Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Republikovému předsednictvu je svěřena moc výkonná a je zároveň statutárním orgánem strany.

Moderátor: Republikove predsednictvo

Pravidla fóra
Zamčeno
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 9802
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4076 poděkování
Dostal poděkování: 15005 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Ivan.Bartos » 03 čer 2014, 07:36

Dobré ráno.

Na stole mi leží několik faktur po splatnosti, (některé tiskárny se právě schvalují. Jedna taková faktura je měsíc stará faktura manažera kampaně za duben.
S prací manažera, jsem byl spokojen a s drobnými výtkami jsem chápal, že ostatní také. V tomto měsíci vznikaly klipy, dodávala se další grafika, připravoval se MMM, vnikaly podklady a články pro média, apod. Není důležité, kdo v určitou chvíli suploval čí práci (MO, PO…). Kampaň jela na plné obrátky. Lidé se setkávali. Osobně nevidím důvod neuhradit manažerovi řádně podanou fakturu. Což učiním převodem z účtu, ačkoliv momentálně nemám oporu v rozpočtové kapitole, neb peníze RV, které zadání posvětilo nemá patrně neobarvené peníze. Jediné peníze se kterými "disponuji" je pravděpodobně rezerva předsednistva. V RP ovšem ke schválení proplacení faktury nedošlo.

Je pak ostudou, že v souvislosti s mediálně úspěšnou kampaní by se objevily zprávy, a věřte, že ačkoliv je manažer Pirátům loajální a spolupracoval s námi již od dob ACTA, nenechá si jen tak …. na hlavu.

Podmiňovat pak přislíbené platby nejasným rozhodnutím RV, které nebude možná ani toho čtrnáctého, je opět z pohledu zvenčí jaksi nezajímavé a překračují dokonce i časování splatnosti další faktury, o které lze ještě rozumně diskutovat a ze které se řeší odměnna Z.Kolaříkové.

Řešil jsem konflikt mezi našimi vnitřními předpisy s právníky a na druhou stranu závazky, které v průběhu kampaně vznikly. Naše pochybení v momentě schvalování je z pohledu z venčí nerelevantní. Vzhledem ke své hmotné zodpovědnosti jsem se rozhodl neschválené faktury (pokud tak neučiní FO) po splatnosti proplatit, neb nechci riskovat dobré jméno strany či možné důsledky ve formě soudu či exekucí. Služby poskytované tiskárnou byly taktéž nadstandardní a domluvené stylem „jsou to piráti, nemusíte chtít peníze nadřevo, neb ti své závazky plní“ Zatím to neplatí ani zde. Mediální dopad raději ani nezmiňuji. Nechci, aby Piráti dopadli jako Fisher po kampani, i když zde se jednalo o jiné peníze. Náš závazek vyplývá ze smlouvy. V případě podobných situací budu postupovat stejným způsobem. Překročení rozpočtu je náš interní problém. Tento přístup jsem analyzoval s právníky viz např. níže.

„Vážený pane předsedo,
v situaci, kdy u ČPS existují naráz

a) legitimní neuhrazené závazky vůči třetím stranám, z části před splatností a částečně po splatnosti;

b) vnitřní pravidla hospodaření, která vaši správu účtu podřizují rozhodovacím či schvalovacím procesům, které z jakéhokoliv důvodu neproběhly,
budou Vaše povinnosti (jednat s péčí řádného hospodáře a zároveň být dbalý veškerých vnitřních procedur) vždy v konfliktu.

Po stručném prozkoumání Vaší dohody o hmotné odpovědnosti však konstatuji, že podle ní odpovídáte v první řadě za škodu, kterou byste svou správou účtu mohl straně způsobit. Má-li společnost závazky, které jsou po splatnosti, a jsou-li tyto závazky doloženy řádnými daňovými doklady, hrozí, že straně způsobíte škodu tím, že tyto závazky uhrazeny nebudou, neboť Vaší nečinností bude narůstat příslušenství z prodlení či výše případných smluvních pokut, a vystavujete stranu nebezpečí uplatnění práv třetích stran před soudem, s čímž se pojí značné náklady.
Pokud příslušné orgány strany nyní frustrují schvalovací či rozhodovací procedury v ČPS, bude na místě řešit takovou problematiku v souladu se stanovami strany a tato jejich jednání napravit. Jejich činnost je nezbytná k tomu, aby z dlouhodobého hlediska fungovalo hospodaření strany efektivně a transparentně, a aby se předcházelo škodám. Pokud však tyto své funkce neplní, není a nemůže to být obranou či omluvou pro ČPS jako smluvní stranu závazků řádně uzavřených a plněných s třetími stranami.“

Vězte, že jednám v dobré víře a snažím se tak zabránit daleko větším problémům. Doufám, že se nám následně podaří situace vyřešit, již na základě podnětné diskuse včerejšího štábu. Změna rozpočtu bude nutná i z jiných důvodů. Historicky bych tuto situaci řešil např. uvolněním peněz z rezervy předsednictva, jak se dříve standardně dělo. Očekávám také podání ke KK, a jsem si toho kroku vědom. V určitých chvílích je však třeba dělat rozhodnutí. Toto je jedno z mých rozhodnutí.
Přikládám zprávu manažera a příslušnou fakturu.
EDIT: prošel jsem faktury tiskáren a po splatnosti je nyní u pouze 1.
EDIT2: Oprava. U tiskáren je po kontrole FIO více faktur.
Přílohy
manazer_kampane_duben_2014010_pirati.pdf
(67.5 KiB) Staženo 83 x
Hodnocení kampaně EP2014_v1.1.pdf
(785.48 KiB) Staženo 84 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, Petr Stehlik
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4723
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: Softwarový analytik
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6473 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování

Re: Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Tomas.Vymazal » 04 čer 2014, 10:14

Na tohle jsi, Ivane, nemel pravo. Neni pravda, ze by kdokoliv fakturu za manazera neresil. Naopak faktura za manazera byla z pohledu ostatnich clenu RP pro tento okamzik vyresena (dalsi reseni by nas cekalo). Zato ty jsi nedodal resty od manazera, coz je v tomhle okamziku tvoje povinnost.

Uz ti neverim a jdu podat zadost o predbezne opatreni k RK.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Vymazal za příspěvek:
Ivan.Bartos
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy

Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 2438
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4663 poděkování
Dostal poděkování: 4151 poděkování

Re: Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Lenka.Wagnerova » 04 čer 2014, 10:38

Už jsem to snad trochu vydýchala.
Postup, že by byly takto zaplaceny všechny OPRÁVNĚNÉ faktury, které jsou po splatnosti, i když velmi nestandardně, když to prostě nejde jinak, by byl sice dobrý důvod k diskusi, ale právně a z hlediska zcela racionálního by to bylo zjevně v pořádku. Prskala bych, ale nakonec asi proč ne.

Proč jsi zaplatil právě Strnadovu fakturu, o které jsme v RP diskutovali, hlasovali, neodhlasovali.... navrhovala jsem kompromisní řešení, o tom už se nejednalo.... ?!

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 9802
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4076 poděkování
Dostal poděkování: 15005 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Ivan.Bartos » 04 čer 2014, 11:06

Protoze platit dubnovou falturu v cervnu je na zalobu. Neni schválena dalsi faltura tiskarne po splatnosti a nevypada to, ze bychom zmenili rozpocet do te doby. Podminovat externi zavazky za odebrane sluzby internimi pravidly nelze. Kdyby RV odbarvilo penize, dalo se to resit elegantneji. V MO jsou jeste penize na zaplaceni jedne tiskarny. Pokud budeme po splatnosti s dalsimi fakturami, zachovam se stejne. Podani KK se nebranim. Moje obhajoba je v uvodu tohoto vlakna. Po konzultaci vidim, ze tiskarnu po splatnosti lze jeste uhradit z MO. Pokud by se prvni Strnad prevedl do RV tak muzeme doplatit i tvorbu videa. Bohuzel na zmenu rozpoctu nemam vliv. Hmotku za stranu vsak ano. Dalsi faktura tisku taktez po splatnosti (schvalena LOL) byla zaplacena tentyz den. Kdyby nebyla, provedl jsem platbu i za tuto fakturu.
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 2438
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4663 poděkování
Dostal poděkování: 4151 poděkování

Re: Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Lenka.Wagnerova » 04 čer 2014, 12:01

Ivane, Tvá argumentace se netýká mé výhrady. U dubnové faktury manažera nedošlo k nečinnosti RP, která by vedla k prodlení s platbou, ale RP konalo a fakturu neschválilo.

Samotná existence faktury není důvodem k proplacení na základě smlouvy, pokud je sporné plnění závazků poskytovatele. Argumentace, že výkazy a platba z fundraisingu nebyly ve smlouvě, je přinejmenším morálně velmi sporná.
Škoda by straně v tomto případě mohla straně vzniknout, pokud by ji dal Z. Strnad k soudu. Ptám se: Reálně hrozilo, že to v blízké době udělá? Proč nedoplnil podklady k faktuře, které jsme po něm opakovaně chtěli? Pokud by tak učinil, bylo vysoce pravděpodobné, že by RP fakturu schválilo. (Zpráva o kampani podle mého názoru požadované podklady adekvátně nenahrazuje.)

P.S.: Štve mě to moc hlavně proto, že jsi sám dělal opravdu hodně, a to v kampani i celkově. Myslím, že toto prostě nemáš zapotřebí. Domnívám se, že opakovaně bojuješ za lidi, kteří si to až tak moc nezaslouží. Mně řekl Zdeněk do očí a před svědky, že počítá s tím, že si na sebe musí fundraisingem vydělat. Kdyby se k tomu postavil jako chlap, přišel, že tohle fakt neodhadl, ať rozhodneme, co s tím, tak bych zřejmě nebyla tak naštvaná a snažila se to pomoci řešit. Po bitvě je každý generálem, prostě to neodhadl.... Ale když se o tom vůbec nebaví a zároveň to vypadá, že by nás místo jednání žaloval (třeba se pletu - viz můj dotaz), tak si připadám jako blbec, jako někdo, z koho blbce udělal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Tomas.Vymazal

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19734
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25698 poděkování
Dostal poděkování: 18632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemný úklid - dubnová faktura manažera

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 09 srp 2014, 08:54

člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Zamčeno

Zpět na „Republikové předsednictvo“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů