Povinné volby?

Moderátor: Resortni tym Bezpecnost

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9563 poděkování
Dostal poděkování: 17203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Povinné volby?

Příspěvek od Roman.Kucera » 25 bře 2014, 12:28

Původně jsme to považoval jen za další Zemanův blábol, ale pak v rádiu říkali, jak to mají v Belgii, kde povinné volby jsou.
Není to zdaleka tak hrozné, za nedostavení se k volbám jsou pokuty, které jsou nízké a v praxi se ani moc nevymáhají. Ale je tam jiná věc, která stojí za diskusi.
Kdo se opakovaně bez omluvy nedostavuje k volbám, ztrácí volební právo. To je naprosto skvělá eliminace populistických stran, které cílí na nevoliče a kupuje si je pomocí koblih či rovnou penězům za odevzdané hlasy.
K získání volebního práva potom musíš nějak dokázat, že si ho zasloužíš. Například tím, že jdeš k volbám a požádáš, abys příště mohl volit. Kouzelné je na tom to příště.
Mezi volbama potom třeba nějakým školením, kde na konci bude nějaký jednoduchý "test způsobilosti". Samozřejmě prvovoliči (věkoví) nic takového absolvovat nemusí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 8):
Patrik Koranda, Robert.Cuma, Ivan Sirko, Barbora.Hruzova, Petr.Nemecek, Jiri.Kaderavek, Pavel.Moravec, Vit.Jurasek
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18404 poděkování

Re: Povinné volby?

Příspěvek od Martin.Kucera » 25 bře 2014, 12:37

Mně na tom vadí jedna věc. Součástí volebního práva by přece taky mělo být právo nevolit, zejména v případě, pokud pro mě nebude žádný kandidát přijatelný.
Příklad: pokud budou v Ostravě v druhém kole senátních voleb proti sobě stát dva kandidáti, z nichž si o každém budu (na základě jejich předchozích "výkonů") myslet, že patří do úplně jiného zařízení než je Senát, tak přece nemůžu dostat černý puntík za to, že nedám hlas ani jednomu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Oldrich.Fischer
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

trinitrofenol
Profese: chemik
Dal poděkování: 1344 poděkování
Dostal poděkování: 3491 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trinitrofenol » 25 bře 2014, 12:39

Tak se dostavíš a vhodíš neplatně, to dělají u nás lidi naprosto rutinně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi trinitrofenol za příspěvky (celkem 5):
josefplatil, Helena Jarolimkova, Marek.Necada, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal
SMRT MODERACI
Free your hate.
6nula7 547 3nula9

Barbora.Hruzova
Zástupce vedoucího odboru
Profese: knihovnice, spisovatelka
Dal poděkování: 1365 poděkování
Dostal poděkování: 595 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Barbora.Hruzova » 25 bře 2014, 12:41

Martin Kucera píše:Mně na tom vadí jedna věc. Součástí volebního práva by přece taky mělo být právo nevolit, zejména v případě, pokud pro mě nebude žádný kandidát přijatelný.
Příklad: pokud budou v Ostravě v druhém kole senátních voleb proti sobě stát dva kandidáti, z nichž si o každém budu (na základě jejich předchozích "výkonů") myslet, že patří do úplně jiného zařízení než je Senát, tak přece nemůžu dostat černý puntík za to, že nedám hlas ani jednomu.
V tom případě není přece problém odevzdat neplatný hlas. Když jsou volby tajné, nemůžou ti dokázat, že jsi to byl zrovna ty a taky že jsi to udělal schválně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvek:
Helena Jarolimkova

Ivan Sirko
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Putující filosof
Dal poděkování: 10079 poděkování
Dostal poděkování: 2514 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 25 bře 2014, 12:41

@Martine tak si nedaj a dej proti ;)

@Romane, líbí se mi to moc, tak až té žádám to vyskoušet u nas v straně ;). To bude debata !!!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 4):
Martin.Shanil, Helena Jarolimkova, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9135 poděkování
Dostal poděkování: 9154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 25 bře 2014, 12:41

tak začíná fašismus. (nebo jeho odnož komunismus)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Mikulas.Peksa, MilanM

Barbora.Hruzova
Zástupce vedoucího odboru
Profese: knihovnice, spisovatelka
Dal poděkování: 1365 poděkování
Dostal poděkování: 595 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Barbora.Hruzova » 25 bře 2014, 12:51

Mně zase přijde nesprávné, když vládne strana, která sice utrpí volební vítězství, ale k volbám se dostaví jen třetina voličů. Má pak vůbec mandát? Když ji více jak dvě třetiny oprávněných občanů nevolily?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvky (celkem 5):
Ivan Sirko, Helena Jarolimkova, Marek.Necada, Pavel.Moravec, Oldrich.Fischer

Ivan Sirko
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 25 bře 2014, 12:55

marst píše:tak začíná fašismus. (nebo jeho odnož komunismus)
Anebo nutnost zavést takovou formu demokrace, kde volič ktery nechce rozhodovat to právo předá zástupci (Liquid Demokrace) :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, TiborGanzer
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18404 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 25 bře 2014, 12:57

Barbora Hruzova píše:
Martin Kucera píše:Mně na tom vadí jedna věc. Součástí volebního práva by přece taky mělo být právo nevolit, zejména v případě, pokud pro mě nebude žádný kandidát přijatelný.
V tom případě není přece problém odevzdat neplatný hlas. Když jsou volby tajné, nemůžou ti dokázat, že jsi to byl zrovna ty a taky že jsi to udělal schválně.
To jistě mohu, ale dokud nebude mít množství vhozených neplatných hlasů nějaký praktický dopad, tak čeho tím dosáhnu? Možná bych ten čas mohl strávit něčím prospěšnějším.

Na druhé straně by bylo zajímavé prostě natvrdo před volební komisí nahlas říct, že odevzdávám neplatný hlas, protože jsou podle mě oba kandidáti lumpové a můj hlas si nezaslouží. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Barbora.Hruzova, Oldrich.Fischer, Vit.Jurasek
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ivan Sirko
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 25 bře 2014, 13:00

To můžeš říct i před diktafonem, nebo manželku proč chceš obtěžovat zástupce veřejnosti ktere jsou členy komise??? :fet:
- Gándhí

Odpovědět

Zpět na „Přímá demokracie“