Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.

Moderátoři: Garanti, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.
Odpovědět
Martin.Smida
Republikový výbor
Profese: Kompostář
Dal poděkování: 2374 poděkování
Dostal poděkování: 4077 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Martin.Smida » 12 pro 2013, 11:39

kdyby bylo tak strašně složitý zavézt třetí sazbu DPH, tak by to teď Bohoušek s Andrejem nedělali.

K čemu jsou vlastně různé sazby DPH? a podle čeho se určuje, co bude ve snížené a co v ještě sníženější?
Podle externalit asi ne...
OFFTOPICkaždopádně já vůbec nechápu, proč by měli být ve snížené sazbě léky, jednorázové dětské pleny a knihy. levnější léky pohoda, bude levnější marihuana v lékárnách i pervitin, Bohoušku děkujeme. dětské pleny jsou nejhorší odpad, ve snížené by měly být látkové pleny, nikoli jednorázovky a knihy by byly taky lepší v elektronické podobě, už jenom kvůli těm našim lesům :-) Nižší daň není třeba. jaktože k tomu nejsou žádné argumenty?? když se daně snižují, argumenty nikoho nezajímají, ani je nikdo neříká.... ono, ikdyž se daně zvyšují, tak můžeš mít argumenty jaký chceš, ale jsou každýmu jedno...

Mě se zdá příjemnější daňová progrese na spotřebě, než daňová progrese na zdanění práce.

kdyby u každé cenovky bylo napsáno, v jaké sazbě to je, mě by to motivovalo. nerad platím daně OFFTOPICprotože nechci podprovat organizovaný zločin :-)
nakonec bych zjistil, že mám v košíku samé české ovoce a zeleninu, české ryby a místo chipsů balíček dýňových semínek.
Asi by to nebyl levnější nákup, než Babišovy párky, salámy a slané tyčinky, ale ta nižší daň určitou motivací prostě je (pokud je dostupná informace o sazbě daně!!!)

těžko říct, jestli by stát vybral méně (protože by lidé začaly dávat přednost potravinám s nižší sazbou) nebo více (protože by lidé stejně své návyky nezměnili , akorát by platili o trochu víc).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 2):
Stanislav.Stipl, Pavel.Opatril
Zastupitel v Majetíně (od října 2014). Člen Republikového výboru (za CF od 2017)
Dříve Upgrade team, Volební výbor, místopředseda strany či předsednictvo KS OLK.
Člen mediálního odboru, člen venkovského místního sdružení Pirátská Tvrz.
Otec, manžel, režisér, herec, basák, zpěvák, textař, DJ, hráč pokeru, tenisu a nohejbalu... prostě nabito :-D

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18377 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 12 pro 2013, 11:45

Martin Smida píše:kdyby bylo tak strašně složitý zavézt třetí sazbu DPH, tak by to teď Bohoušek s Andrejem nedělali.
Vždyť máme tři sazby - základní, sníženou a nulovou. (Akorát v té nulové toho moc není.)
Martin Smida píše:nakonec bych zjistil, že mám v košíku samé české ovoce a zeleninu, české ryby a místo chipsů balíček dýňových semínek.
AFAIK nemůžeš nasadit jinou výstupní sazbu DPH na česká jablka a jinou na německá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Martin.Smida
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Smida » 12 pro 2013, 11:52

Martin Kucera píše:
Martin Smida píše:kdyby bylo tak strašně složitý zavézt třetí sazbu DPH, tak by to teď Bohoušek s Andrejem nedělali.
Vždyť máme tři sazby - základní, sníženou a nulovou. (Akorát v té nulové toho moc není.)
Martin Smida píše:nakonec bych zjistil, že mám v košíku samé české ovoce a zeleninu, české ryby a místo chipsů balíček dýňových semínek.
AFAIK nemůžeš nasadit jinou výstupní sazbu DPH na česká jablka a jinou na německá.
OK, tak nás teda brzo čeká ještě čtvrtá sazba...

Ok, ale můžeš to zavézt jen na sladkovodní ryby, ne? :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
Zastupitel v Majetíně (od října 2014). Člen Republikového výboru (za CF od 2017)
Dříve Upgrade team, Volební výbor, místopředseda strany či předsednictvo KS OLK.
Otec, manžel, režisér, herec, basák, zpěvák, textař, DJ, hráč pokeru, tenisu a nohejbalu... prostě nabito :-D

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2288 poděkování
Dostal poděkování: 5413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 12 pro 2013, 16:16

Martin Smida píše:Mě se zdá příjemnější daňová progrese na spotřebě, než daňová progrese na zdanění práce.
to jsi sice můj člověk - nicméně takováhle ekonomika by byla složitější, než kdyby všechny cenovky byly v bitcoinech a neustále se tedy měnily :-)

DPH chápu především jako "vynucenou solidaritu mezi spotřebiteli". ovšem nižší či nulová sazba na DPH tedy paradoxně znamená: "o jídlo se nikdo dělit nemusí" - zatímco "o televizi nebo smartphone byste se poněkud podělit měli". je to poněkud absurdní, ale představme si, že v populaci poroste počet obyvatel, kteří fakt jsou ochotni utrácet pouze za základní životní spotřeby: tím pádem se vybere méně DPH, protože tento typ spotřeby nepodléhá požadavku "vynucené solidarity".

do rozdílů v cenách tedy častěji než dvě sazby DPH zasahují různé spotřební daně. zatímco ten chleba, apod. se snažíme nižší sazbou DPH zlevnit, tak naopak alkohol, tabák, pohonné hmoty apod. se snažíme spotřebními daněmi zdražit. nikdy jsem nebyl obchodníkem s ničím, podléhajícím spotřebním daním, takže vlastně nevím, jakým způsobem jsou odvody řešeny, hlídány, apod. (u alkoholu je vděčným tématem padělání kolků, u cigaret zase pašování... a asi taky nějaké to padělání tam bude)

podle mě by bylo zajímavé stanovit dvě sazby spotřební daně:

první sazba "optimalizační" - tedy stanovená s cílem nikoliv penalizovat daný druh spotřeby, ale maximalizovat přínos do státního rozpočtu. neustále se diskutuje, zda by se takto nemělo pohlížet např. na zdaněné pohonných hmot - já bych takto určitě pohlížel např. na spotřebu piva a možná i vína, prostě méně destruktruktivních forem alkoholu (přiznávám, že zde mám osobní zájem :-), nicméně nějaké zdanění je logické a nemá cenu předělávat svět, ale fakticky není nutné, aby daň spotřebu likvidovala - spíš je dobré tenhle typ spotřeby de-facto propagovat a chtít na něm co nejvíc vydělat (i na daních)

naopak druhá sazba spotřební daně je "likvidační" - cílem je omezit spotřebu natolik, že dalším stupněm by byl jen otevřený zákaz. a cílem by tedy nemělo být maximalizovat částku, kterou na tomto typu likvidační spotřební daně vybereme - ale de-facto jí vnímat jako pokutu a pokládat za splnění cíle, když klesne spotřeba - ne když se maximalizuje výběr daně. nemám rád represi, takže ponechám na vaší fantazii, jaký typ spotřeby kdo chcete případně zatížit "likvidační" spotřební daní (de-facto "konsensuální pokutou"). v podstatě bych se nebránil i tomu, aby se "likvidační spotřební daň" přejmenovala na "pokutu", pokud to psychologicky pomůže - ale lidé jsou zvyklí být pokutováni za něco zakázaného, a ne za něco tolerovaného.

každopádně nevím, jak to vlastně je upravené dnes, protože nejsem právník, ale vytvoření obecné infrastruktury těchto dvou typů spotřebních daní (a vyhlašování jejich procentuálních sazeb - možná i jednotně?) by pak umožnilo operativně zařazovat nebo i vyškrtávat jednotlivé položky z těchto dvou skupin (a to klidně i na základě refrenda - chcete zavést "optimalizační" spotřební daň na skladkosti? ok, ale není to pirátská agenda - my vám umožníme obecný rámec pro referendum jako zákonodárnou iniciativu, a navrhněte si referendum, zařazující cukrovinky mezi nějaké "Shedule B" substances, se stejnou sazbou jako má nafta a beznín - pokud to tak lidé chtějí, proč ne...)
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22472 poděkování
Dostal poděkování: 19154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 12 pro 2013, 16:20

@Maria Vasickova:
Podnikám od roku 1991 a ono je to poměrně jednoduché. Když není poptávka, mohu se na hlavu stavět a nic neprodám. Kdysi jsem prodával kompletní počítače tří druhů. Značkové PC, PC skládané z dílů a Apple. Nic jsem naštěstí neměl na skladu, objednával jsem až když to někdo chtěl. Ovšem během dvou let jsem zjistil, že okruh mých zákazníků vyžaduje zásadně skládané PC, značkový jsem prodal pouze jeden a Apple žádný. Tak jsem to nezajímavé samozřejmě vyřadil z nabídky. A stejně postupuje hostinský. Když prodá za měsíc 500 krát knedlo-vepřo-zelo (protože to stojí 80 Kč) a jen jednoho bažanta na víně (co stoji 160 Kč), tak zcela pochopitelně toho bažanta přestane nabízet. Potraviny se kazí a nemůže to u něj ležet týdny, než si to někdo objedná. A stejně se chovají i supermarkety. U nás v Penny kdysi mívali rohlíky 6 Kč za kus. Byly opravdu velmi dobré, ale vždy jsme kupovali 8 normálních a jeden nebo dva ty dobré pro zpestření. No a po dvou měsících jsme je už marně hledali, tak jsem se zeptal prodavačky, proč nejsou. "Lidi to málo kupovali a každý den nám jich polovina zbyla na vyhození. A kupovat jen 200 rohlíku na den se nám nevyplatí, to by stály 7 Kč.".

Je třeba si také uvědomit, že poměrně dost lidí si nevybírá jídlo podle složení, ale výhradně podle ceny. Když jdeš nakupovat s 2 tisícovkami v peněžence, tak je ti celkem jedno, jestli rohlík stojí 2 Kč nebo 4 Kč a vezmeš ten zdravější. Ovšem když máš v peněžence 2 stovky a musíš nakoupit jídlo pro celou rodinu, to už je každý haléř poznat.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Petros.Michailidis
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: programátor analytik
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 1717 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petros.Michailidis » 12 pro 2013, 17:10

Jsou jenom dvě možnosti. Buď to vysvětluji blbě, nebo jste takoví trotli, že si budete mlít svou ohledně lidumilného poslání daní.
Takže to zkusím ještě jednou.
Jaký je hlavní cíl daní? Moje odpověď je jednoduchá. Daně jsou tu od toho, aby naplnily státní kasu pro nezbytné výdaje státu (někdy i zbytné, ale to je jiná diskuze). A aby to lidi brali jako bohulibou činnost, vymýšlejí se různé podivné historky, kterými jste i vy naplněni, o lidumilných úmyslech při stanovování daně. Mám je po vás opakovat? Nebudu. Stačí nakouknout do vašich příspěvků.
DPH má dvě a více sazbe z prostého důvodu. Kdyby byla jedna, nebo když jsou obě příliš vysoké, je to NEMRAVNÉ. Ona už sama DPH je nemravná. S dobrými úmysly nemá nic společného. Prostě stát nastavil ruku a říká: Kdykoliv si cokoliv koupíte, dáte mně odpustek. No, a aby to nevypadalo blbě, tak prosím vás u takových těch základních věcí to nemusí být až tak moc. Úplně stejně je to i se spotřebními daněmi. Užívají si prevíti? Tož přidáte ještě něco navíc. A protože lidi jsou sebemrskači obecně, žejo, tak to vítají, protože ty svině ožralé a zkouřené (kuřáci) a taky ti, co rádi jezdí (abych nezapomněl na topiva), si přece musí taky připlatit.
Tyto tzv. nepřímé daně jsou nesolidární. Nejde mezi nimi nijak upřednostnit (výrazně) cokoliv. Rozdíly v sazbě u DPH nejsou až tak markantní a ani zacílené, aby se dalo o solidaritě hovořit.
Jedinou daní, která může nést znaky solidárnosti, je daň z příjmů. A zase a opět! Není to o nějakém bohulibém úmyslu to vybírání daně z příjmu, či odměňování, nebo trestání. Je to pouze o tom, kolik se dá vybrat daně a jak budou mezi sebou různé příjmové skupiny solidární v příspěvcích na státní výdaje.
Takže se prosím vás oprostěte od těch schémat zaběhaných politiků a toto téma berte vážně. Jsme PIRÁTI. Nepotřebujeme lidem mazat med kolem huby. Dejme jim tu základní informaci, nač tolik peněz potřebujem a proč je lépe vybereme navrhovaným způsobem. Ale nelžeme lidem, že to děláme pro jejich dobro!!!

A ještě jednu zásadní připomínku. Zaznělo taky někde v nějakém příspěvku. Že příliš vysoká daň dokonce může způsobit, že to lidi přestanou kupovat, protože to bude hodně drahé. Tož milí a zlatí, to se nestane ani náhodou. Toho tématu se chopí různé a podivné struktury a dopraví to člověku až ke dveřím a samozřejmě tu vysokou daň si ponechají. Stát ostrouhá a občan si cestu najde.

Piráti, vzpamatujte se! Jste (tedy měli byste být) piráti.
Jako kdybych slyšel takové matadory parlamentní, jako je mladý Benda, nebo takový Sobotka. Jim rozumím. Jsou to profesionální politici a jako takoví si osvojili ten jejich zlovolný jazyk. Ale my a tady?!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petros.Michailidis za příspěvky (celkem 6):
Mikulas.Peksa, Petr.Vileta, Roman.Kucera, Tomas.Klapka, Jana.Syrovatkova, Karel.Rada
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)

trinitrofenol
Profese: chemik
Dal poděkování: 1344 poděkování
Dostal poděkování: 3491 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trinitrofenol » 12 pro 2013, 17:20

Vybírám potraviny mj. i podle ceny (a se snažím nekupovat od Babiše.) Ale strašně mě sere, že nejlacinější shit stojí u nás stejně jako v Německu, ale ten německý se dá bez problému jíst, z našich nejlevnějších šmakulád vám bude akorát zle. Třeba paštiku už si u nás asi nikdy nekoupím. (Teda jo vlastně, tu německou kauflandí.)

Osobně bych šel cestou pořádného značení. Tabulky s hodnotama živin jsou prima, ale protlačit by se mělo něco povinného a ošklivého viditelně na obalu výrobku. Obsahuje barviva: červený čtverec. Obsahuje konzervanty: žlutý čtverec. Obsahuje glutamát: čtverec. Sacharidový semafor, tukový semafor - méně než x: zelená, méně než y: žlutá, více než y: červená.

Daňové zvýhodnění bych dal na bezlepkové potraviny, přijde mi nemravné, kolik zaplatí státu nemocný člověk, který musí držet striktní dietu, když si koupí kilo mouky za osm pětek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi trinitrofenol za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Frantisek.Navrkal, Tomas.Klapka, Jan.Hotarek
SMRT MODERACI
Free your hate.
6nula7 547 3nula9

observer
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 156 poděkování

Příspěvek od observer » 13 pro 2013, 00:43

Správně to tady píše Petros, tady jde o to vybrat peníze tak, aby to bylo pro lidi stravitelné, a tak se to zdůvodňuje jakýmsi bohulibým úmyslem. Martina Šmídu musím označit za blázna, protože chtít po státu aby mi na něco napařil vysokou daň, abych se omezil ve spotřebě, to jinak označit nemůžu....Jinak čím více sazeb dph, tím administrativně náročnější správa daní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvek:
Karel.Rada

Martin.Smida
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Smida » 13 pro 2013, 00:58

observer píše: Martina Šmídu musím označit za blázna, protože chtít po státu aby mi na něco napařil vysokou daň, abych se omezil ve spotřebě, to jinak označit nemůžu....Jinak čím více sazeb dph, tím administrativně náročnější správa daní.
1) Já tě překvapivě ničím označovat nebudu, ikdyž je zřejmé, že jsi záměr celé této diskuze nepochopil a našlo by se mnoho trefných poznámek :-) OFFTOPICnejsem PB, abych urážel nebo komolil jména Ano, věř, že není účelem označovat lidi za blázny nebo trotly, nýbrž diskutovat a přicházet s argumenty. Pokud žádné nemáš, pak je lepší mlčet,tady nejsi na xchatu nebo libimseti. (ikdyž by se samozřejmě dalo o úrovni zdejších diskuzí polemizovat) :-)
2) stát už nyní napařuje vysokou daň na věci, ve kterých chce, abys omezil spotřebu (ikdyž by se o tom dalo polemizovat, zda to funguje a není spíše účelem maximalizace výběru). To nic nemění na tom, že takto už to dávno probíhá.
3) čím více sazeb DPH, tím náročnější správa daní. Jo! Někdy prostě stačí nejen psát, ale občas i číst.
Pokud bude naší modlou nejefektivnější správa daní, budeme jako Svobodní.
nehledě na to, že se stejně další sazba přidává a nějaké davy, které by se proti tomu bouřily rozhodně nevidím (ano, je to tím, že nová sazba je snížená, nikoli zvýšená).
4) vůbec nevím, proč reaguju na takový příspěvek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvek:
Marek.Necada

observer
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 156 poděkování

Příspěvek od observer » 13 pro 2013, 01:46

Tak já cituji z úvodního příspěvku: "mám nadváhu a nerad platím daně. Já, jako spotřebitel, bych to reflektoval." Přeloženo: ať to zdrahne, protože teprve pak si prospěju tím, že toho budu jíst míň. Jinak se omezit nedokážu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvek:
Petr.Vileta

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“