Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Pomozte nám splnit aktuální úkoly nebo se zapojte do našich projektů. Nebo sami navrhněte nějakou užitečnou činnost.
Není potřeba být členem, abyste pomohli.


Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Personální odbor - celý

anonym72701
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 150
Registrován: 19 říj 2013, 21:35
Dal poděkování: 62 poděkování
Dostal poděkování: 134 poděkování

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od anonym72701 »

Dalibor Zahora píše:
Piráti imho potřebují všechny 3 typy komunikace
- agregator (přehled, idealně plus spojit s monioringem tisku - spousta věci není stále online, k tomu by měl vznknout analytický a rešerní tým, do budoucna nutnost)
- stranické noviny (líheň a trénikové místo pirátských politiků, prostor pro kultivovanou vnitrostranickou diskuzi - forum nestačí)
- nestranicky web (kvalitní propagace pirátských myšlenek navenek ideálně od nezávislých ale pirátsky profilovaných osobností - neměli by být vysokými funkcionáři strany)
Ahoj všem,
ad 1) Domnívám se, že člověka ponořeného do světa svobodného přístupu k informacím a transparentnosti zajímá agregátor pirátsky-tématických zpráv. Pro tento účel lze rozvinout: http://www.pirati.cz/novinky. Kromě stanovisek strany mohou ukazovat na tématické novinky. Na takto rozšířené novinky může i nadále ukazovat účet pirátských novin na Twitteru.

ad 2) Přiznivce či straníka zajímá, co se děje ve straně, jaké jsou strategie, co proběhlo a co se blíží. Takové stranické noviny může být pdfko na issuu.com a během předvolebního klání nabídnout volební speciál s profily kandidátů a shrnutím témat, se kterými se jde do voleb. Jedním aspektem pirátských novin je tedy komunikace dovnitř, druhá komunikace navenek o vnitřku, tak aby bylo vidět, že je strana založena na demokratickém principu o návrzích se hlasuje a podobně.

Novináře mohou zajímat profily kandidátů. Takovým je potřeba nabídnout press kit. Tedy balíček "Evropské volby 2014", profily kandidátů, fotky k publikování - čili snaha o zjednodušení komunikace.

ad 3) Novináře zajímají jak tiskové zprávy, tak "ready made" články o pirátské tématice. Čili pokud mohou vzít článek o možnosti poslechu svobodných médií a vyvázání z poplatků Osy, určitě o tom napíší článek jehož základ načerpají na stránkách nestranického webu s přímými odkazy na dokumenty strany.

Body 1,2 a 3 tedy vytváří mediální program o jehož naplnění bych rád vedl dialog.

S pozdravem,
Josef
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym72701 za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, vicmac
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Pokusím se zareagovat na připomínky

1) Proč se nedomluvím s Martinem Brožem?

S Martinem Brožem jsem se kvůli tomu sešel a dospěl jsem k tomu, že není v mých silách se s ním domluvit k oboustranné spokojenosti. Na Pirátské noviny vlastněné Martinem Brožem už psát nehodlám a Martin se tohoto vlastnictví nehodlá vzdát (ani za finanční kompenzaci v mých možnostech).

2) Proč chci projekt financovat v rámci participativního rozpočtu a nezávislý na MO?

Tvrzení, že projekt novin předcházel participativnímu rozpočtování není pravda, ale je pravda, že jedna z mých motivací je ukázat, že participativní projekty mohou fungovat.

Nejprve jsem zvažoval, že bych projekt rozjel úplně samostatně a pokusil bych se sehnat financování zvenčí, ale dospěl jsem k tomu, že rozjet projekt pod stranou je lepší varianta z těchto důvodů:

- lepší motivace dobrovolníků psát články
- nehrozí, že projekt umře definitivně, jako Pirátské noviny (přinejmenším je snadnější ho obnovit ve chvíli, kdy materiálně komplet patří straně).
- nehrozí, že se noviny obrátí proti straně (jako občas PN, což ostatně stále hrozí).
- menší demokratický deficit a moc šéfredaktora.

Nezávislý na MO ho chci, protože nechci, aby to byla vyložená hlásná trouba strany, ale médium jehož cílem je informovat lidi o Pirátských tématech a Pirátské straně. Současně nechci, aby se lidé hlásili do voleb šéfa MO s cílem ovládnout Pirátské zprávy.

Současně jsem chtěl dělat něco, co umím a pracovat pro Piráty. Nemám problém zkusit to rozjet přímo jako komerční projekt, ale nechci, aby mi opět někdo vyčítal, že parazituju na straně, případně, že štěpím MO, nebo něco podobného, což se u PN dělo. Přemýšlel jsem jaký je nejlepší model financování a dospěl jsem k tomu, že Participativní rozpočtování v kombinaci s účelovými dary je ideální varianta.

Ještě jedna motivace proč mimo MO a volené struktury. Jsem přesvědčený, že meritokracie - "větší prostor pro ty, co něco dělají" - je do určité míry správný princip a pro projekt dává větší smysl než demokracie. Článek se nenapíše, protože to někdo odhlasoval.

3) Proč forma zpravodajského serveru?

Jak píše Roj, jsem přesvědčen, že podobná platforma nám chybí. Funkci agregátoru může plnit taky, i když já jsem přesvědčen, že i platforma pro články je potřeba. Blogy můžeme klidně přetiskovat, když za to budou stát. Jsem pevně přesvědčen, že Pirátské noviny čas od časy zasáhly i mainstream.

4) Proč nová platforma

zaznělo tu nedorozumění, proč má strana platit vývoj? Odpověď je prostá, nemá a není to potřeba. Na vytvoření webu jsem sehnal dobrovolníky. Proč samostatná platforma? Web politické strany a zpravodajský server jsou jiné žánry, jsem přesvědčen, že to nejde úplně propojit.

5) Proč mám být placený?

Jsem ochotný pracovat za 80 Kč hrubého na hodinu pro Pirátskou stranu na projektu, pro který mám potřebnou kvalifikaci. Jsem pevně přesvědčen, že za peníze to budu schopný dělat lépe, dlouhodoběji, systematičtěji a bez vyhoření. Proto věřím, že to je dobrá investice, ale o tom jestli ano, rozhodnou členové v participativním rozpočtování.

Díky za pozornost

Mikuláš
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 5):
Maria.Vasickova, Ivo.Vasicek, anonym72701, Tomas.Hesek, Michal.Klus

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Myslím, že pokud Pirátská strana zanikne, tak to bude na stranickou (a asi ne jenom) nedůvěru. K tomu nelze nic víc říct.
Osobně myslím, že Mikuláš dávno prokázal jaký má vztah k pirátským myšlenkám a ke straně vůbec. Je smutné, že jsou lidé paušálně souzeni dle různých zkušeností. Chápu, že se může stát, že to jednou Mikiho přestane bavit a dá straně pápá. V tom případě hrozí maximálně to, že to po něm nebude mít kdo převzít, což je zcela jiná situace než s Brožem.OFFTOPICAle možná jsem to jenom nepochopila spávně.(?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Hesek, Mikulas.Ferjencik

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15005 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Miki: Mě si stále nepřesvědčil, že bude:
  • Dostatek kvalitních autorů (s nějakým zajímavým rozsahem názorového spektra) - rád bych viděl širší záběr něž měly PN, zvláště co se týče svobodné kultury
  • Zároveň to nebude vysilovat lidi, kteří by jinak pracovali na přímo stranických věcech
  • Nebude to jen další alternativní plátek jakých jsou desítky a časem vyhoří (popřípadě se stane příliš sektářským)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Frantisek.Navrkal

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Ondrej Profant píše:Miki: Mě si stále nepřesvědčil, že bude:
  • Dostatek kvalitních autorů (s nějakým zajímavým rozsahem názorového spektra) - rád bych viděl širší záběr něž měly PN, zvláště co se týče svobodné kultury
  • Zároveň to nebude vysilovat lidi, kteří by jinak pracovali na přímo stranických věcech
  • Nebude to jen další alternativní plátek jakých jsou desítky a časem vyhoří (popřípadě se stane příliš sektářským)
  • Chtěl bych v tomto smyslu zkopírovat model Deníku referendum, který cíleně oslovuje autory zvenku
  • Hlavně bych chtěl, aby to autory obecně nevysilovalo, ale bavilo
  • Kdybych věděl o nějakém alternativním plátku, který cílí na čtenáře, které chci oslovit, tak bych do toho nešel, ale nevím o ničem, co není jen blog a má to záběr, který chceme.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Simona.Skorepova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1731
Registrován: 18 bře 2012, 14:16
Profese: maminka
Dal poděkování: 995 poděkování
Dostal poděkování: 1433 poděkování

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Simona.Skorepova »

Mikuláši, ty jsi neuvěřitelný. Takže ty chceš být placen a co nabídneš autorům? Dobrý pocit? Bohužel opět tvé motivaci přesně rozumím. Jako Rekonstrukce státu, vid? A jak to skončilo. Xmíchu.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15005 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ano, přímo vhodný alternativní plátek není (neznám). Nicméně je mnoho takových, které se tomu blíží - koneckonců je to vidět např. z toho, co sdílíme za odkazy.

Něco vysiluje více, něco méně. Ale např. redakční práce je otrava - proto si jí chceš poměrně pochopitelně nechat alespoň minimálně zaplatit. Bohužel to znamená, že to celé stojí a padá na tobě - což se mi také vůbec nelíbí. Pokud nebudeš k dispozici, tak jen těžko najdeme náhradu, protože to bude hodně o kontaktech, času a ochotě.

Právě proto bych byl stále velmi rád, aby hlavní část byla automatizované (vybírání a) přebírání, které zaručí, že i lidé s menším nadšením než ty, budou ochotni pomoci. Oba dva jsme mnohokrát byli svědky toho, jak na PN vyseli články jen proto, že žádný ze šéfredaktorů neměl čas je vydat, přenést do systému či kvůli jiným prkotinám.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 3):
Adam.Skorepa, Frantisek.Navrkal, Dalibor.Zahora

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Simoně:

Deník referendum tak funguje, má pár placených lidí, kteří z autorů dostávají texty a vyřizují publikování. Sám tam píšu zadarmo a nemám s tím problém.

ad redakce a závislost

když budu placený, tak mě to donutí mnohem systematičtěji monitorovat, kdo je v redakci, jak to celé funguje atp. Proto dle mého názoru závislost na mé osobě v případě placení klesá oproti situaci, kdy bych to dělal čistě dobrovolnicky.

ad automatizace

chci posílit význam sdílení zajímavých textů (mít tam něco jako pozornosti hodné články), ale současně nevěřím, že lze automatizovat vše. Především chci ale vytvořit přirozený prostor, kam psát zajímavější texty s Pirátskou tématikou (věci jako Rozhovor s René Vaněčkem, Návody jak bojovat s Isifou, Návody jak si chránit soukromí na síti, diskuse o Pirátské politice hlouběji (polemcké články o tom jak zavádět přímou demokracii, možnosti MHD zdarma) atp.

Jediné co straně hrozí je, že se na to vykašlu a v tom případě si na dané doméně může klidně ten agregátor udělat.

P.S. Já skutečně nelpím na tom, provozovat to pod stranou, ale přijde mi to rozumnější.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34605
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31564 poděkování
Dostal poděkování: 25690 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské zprávy, náhrada Pirátských novin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mikulas Ferjencik píše:5) Proč mám být placený?
Já chci být také placený a také se spokojím s 80 Kč hrubého na hodinu. Dokonce mohu prohlásit, že průměrně pracuji pro Piráty v FO 1 hodinu denně, což je měsíčně 30 hodin, tj. pouhých 2400 Kč hrubého. :)

Miki, jestli chceš být placený, tak založ o.s. nebo s.r.o. (letos už za 1 Kč) a na svůj plat si nějak vydělej. Ještě bych dokázal pochopit placeného předsedu, nebo i sekretářku, ale placeného redaktora pirátského plátku ze stranických peněz, to fakt ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Adam.Skorepa, vicmac

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Úkoly a projekty“