Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Podporuji jednání o změně rozhodnutí RV:

Pro
73
68%
Proti
30
28%
zdržuji se
5
5%
 
Celkem hlasujících: 38 - Celkem hlasů: 108

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3094
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3739 poděkování
Dostal poděkování: 4055 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Janek.Wagner » 22 bře 2014, 22:28

Pro přesnost připomínám, že peníze byly obarveny identickým postupem, kdy na návrh RP (ve kterém byli i dva členové dnešního RP) byla přijata RV změna rozpočtových pravidel na zasedání 14 hlasy pro (v tom byli i členové RP, kteří tehdy byli zároveň členy RV).

Připomínám v této souvislosti členské podněty clenske-podnety-f350/stvrzeni-obarveni- ... 19800.html a clenske-podnety-f350/odbarveni-penez-t19463.html.

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2022
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: student práva na UK
Bydliště: Praha 16 - Radotín
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 3413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Adam.Zabransky » 22 bře 2014, 22:55

Já docela chápu ty emoce tady. Tenhle předpis má totiž jednu hodně výraznou vlastnost: moc pěkně zní. Prostě člověk mohl říct kamarádům, že "my ty peníze od státu můžeme využívat jenom na službu veřejnosti" - čestný skautský. Jenže v posledních několika měsících se tu neustále vedou debaty o tom, co to vlastně je ta služba veřejnosti, jestli to musí být 100% služba veřejnosti nebo stačí z většiny, atd. atd. a IMHO nám to zbytečně vysává energii. Jestli jsme dementi, tak ty peníze začneme utrácet za chlebíčky, párty, cestovný a billboardy, jak tady někteří panikaří. Jestli jsme piráti, tak je stejně budeme utrácet především za službu veřejnosti. Nevím jak vy, ale já pro nějaký obrovský reklamní kampaně hlasovat nebudu, a jestli je někdo z předsednictva bude protlačovat, tak je příště nebudu volit. Všichni víme, že ty peníze máme od daňových poplatníků, tak se snad podle toho umíme chovat.

Kdyby se mělo ukázat, že jednotlivý odbory a předsednictva nejsou schopný rozumně s penězma hospodařit, tak jsem klidně pro znovuzavedení něčeho podobnýho, ale do tý doby je to podle mě kontraproduktivní.

Tady a v předchozím příspěvku jsem snad dostatečně popsal důvody, proč jsem hlasoval pro zrušení. Jestli si CF myslí, že obarvení je opravdu potřeba, tak mi to nedělá problém. Z těch hysterických reakcí (nejen) tady ale vidím, že pro hodně lidí je to dost zásadní otázka. Proto jestli to naše rozhodnutí zrušíte, podám rezignaci na funkci v RV, a to čistě jenom proto, že očividně neumím dost dobře odhadnout názor členů a tudíž je nedokážu reprezentovat.

Každopádně jsem zvědav, kolik lidí zase vystoupí ze strany, ať to dopadne tak či onak. :D
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Marta.Oskerova
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 117
Registrován: 31 kvě 2012, 22:06
Profese: grafik
Dal poděkování: 26 poděkování
Dostal poděkování: 107 poděkování

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Marta.Oskerova » 22 bře 2014, 23:23

Ja osobne bych nemela nic proti odbarveni, ale ted si pripadam jak v romanu od Orwella. Nejdriv to verejne deklarujeme a pak to v tichosti zmenime, jak se nam to hodi. Jeste vydejte prohlaseni, ze vlastne zadne obarvene penize nikdy neexistovaly.

Uživatelský avatar
Vaclav Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8355 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Vaclav Malek » 22 bře 2014, 23:28

Adam Zabransky píše:Jenže v posledních několika měsících se tu neustále vedou debaty o tom, co to vlastně je ta služba veřejnosti, jestli to musí být 100% služba veřejnosti nebo stačí z většiny, atd. atd. a IMHO nám to zbytečně vysává energii.
A myslíš, že teď debaty o tom co je dobré proplatit a co ne, nebudou? Akorát teď už nebudou ti co mají "moc" utrácet hlídáni předpisem, ale max. několika úrovni mnoha skorofungujících orgánů...
Adam Zabransky píše: Jestli jsme dementi, tak ty peníze začneme utrácet za chlebíčky, párty, cestovný a billboardy, jak tady někteří panikaří.
ustecky-kraj-f88/jizdne-na-akce-kolem-v ... ml#p295309
Adam Zabransky píše: Jestli jsme piráti, tak je stejně budeme utrácet především za službu veřejnosti.
A proč jsme to nedělali do teď, když to žádný předpis nezakazoval?
Adam Zabransky píše: Nevím jak vy, ale já pro nějaký obrovský reklamní kampaně hlasovat nebudu, a jestli je někdo z předsednictva bude protlačovat, tak je příště nebudu volit. Všichni víme, že ty peníze máme od daňových poplatníků, tak se snad podle toho umíme chovat.
No to je hezké, že nebudeš hlasovat, ale co tvůj nástupce? Když někoho potom nebudeš volit, tak už to těžko zabrání nějakým zbytečným útratám.
Adam Zabransky píše: Kdyby se mělo ukázat, že jednotlivý odbory a předsednictva nejsou schopný rozumně s penězma hospodařit, tak jsem klidně pro znovuzavedení něčeho podobnýho, ale do tý doby je to podle mě kontraproduktivní.
Nenašel jsem jediný dobrý příklad, kdy by nám barevné peníze v něčem prospěšném bránily, největší vášně budily ty věci u kterých stejně do teď pořádně nevíme zda jsou dobré...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav Malek za příspěvky (celkem 7):
Tomas.Klapka, Jakub.Michalek, Ivan Sirko, Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty, Torento, Marek.Necada

Uživatelský avatar
Stanislav.Stipl
Zástupce vedoucího odboru
Příspěvky: 1861
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1294 poděkování
Dostal poděkování: 2563 poděkování

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Stanislav.Stipl » 22 bře 2014, 23:37

Ze všeho nejdřív přestaňme lhát sami sobě. Pronájem Pirátského centra OFFTOPICnebo jak se to jmenuje je provozní výdaj strany. Není to služba veřejnosti. Kolik tam proběhlo akcí, kde se zúčastnil aspoň stejný počet "veřejnosti" jako Pirátů? Nejpozději schválením tohoto výdaje došlo k faktickému "odbarvení" peněz. Dnešní zrušení barvení je jen uvedením předpisů do souladu s realitou. OFFTOPICPodobně jako to chceme udělat u řady zákonů - např. kopírovací monopol, tráva...

Správně mělo k odbarvení dojít před schválením tohoto výdaje. Ještě lepší by bylo, kdyby ke zrušení "barvení" došlo ještě před volbami do sněmovny. Takhle to může část veřejnosti - do jisté míry oprávněně - vykládat negativně. Na druhou stranu, ten, kdo něco veřejně slibuje, si musí být jistý, že slib dokáže splnit. Diskuze o odbarvení se vede po celou dobu, co jsem členem strany. I v době voleb bylo možné, že k odbarvení může dojít. Proto kandidáti neměli tohle veřejně slibovat.

Podle mého názoru nemělo být barvení pro peníze z "Příspěvku na úhradu volebních nákladů" a případného "Příspěvku na činnost" vůbec zavedeno. Jistý smysl to mělo u příspěvku na mandát, tedy Michálkopeněz. Ten měl ale být použit na podporu činnosti Libora Michálka, ne na jakési služby veřejnosti.

Doteď jsme byli v paradoxní situaci. Máme od státu dává peníze na volební náklady. Jsem přesvědčen, že do toho lze s klidným svědomím zahrnout i volební kampaň. Barvení sice znemožňovalo použít peníze na propagaci, ale zato z nich platíme provozní výdaje (k tomu by měl sloužit příspěvek na činnost, na který jsme ale nedosáhli). Fakt super.

Nechci předjímat, ale pokud by ve věci došlo k jednání CF, věřím, že CF do budoucna barvení v této podobě zruší. Považoval bych za rozumný kompromis, aby odbarvení platilo pro peníze získané po jeho schválení. Což ale nic nemění na mém názoru, že zavedení barvení byla chyba. Připomínám, že pro dary od příznivců nejsou obarveny a přesto se z nich nekupují žádné "kurvy, chlast, chlebíčky a billboardy". Naopak, jediné komerční billboardové plochy byly zaplaceny z obarvených peněz jako "veřejně prospěšná kampaň". Kocourkov.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvky (celkem 7):
Petr.Vileta, Helena Jarolimkova, Viktor.Mahrik, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Ivan.Mikolas

Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1857
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice/Praha 4
Dal poděkování: 6913 poděkování
Dostal poděkování: 2681 poděkování

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Ivo.Vlasaty » 22 bře 2014, 23:38

Michael Polak píše:Ti, kteří hlasovali pro, si zřejmě neuvědomovali, že hlasují pro úplné "odbarvení peněz", a že žádné další omezující doporučení či nařízení místo toho projednáváno nebude.
Doufám, že právě tak to bylo.

Pokud by RV schválilo rozšíření určení obarvených peněz z plateb státu, mezinárodních akcí a jakési mýtické služby veřejnosti o informační kampaně, a materiály potřebné pro kreativní dobrovolnickou kampaň, o stranickou infrasrukturu a v odůvodněných případech třeba i vykonávání funkcí, protože profesionalizaci potřebujeme, vítal bych to. Jenže členskou základnu nikdo neposlouchal, zjevně se RV dostatečně nesnažilo najít kompromis (řešilo se to tu v několika vláknech, stačilo by naslouchat členům) v takto citlivém tématu.

Že se diskutuje nad tím, co ještě je a co už není dostatečně "veřejně prospěšné" vůbec není od věci, třeba billboardy, byť vyzývající ke konzultacím EK, mně osobně přišly už za hranou (i když ne tolik, aby mi to stálo za protest).

Mám-li dát příklad. V Budějovicích uvažujeme o tisku informačních předvolebních novin, ve kterých bychom tak měli možnost představit se a vysvětlit svůj program, pozvat na několik besed jako třeba k participativnímu rozpočtu. Pravděpodobně bychom je do shcránek roznášeli sami jako součást kontaktní kampaně. Připadá mi logické, že si prospěšnost takového projektu budu muset obhájit před KS (nebo kterýmkoliv orgánem, z jehož rozpočtu budu čerpat) a připadá mi správné, že to bude výslovný požadavek v předpisech strany. Když to obhájím a dostaneme na to řeknu třeba 15tis.Kč, pro koaliční partnery to bude přiměřené. Mnohem víc se obáváme byrokracie kolem transparentního účtu: kdo ho bude moci založit, pokud bude za Piráty, jestli si ho budeme moci spravovat sami nebo bychom museli čekat na schválení od FO atp. Nestěžuji si, ještě jsem se nedostal k tomu, abych se Petra jako vedoucího FO poptal, na druhou stranu to FO stejně jako RV nebo kdokoliv iniciativní může už teď brát jako podnět. Protože jestli se má transparentní kampaň s transparentním účtem stát běžnou součástí kampaní, nějaký návod a srozumitelná pravidla budeme potřebovat.
Viktor Mahrik píše:Já se na to těším. Moje odpověď bude, že Pirátská strana zrušila špatný předpis, což je super, protože to ukazuje, že Piráti dokáží bojovat proti nesmyslným předpisům. Zároveň Piráti zůstávají transparentní, protože každý může kontrolovat, za co Piráti peníze od svých voličů utrácejí.
Viktore, promiň, ale takovou ÓDéeSákovinu bych od tebe fakt nečekal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal
Ivo Vlasatý
toho času řadový člen :)
ivojr@seznam.cz
733224619

Uživatelský avatar
Vaclav Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8355 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Vaclav Malek » 22 bře 2014, 23:49

Stanislav Stipl píše:Ze všeho nejdřív přestaňme lhát sami sobě. Pronájem Pirátského centra OFFTOPICnebo jak se to jmenuje je provozní výdaj strany. Není to služba veřejnosti. Kolik tam proběhlo akcí, kde se zúčastnil aspoň stejný počet "veřejnosti" jako Pirátů? Nejpozději schválením tohoto výdaje došlo k faktickému "odbarvení" peněz. Dnešní zrušení barvení je jen uvedením předpisů do souladu s realitou. OFFTOPICPodobně jako to chceme udělat u řady zákonů - např. kopírovací monopol, tráva...

Správně mělo k odbarvení dojít před schválením tohoto výdaje. Ještě lepší by bylo, kdyby ke zrušení "barvení" došlo ještě před volbami do sněmovny. Takhle to může část veřejnosti - do jisté míry oprávněně - vykládat negativně.
Souhlasím, ale fakticky ten předpis (teď už asi mohu psát "byl") byl v některých detailech nejasný a tak není divu, že tyhle projekty na "pomezí" třeba prošly. Podobně to udělat nechceme, protože chceme právě zákony reformovat, pokud vím, tak je nechceme hned celé zrušit.
Stanislav Stipl píše: Na druhou stranu, ten, kdo něco veřejně slibuje, si musí být jistý, že slib dokáže splnit. Diskuze o odbarvení se vede po celou dobu, co jsem členem strany. I v době voleb bylo možné, že k odbarvení může dojít. Proto kandidáti neměli tohle veřejně slibovat.
V době voleb už ten předpis platil a nikdo si nemyslel, že by někoho napadlo měnit věci takhle zpětně, což vypadá fakt tak, že nám jde skutečně jen o ty peníze a že bez nich nemůžeme existovat a rošiřovate se (což je blbost, to dokážou bez peněz i viry...).
Stanislav Stipl píše: Naopak, jediné komerční billboardové plochy byly zaplaceny z obarvených peněz jako "veřejně prospěšná kampaň". Kocourkov.
Předpis obecně nezakazoval billboardy (ani letáky, ani plakáty, ani chlebíčky, ani děvky...).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav Malek za příspěvky (celkem 6):
Frantisek.Navrkal, Ondrej.Profant, Tomas.Klapka, Ivo.Vlasaty, Mikulas.Ferjencik, Vojtech.Pikal

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11499 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Lukas.Novy » 22 bře 2014, 23:53

Mno nechtel sem to vytahovat pred tim nez padne rozhodnuti o predbeznaku, ale technicky k zadnemu odbarveni nedoslo. Rozpoctova pravidla se jak jiz nazev napovida aplikuji pri tvorbe rozpoctu, takze do chvile nez si prohlasujete rozpoctovy sourek^Wprilepek, tak penize zustavaji obarvene. Howgh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 6):
Helena Jarolimkova, Vaclav Malek, Tomas.Klapka, Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal, Marcel.Kolaja
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Stanislav.Stipl
Zástupce vedoucího odboru
Příspěvky: 1861
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1294 poděkování
Dostal poděkování: 2563 poděkování

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Stanislav.Stipl » 22 bře 2014, 23:57

Vaclav Malek píše: Souhlasím, ale fakticky ten předpis (teď už asi mohu psát "byl") byl v některých detailech nejasný a tak není divu, že tyhle projekty na "pomezí" třeba prošly. Podobně to udělat nechceme, protože chceme právě zákony reformovat, pokud vím, tak je nechceme hned celé zrušit.
Však jsme nezrušili celá rozpočtová pravidla, jen jeden odstavec.
Vaclav Malek píše: V době voleb už ten předpis platil a nikdo si nemyslel, že by někoho napadlo měnit věci takhle zpětně, což vypadá fakt tak, že nám jde skutečně jen o ty peníze a že bez nich nemůžeme existovat a rošiřovate se (což je blbost, to dokážou bez peněz i viry...).
Souhlasím, že to nevypadá dobře.
Vaclav Malek píše: Předpis obecně nezakazoval billboardy (ani letáky, ani plakáty, ani chlebíčky, ani děvky...).
Pokud nejde o výdaje podle předchozích bodů, veřejné prostředky nemohou být zpravidla užity na propagační plakáty a bannery, placenou inzerci, volební kampaň a obvyklé provozní výdaje.
Jasně, ty billboardy spadají do služeb veřejnosti. Ale je to fakt takové hraniční. Celkem často se zde objevuje názor, že billboardy jsou zlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Klapka, Vaclav Malek, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal

Adam.Skorepa
Asistent poslance
Příspěvky: 4722
Registrován: 27 dub 2009, 20:50
Profese: živnostník
Dal poděkování: 850 poděkování
Dostal poděkování: 6788 poděkování

Re: Změna rozhodnutí RV - RV 16/2014

Příspěvek od Adam.Skorepa » 22 bře 2014, 23:58

@Krtek: Hmm, zajímavé, neměl by se někdo zeptat odpovídajícího orgánu (RK)?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 3):
Helena Jarolimkova, Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal
Author Sensei Tyrant Pervert

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů