Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Roman.Kucera »

Ve stručnosti popíšu kauzu, se kterou se na Martina Kučeru obrátil jeden živnostník, dále jen XY.
XY je sám slabozraký invalidní důchodce a přivydělává si jako masér, nabízí své služby též podobně postiženým. Není to žádný odborník na web. Chtěl si udělat stránky a nenapadlo ho nic jiného, než zkopírovat stránky http://www.harmonyspa.cz/ nějakým softem a trochu je zeditovat a dát na internet.
Původní majitel se to domákl a teď mu hrozí, že ho žaluje. Vyčíslil zcela absurdní požadavek 190 tisíc Kč. Má na to advokátku.
XY web okamžitě smazal, nyní má podobu http://www.fitmasaz.cz/index.html (snad proboha nikde neokopírovanou) :-) A napsal omluvný dopis.
I 10 tisíc je nad jeho finanční možnosti.

K těm 190 tisícům se došlo tak, že advokátka vzala všechny faktury za web, správně je sečetla a vynásobila to dvěma, čili ani násobení v tom nefalíruje. Tento způsob vyčíslení "škody" mi připadá poněkud nešťastný. Je to dokonce šestkrát víc, než stál náš volební web(!!!). Je jasné, že to prostě zkouší, aby se mohla mimosoudně vyrovnat co nejlíp pro ně.

Sice jako Piráti rozhodně neschvalujeme kopírování celých webů a vydávání je za své, ale rozhodně ještě míň schvalujeme drakonické tresty. Já osobně vidím jako maximální akceptovatelné odškodné tak 10 tisíc, a to ještě kdyby nešlo o invalidu. Faktická škoda je nulová, prokázat, že činností XY došlo k ušlému zisku harmonyspa je nereálné.

Doporučil jsem XY, aby napsal ještě jeden omluvný dopis a nabídl nějaké symbolické odškodnění, které je v jeho finančních možnostech. Pokud firma bude trvat na nesmyslné výši "škody", do věci bych se za Piráty vložil a něco jim napsal ve smyslu, že negativní publicita harmonyspa, kde popíšeme, jak šikanujou nebohého slepce, jim rozhodně uškodí víc než okopírování jejich stránek, a ať si své kroky dobře rozmyslí.

Co?
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Ljuba.Polakova
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 489
Registrován: 18 dub 2011, 16:11
Profese: obchodník
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1787 poděkování
Dostal poděkování: 404 poděkování

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Ljuba.Polakova »

Když by si XY nevěděl rady jak správně napcat dopis, může využít bezplatné právní poradenství (např. v ČB poskytuje KÚ). Oni mu ho nenapíšou, ale poradí, aby na něco nezapomněl.
ljuba.polakova@pirati.cz, +420 775 405 125
Uživatelský avatar
Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 2881
Registrován: 03 črc 2009, 13:10
Profese: Ing-principál produktových zážitků FLOSS
Bydliště: Třebíč, Kubišova 1169/3
Dal poděkování: 22584 poděkování
Dostal poděkování: 3334 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Filip.Krska »

Urcite jsem vsemi deseti tomu cloveku pomoct.
Roman Kucera píše:... jako Piráti rozhodně neschvalujeme kopírování celých webů a vydávání je za své ...
tohle jsi vzal kde? Já s tím třeba osobně vůbec nemám problém a myslím, doufám, že nejsem sám. Měl jsem za to, že jedním z dlouhodobých cílů Pirátů je úplné vyhlazení kopírovacího monopolu. Pokud si tam teda ten pán nedal (c) Franta Vomáčka, all wrongs reserved, to by byl samo fail ;).
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Lukas.Findeis »

No, zkopírování zdrojovýho kódu je problematický. Spíš jsme řešili rozložení prvků a vzhled obecně. Tohle je každopádně do nebe volající případ. Takhle šikanovat postiženýho...

735 07 66 99, Praha 12

Uživatelský avatar
Tomas.Lastuvka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1135
Registrován: 19 říj 2013, 21:07
Profese: html coder
Bydliště: Turnov
Dal poděkování: 335 poděkování
Dostal poděkování: 921 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Tomas.Lastuvka »

Filip Krska píše:Urcite jsem vsemi deseti tomu cloveku pomoct.
Roman Kucera píše:... jako Piráti rozhodně neschvalujeme kopírování celých webů a vydávání je za své ...
tohle jsi vzal kde? Já s tím třeba osobně vůbec nemám problém a myslím, doufám, že nejsem sám. Měl jsem za to, že jedním z dlouhodobých cílů Pirátů je úplné vyhlazení kopírovacího monopolu. Pokud si tam teda ten pán nedal (c) Franta Vomáčka, all wrongs reserved, to by byl samo fail ;).
Ja treba jsem pro urcite prava.. ala creative commons.. nemuzes vyhladit uplne kopirovaci monopol.. jen je potreba mu nastavit spravna pravidla..
Ten, kdo je ti nejbliz, bude vzdy tim, co ti ublizi nejvic!

Nemam na vas naladu, nedivte se mym reakcim.
Uživatelský avatar
Martin.Madej
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 146
Registrován: 23 zář 2013, 20:28
Profese: student práva
Dal poděkování: 77 poděkování
Dostal poděkování: 188 poděkování

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Martin.Madej »

Jasná šikana, jsem pro. Kdybys k tomu potřeboval něco sepsat nebo zjistit, Roji, dej mi vědět.
Martin Madej ll Garant programového bodu Právní stát.
Napište mi na: martin.madej@pirati.cz, Facebook
Díky za Vaši podporu Pirátské zákonárny v PaRo
---
Je morální povinnost porušovat amorální zákony“ - Martin Luther King
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Petr.Vileta »

Perlička: na tom zkopírovaném webu (c) nemají, ale na tom novém webu pana XY to je. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Adam.Zabransky »

OFFTOPIC[quote="Petr Vileta"]Perlička: na tom zkopírovaném webu (c) nemají, ale na tom novém webu pana XY to je. ;)[/quote]
No, tak ono je to jedno, že, značka (c) nemá žádný právní význam ;)

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Roman.Kucera »

V pondělí byl XY za majitelem Harmonyspa, kde se s ním snažil dohodnout a ten následně zmírnil požadavek na 40tisíc, i to je pro XY zcela likvidační částka.
Předevčírem přišla našemu nevidomému výzva k zaplacení 192 460, Kč. Takže šéf jen mlží.

Relevantní další kontakty a poznámky, píšu to sem víceméně pro sebe, abych to měl na jednom místě OFFTOPICpokud zas nenastane "DoS" :-)

Právní oddělení SONS (Sjednocená unie slabozrakých) Mgr Zajíc 221462čtyři-tři-dva , pravni@sons.cz

Harmonyspa ing Martin Pavlík 733 311 tři osm jedna , 603 224 osm tři sedm martin.pavlik@harmonyspa.cz

XY má dvě malé děti 7 a 4 roky. Masírováním se snaží začlenit do společnosti.

Jinak možná by bylo dobré toto vlákno přesunout do MO pracovní. Jdu volat Pavlíkovi :-)
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozba žalobou za zkopírovaný web

Příspěvek od Roman.Kucera »

Čtvrthodinový telefonát s panem Pavlíkem. Nic z jeho strany neslíbeno, ale rozhovor přínosný. Trval jsem na "nulové variantě", která se mu nezdála OK, zvlášť kvůli tomu, že už angažoval právničku, která nebyla zadarmo. JInak s ním byla celkem rozumná řeč, bavili jsme se i o Isifě, která to zkoušela i na něj.
Uvidíme, jaxe to vyvine.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“