Tisková zpráva: Lustrace

Moderátor: Resortni tym Justice

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Madej
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 23 zář 2013, 20:28
Profese: student práva
Dal poděkování: 77 poděkování
Dostal poděkování: 183 poděkování

Tisková zpráva: Lustrace

Příspěvek od Martin.Madej » 06 dub 2014, 15:45

Ahoj,
tady je jakýsi report současného stavu okolo lustračního osvědčení Andreje Babiše a stručné oznámení o tom, že Piráti to tak nehodlají nechat být. Máte-li s obsahem někdo problém, dejte, prosím, vědět do tohoto vlákna. V opačném případě prosím o zveřejnění tiskové zprávy (s ilustračním obrázkem) dnes večer. Díky. Garant PS.
Piráti brojí proti setrvání Andreje Babiše ve funkci ministra financí

Česká pirátská strana se ostře staví proti postupu jmenování Andreje Babiše do funkce ministra financí a proti způsobu, jakým byl tento problém promlčen. Piráti tento postup prezidenta ČR Miloše Zemana shledávají nezákonným a uchýlili se k některým právním krokům, díky nimž bude prezidentovo rozhodnutí podrobně prozkoumáno.

Česká pirátská strana sledovala se znepokojením obrat, který učinil prezident Miloš Zeman na konci minulého roku. Prezident totiž nejprve tvrdil, že bude po ministrech lustrační osvědčení nekompromisně požadovat, stejně jako jeho dva předchůdci, a opíral se jak o lustrační zákon, tak o názor právnické obce. Po jednání s panem Babišem, který nezapomněl donést balíček se svými uzeninami, ale prezident prudce otočil a prohlásil, že osvědčení požadovat nebude, opíraje se opět o tentýž lustrační zákon, o názor téže právnické obce a navíc prý i služebním zákonem, který byl tou dobou v prvním čtení a který podle pana prezidenta s lustračním osvědčením u ministrů nepočítá. Takovýto postup je podle Pirátů naprosto neakceptovatelný. Nic na tom nemění ani to, že média nad tímto problémem mávla rukou a nechala se uspokojit tvrzením, že příslušná ustanovení lustračního zákona nelze v této souvislosti jednoznačně vyložit.

Piráti připomínají, že Andrej Babiš slovenskými soudy dosud nebyl zproštěn obvinění z práce pro StB pod jménem „Bureš“. Ministerstvo vnitra by mu tudíž negativní lustrační osvědčení nemohlo vydat. Zřejmě z toho důvodu prezident Miloš Zeman vnitro nepožádal o vydání tohoto osvědčení, ačkoliv to bylo jeho povinností podle § 7 lustračního zákona. Na infožádost člena České pirátské strany Jakuba Michálka odpověděla Kancelář prezident republiky prostě tím, že podklady pro zákonný postup jmenování Andreje Babiše ministrem neměla a nemá. Prezident tak podle Pirátů při aktu jmenování porušil zákon a z tohoto důvodu není ustanovení ministra financí do funkce platné.

Argumentem Miloše Zemana bylo, že z lustračního zákona není zřejmé, musí-li ministr čestné prohlášení a lustrační osvědčení mít, a že zavedená praxe prezidentů ČR nevyplývala z žádné povinnosti. Podle § 1 písm. a) se totiž zákon vztahuje na orgány státní správy, mezi které vládu - jako politický orgán - členit nelze. Podle všeho pan prezident vycházel z názorů odborné veřejnosti. Česká pirátská strana ale upozorňuje, že ministr financí je především vedoucím Ministerstva financí, které se řadí mezi orgány státní správy. Zde nestojí v pozici člena vlády, ale v pozici vedoucího pracovníka správního úřadu. Je nepřijatelné, aby se lustrační zákon vztahoval na úředníky na ministerstvech, ne však na jejich vedoucího. Piráti pana prezidenta upozorňují, že tento názor obhajují takové osobnosti ústavního práva a politiky jako Aleš Gerloch, Eliška Wagnerová, Václav Klaus, Vladimír Balaš, Stanislav Devátý a další. (přidej další)

Piráti se nehodlají smířit s tím, že ministr financí ČR nesplňuje podmínky pro tuto funkci a uchýlili se už k některým právním krokům, díky nimž bude prezidentovo rozhodnutí podrobně prozkoumáno. Za této situace je totiž podle Pirátů protizákonné, aby Andrej Babiš ve „své“ funkci zůstal.
Přílohy
LustrTZ.odt
(34.84 KiB) Staženo 95 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Madej za příspěvek:
Tobias.Esner
Martin Madej ll Garant programového bodu Právní stát.
Napište mi na: martin.madej@pirati.cz, Facebook
Díky za Vaši podporu Pirátské zákonárny v PaRo
---
Je morální povinnost porušovat amorální zákony“ - Martin Luther King

Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů