Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Ondra.kl píše:
Petr Vileta píše:
Ondra.kl píše:Ještě bych tě chtěl navést na jednu věc - HDP:
r. 2004 - 2 929,2 mld Kč - vyrobili jsme nejmíň a měli jsme se nejhůře
r. 2007 - 3 662,6 mld Kč - vyrobili jsme o cca 15% více a měli jsme se mnohem líp
r. 2012 - 3 845,9 mld Kč - a teď vyrábíme ještě víc a stejně se máme se ještě hůře než v r 2004.

Napadá tě čím dalším by to mohlo být? (Prosím Ivo Vašíčka aby neodpovídal ;) )
V makroekonomii se fakt nevyznám a navíc jsem nedávno četl názory více různých ekonomů, ...OFFTOPICže HDP je vlastně dost nesmyslné měřítko. Nevím, jestli jsem to pochopil správně, ale když se výší vládní výdaje, vzroste HDP, ale občanům se vůbec nemusí dařit lépe. Stát přece utrácí jen to, co vybere na daních, nebo si půjčí.

A pokud se týká samotné výroby, tak to platilo i za socíku před rokem 1989, že není podstatné, kolik toho vyrobíš, ale kolik a za kolik toho dokážeš prodat. A znovu připomenu, že v roce 2004 byla DPH na potraviny 5%, kdežto v roce 2012 už 14%. Dám velmi jednoduchý příklad. Když bude stát rohlík 2 Kč, tak si jich na den koupím třeba 5. Dva pro mě, dva pro manželku a kdyby někdo z nás dostal večer u TV ještě hlad, tak si dá ten pátý. Když náhodou něco zbude, tak to nadrobíme ptákům do krmítka. Ovšem když rohlík zdraží na 2,80 Kč, já budu vydělávat pořád stejně a i další potraviny zdraží, tak už samozřejmě nebudu kupovat 5 rohlíků, ale jen 4. Nebudu kupovat celý chleba, ale jen půlku (stejně to vždycky ztvrdlo nebo chytilo plíseň). Reálně tedy budu utrácet stejně nebo méně peněz za potraviny. A stejně se budu chovat i u ostatních nákupů. Mám televizi, chtěl bych lepší, ale peněz je málo, tak ještě rok, dva, tři nákup odložím.

Říká se, že chudí lidé nejvíce utrácí (ne absolutně, ale relativně). Filosofové se hádají, jestli slepice nebo vejce, tedy jestli jsou chudí, protože moc utrácí, nebo moc utrácí, protože jsou chudí. Ale to není podstatné, je to prostě tak. A když chudým lidem, co dostanou 15 tisíc výplatu a do příští výplaty utratí přesně 15 tisíc, tak když těmhle lidem zvednu daně, tak oni utratí zase jen těch 15 tisíc, ale nakoupí za to méně věcí a služeb. A chudých lidí je prý u nás 1/3 až 1/2, podle toho, jak se definuje "chudý". No a ti bohatí? Ti samozřejmě nebudou platit 15 procentní DPH za parmskou šunku v ČR, ale nakoupí ji v Německu nebo Rakousku. Zrovna tak pohonné hmoty, nábytek, elektroniku. Takže ani na bohatých se daně vybrat nedají.

Podle mě už stát překročil tu hranici (název jsem zapomněl), nad kterou už výběr daně absolutně klesá.
...
Sem se konečně dostal k odpovědi:

HDP - je hodnota prodaných výrobků a služeb v daném období. Měřítko to může být správné i nesprávné - podle toho co poměřuješ, pokud výkon ekonomiky tak je to ok, pokud např. vyspělost státu nebo bohatost obyvatelstva tak ne. HDP vzroste pokud kdokoli navýší výdaje = nakoupí ... a je jedno kdo to je: stát / soukromník / zahraniční firma.

Vidím že stále zůstáváš u těch daní ... ano ideální je neplatit daně vůbec ... jenže pak nemůže fungovat stát ... a ten přeci jenom chceme ;)

S tím HDP jsem tě chtěl navést ale na něco jiného - na to, že to jak se máme, primárně určují naše příjmy ... a ty jsou závislé na tom jak se produkce (~ HDP) rozdělí do zisku firem, daní státu a příjmu občanů. Z tohoto pohledu podle mne rostou zisky firem na úkor příjmu občanů ... a proto se dnes máme +- srovnatelně s rokem 2004 ... a bude hůř.

Nezaměstnanost je pak jedním z ukazatelů rozložení příjmů mezi občany ... druhým je histogram příjmů z nějž jsou nejčastěji vytahovány 2 hodnoty: průměr a medián.
Né všichni stát chtějí.. :) Ale v rámci diskuse u NZP, kterou lze považovat za reformu při zachování kapitalismu a nějaké role sociálního státu či nějakých větších obdobných celků (EU) je lepší se asi držet toho že stát chceme.. :)
Také levičáci používají práce vs kapitál :)
http://finmag.penize.cz/ekonomika/26878 ... aci-pozici

"Říká se, že chudí lidé nejvíce utrácí (ne absolutně, ale relativně)"
Relativně k čemu? K přijmu?.. :)

"Takže ani na bohatých se daně vybrat nedají."
Jako že máme momentální degresivní zdanění bych asi souhlasil, ale nejsem si jist, jestli to že se vybírat nedají není příliš silné tvrzení.. :)
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

volani.webnode.cz píše:"Říká se, že chudí lidé nejvíce utrácí (ne absolutně, ale relativně)"
Relativně k čemu? K přijmu?.. :)

"Takže ani na bohatých se daně vybrat nedají."
Jako že máme momentální degresivní zdanění bych asi souhlasil, ale nejsem si jist, jestli to že se vybírat nedají není příliš silné tvrzení.. :)
Jo, chudý člověk utratí relativně ke svému příjmu daleko víc, než člověk bohatý. Když má někdo 8500 Kč na měsíc, utratí 100%, ono to ani jinak nejde. Když bere řekněme kolem 20 tisíc, utratí např. 90-95% a jen málo si odkládá na nějaké spoření nebo šetří na dovolenou. Naopak, když má někdo 200 tisíc měsíčně a není úplný magor, tak vyžije z poloviny a druhou polovinu spoří, investuje atd. Já tedy opatrnou investici nepokládám za utrácení. 100 investuji, po roce se mi 110 vrátí, to není utrácení, to je výdělek. :)

Bohatí se nedají zdanit tak jednoduše jako chudí. Když se zavede např. daň na luxusní auta, tak si ho nekoupí v Praze, ale v Norimberku nebo v Bratislavě a daň vlastně odvede tam. A když se zvýší daně pro firmy, tak firmu během pár dnů formálně přestěhuje na Kypr a když se zavede nějaké zdanění podle místa výkonu činnosti, tak propustí dělníky a odveze stroje do sousedního státu. A snižování zisku tím, že si tuzemská dcera objedná od zahraniční matky nějakou "studii" je také dost běžné. Například za reklamu Google na českém internetu jsem platil Google Ireland. Hádej proč ne Google Czech? :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
anonym2064, Brožinka

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od anonym2064 »

minimalnimzda.jpg
(vyloveno na FB , takže zdroj neznám, ale imho to sedí)
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Petr Vileta píše:
volani.webnode.cz píše:"Říká se, že chudí lidé nejvíce utrácí (ne absolutně, ale relativně)"
Relativně k čemu? K přijmu?.. :)

"Takže ani na bohatých se daně vybrat nedají."
Jako že máme momentální degresivní zdanění bych asi souhlasil, ale nejsem si jist, jestli to že se vybírat nedají není příliš silné tvrzení.. :)
Jo, chudý člověk utratí relativně ke svému příjmu daleko víc, než člověk bohatý. Když má někdo 8500 Kč na měsíc, utratí 100%, ono to ani jinak nejde. Když bere řekněme kolem 20 tisíc, utratí např. 90-95% a jen málo si odkládá na nějaké spoření nebo šetří na dovolenou. Naopak, když má někdo 200 tisíc měsíčně a není úplný magor, tak vyžije z poloviny a druhou polovinu spoří, investuje atd. Já tedy opatrnou investici nepokládám za utrácení. 100 investuji, po roce se mi 110 vrátí, to není utrácení, to je výdělek. :)

Bohatí se nedají zdanit tak jednoduše jako chudí. Když se zavede např. daň na luxusní auta, tak si ho nekoupí v Praze, ale v Norimberku nebo v Bratislavě a daň vlastně odvede tam. A když se zvýší daně pro firmy, tak firmu během pár dnů formálně přestěhuje na Kypr a když se zavede nějaké zdanění podle místa výkonu činnosti, tak propustí dělníky a odveze stroje do sousedního státu. A snižování zisku tím, že si tuzemská dcera objedná od zahraniční matky nějakou "studii" je také dost běžné. Například za reklamu Google na českém internetu jsem platil Google Ireland. Hádej proč ne Google Czech? :twisted:
Neříkám že to jde snadno, ale kvůli tomu na to přeci nebudeme rezignovat.. :)
Film Závod ke dnu
http://e-svet.e15.cz/it-byznys/google-p ... ta-1025071
http://www.lupa.cz/clanky/seznam-cz-zme ... akcionare/
http://ekonomika.idnes.cz/seznam-cz-uz- ... oakcie_fih
http://www.cnews.cz/seznam-i-alza-jsou- ... ame-se-bat

Také když tu máme bitcoin a podobné věci, tak to je ukázka toho jak národní stát může těžko pokud vůbec kontrolovat černý trh..
Ale s tím šedým by šlo dělat dost.. :)

Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
anonym2064
Ⓐ☮
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od anonym2064 »

Aktuální stav je nejhorší v historii:
Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 614.870 lidí schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání, přičemž 614.223 lidí bylo ve věku 15 až 64 let. Počet volných pracovních míst se proti prosinci zvýšil o 1216 na 36394 míst. Na jedno volné místo tak připadá 17,3 uchazeče, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Jesenicku, a to 85,5. Více než 50 lidí připadá na místo i v okresech Bruntál, Karviná a Přerov.
http://www.financninoviny.cz/zpravy/v-c ... me/1041280
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvek:
volani.webnode.cz
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Shanil píše:Aktuální stav je nejhorší v historii:
Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 614.870 lidí schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání, přičemž 614.223 lidí bylo ve věku 15 až 64 let.
Jo, všichni jsou ochotni okamžitě nastoupit do zaměstnání, ale do práce ne. :D Některé studie tvrdí, že 3-5% populace, kdekoliv v rozvinutém světě, pracovat nechce, že nezaměstnanost v podstatě nemůže klesnout pod tohle číslo. A konkrétně u toho článku mě zaujala ta vysoká nezaměstnanost u hranic s Německem. Stačí se naučit pár desítek německých slov a jako pendler na jakékoliv pomocné práci budeš u nás dost bohatý. Jenže cestováním ztratíš denně nejméně 2 hodiny a musíš pracovat. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Petr.Nemecek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od anonym2064 »

Petr Vileta píše: Některé studie tvrdí, že 3-5% populace, kdekoliv v rozvinutém světě, pracovat nechce, že nezaměstnanost v podstatě nemůže klesnout pod tohle číslo.
no - konečně nějaká studie. 3-5% nepracujících při ZP by byl neskutečně báječný stav. :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, volani.webnode.cz
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Libor.Spacek »

Změnil jsem svůj postoj z "proti" na "dávat peníze rovně a všem, ale na specifické individuální účely" (tj. investovat do lidí, ne do jejich závislostí) a upřednostňovat vzdělání, rekvalifikaci a nezávislé podnikání.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Shanil píše:
Petr Vileta píše: Některé studie tvrdí, že 3-5% populace, kdekoliv v rozvinutém světě, pracovat nechce, že nezaměstnanost v podstatě nemůže klesnout pod tohle číslo.
no - konečně nějaká studie. 3-5% nepracujících při ZP by byl neskutečně báječný stav. :fet:
To je ale studie vycházející ze současného stavu. Když nebudeš pracovat, musíš se stát žebrákem, zločincem, nebo chcípnout. Těch maximálně 5% nebude pracovat nikdy a nemají strach z žádné z předchozích možností. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Libor Spacek píše:Změnil jsem svůj postoj z "proti" na "dávat peníze rovně a všem, ale na specifické individuální účely" (tj. investovat do lidí, ne do jejich závislostí) a upřednostňovat vzdělání, rekvalifikaci a nezávislé podnikání.
Kde je rozdíl mezi investice do lidí a do závislostí? Lidé kolem mě a já jsem-jsou závislí na práci, jídle, vzdělání i lidech :lol:
Ⓐ☮
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“