Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem (KK1/2014)

Moderátor: Komise - kontrolni

Zamčeno
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Vaclav.Malek »

KK samozřejmě vše řádně prošetří a pokud zjistí nějaké porušení předpisů, tak zváží podání stížnosti ve veřejném zájmu. Zpravodajem určuji v této věci Petrose. Pokusíme se to řešit rychleji, budeme to probírat i na následující mumble schůzi KK. Spisovou značku přiřadím hned jak bude nějaký spis vytvořen, což bude patrně dnes, ale je to jen technikálie...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Maria.Vasickova

Uživatelský avatar
Petr.Holek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 839
Registrován: 24 zář 2012, 16:00
Profese: Housenka
Dal poděkování: 358 poděkování
Dostal poděkování: 1082 poděkování

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Petr.Holek »

Vaclav Malek píše:KK samozřejmě vše řádně prošetří a pokud zjistí nějaké porušení předpisů, tak zváží podání stížnosti ve veřejném zájmu. Zpravodajem určuji v této věci Petrose. Pokusíme se to řešit rychleji, budeme to probírat i na následující mumble schůzi KK. Spisovou značku přiřadím hned jak bude nějaký spis vytvořen, což bude patrně dnes, ale je to jen technikálie...
děkuji žádám o možnost účasti na mumble KK
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Holek za příspěvek:
Maria.Vasickova

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 26196 poděkování
Dostal poděkování: 21794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Kucera píše:Například ten paragon na matrici pro placky. Ano, máš v živnosti i nákup a prodej, ale jak se prokáže, že jsi za tu matrici zaplatil přesně tu částku, která je uvedena na tebou vystaveném paragonu, a tedy že ses na tom neobohatil?
Promiň, ale to je přece jedno, ne? Když kdokoliv koupí cosi v Alze, budeme mu předhazovat, že to v Makru měli levnější o půl procenta? A co když to koupí Holek, má s tím starosti a prodá to straně o stovku dráž? Je to obohacení? Pokud vím, tak žádný náš předpis nezakazuje členovi, aby straně něco prodal. Já jsem také živnostník a klidně straně mohu prodat myš nebo dataprojektor. Bude někdo zkoumat, zda jsem na tom vydělal? Pokud je tenhle postup špatný, pak si dejme někam pravidlo, že členové nesmí straně nic prodávat.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Místní předsednictvo
Příspěvky: 15130
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9697 poděkování
Dostal poděkování: 17452 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Roman.Kucera »

S tím nákupem matrice a raznice jsme udělali jako PKS chybu, z toho se nevykecáme. Mně to v tu danou chvíli teda opravdu nedošlo. Navrhuju svolat KF, aby to dodatečně schválilo. Myslím, že o užitečnosti té věci není pochyb, placky jsme všichni rozdávali a v kampani i po ní měly úspěch. A ještě to mnohokrát využijeme.
OFFTOPICNadpis vlákna je opravdu příliš sugestivní.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15206
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2160 poděkování
Dostal poděkování: 25721 poděkování

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr Vileta píše:A co když to koupí Holek, má s tím starosti a prodá to straně o stovku dráž? Je to obohacení? Pokud vím, tak žádný náš předpis nezakazuje členovi, aby straně něco prodal. Já jsem také živnostník a klidně straně mohu prodat myš nebo dataprojektor. Bude někdo zkoumat, zda jsem na tom vydělal?
Jde mi o něco trochu jiného.
Chlubíme se, že máme transparentní účetnictví (a chceme, aby to tak měly všechny instituce a organizace hospodařící s veřejnými penězi). Když si to někdo zvenku bude chtít ověřit a náhodně narazí na ty paragony za strojek a matrici, tak si klidně může říct "paragony na plackovačku vystavené čajovnou, kterou provozuje člen Pirátů? jestli on si nepřirazil tu pětistovku na matrici, tam tisícovku na strojku a nevyvádí peníze ze stranické kasy?" Ano, dá se to samozřejmě vyvrátit a předložit původní fakturu, ale takovéhle doklady, které vyzbuzují pochybnosti, by IMHO především v účetnictví vůbec neměly figurovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Janek.Wagner, Lenka.Wagnerova, Vojtech.Pikal, Karel.Rada
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3516
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 2948 poděkování

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Určitě se stala řada chyb, ale na druhou stranu, do té raznice pasuje více matric, proto to rozdělení lze částěčně pochopit.

Pokud součet těch dokladů odpovídá faktuře, kterou Petr jistě obratem předloží, tak to považujme za šlendriánství, ale snad ne za úmysl. Tak šup, co ty další doklady?
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 776 189 619
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4303
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3639 poděkování
Dostal poděkování: 3282 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Mě se už asi dva potencionální pirátští voliči ptali přesně na to, jak chceme kontrolovat naše vlastní účetnictví. Vysvětloval jsem jim, že je vše transparentní a každý má možnost cokoliv dohledat. Že si členové vystavují vlastní faktury mi košér zrovna nepřijde a není to vůbec transparentní, kór když jde o suché doklady z kterých prostě není patrné jaké byly reálné náklady. Na druhou stranu je dobré, že se to řeší u takovéto banality a upravili se nějakým způsobem pravidla proplácení nebo se to dělalo trošku jinak a transparentněji než to pak řešit u nějakého opravdového průseru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 6):
Lenka.Wagnerova, Martin.Kucera, Janek.Wagner, Karel.Rada, Josef.Kadlecek, Daniel.Mazur
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Adam.Skorepa
Asistent(ka) poslance
Příspěvky: 4723
Registrován: 27 dub 2009, 20:50
Profese: živnostník
Dal poděkování: 851 poděkování
Dostal poděkování: 6791 poděkování

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Adam.Skorepa »

Tak zkusím se pro KK vyjádřit trochu věcně, přestože cítím opravdu hodně velkou zlost vzhledem k tomu, že můj blízký kamarád a stranický kolega byl nařčen z podvodu a toto nařčení vrhá stín i na moji osobu. Mimochodem to není poprvé, co Janek Wagner obviňuje ze zpronevěry mně blízkou osobu (kdo si chce zapátrat v dávné historii, může). Proto žádám KK, aby spojila tento případ s tímto podáním od Petra Holka. Přestože v tom vlákně jsem se snažil Petra uklidňovat, nyní je nad slunce jasnější, že jde o podlý pokus manželů Wagnerů o zbavení se konkurenta Lenky Wagnerové ve volbě do RP. Toto podání Petrovi dost škodí při hlasováních o nominaci, nehledě na jeho osobní čest. Jeho rozhořčení je více než na místě, protože podobný komplot snad nemá v historii strany obdoby. Kdyby totiž Jankovi skutečně šlo o prošetření výdajů, upozornil by třeba i na https://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_109_2013, což je účtenka za pořádání Festivalu svobodných filmů v klubu K4. Pokud ani ta podle Janka nesplňuje potřebné náležitosti, měli bychom z podvodu asi obvinit studentský klub na UK, nebo já už nevím, co si o téhle frašce, která má za cíl pouze zviklat před volbou do RP voliče, myslet.

Zkusím tedy vysvětlit to, co zde mnozí kvůli Jankovi považují za nesrovnalosti, čímž se nedobrovolně stanu prozatimní součástí tohoto tyjátru, proto doufám, že se KK důkladně zamyslí nad tím, co jsem napsal v předchozím odstavci.

Každý výdaj, který zadám k proplacení, jde přes vedoucího FO. Ten se mnou pokaždé, když se vyskytnou nějaké nesrovnalosti, řeší způsob, jak to dát do pořádku. Máme s Petrem Viletou mnoho soukromých korespondencí, které se týkají výdajů, pokud nebude proti, klidně je KK předám (ale pochybuji, že nalezne něco relevantního). To znamená, že pokud jsou paragony v nepořádku, měl jsem na to být upozorněn, abych mohl sjednat nápravu. Každopádně od Petra Vilety jsem nedostal žádnou námitku k dodaným dokladům, formálně tedy musely být v pořádku, i když třeba Janek nedokáže přečíst podpis nebo někde chybí číslo dokladu (to je totiž záležitostí účetnictví čajovny a nikoliv Pirátské strany).

Pokud někoho překvapuje, proč jsou některé výdaje proplácené s několikaměsíčním zpožděním, jde o více faktorů. Zaprvé jsem měl nějakou dobu zmražené finance, protože jsem musel FO dodat doklady o hospodaření MO po předchozí vedoucí, jeden výdaj byl ještě předjednaný za mé předchůdkyně. Určitou roli hraje i to, že se snažím žádosti od lidí nějakou dobu shromažďovat (pokud to je možné), abych je předal FO k proplacení najednou.

Považuji za vhodné zdůraznit, že Petrovi byly propláceny náklady i na věci, ke kterým dodal originální doklady. Několikrát jsem ho upozorňoval, aby si je nechával, protože je to do našeho účetnictví lepší, každopádně jsem nepovažoval za nikterak tragické, když nám vystaví vlastní paragon. Na každý výdaj jsem jako správný hospodář dohlížel a kontroloval ho.

Nyní rozeberu výdaje, které jsem Petrovi za MO schválil:

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_74_2013
Toto byl materiál na první noční výlep (operace "Potěmkin", jak to bylo nazváno, šlo o přípravu a rozvezení sololitů před redakce plus dodatečný výlep). Zmíněnou štětkou jsme pomocí zmíněného lepidla patlali plakáty na sololity, které jsme k sobě připevňovaly zmíněnými stahovačkami. Zmíněný materiál využíval (kromě jiných) i Ivan Bartoš, se kterým jsme připravovali sololity a žertovali jsme, jestli i v jiných stranách takhle předseda a šéf PR nanášejí lepidlo na plakáty. Toho večera se akce zúčastnilo aspoň deset dalších členů KS, kteří mohou využití zmíněného materiálu potvrdit.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_75_2013
Tento výdaj se váže k tiskové konference, na níž jsme žádali azyl pro Snowdena. Tisková konference se připravovala narychlo, její organizace se chopil Jakub Michálek a Petr Holek. Petr Holek nabídl pro pořádání konference zdarma svou čajovnu, přičemž také pořídil občerstvení pro novináře (chtěli jsme, aby o nás novináři psali v dobrém - a to oni vždy dělají radši, když mají plný žaludek). Bohužel nakonec dorazil jen jeden jediný novinář. Potraviny se ale špatně reklamují, takže občerstvení snědli přítomní Piráti, já jsem měl dva krabí a za někoho jsem, tuším, dojídal sýrový. Akce se kromě mě a Petra účastnili také Sebastian Holovský, Jan Hrubý, Míša Krausová, Jakub Michálek a ještě někdo (tímto je volám jako svědky, aby potvrdili, že zmíněné chlebíčky existovaly). Nutno podotknout, že od té doby jsme žádné občerstvení nepořizovali, aby nenastala podobná situace.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_77_2013
Zde se jedná o přepravu první (té chybové) vlny plakátů na CF v Plzni. Tohoto úkolu jsme se ujali s Petrem (jednalo se o převzetí zásilky, její naložení a odvezení na zasedání). Zásilka byla poměrně velká, do běžného osobního vozu by se svými rozměry nevešla (ne tak, aby se dalo bezpečně řídit a do vozidla se vešli ještě dva lidé s věcmi). Proto si Petr zapůjčil větší auto, které se pro naše účely hodilo. Podmínkou zapůjčení bylo navrácení vozidla s plnou nádrží, což mi přišlo jako rozumný a férový požadavek (rozesílání poštou nebo další rozvážení by bylo rozhodně dražší). Protože tato operace byla dohodnuta v pirátském stylu na poslední chvíli, nepodařilo se nám sjednat výhodnější podmínky (že by to tam někdo hodil zadarmo, jak tu bylo naznačováno). Důkazem opodstatněnosti tohoto výdaje je skutečnost, že krajští zástupci si mohli na CF vzít plakáty (i když to byly ty s chybou, což jaksi nebyla naše chyba, nýbrž pochybení toho, kdo je do tisku zadával). Tento výdaj oprávněný je, rozhodně jako vedoucí MO ho jako oprávněný vidím. Ale příště tedy akutní transport materiálů řešit nebudu, když to znamená, že mám být tahán ke KK.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_78_2013
Tento doplatek byl za pořádání oslavy čtvrtých narozenin, která se pořádala v Petrově čajovně a jedná se tedy o naprosto běžné vyúčtování služeb. Jen bych rád řekl, že nám Petr dal na akci slevu a do čajovny si lidé mohli nosit ke konzumaci vlastní jídlo a pití. Tento výdaj za MO schválila ještě Dana Kozlová, já ho pouze potvrdil.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_87_2013
Během předvolební kampaně jsme experimentovali s různými propagačními materiály. Jedním z nich byly i originální žetonky s motivem pirátského loga, které jsme sami vytiskli na čajovnické tiskárně (možná vás překvapuje, že nějaká čajovna má 3D tiskárnu, ale Shangri-la je víc takové "geekovské" doupě než běžný podnik). Materiál (plast), ze kterého se žetony tiskly, platil Petr (a celkově se o zpracování žetonů postaral), je tedy logické, že si je nechal proplatit. Žetonků se vytisklo jen malé množství, protože se jednalo spíše o pokus a nechtěli jsme v tom utopit moc peněz, přesto jsme během kampaně všechny rozdali.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_88_2013
Stejně jako FO 78/2013, i tento poplatek je za rezervaci čajovny. Tentokrát šlo o akci Osvobození knih. Přítomní byli Ondřej Profant, Jana Michailidu, Tomáš Klapka, Michal Ketner a ještě někdo, plus návštěvníci.

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_132_2013
Toto byl další z výdajů, který jsem dostal ke schválení v závěrečné fázi kampaně. Šlo o další lepidlo, které se použilo pro lepení plakátů a bylo použito dobrovolníky, kteří se účastnili výlepu během finiše kampaně (nevím, kdo všechno to byl, snad se ozvou).

http://www.pirati.cz/fo/spisy/fo_133_2013
Zřejmě není potřeba rozvádět dopodrobna popis výdaje - připínací placky každý během voleb viděl (minimálně v Praze určitě). Pokud se nepletu, tak MO ještě nějaké placky zůstaly (což je rezerva, až budeme chtít zas nějaké odznáčky razit).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 6):
Janka.Michailidu, Lenka.Kozlova, Frantisek.Navrkal, Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal, Vit.Konecny
Author Sensei Tyrant Pervert

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 11771
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5071 poděkování
Dostal poděkování: 18558 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Janku, je to tvoje stížnost ve smyslu rozhodčího řádu (jak odpovídá její struktuře) nebo je to jen podnět pro nás, abychom zvážili podání stížnosti ve veřejném zájmu? Díky za upřesnění. Bylo by vhodné, aby si zpravodaj vyžádal vyjádření k jednotlivým případům od vedoucího finančního odboru nebo republikového předsednictva, pokud mělo schvalovat mimořádné zcizení nad 5000 Kč, případně příslušného krajského předsednictva, pokud to mělo schvalovat krajské fórum. Stále je zde možnost to schválit dodatečně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Ondrej.Profant
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Adam.Skorepa
Asistent(ka) poslance
Příspěvky: 4723
Registrován: 27 dub 2009, 20:50
Profese: živnostník
Dal poděkování: 851 poděkování
Dostal poděkování: 6791 poděkování

Re: Podezřelé účetní doklady předložené Petrem Holkem

Příspěvek od Adam.Skorepa »

No, u žádostí proplacených MO k žádnému mimořádnému zcizení nedošlo, takže zůstává jen jednoduchá otázka, jestli ty účtenky jsou přijatelné jakožto doklad a podklad pro žádost o proplacení. Vzhledem k tomu, že mi je přijal vedoucí FO, vycházím z předpokladu že ano.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Author Sensei Tyrant Pervert

Zamčeno

Zpět na „Vyřešená podání [archiv]“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů