Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Podporujete petici za ukončení sankcí a návratu k diplomacii?

Ano
28
54%
Ne
18
35%
Nerozumím otázce, nechápu souvislosti
6
12%
 
Celkem hlasujících: 52 - Celkem hlasů: 52

observer
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 156 poděkování

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od observer » 26 zář 2014, 23:35

Domácí kapitál tu nebyl, posléze nějaký vzniknul, ale jeho význam je marginální. Kapitálovému trhu nejdříve ublížila absence pravidel a následně přehnaná regulace. Změnu mohl přinést 2. penzijní pilíř, ovšem jeho neslavný konec už známe. V tomto směru ze středoevropských zemí jediné Polsko má funkční kapitálový trh, který plní svůj účel. V ČR si firmy nechodí pro peníze na trh, ale do bank, které mají zahraniční vlastníky, takže dividendy putují za hranice......v zásadě to nevidím jako nějakou tragédii, ale takto zůstaneme jen věčně konvergující zemí a myslím, že jsme měli na víc
Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvky (celkem 3):
Karel.Fuzik, Ivan Sirko, YjM

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 27379
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: živnostník, programátor
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 22483 poděkování
Dostal poděkování: 19158 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Petr.Vileta » 27 zář 2014, 01:48

Ivo Vasicek píše:Domácí kapitál tu nebyl a nebude a vůbec to nesouvisí s nějakým posraným kapitálovým trhem. Tehdy v r. 1989 totiž zřejmě nikdo nechápal jak funguje globální ekonomika. Vývoj po roce 1989 byl prakticky rozkradením (prodejem pod cenu či darováním) většiny hmotných statků. Na západě byl v té době obrovský přebytek nevyužitého kapitálu, u nás nebyl žádný. Nemohlo to dopadnout jinak, stali jsme se ekonomickou kolonií. V rámci systému to nelze změnit, naopak zcela zákonitě se naše situace bude zhoršovat. Vlády tento úkol plní a říkají tomu reformy.
Tak úplně nesouhlasím s tvými závěry.

1) Domácí kapitál tu nějaký byl, měli ho šmelináři, pinglové, taxikáři, pasáci, veksláci a pár stovek vysoce postavených soudruhů. Jen to byly všechno "černé" peníze a mnohdy nešly legalizovat ani v privatizaci. OFFTOPICJak by si asi recepční v Alcronu mohl vydělat milion marek, že? On to měl jako pasák "sociálních pracovnic".

2) Mohlo to dopadnout jinak, kdyby se záměrně nerozprodaly podniky zahraničním investorům a privatizace se lépe ohlídala (neexistence některých zákonů).

3) Dlouho se táhly restituce a tak mnoho starých restituentů, co ještě uměli podnikat, dříve zemřelo, než se dočkali, a jejich potomci už podnikat neuměli, tak své restituované majetky prodali. Možná to bylo také záměrně, nevím.

4) Může se to zlepšovat, pokud nebude stát dávat investiční pobídky nadnárodním korporacím, ale domácím středním a malým podnikům a živnostníkům. Proč začínající kadeřnice nemůže dostat roční daňové prázdniny, kdežto Panasonic ano a na více let?

Zrovna teď probíhá cosi nekalého v ČSA. Prodají se letadla, aby se následně jiná pronajala. Přitom odborníci tvrdí, že vlastněné letadlo včetně oprav a pravidelných zkoušek vyjde levněji, než pronajaté. Ruší se linky a propouští piloti. Přitom nedokážou snížit cenu, aby se létalo z Prahy, místo z Vídně a Varšavy a nedokážou ani najít nové trasy. Buď je někdo takový debil, nebo to dělá za cizí peníze a vede ČSA ke krachu a následnému prodeji pod cenou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Mikulas.Peksa, YjM
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Marek.Dluhos
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Marek.Dluhos » 27 zář 2014, 10:29

Petr Vileta píše:
Ivo Vasicek píše:Domácí kapitál tu nebyl a nebude a vůbec to nesouvisí s nějakým posraným kapitálovým trhem. Tehdy v r. 1989 totiž zřejmě nikdo nechápal jak funguje globální ekonomika. Vývoj po roce 1989 byl prakticky rozkradením (prodejem pod cenu či darováním) většiny hmotných statků. Na západě byl v té době obrovský přebytek nevyužitého kapitálu, u nás nebyl žádný. Nemohlo to dopadnout jinak, stali jsme se ekonomickou kolonií. V rámci systému to nelze změnit, naopak zcela zákonitě se naše situace bude zhoršovat. Vlády tento úkol plní a říkají tomu reformy.
Tak úplně nesouhlasím s tvými závěry.

1) Domácí kapitál tu nějaký byl, měli ho šmelináři, pinglové, taxikáři, pasáci, veksláci a pár stovek vysoce postavených soudruhů. Jen to byly všechno "černé" peníze a mnohdy nešly legalizovat ani v privatizaci. Jak by si asi recepční v Alcronu mohl vydělat milion marek, že? On to měl jako pasák "sociálních pracovnic".
Tady naprosto souhlasím s kolegou Vašíčkem - Ten kapitál co měli veksláci a jim podobní by rozhodně na skoupení velkých podniků nestačil. Velcí soudruzi zase něco měli, ale mohli to mít tak doma v peřinách a málokdo na zahraničním kontě, rozhodně ne miliardy jako nyní. Tito soudruzi měli hlavně obsazeny nejdůležitější posty ve státě a moc vše rozkrást - k čemuž si vybrali právě ty polistopadové ekonomy a veksláky jako jejich nohsledy, aby sami nebyli tolik vidět. A tito nám vládnou dodnes a ovládají i většinu médií atd., kde pokračují v cílené lobotomii obyvatelstva, aby si legitimizovali udržení těch po 1989 nakradených majetků (byť mnohdy legálně-měli přece a mají možnost tvořit zákony této země). Občas něco z těch majetků nás všech předají nějaké další instituci, která je má taky za to udržet co nejdéle u moci a má tisíciletou tradici v ohlupování lidí a držení je v otroctví - viz. církevní restituce katolické církvi!

Petr Vileta píše: Zrovna teď probíhá cosi nekalého v ČSA. Prodají se letadla, aby se následně jiná pronajala. Přitom odborníci tvrdí, že vlastněné letadlo včetně oprav a pravidelných zkoušek vyjde levněji, než pronajaté. Ruší se linky a propouští piloti. Přitom nedokážou snížit cenu, aby se létalo z Prahy, místo z Vídně a Varšavy a nedokážou ani najít nové trasy. Buď je někdo takový debil, nebo to dělá za cizí peníze a vede ČSA ke krachu a následnému prodeji pod cenou.
Tak s tím musím naprosto souhlasit! Až Piráti vyhrají dostatečně silně parlamentní volby, bude třeba to tam vymést. (Otázka zda do té doby ČSA zcela nerozkradou a pak zprivatizují)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Dluhos za příspěvek:
Richard Przeczek

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 6999
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9135 poděkování
Dostal poděkování: 9154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Martin.Shanil » 27 zář 2014, 10:46

observer píše:.. V ČR si firmy nechodí pro peníze na trh, ale do bank, které mají zahraniční vlastníky, takže dividendy putují za hranice......v zásadě to nevidím jako nějakou tragédii, ale takto zůstaneme jen věčně konvergující zemí a myslím, že jsme měli na víc
je tragedie 64mld ročně? (podle čnb zisk bank) No nejsem si jist definicí tragedie, ale v porovnání s církevníma restitucema to je suma 30ti násobná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Marek.Necada

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3880
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6927 poděkování
Dostal poděkování: 9094 poděkování

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 27 zář 2014, 10:49

Petr Vileta: tesat do kamene! V Německu mají ty malé podniky proti korporacím přece jen silnější pozici.

Jen bych dodal - Česko má narozdíl od Německa hůř provázanou vědu s průmyslem a méně firem v Česku provozuje vlastní výzkum resp. vývoj. Kdosi mi např. tvrdil (nejsem schopen ozdrojovat), že centrála BASF OFFTOPICnejvětší chemická firma, dříve známá jako IG Farben ;) zaměstnává sama o sobě asi 2000 výzkumníků. Pro srovnání, VŠChT má dle wiki 490 akademiků a 872 doktorandů. Pokud jsme v pozici delňasů v montovně, poměrně přirozeně bereme míň.

Pokud jde o schopnost dodávat složitější technologický komplet (nejen auto, ale třeba výkonný laser, separátor isotopů, humaniodního robota nebo MRI tomograf do nemocnice), dominují USA, Německo a Japonsko. To se taky musí někde projevit (pročpak asi celé středomořící produkující olivový olej ekonomicky skuhrá a závidí Němcům podobně jako my, že?). Kupte si blbý polarizák do foťáku, zamyslete se, kolik jste za takovou malou věcičku zaplatili a pak se podívejte na nápis "Made in Germany".

V jakém stavu to bylo v roce 1990, kdy se s tím možná dalo něco dělat si netroufám posoudit. Hodně lidí tvrdí, že jsme na tom nebyli zase tak špatně. IMO si západní technologické embargo v kombinaci s centrálním plánováním vybralo svoji daň (kybernetika je buržoasní pavěda, to nebudeme rozvíjet), ale spousta lidí (a nejen v Česku, ale i třeba ve Východním Německu) říká, že to socialistické technické školství bylo efektivnější, než západní. Nezažil jsem, nemůžu posoudit. Ale pokud vím, např. Škodovka nebyla ve stavu, že by mohla začít vyrábět a montovat řídící jednotky do aut, protože je prostě neměla, takže kdyby jí VW nekoupil, chodíme se na ní nejspíš dívat jen do muzea, protože by jí zválcovala konkurence.

IMO spousta firem dojela na technologickou zaostalost, další byly vytunelované porevoluční elitou, lidi co tomu rozuměli, se rozutekli a ten "vědecko-průmyslový komplex" (dá-li se to tak nazvat) se rozpadl. Nemá cenu se hádat, kdo za to může, polistopadoví politici určitě nesou svůj díl viny, ale těžko mohli v dané situaci zachránit vše.

A můj náhled je, že dokud si to znovu nevybudujeme, můžeme si nechat o Německých platech jen zdát. Ono se to trošku dá urychlovat shora (např. minister školství by neměl být ocas, měl by trochu myslet a plánovat a neměli by ho měnit každých 6 měsíců). Ale taky se musí zdola chtít, chce to akční mladé lidi se zájmem o techniku. A podívejte se na návštěvnost Českého technického muzea a Německého technického muzea, kolik vidíte rodin s malými dětmi. A pak plačte, protože tohle se prostě na nikoho hodit nedá, za to si můžeme sami.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 6):
Ivan Sirko, next_ghost, Jiri.Ulip, Petr.Vileta, Marek.Necada, YjM
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 6999
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9135 poděkování
Dostal poděkování: 9154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Martin.Shanil » 27 zář 2014, 11:03

všechna témata se nám zvrhla k jedinému. Jsme ekonomická kolonie.
Toto má být o petici proti sankcím. Imho i ty sankce jsme si nevymysleli my jen je jako poslušná kolonie akceptujeme. Mlčet ale nemusíme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Marek.Dluhos, Richard Przeczek, Ivo.Vasicek

Marek.Dluhos
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Marek.Dluhos » 27 zář 2014, 12:43

Mikulas Peksa píše:Ale taky se musí zdola chtít, chce to akční mladé lidi se zájmem o techniku. A podívejte se na návštěvnost Českého technického muzea a Německého technického muzea, kolik vidíte rodin s malými dětmi. A pak plačte, protože tohle se prostě na nikoho hodit nedá, za to si můžeme sami.
Tohle můžeme si za to sami jsou tisíckrát mediálně provařené řeči na udržení tohoto národa v otroctví a současném dovolím si tvrdit většinovém debilismu.

Komunisté neměli po 1948 zájem o nějaké akční mladé lidi, stejně jako naše postkomunistické "elity" po roce 1989, vytvořené syntézou ohebných chartistů napojených na USA či Německo a spolupracovníků bývalého režimu s veksláky! Takže prakticky celá výchova ve školství i v médiích je zaměřena na poslušnost a pokoru před našim "nejlepším z nejlepších možných" SYSTÉMEM :!: A lidé většinově nejsou schopni se tomu bránit, když jsou od dětství takto ohýbání jako generace jejich rodičů!

Všude vládly a vládnou staré kádry a jejich vybraní pohrobci, určení k udržení nakradeného (většinou legálně díky jejich možnosti tvořit si zákony jak před 1989, tak po něm) majetku !

I proto by mělo být Pirátství výzvou pro budování úplně nové Československé republiky s aktivními lidmi - a pomáhat aktivizovat i další, aby právě měli zájem žít svobodně a už ne jako posametové lobotomické ovce :geek:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Dluhos za příspěvky (celkem 3):
next_ghost, Ivo.Vasicek, Ivan Sirko

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 6840
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10567 poděkování
Dostal poděkování: 11108 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 27 zář 2014, 13:27

observer píše:Domácí kapitál tu nebyl, posléze nějaký vzniknul, ale jeho význam je marginální. Kapitálovému trhu nejdříve ublížila absence pravidel a následně přehnaná regulace. Změnu mohl přinést 2. penzijní pilíř, ovšem jeho neslavný konec už známe. V tomto směru ze středoevropských zemí jediné Polsko má funkční kapitálový trh, který plní svůj účel. V ČR si firmy nechodí pro peníze na trh, ale do bank, které mají zahraniční vlastníky, takže dividendy putují za hranice......v zásadě to nevidím jako nějakou tragédii, ale takto zůstaneme jen věčně konvergující zemí a myslím, že jsme měli na víc
To, že si někdo přijde pro kapitál na trh, neřeší z hleika kolonizace vůbec nic. Právě naopak- je to postup při kterém získávají nad ekonomikou kontrolu, ti co už měli dávno předtím naakumulováno. Ti co si přišli pto "peníze na trh" budou jen platit a dělat na ně. Pár peněz nějakých vekskláků či podvodný druhý pilíř jsou směšným drobkem v porovnání s možnostmi ostatních vlastníků kapitálu. Ti co zde zbohatli (Kelner, Babiš, Tykač, Bakala, tak toho dosáhli pomocí manipulací podvodů a spekulací - nikdy nic užitečného nevytvořili, jen okradli všechny ostatní, kteří na to neměli žaludek a konexe).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 3):
Richard Przeczek, Marek.Necada, YjM
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 6840
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10567 poděkování
Dostal poděkování: 11108 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 27 zář 2014, 13:45

Petr Vileta píše: 1) Domácí kapitál tu nějaký byl, měli ho šmelináři, pinglové, taxikáři, pasáci, veksláci a pár stovek vysoce postavených soudruhů. Jen to byly všechno "černé" peníze a mnohdy nešly legalizovat ani v privatizaci.
Tyhle drobné nejsou kapitálem - to je naprosto směšné, řádově je to úplně jinde, bavíme se o stovkách a tisících miliard - po r. 1989 byl majetek těchto v součtu v desítkách milionů (milion v byl v roce 1989 neskutečným bohatstvím - byt stál do 100tis.)
Petr Vileta píše: 2) Mohlo to dopadnout jinak, kdyby se záměrně nerozprodaly podniky zahraničním investorům a privatizace se lépe ohlídala (neexistence některých zákonů).
Nikoliv, přesně tento proces byl cílem za strany zahraničních podporovatelů naší "revoluce"
Petr Vileta píše: 3) Dlouho se táhly restituce a tak mnoho starých restituentů, co ještě uměli podnikat, dříve zemřelo, než se dočkali, a jejich potomci už podnikat neuměli, tak své restituované majetky prodali. Možná to bylo také záměrně, nevím.
celé restituce byly naprosto zbytečné - nicméně pro odměnění "revolucionářů" to byl skvělý způsob jak, se stát "nadčlověkem"
Petr Vileta píše: 4) Může se to zlepšovat, pokud nebude stát dávat investiční pobídky nadnárodním korporacím, ale domácím středním a malým podnikům a živnostníkům. Proč začínající kadeřnice nemůže dostat roční daňové prázdniny, kdežto Panasonic ano a na více let?
HDP je skoro 4bil, tihle drobní nedají na tržbách ani miliardu, tvá otázka je nesmyslná - vládnou korporace ne živnostníci
Petr Vileta píše: Zrovna teď probíhá cosi nekalého v ČSA. Prodají se letadla, aby se následně jiná pronajala. Přitom odborníci tvrdí, že vlastněné letadlo včetně oprav a pravidelných zkoušek vyjde levněji, než pronajaté. Ruší se linky a propouští piloti. Přitom nedokážou snížit cenu, aby se létalo z Prahy, místo z Vídně a Varšavy a nedokážou ani najít nové trasy. Buď je někdo takový debil, nebo to dělá za cizí peníze a vede ČSA ke krachu a následnému prodeji pod cenou.
Tady je samozřejmě možné všechno, já to vidím spíš jako kombinaci, celkové krize v letecké přepravě (nejsou zákazníci, protože nemají prachy) a tunelace (ty nákupy Airbasů taky zaplatily nějakou tu volební kampaň ČSSD).
Naposledy upravil(a) Ivo.Vasicek dne 27 zář 2014, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Richard Przeczek, Marek.Necada
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

observer
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 156 poděkování

Re: Pirátská petice za mír a návrat k diplomacii

Příspěvek od observer » 27 zář 2014, 13:53

@Petr Vileta: kapitál je široký pojem, nějaký najdeš všude, ale ten v užším slova smyslu tady nebyl. V ČSA se dějou věci už dobrých 10 let, od dob Tvrdíka....nejlepší řešení bych viděl v jejich doprivatizaci. Ohledně Škody v Mladé Boleslavi souhlasím s Mikulášem Peksou a ohledně této diskuse se Shanilem:O , protože už jsme fakt úplně mimo téma tohoto vlákna. Absolutně nesouhlasím s Markem Dluhošem, to už není jen mimo téma, ale úplně mimo diskuzi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, YjM

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů