průvodci z bývalých gamblerů, aby si lidé vyzkoušeli, jak je to s výhrami podle kolegy Kučery a naučili se mít k tomu imunitu. Tyto stroje pracují jen na okrádání spoluobčanů. Není tak jisté, že jak píše kolega Kučera si člověk místo herny najde něco jiného. Minimálně když herna vedle metra nebude, nebude mít kam jít a ne každý zkrachovalý a patologický gambler má doma internet na stálou hru. V městské knihovně hrát nebude. Kolega Kučera chce referendum - ano to je v duchu přímé demokracie a v tomto má být celostátní referendum v době např. komunálních voleb.

Až si kolega navrhne svůj výdělečný postoj k jednoznačně proherní záležitosti soustředěné především v sociálně vyloučených lokalitách a v oblastech s koncentrací méně vzdělaného atd obyvatelstva, vyzývám k jasnému celopirátskému referendu. Už jste někdy viděli herny v luxusní čtvrti nebo si myslíte, že na nich hraje elita populace? Výběr a použití dat kolegou Kučerou je zavádějící. Postoj kolegy Kučery podle mne jednoznačně poškodí pověst Pirátů a naši tendenci oslovit větší množství obyvatel. Mohli bychom jít podobně tragickým směrem jako VV či TOP, o kterých už se jednoznačně ví, že to byly a jsou jen projekty k oloupení většiny populace pomocí jejich lidí na státních úřadech - viz. Kalouskův boj za obejití zákazů proherních automatů v obcích díky ministerstvu financí a povolení loterijních terminálů, které údajně obce nemohl regulovat. Takto mafie pracuje. Má pořád nové finty, jak jakékoli stanovisko, ke kterému lidé po dlouhém boji dojdou, obejít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Dluhos za příspěvky (celkem 4):
Petr.Bajgar, Vlad86, Jaroslav.Lainz, Nolanus

Uživatelský avatar
Zuzana.Klusova
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 195
Registrován: 01 lis 2014, 21:31
Profese: Asistentka, PR a média
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 91 poděkování
Dostal poděkování: 320 poděkování

Re: Návrh pirátského postoje k hazardu.

Příspěvek od Zuzana.Klusova »

Musím souhlasit s Markem Dluhošem, o motivech p. Kučery jsem nevěděla, nicméně se jimi, zdá se, mnohé vysvětluje. Pokud se tato tvrzení zakládají na pravdě, argumentace proti omezení hazardu bude už vždycky vzbuzovat řadu otazníků. Omezení dostupnosti je zcela klíčové k eliminaci problému s hazardem, což potvrzují také průzkumy a zkušenosti hnutí Občané proti hazardu, které se této problematice dlouhodobě věnuje a má,si myslím, nemalý podíl na tom, že je teď téma hazardu hodně v "kurzu".

Argumentovat tím, že se stejně lidé ohrožení sociálním vyloučením budou poflakovat jinde, znamená popřít smysl jakýchkoliv preventivních opatření. Pokud je kupříkladu v Karviné 30 heren z 50 umístěno v sociálně vyloučené lokalitě, stávají se herny součástí kultury chudoby a jednoznačně prohlubují sociální problémy v lokalitě. Město pak na jedné straně zavádí projekty na zvýšení finanční gramotnosti a bezpečnosti v daných lokalitách, samo ale na těchto lidech parazituje. Za mě stop obchodu z chudobou ve všech oblastech, ať se to týká ubytoven nebo heren.

Jako liberálně smýšlející člověk nejsem pro úplný zákaz, ale pro zpřísnění - tzn. konec modelu, kdy je pomalu v každé hospůdce alespoň 5 automatů, aby tomu náhodou někdo po 5 pivech nemohl uniknout. Tedy jednoznačně kasinový režim, kdo na to má a chce si zahrát, klidně může, ale ne herna na každém rohu a automat v každé druhé hospodě.

S ochranou soukromí hráčů problém nemám. Zbytek bodů je dost nekonkrétní: např. Chránit před finanční sebevraždou nemocné lidi? Jak definujeme nemocné lidi? Jak je chcem chránit, pokud nechceme regulovat? Jak chránit zdravé před vznikem závislosti, pokud nechceme omezit dostupnost heren (hazardu obecně)? Jak konkrétně omezit negativní jevy v okolí heren? Kamery Piráti nepodporují a zatěžovat PČR či strážníky tím, že budou dohlížet před hernami se mi také moc nezdá. Takže mi z toho regulace (rozuměj omezení dostupnosti) pořád vychází jako jediné konkrétní opatření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Klusova za příspěvky (celkem 3):
Marek.Dluhos, Vlad86, Jaroslav.Lainz

Odpovědět

Zpět na „Návykové chování“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů