Otevřený přístup k zaměstnaneckým dílům

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Otevřený přístup k zaměstnaneckým dílům

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, podařilo se mi konečně připravit pracovní verzi textu o zaměstnaneckých dílech a otevřeném přístupu (Open Access), která neprošla korekturou ani ničím podobným a rád bych slyšel Vaše připomínky (text je ke stažení zde https://github.com/jmichalek/zam-dila). Můžete mi je poslat mailem, postnout do tohoto tématu, případně technicky pokročilejší mohou zaslat pull request nebo založit issue na githubu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Filip.Krska, Marek.Necada, Ondrej.Kolek, Tobias.Esner

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: Otevřený přístup k zaměstnaneckým dílům

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Vypadá to bezvadně.. a dlouze .-)
Vynasnažím se to přelouskat a vyjádřit se.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otevřený přístup k zaměstnaneckým dílům

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Tak jsem začal jeden svůj dlouhodobý projekt, a to překazit podle mého názoru nelegální privatizaci zaměstnaneckých děl na Masarykově univerzitě v Brně. Univerzita díla vytvořená za veřejné prostředky odevzdala zpět autorům.
Přílohy
smernice.pdf
(468.79 KiB) Staženo 509 x
mu_vavai.pdf
(147.68 KiB) Staženo 106 x
main_signed.pdf
(80.07 KiB) Staženo 140 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 6):
Ondrej.Profant, anonym2064, Marek.Necada, Petr.Bajgar, Filip.Krska, Ondrej.Kolek

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: Otevřený přístup k zaměstnaneckým dílům

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jakub Michalek píše:Tak jsem začal jeden svůj dlouhodobý projekt, a to překazit podle mého názoru nelegální privatizaci zaměstnaneckých děl na Masarykově univerzitě v Brně. Univerzita díla vytvořená za veřejné prostředky odevzdala zpět autorům.
Je to zajímavé téma - na TUL (Liberec) se taky stává, že dip. práce (DP) hrazená z veřejných peněz a vypracovaná pro podnik, se někam zašije a v podstatě se obchází zákon.
Firmy někdy připlácejí školitelům a studentům jakoby za zakázkový výzkum a pak chtějí výsledky DP pro sebe.
Ve výsledku dostane škola prostředky na DP vlastně dvakrát, ale veřejnosti jsou výstupy tajeny (v horším případě to zaplatí pouze stát a firma "jen" zadá téma).

Za piráty navrhuji, aby se zákon změnil konsenzuálně tak, aby existovala možnost pro soukromý sektor zadat téma DP, kdy výstupy práce nebudou po omezenou dobu přístupné veřejnosti. Náklady na vypracování takové práce bude ale kompletně hradit zadavatel, tj. firma. časové omezení třeba 3 - 5 let.
Problém spočívá v možnosti kontroly DP (zda byla vypracována samostatně a v souladu s dobrými mravy) - buď by měla veřejnost možnost kontroly až po uplynutí lhůty, nebo?
Stát či instituce vloží ušetřené prostředky do svého "rezervního fondu" daného rezortu.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Odpovědět

Zpět na „Věda a výzkum“