Stránky v romštině?

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: next_ghost, Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6919 poděkování
Dostal poděkování: 8958 poděkování

Stránky v romštině?

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 pro 2013, 13:29

OFFTOPICMěl bych dotaz/návrh u kterého si nejsem úplně jistý, kam patří. Co si myslíte o tom, vytvořit romskou verzi Pirátských stránek? A pokud by vám to přišlo jako nosný nápad, vadilo by vám na to vyčlenit nějaké peníze?

Kdybych měl uvést argumenty pro, tak
- na území ČR žijí cca desítky až stovky tisíc lidí, pro které je romština rodný jazyk; nebylo by dobré je informovat v jejich rodné řeči?
- obecně se snažíme odbourávat překážky pro šíření informaci; prosazujeme myšlenky transparentnosti a aktivního občanství; neměli bychom tedy začít u sebe?
- náklady na překlad programu a základních informací by se pohybovaly v jednotkách tisíců Kč;
- aktuální verzi držet pochopitelně nedokážeme; dobrovolníkem to řešit nelze, protože žádného nemáme. A není IMO lepší způsob, jak nějakého namotivovat než (neaktualizovaná) stránka v romštině

Předem podotýkám, že se jedná o mojí iniciativu nevycházející z hluboké znalosti problematiky, spíše z romantických úvah na téma: jak si asi připadal můj pra....pradědeček, když se řeklo "úřední řeč je Němčina, a že ten venkovský buran to neumí, je jeho problém"
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 6):
Tomas.Klapka, Helena Jarolimkova, Filip.Krska, Dalibor.Zahora, Michael.xChaos.Polak, Marek.Necada
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9500 poděkování
Dostal poděkování: 17084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stránky v romštině?

Příspěvek od Roman.Kucera » 02 pro 2013, 13:47

Budeme romštější než romea.cz, která je v češtině a angličtině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Peksa, Helena Jarolimkova, Petr.Vileta
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

David Kral
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: bankéř
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 94 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David Kral » 02 pro 2013, 14:00

Mikulas Peksa píše:OFFTOPICMěl bych dotaz/návrh u kterého si nejsem úplně jistý, kam patří. Co si myslíte o tom, vytvořit romskou verzi Pirátských stránek? A pokud by vám to přišlo jako nosný nápad, vadilo by vám na to vyčlenit nějaké peníze?

Kdybych měl uvést argumenty pro, tak
- na území ČR žijí cca desítky až stovky tisíc lidí, pro které je romština rodný jazyk; nebylo by dobré je informovat v jejich rodné řeči?
- obecně se snažíme odbourávat překážky pro šíření informaci; prosazujeme myšlenky transparentnosti a aktivního občanství; neměli bychom tedy začít u sebe?
- náklady na překlad programu a základních informací by se pohybovaly v jednotkách tisíců Kč;
- aktuální verzi držet pochopitelně nedokážeme; dobrovolníkem to řešit nelze, protože žádného nemáme. A není IMO lepší způsob, jak nějakého namotivovat než (neaktualizovaná) stránka v romštině

Předem podotýkám, že se jedná o mojí iniciativu nevycházející z hluboké znalosti problematiky, spíše z romantických úvah na téma: jak si asi připadal můj pra....pradědeček, když se řeklo "úřední řeč je Němčina, a že ten venkovský buran to neumí, je jeho problém"
Zajímavý nápad, ale jde o to, jestli by to mělo praktickou cenu, tudíž - děláme to pro romy. Pokud nějaké znáte, tak by nebylo od věci znát jejich názor. Ale zase většina českých romů umí česky a spíše by to plnilo spíš ten druhý podnět - ukázat, že se toho nebojíme. Ale bojím se, že by to bylo tak časově náročné, že se na to postupem času nebude dbát.

Tomas.Klapka
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Klapka » 02 pro 2013, 14:16

Problém je s tou udržitelností aktuálnosti.
Co zkusit přiblížit zatím jen nějaký obecnější povídání, které se tak často nemění? Viz třeba http://piratstvi.cz/
Kdyby to bylo něco, co se nemění často, mohl bych možná sehnat i někoho, kdo by to odříkal znakovým jazykem a nechal se u toho natočit :)
A nebál bych se ani vietnamštiny, když už :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 7):
Mikulas.Peksa, David Kral, Vojtech.Pikal, Martin.Shanil, Tomas.Hesek, Marek.Necada, Mikulas.Ferjencik
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 pro 2013, 14:29

Tomas Klapka píše:Problém je s tou udržitelností aktuálnosti.
Co zkusit přiblížit zatím jen nějaký obecnější povídání, které se tak často nemění? Viz třeba http://piratstvi.cz/
Kdyby to bylo něco, co se nemění často, mohl bych možná sehnat i někoho, kdo by to odříkal znakovým jazykem a nechal se u toho natočit :)
A nebál bych se ani vietnamštiny, když už :D
Dlouhodobý program se mění spíš vyjímečně. Nechal bych přeložit hlavně ten, podobně jako už máme anglickou verzi. Alternativně ještě třeba profily předsednictva. Na aktuality, TZ atp. bych se vykašlal - buď se časem najde někdo, kdo to z nějakého důvodu bude chtít dobrovolně dlouhodobě dělat, nebo je to zbytečné.

Nad vietnamštinou jsem taky přemýšlel, ale čekám, jaká bude reakce. Obecně by mi přišlo super, kdyby někde při okraji hlavní stránky byl takový ten rozcestník s vlaječkama. Pokud by vedle české a anglické byla viditelně i romská a vietnamská, ze kterých by vypadlo nějaké základní obecné info, přišlo by mi to cool....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Helena Jarolimkova, Dalibor.Zahora, Tomas.Hesek
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Helena Jarolimkova
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Anarchista
Dal poděkování: 6617 poděkování
Dostal poděkování: 1204 poděkování

Příspěvek od Helena Jarolimkova » 02 pro 2013, 14:37

Myslím, že bych věděla o někom, kdo by to v té romštině zajistil zdarma...!! To je dobrý nápad :-) určitě udělat alespoň ten základ. A vietnamština je taky dobrá... to by asi taky šlo zajistit zadarmo... :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena Jarolimkova za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Filip.Krska, Ivo.Vlasaty, Marek.Necada

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 pro 2013, 14:40

Helena Jarolimkova píše:Myslím, že bych věděla o někom, kdo by to v té romštině zajistil zdarma...!!
Megalike!

Helena Jarolimkova
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Anarchista
Dal poděkování: 6617 poděkování
Dostal poděkování: 1204 poděkování

Příspěvek od Helena Jarolimkova » 02 pro 2013, 14:48

Mikulas Peksa píše:
Helena Jarolimkova píše:Myslím, že bych věděla o někom, kdo by to v té romštině zajistil zdarma...!!
Megalike!
:-) dík, mám se na to zeptat? nebo vás můžu zkontaktovat, jestli bys to chtěl řešit ty...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena Jarolimkova za příspěvek:
Mikulas.Peksa

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 pro 2013, 15:09

Helena Jarolimkova píše:
Mikulas Peksa píše:
Megalike!
:-) dík, mám se na to zeptat? nebo vás můžu zkontaktovat, jestli bys to chtěl řešit ty...
Zkus se ho předběžně zeptat, to bude lepší, jestliže se znáte. Pro začátek by stačilo rozsahem něco srovnatelného s http://www.pirati.cz/en/start

Jdu zkusit tu zábavnější část akce - prudění TO. To by mě zajímalo jaké podmínky, kdybychom chtěli upravit titulní stranu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Helena Jarolimkova

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21724 poděkování
Dostal poděkování: 18726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 02 pro 2013, 18:01

I já bych (asi) dokázal zajistit překlad do romštiny, ale ... bavil jsem se o tom s Romem, který vede jednu neziskovku pro romské děti a on mi řekl, že to není dobrý nápad. Pokud už Romové mají internet, tak prý je pro ně daleko vhodnější číst česky, aby se naučili pořádně (<rejp>to platí i pro Ostravaky</rejp>). Co jsem tak navštívil pár romských domácností s počítači, tak jejich děti mluví naprosto perfektně česky, úplně bez jejich typického přízvuku. No a osobně, kdybych žil v Anglii, také bych se snažil mluvit a psát anglicky, abych se zdokonalil a nebylo na mě pořád poznat, že jsem cizinec.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 5):
Karel.Rada, David Kral, Jaroslav.Pesek, Hurvajz.jr, pazderova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“