Všeobecný základní přijem

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Shrnutí argumentů pro jednotlivá témata uvádějte, prosím, na wiki:
Rozcestník k tvorbě bodu Sociální systém.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%

Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Petr.Romanek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Inv. důchodce
Dal poděkování: 46 poděkování
Dostal poděkování: 128 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Romanek » 22 říj 2014, 15:06

Přijde lidstvo o práci?

Technologie uhání vpřed mílovými kroky a přináší s sebou blahobyt a zvyšování životní úrovně. Nezapomínáme ale na jeden podstatný háček? O tom, co bude mechanizace znamenat pro lidstvo, přemítá v novém videu CGP Grey.

http://www.videacesky.cz/navody-dokumen ... vo-o-praci
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Romanek za příspěvek:
Ondrej.Profant

Marek.Dluhos
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Příspěvek od Marek.Dluhos » 22 říj 2014, 15:16

Ad Tomáš Klapka: I naprosto soběstační lidé budou dostávat VZP, stejně jako miliardáři - bude stačit, když budeš občanem státu. Jen občané státu s VZP budou muset dosáhnout zcela jiné, Pirátské životní kvality - ve smyslu bojovat za svá práva a udržet si je (dohled a kontrola) dění ve vlastní zemi na zcela jiné úrovni než dne

Jediné naturálie, které by měly smysl, by byly drahokamy a další cenné nerosty či suroviny jako ekvivalent měny :fet:

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2269 poděkování
Dostal poděkování: 5396 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 říj 2014, 02:06

Prosím, ne. Nechci základní příjem financovat z toho, že bude silná Česká Republika vyvážet zbraně do zemí, které platí drahokamy. Sice by byl zajímavý experiment, zjistit, jestli by takto nešlo rozpoutat inflaci drahokamů - ale prostě ne.

To už raději těžba bitcoinů poháněná Temelínem (a kdo zná mojí nedůvěru k závislosti na jaderné energii, tak asi pochopí, na jak závažný problém jsme zde narazili).

Ne, vážně - měl jsem dnes na NYXu sáhodlouhou argumentaci na téma reálnost postupného zavedení ZP, a dobral jsem se tam k zajímavým závěrům, a troufl bych si i napsat o tom nějakou několikastránkovou úvahu. Nicméně zcela určitě vím, které věci nechci a nejlépe to asi vystihuje ta věta: občané státu s VZP budou muset dosáhnout zcela jiné, Pirátské životní kvality

Jsem si poměrně jistý, že nechci Nového Pirátského Člověka. Jestli jediná možnost, jak dosáhnout aspoň pověstného "mírného pokroku v mezích zákona", je stát se vymaštěnými megalomany, tak to možná ten mírný pokrok vzdám.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 3):
observer, Michal.Klus, Mikulas.Ferjencik
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Marek.Dluhos
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od Marek.Dluhos » 23 říj 2014, 11:11

Michael xChaos Polak píše:
Ne, vážně - měl jsem dnes na NYXu sáhodlouhou argumentaci na téma reálnost postupného zavedení ZP, a dobral jsem se tam k zajímavým závěrům, a troufl bych si i napsat o tom nějakou několikastránkovou úvahu. Nicméně zcela určitě vím, které věci nechci a nejlépe to asi vystihuje ta věta: občané státu s VZP budou muset dosáhnout zcela jiné, Pirátské životní kvality
Zdar,

Včera po té akční diskusi s Tebou a Karlem mi spousta věcí zapadlo. Rozhodně je zřejmé, že VZP je nejlépe a jasně obhajitelný z toho, že se bude platit až z financí státního přebytku na konci roku, kdy jako Piráti použitím našich principů hospodaření (transparentní účetnictví, přímá demokracie) atd. začneme dostávat stát do plusu.

Pro lidi to první měsíce či roky budou jen stokoruny a navyšovat se to bude jen postupně, jak si lidé uvědomí, že jim to chodí domů výtěžek z majetku státu, za jehož udržení a stálé zvyšování a kontrolu tohoto stavu (např. nenávrat feudalismu, kam to šlo u nás poslední roky) se budou muset angažovat. Tím odpadne kritika někoho, že by VZP nikoho nemotivoval atd. Naopak, bude nás maximálně motivovat, abychom si z státního majetku již nenechali krást ani korunu a dotyčné ihned zastavovali (i soudci atd. kteří dnes nekonají či tvrdí že to nejde budou přímým hlasováním odvolatelní, stejně jako rušeny pro naše obyvatelstvo s VZP nevýhodné smlouvy (viz. ukradení obrovského množství státního majetku a zadlužení na desítky miliard směr Vatikán alias církevní restituce atd.)

S tím jak teprve VZP poroste do značných výšek (to bude záviset na vyspělosti a kvalitě obyvatelstva, co na sobě bude makat), budou pomalu odpadávat různé teď složitě byrokraticky přiznávané dávky.

Rozhodně si Michale nemyslím, že VZP bude muset jak jsi včera tvrdil být jen "základní" dávka v omezené výši. Kdybychom dokázali dobře kontrolovat tento stát a jeho zdroje (uhlí, energie, dokonce ropa atd.), přičemž také omezili možnost zisku firmám dodávajícím našim občanům základní energie (vodu, plyn, elektřinu) na 10 procent jejich zisku, tak životní úroveň občanů může jít strmě nahoru, aniž by do práce nějak významněji chodili. VZP může růst neomezeně (či jen omezen zdroji vesmíru, pokud není nekonečný).

Pak je zde otázka zahraničních migrantů, u kterých jses bál, jaké by asi měli podmínky - no rozhodně by neměli nárok na VZP, ale uvolnila by se tady spousta pracovních míst spodmínkami k životu mnohem lepšími, než by měli ve svých mateřských zemích. Takže žádné vykořisťování by se nedělo, oni by si vydělali, ovšem posilující čeští občané by na sobě myslím pracovali (jistě aspoň někteří) a vyvíjeli věci tak, že časem by veškerou práci migrantů převzaly stále dokonalejší stroje, které by naši občané s VZP opět jen určitým způsobem kontrolovali a řídili. Zároveň bychom si museli hlídat, aby nás nepohltili vlastní staronoví politikové, co nám teď většinu financí státu rozkradou a občané se neumí tomu bránit, protože to nejsou většinou Piráti, ale totálně ušlápnutí a vyhořelí ovčané posametového věku.

volani.webnode.cz
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Dal poděkování: 437 poděkování
Dostal poděkování: 369 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od volani.webnode.cz » 23 říj 2014, 22:34

Michael xChaos Polak píše:Prosím, ne. Nechci základní příjem financovat z toho, že bude silná Česká Republika vyvážet zbraně do zemí, které platí drahokamy. Sice by byl zajímavý experiment, zjistit, jestli by takto nešlo rozpoutat inflaci drahokamů - ale prostě ne.

To už raději těžba bitcoinů poháněná Temelínem (a kdo zná mojí nedůvěru k závislosti na jaderné energii, tak asi pochopí, na jak závažný problém jsme zde narazili).

Jsem si poměrně jistý, že nechci Nového Pirátského Člověka. Jestli jediná možnost, jak dosáhnout aspoň pověstného "mírného pokroku v mezích zákona", je stát se vymaštěnými megalomany, tak to možná ten mírný pokrok vzdám.
Že tě ti pravicový odpůrci z nyxu nějak ovlivnili? :D
A napsat jak nebo k čemu že si to tedy dospěl?.. Že zrovna ty vidíš kvůli kapitalistickým reformách nutnost budovat nového člověka mě už ale zas tak nepřekvapí.. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
Ivan Sirko
Ⓐ☮

milepola
Profese: nyní bez profese dříve konstruktérka
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování

Příspěvek od milepola » 23 říj 2014, 22:37

V odkazech níže postrádám odkaz na náš FB a sice společně za základní příjem https://www.facebook.com/EOI.ZakladniPrijem Je to velmi důležitý odkaz, prakticky lidé z tohoto portálu jsou a budou u všech důležitých akcích, naposledy to byla celoevropská kampaň, EOI, tedy vedená zdola, kde se sbírali podpisy a pokud by se posbíralo z evropských států, které se zúčastnili všichni 1 mil. podpisů, mohla se tím již zabývat EK http://www.aktuality.sk/clanok/243587/k ... ny-prijem/
Já také na mém blogu lidi s VZP seznamuji a tu kampaň jsem prakticky sledovala online :-) http://milenapolakova.blog.idnes.cz/
Píši často také o vás pirátských, volila jsem vás a tímto i moc gratuluji za získání potřebných procent ve volbách. Ledy se pohnuly, jen tak dál, kluci a holky pirátský ;-), mám z vás všech upřímnou radost ♥
Tito uživatelé poděkovali autorovi milepola za příspěvek:
Martin.Shanil

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 2709 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 24 říj 2014, 07:46

Marek Dluhos píše:Rozhodně si Michale nemyslím, že VZP bude muset jak jsi včera tvrdil být jen "základní" dávka v omezené výši.
moment ... všeobecný základní příjem je opravdu definován a navržen jako základní. Pokud chceš aby byl vyšší než základní, tak to prosím začni prosazovat jako samostatnou myšlenku a nazvi ten příjem jinak - třeba "podíl na zisku státu".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Vit.Jurasek

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Profese: manager
Dal poděkování: 3090 poděkování
Dostal poděkování: 3444 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 24 říj 2014, 08:01

Prosím Marka Dluhoše, aby si nastudoval nejen v tomto vlákně, ale i na internetu - jak je chápán základní příjem, z čeho má být financován, kdo a jak navrhuje jeho výši ...
Většinu toho co tvrdíš je mimoběžné s většinou RŮZNÝCH pojetí VZP - tak jak to konstruuješ ty bych byl proti jeho zavedení...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
Ondra.kl

Marek.Dluhos
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od Marek.Dluhos » 24 říj 2014, 10:10

Vaclav Fortik píše:Prosím Marka Dluhoše, aby si nastudoval nejen v tomto vlákně, ale i na internetu - jak je chápán základní příjem, z čeho má být financován, kdo a jak navrhuje jeho výši ...
Většinu toho co tvrdíš je mimoběžné s většinou RŮZNÝCH pojetí VZP - tak jak to konstruuješ ty bych byl proti jeho zavedení...
To co se v těch vláknech píše (neprojel jsem všechny články) přitahuje přesně tu propagandu, která je proti jeho zavedení a říká, že není motivační, že to je levicové atd.

Já na to mám přesně názor, který jsem napsal nahoře - a Ty mi napiš jasně argumenty, proč bys byl proti. Moje koncepce může být v dnešní antilevicovou propagandou ovládnutými médii chápána jako naprosto i pravicová. Navíc naprosto rozráží hlavní argument odpůrců VZP, že bychom neměli na jeho zavedení, že by nebyl pro lidi motivační :ugeek:
Ondra.kl píše:
Marek Dluhos píše:Rozhodně si Michale nemyslím, že VZP bude muset jak jsi včera tvrdil být jen "základní" dávka v omezené výši.
moment ... všeobecný základní příjem je opravdu definován a navržen jako základní. Pokud chceš aby byl vyšší než základní, tak to prosím začni prosazovat jako samostatnou myšlenku a nazvi ten příjem jinak - třeba "podíl na zisku státu".
I ten VZP v základní formě, co tady propaguje kolega Fortik a vy další je financován ze zisků státu (co jsou daně?). Pro mne by byl příjem z konečného zisku státu na konci roku opravdu základní příjem! Ovšem s možností stálého růstu podle aktivity občanů a růstu zisků státu, na který by občané museli dohlížet. Občan by ale samozřejmě mohl i kdyby chtěl nějak pracovat a vydělávat si navíc, teprve toto by byl jejich příjem nad základní.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 2709 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 24 říj 2014, 10:35

Marek Dluhos píše:I ten VZP v základní formě, co tady propaguje kolega Fortik a vy další je financován ze zisků státu (co jsou daně?). Pro mne by byl příjem z konečného zisku státu na konci roku opravdu základní příjem! Ovšem s možností stálého růstu podle aktivity občanů a růstu zisků státu, na který by občané museli dohlížet. Občan by ale samozřejmě mohl i kdyby chtěl nějak pracovat a vydělávat si navíc, teprve toto by byl jejich příjem nad základní.
Promiň ale pro mne něco, co nepokrývá jen dohodnuté základní potřeby, ale přerostlo do průměrné až luxusní výše, už dávno není základní příjem.Ano, mezi základním příjmem a tvým návrhem je spousta paralel a stejných věcí, ale to neznamená že v nich nejsou rozdíly a nebo že by šlo o stejné věci. Tvůj návrh bych pojmenoval asi jako "všeobecný příjem" ale rozhodně ne jako "všeobecný základní příjem". Je tu prostě zásadní ideový rozpor, který paralely v provedení nemohou zakrýt ani vyvážit.

Odpovědět

Zpět na „Sociální systém“