Zákaz alternativní léčby

Moderátor: Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Jiri.Stuna
Příznivec Pirátů – Pardubický kraj
Profese: velitel městské policie, psychoterapeut
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zákaz alternativní léčby

Příspěvek od Jiri.Stuna » 01 říj 2014, 15:05

Zdravím Piráti, stále více občanů se mě ptá na stanovisko Pirátů k novele zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách, který zakazuje jakoukoli alternativní léčbu a poradenství komukoli jinému nežli lékařům. Úřady začínají tento zákon prosazovat a již několika lidem odebral živnostenská oprávnění a udělil vysoké pokuty. Dokonce i když se kartářky zeptáte na zdravotní stav, tak může dostat vysokou pokutu. Poměrně dost lidí, kteří jsou alternativní k nám (a Zeleným) mají blízko.
více např.: http://www.astrolife.cz/?p=36957#more-36957
Díky za reakce

Barbora.Hruzova
Zástupce vedoucího odboru
Profese: knihovnice, spisovatelka
Dal poděkování: 1445 poděkování
Dostal poděkování: 621 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz alternativní léčby

Příspěvek od Barbora.Hruzova » 01 říj 2014, 19:37

Je to, samozřejmě, jen další omezování základní lidské svobody. Podle mého názoru je to jen další krok po pokusu o likvidaci growshopů a zákazu prodejcům a pěstitelům léčivých bylin popisovat jejich účinky. Jasně jsou za tím farmaceutické firmy a kdovíkdo ještě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Stuna, Marek.Dluhos, Jiri.Ulip

Jana Jirikova
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: student
Dal poděkování: 350 poděkování
Dostal poděkování: 556 poděkování

Příspěvek od Jana Jirikova » 01 říj 2014, 20:05

Alternativní léčba je dost široký pojem (od šarlatánství, které ubližuje, po nezvyklé, ale bezpečné způsoby léčby). Tl, dr, je to tam někde přesněji specifikované?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana Jirikova za příspěvek:
Petr.Kopecny
I've distributed some pamphlets to the plants, but not all were willing to accept them. (Breton, Less time)

Karel.Rada
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: O
Dal poděkování: 1802 poděkování
Dostal poděkování: 1309 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel.Rada » 02 říj 2014, 11:41

Některé profese prostě vyžadují určitou úroveň vzdělání. Zvlášť v lékařském oboru může podvodník napáchat nevratné škody. Když sousedovi poradím, že mi dělá dobře nějaká bylinka, je to v normně. Mimo normu je, když si založím živnost na tom, že budu prodávat lahvičky s čistou vodou a tvrdit, že tím vyléčím rakovinu, ať se pacient vykašle na doktory, že tomu rozumím líp. Homeopatikum je placebo a může mít na někoho účinek. Ale pokud by mi doktor něco takového nabídnul, měním doktora. Tím ovšem netvrdím, že existují vyjímečné případy. Ale nevzdělaný léčitel v každé ulici, nebo kartářka rozdávající lékařské rady to neberu. Alternativa nemusí být vždycky lepší, někdy může být dokonce pěkně hloupá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Rada za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Petr.Kopecny, Stanislav.Stipl

miru
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od miru » 03 říj 2014, 23:13

Zdravim,
od vcera toto sleduji a zprvu jsem byl vydesen dalsim omezovanim svobody timto zakonem, ktery je jiz nekolik let v ucinnosti. Informace o tomto zakonu 372/2011 se zacaly lavinove sirit (zejmena jeden clanek) po Internetu az v techto dnech.. Nicmene dnes s jiz chladnejsi hlavou jsem hledal a hledal a nakonec nasel, doporucuji precist:

http://www.homeopatie.cz/clanky/ruzne/51.htm

Je to aktualni reakce na zminene lavinove sireni clanku. Diky novemu Obcanskemu zakoniku (ktery je tedy v ucinny az v tomto roce) je omezeni zakonem 372/2011 v podstate anulovano nebo alespon zredukovano (jak chapu z vyse uvedeneho odkazu). Coz ale neznamena, ze se nase prava salamovou metodou neomezuji nebo o to nejsou snahy... :(
Obecne se k alternativnimu leceni vyjadrovat nebudu, bylo by to na delsi psani, na coz nyni nemam mnoho casu, nicmene...ne zcela souhlasim s nazorem pana Rady.. Btw. co je vlastne alternativni? Prirodni lecitelstvi existujici stovky a stovky let nebo alopaticka lecba..? :?:

miru

Karel.Rada
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: O
Dal poděkování: 1802 poděkování
Dostal poděkování: 1309 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel.Rada » 04 říj 2014, 05:55

miru píše:...... Btw. co je vlastne alternativni? Prirodni lecitelstvi existujici stovky a stovky let nebo alopaticka lecba..? :?:
Možná jsem se vyjádřil moc příkře. Nezavrhuji všechny léčitele. Určitě existují účinné léčebné metody, které moderní medicína moc nevyužívá, nebo dokonce přehlíží a přesto jsou účinné. Jenže i tyto metody vyžadují důkladné studium. Dost dlouho se zabývám bylinkářstvím a často jsem si různé neduhy vyléčil. Přesto bych si netroufnul prohlásit se za léčitele . Vadí mi takoví ti rychlokvašení podvodníci, kterým jde jen o zisk. Jak může dělat léčitele někdo, kdo 99% nemocí neumí ani pojmenovat, natož je diagnostikovat ? Setkal jsem se kdysi se skutečnou léčitelkou. Ta dokázala po minutové prohlídce pacienta přesně vyjmenovat všechny jeho potíže a pomocí bilinek je uměla většinou i vyléčit. Jenže tahle dáma měla vystudovanou lékařskou fakultu. Jen z vůle bolševíka nedostala diplom. Takoví lidé jsou vyjímeční a nerodí se v každé generaci. ,,Léčitelský rychlokurz" jaký organizovalo STB před listopadem pro své pracovníky je sice mohl naučit jak lidi oblbnot, ale určitě ne jak je vyléčit. K tomuto trendu se přidávají další vyčůránci, kterým nevoní práce a hledají jak se přiživit na lidské naivitě nebo dokonce zoufalství u neléčitelných pacientů. O schopnostech věštkyní a kartářek snad není řeba mluvit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Rada za příspěvek:
Pavel.Moravec

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 04 říj 2014, 11:13

Karel Rada píše:
miru píše:...... Btw. co je vlastne alternativni? Prirodni lecitelstvi existujici stovky a stovky let nebo alopaticka lecba..? :?:
Možná jsem se vyjádřil moc příkře. Nezavrhuji všechny léčitele. Určitě existují účinné léčebné metody, které moderní medicína moc nevyužívá, nebo dokonce přehlíží a přesto jsou účinné. Jenže i tyto metody vyžadují důkladné studium. Dost dlouho se zabývám bylinkářstvím a často jsem si různé neduhy vyléčil. Přesto bych si netroufnul prohlásit se za léčitele . Vadí mi takoví ti rychlokvašení podvodníci, kterým jde jen o zisk. Jak může dělat léčitele někdo, kdo 99% nemocí neumí ani pojmenovat, natož je diagnostikovat ? Setkal jsem se kdysi se skutečnou léčitelkou. Ta dokázala po minutové prohlídce pacienta přesně vyjmenovat všechny jeho potíže a pomocí bilinek je uměla většinou i vyléčit. Jenže tahle dáma měla vystudovanou lékařskou fakultu. Jen z vůle bolševíka nedostala diplom. Takoví lidé jsou vyjímeční a nerodí se v každé generaci. ,,Léčitelský rychlokurz" jaký organizovalo STB před listopadem pro své pracovníky je sice mohl naučit jak lidi oblbnot, ale určitě ne jak je vyléčit. K tomuto trendu se přidávají další vyčůránci, kterým nevoní práce a hledají jak se přiživit na lidské naivitě nebo dokonce zoufalství u neléčitelných pacientů. O schopnostech věštkyní a kartářek snad není řeba mluvit.
V tomto s Vami souhlasim. V zadnem pripade neschvaluji jakekoliv podvodniky, kteri se za neco schovavaji a matou umyslne lidi s cilem se na jejich ukor obohatit. Nedeje se to pouze v lecitelstvi, ale bohuzel v i mnoha dalsich oborech... (nic noveho, ze..) Proste "smejdi" (tento pomalu zazity pojem se mi uz trochu zacina zajidat, ale presto je vystizny) existuji napric lidskym denim :( Kdyz clovek neco dela a navic svym jednani muze mit vliv na lidske zdravi, mel by byt ve svem oboru skutecne odbornik, coz ale neznamena, ze musi mit nezbytne diplom, ne vse se vyucuje na univerzite. Myslim, ze treba takovy pater Frantisek Ferda take nemel titul MUDr a presto byl velkym odbornikem. Ja osobne se o zdravi, fungovani cloveka, bylinky atd. take velmi zajimam, nicmene svoje znalosti "praktikuji" max. v rodine, prip. dam radu pratelum, ale to je tak vse 8-) Dalsi vec (obecne) je ovsem pouzivani zdraveho rozumu a kazdy clovek by si mel uvedomit, ze je zodpovedny sam za sebe. Nelze zcela vse osetrit zakony a narizenimi. Misto zvysujicich omezovani by mel stat zajistit take osvetu (neptejte se me jak, zadnou koncepci nemam, je to takovy plk do prazdna), lidi vzdelavat, protoze pak se mohou lide lepe orientovat, rozhodovat, celkove jednat...ale asi by to bylo drazsi, nez vymyslet par omezujicich zakonu... Ale to uz trochu odbiham... Omlouvam se, jestli jsem si Vas zprvu onalepkoval, jako "clena spolku Sysifos", vidim, ze nesmyslite jednostranne. No je to o komunikaci..jako vse :)

miru

Příspěvek od miru » 04 říj 2014, 11:16

Muj posledni prispevek je od "miru", "navstevnik" jsem nejak po refreshi stranky neopravil. Asi bych se uz mel registrovat :D

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 10627 poděkování
Dostal poděkování: 4973 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 04 říj 2014, 19:43

Trochu zeširoka: zdravotnictví je služba, kterou chtějí poskytovat i živnostníci. Fajn, ale stejně jako v jiných oborech musí mít pro něco kvalifikaci. Když chci třeba provozovat restauraci, musím mít zdravotní průkaz ať neotrávím strávníky, zato pro jánevím provoz večerky asi nic nepotřebuju (volná živnost). Stejně by to mělo fungovat ve zdravotnictví.

Tedy pro kartářky a podobné šarlatánky tlachající o mé budoucnosti (OFFTOPIC(osobní názor, ale IMHO z rozdání karet ani z data narození žádnou budoucnost nevykoukáte; když tomu blábolu ale někdo chce věřit, ať si za svou blbost platí, jeho věc) by mělo jít o živnost volnou, bez jakýchkoliv požadavků. Tam o zdraví nejde. Pokud někdo chce jánevím poskytovat poradenství ohledně výživy, taková živnost by měla být podmíněna nějakým kurzem, střední zdravotní školou apod. A poskytování "lékařské služby" podmíněno diplomem anebo nějakým jiným státem uznávaným dokladem, že umím léčit.

Text kurzívou by právě měl umožnit i alterativní medicínu, která fakt funguje. Proč se omezovat na západní medicínu tlačenou medicínskou lobby, jíž jde o léčení a ne vyléčení pacientů,že? Tedy pokud jánevím homeopat je přesvědčen o svých léčitelských schopnostech, ať dodá důkazy a stát uzná homeopatika jako formu léčení. A každý s nějakým homeopatickým certifikátem může léčit ty nemoci, které byly prokázány jako léčitelné homeopatiky. Jinak ne. Jinak je to jako chtít provozovat jánevím košer restauraci jen s tím, že znám recepty po své židovské babičce (OFFTOPICtímto nemyslím nic proti Židům, jde jen o příklad z gastronomie). Dokud neprokážu že mám na zdravotní průkaz, nemůžu mít restauraci. Tak proč to nemůže fungovat i pro léčitelské služby?

Já jako zákazník chci mít státem sledovanou jistou garanci, že se v restauraci neotrávím. A stejnou chci mít i u jakéhokoliv léčitele, že postupuje dle metod, které fungují.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Karel.Rada
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Maria.Vasickova
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1762 poděkování
Dostal poděkování: 1574 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 05 říj 2014, 10:32

Osobně vnímám, že je obecně zcela mylně chápáno co to znamená proces léčení. Léčí se lidé sami. Lékař nebo šarlatán je pouhým průvodcem léčby. Někdy člověka dokáže vyléčit obyčejné zjištění, že o něho mají jiní zájem.( Chci vidět zákon, který tuto možnost zakazuje, protože lidé na to nestudovali a nemají diplom :) )
Problém je, že západní typ medicínské praxe se chce honosit gloriolou a papežským rouchem. A tak jako máme možnost rozhodnout se, jestli budeme věřit v Boha, Ježíše, Aláha, ......nebo jiného, koho jsme si postavili na piedestal svatosti, tak bychom mohli mít svobodu volby komu dáme příležitost učinit nás šťastnými, což je nejlepší způsob jak se uzdravit ze všech nemocí. Vím, zní to vzletně, ale to je podstata léčby- lidská spokojenost ze zájmu o nemocnou duši a důvěra. Způsobů je opravdu tolik, že je nemůže obsáhnout žádný vzdělávací ústav. A už vůbec žádný zákon neudělá z lékaře toho, kdo je schopen vyléčit.
Každý má právo svobodně se rozhodnout. Co nás vede k domněnce, že máme právo upírat práva jiným třeba jenom tím, že schválíme zákon, který sice nezakazuje, ale v případě potřeby dle něj můžeme soudit.
Osobně budu stát vždycky na straně těch, kteří se zajímají a svá zjištění s odvahou prezentují. Považuji to za odpovědný způsob přístupu k životu.
Svoboda je stav, nebo okamžik, kdy jsme schopni si uvědomit, že jsou tady lidé, kteří mají také svou svobodu.

A konkrétně k tomu zákonu a NOZ, v podstatě je problém v tom, že pokud člověk poskytne službu vedoucí k uzdravení a nebere za to peníze, tak mu nikdo nic nebude vyčítat. Chraň ho Bůh, pokud za to bude chtít odměnu předem stanovenou, nebo následně mu ji někdo poskytne, a nebude to vystudovaný zdravotník.
Vnímám to tak, že naše společnost je nemocná. Čistě teoreticky, existuje autorita, která ji dokáže vyléčit? Už se o to mnohé pokoušeli. Bez nějakého většího efektu. Vidím to tak, že budeme muset začít každý sám u sebe.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 3):
Barbora.Hruzova, Marek.Dluhos, Martin.Shanil

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“