Jak by ZP změnil váš život?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2430 poděkování
Dostal poděkování: 6751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 19 lis 2013, 23:05

Byl bych despotickým předsedou Pirátské strany :mrgreen:
Zakladatel České pirátské strany

Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Příspěvek od Libor.Spacek » 20 lis 2013, 00:11

Jiri Kaderavek píše:Byl bych despotickým předsedou Pirátské strany :mrgreen:
První dobrý argument pro VZP ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Petr Stehlik, Helena Jarolimkova
Senilní dědouch a troll.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22040 poděkování
Dostal poděkování: 18936 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 20 lis 2013, 00:32

Původně jsem chtěl napsat něco sarkastického, ale když tu všichni píšou vážně, tak se také přinutím.

Ukončil bych živnost. Tím bych nemusel odvádět státu dalších cca 3500 Kč a měl bych tedy 13500. Sice netuším, jestli by se u nás nějak dramaticky zdražilo, protože někde se na to ZP vzít musí, a už vůbec nevím, jestli by to platilo jen u nás nebo v celé EU.
EDIT: Blbá úvaha. :roll: Na upozornění Martina Schánila opravuji: měl bych opravdu jen 10 tisíc. ;)

Kdyby to platilo jen u nás a bylo tu dráž, asi bych místo do Makra, kam bych už jako nepodnikatel nemohl, jezdil nakupovat potraviny do Německa, kde by byly levnější. Na benzín bych měl a z Plzně to není daleko. Také bych se snažil co nejvíce šetřit a nastřádat na 14 denní výlet do USA nebo Austrálie. Někam do civilizace, samozřejmě, jen ne do přírody, tu nesnáším od dětství. Třeba takové letecké muzeum by byl vhodný cíl.

Až bych si splnil tenhle sen, dostat se za oceán, asi bych si zase koupil elektrickou kytaru a snažil se skládat písničky. Po několika letech, až bych znovu zjistil, že je nikdo nechce, bych ji už podruhé v životě nenápadně odložil za skříň. Asi bych začal chodit do letecké školy a udělal si průkaz amatérského pilota a občas si vypůjčil nějaké letadélko a pár hodin za rok se proletěl.

Po pár letech bych se jednoho dne zeptal sám sebe "Nikdo ode mě nic nechce, nikdo mě nepotřebuje, kromě mé ženy. Co já tu vlastně dělám, na tom světě?". A protože mám svou ženu rád, mrzoutsky bych tu dále setrval, ale opravdu jen z ohledů na ni. Žádná práce, žádná činnost, kterou bych si sám vybral, by nikoho nezajímala. Cítil bych se jaksi nepotřebný a šíleně bych se nudil.

Hmm, tak jsem si pár jízlivostí zase neodpustil. Holt starého psa novým kouskům nenaučíš. :D
Naposledy upravil(a) Petr.Vileta dne 20 lis 2013, 01:47, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Martin.Shanil, Libor.Spacek, Helena Jarolimkova, Ivan Sirko
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Příspěvek od Libor.Spacek » 20 lis 2013, 00:52

Mně bylo správně připomenuto taky zodpovědět na tu otázku, takže stručně:

Kdybych dostal to VZP už ve vašem průměrném věku, tak bych se celý život flákal a doteď žil z těch 10K.
Teď už by to stačilo tak sotva na podnájem a třásl bych se otrhaný zimou a hladem a té zahálky už bych si po letech vůbec nevážil.
Třeba bych se dal na kradení, abych těch peněz zadarmo měl víc :evil:
Díky bohu mi nikdo nikdy žádné VZP nedal, takže takhle se mám podstatně líp.
Ve zpětném pohledu, to, že jsem musel pracovat se teď už vůbec nezdá tak strašné.

PS. Jo málem jsem zapoměl, a volil bych komunisty a ne Piráty.
Naposledy upravil(a) Libor.Spacek dne 20 lis 2013, 01:02, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 5):
Martin.Shanil, Petr.Vileta, Jan.Hotarek, Michal.Klus, Helena Jarolimkova
Senilní dědouch a troll.

Petr.Kopac
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Software engineer
Dal poděkování: 5451 poděkování
Dostal poděkování: 3577 poděkování

Příspěvek od Petr.Kopac » 20 lis 2013, 01:01

Prestehoval bych se do zeme, ktera by nebyla v hyperinflaci a vydelaval bych si spokojene neco mezi 5 az 6 tisici eur. (Na trapnych 400 eur se muzu kazdemu vybodnout.) Jo a taky bych nechtel zit v zemi, do ktere se stahnou vsechny socky a neschopni flakaci z okoli.

(hate can start now)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopac za příspěvky (celkem 4):
Martin.Shanil, observer, Petr.Vileta, Helena Jarolimkova
Softwarový inženýr 5+ let praxe. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu

Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: všeuměl
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Příspěvek od Petr Stehlik » 20 lis 2013, 11:02

Myslím si, že ty úvahy o splnění snů díky ZP jsou velmi chybné. Například ta slova o šetření a výletech do USA, pilotních školách a dalších nesplněných životních cílech.
IMHO by výše ZP měla být nastavena právě tak, aby osoba nezemřela hladem nebo zimou, a to je tak vše. Nemělo by z toho jít ušetřit ani korunu. Nemělo by z toho jít zaplatit cokoliv mimo jídlo a chudé bydlení. To už by pak totiž nebyl ZP, ale pravý komunismus, na který myslím ani po 40 letech nepřetržitého budování nemáme...

Takže zkuste počítat ZP do výše tak 4 tisíce Kč (muselo by vzniknout nějaké super levné nájemní bydlení, jinak by totiž nestačilo ani 8 tisíc měsíčně). To by mé rodině nestačilo na pokrytí ani významnější části pravidelných měsíčních plateb, čili bych musel pracovat stejně tvrdě, jako dnes. Neměl bych žádný čas navíc, protože když bych zaměstnavatelům nabídl, že budu pracovat jen X hodin místo Y, tak si najdou někoho, kdo bude dělat Y hodin místo mě, protože všichni potřebují všechno hned a nikdo nechce zaměstnávat dva lidi místo jednoho jen proto, že ten jeden chce mít trošku času pro sebe.

Když se tak na to dívám, tak namísto ZP by pro začátek pomohlo, kdyby se pracovní doba zkrátila z 40-45 hodin týdně na 20. Tím by se zaměstnavatelé naučili zaměstnávat 2 lidi na jednom místě (samozřejmě za poloviční plat), takže by každý z nás měl něco jako ZP a zároveň půl dne volna. Zároveň by to dramaticky snížilo nezaměstnanost (prakticky by zmizela) a tím by zaměstnavatelé začali zvedat platy, aby sehnali nějaké pracanty. To mi připadá jako rozumný mezikrok k plnému ZP :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr Stehlik za příspěvky (celkem 6):
Jan.Hotarek, Helena Jarolimkova, Petr.Kopac, Pavel.Moravec, Petr.Vileta, Ivan Sirko

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 2709 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 20 lis 2013, 11:34

Petr Stehlik píše:Myslím si, že ty úvahy o splnění snů díky ZP jsou velmi chybné.
Nejsou chybné, vycházejí ze zadání.
Petr Stehlik píše:IMHO by výše ZP měla být nastavena právě tak, aby osoba nezemřela hladem nebo zimou, a to je tak vše. Nemělo by z toho jít ušetřit ani korunu. Nemělo by z toho jít zaplatit cokoliv mimo jídlo a chudé bydlení. To už by pak totiž nebyl ZP, ale pravý komunismus, na který myslím ani po 40 letech nepřetržitého budování nemáme...
Souhlas ale otázka tak položena nebyla.
Petr Stehlik píše:Takže zkuste počítat ZP do výše tak 4 tisíce Kč (muselo by vzniknout nějaké super levné nájemní bydlení, jinak by totiž nestačilo ani 8 tisíc měsíčně).
Založ tedy nové vlákno s novou otázkou. Btw s tím bydlením ... myslím že není problém, vy družstvě platím cca 4,5K za 2,5+1. V baráku jsme vyměnili okna, výtah, opravili střechu. Samozřejmě že ve stejné lokalitě lidi u RPG platí 8k za 1+1 - takže je otázka jak na to Bakala zareaguje.
Petr Stehlik píše:Když se tak na to dívám, tak namísto ZP by pro začátek pomohlo, kdyby se pracovní doba zkrátila z 40-45 hodin týdně na 20.
Myslíš ta pracovní doba ke které můžeš/musíš odpracovat dalších oficiálních 150 neplacených přesčasových hodin? A xxx neoficiálních neplacených přesčasových hodin?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Helena Jarolimkova

Jan.Hotarek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: stavebnictví
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 361 poděkování

Příspěvek od Jan.Hotarek » 20 lis 2013, 11:44

kdybychom dostávali navrhovaný ZP, měli bychom s mou přítelkyní a mými dvěma dětmi víc než teď, takže bych nemusel řešit, jak zařídit, aby dcera mohla jet na lyžařák a asi by dětem ježíšek přinesl víc dárků... taky bych se mohl vykašlat na to, doprošovat se jejich mámy (nebo se sní soudit), aby po letech něco konečně na děti poslala...

určitě bych přestal chodit do práce, přestože mě baví a chodím tam rád. víc bych se věnoval svým dětem (i když nevím jestli o to stojí :-D), víc bych se věnoval svým koníčkům (tancuju ve folklórním souboru a asi bych začal vést děti a mládež), víc bych se věnoval svým příbuzným a známým, prostě bych se víc věnoval věcem, na které mám momentálnně málo času... tím pádem bych taky víc cestoval a asi bychom si s přítelkyní pořídili dítě :-)

nevím, jestli bych si zvykl na přibývající nepořádek kolem nás, na plíživě se projevující úbytek zboží a služeb a další důsledky toho, že by lidi hromadně přestávali pracovat, ale asi jo. konečně by to u nás bylo jak v americkým filmu a na ulicích by spolu válčili gangy mladých znuděných lidí...

na co by se mi těžko zvykalo by byla inflace. to neustálý zvedání cen a zvedání ZP, navíc vždycky se zpožděním, takže by se některý měsíce nedalo normálně vyjít...

jednou by mě to asi nakrklo, možná by bylo impulsem odstěhování mých dětí z domu (a tím pádem zásadní snížení mého příjmu), a rozhodl bych se, že půjdu pracovat. ale tím, že jsem z procesu dávno vypadl, nebylo by asi možné vrátit se na předchozí pozici a začínat odznovu, ještě k tomu za peníze skoro stejné jako teď bez práce...

taky bych mezitím zestárl, už bych nebyl tak rychlej, pružnej, přizpůsobivej, ... uskromnili bychom se (pokud by mě přítelkyně neopustila, protože Franta ji líp zabezpečí) a čekali. na dávky, na vnoučata, na smrt...

celej život jsem se těšil, jak budu na starý kolena pomáhat svým dětem s jejich dětma, jak jim budu kupovat dárky, jak ke mě budou jezdit na prázdniny... a nakonec nebudu mít ani na to abych za nima zajel na návštěvu, natož abych jim něco přivezl...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hotarek za příspěvky (celkem 3):
Martin.Shanil, Helena Jarolimkova, Petr.Vileta
Honza Hoťas Hotárek https://www.facebook.com/PuDr.Hotas, člen KS JmK a hostující člen KS Vysočina
...co nejvíc pirátů do komunální politiky!

Jan.Hotarek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: stavebnictví
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 361 poděkování

Příspěvek od Jan.Hotarek » 20 lis 2013, 11:58

Petr Stehlik píše: Když se tak na to dívám, tak namísto ZP by pro začátek pomohlo, kdyby se pracovní doba zkrátila z 40-45 hodin týdně na 20. Tím by se zaměstnavatelé naučili zaměstnávat 2 lidi na jednom místě (samozřejmě za poloviční plat), takže by každý z nás měl něco jako ZP a zároveň půl dne volna. Zároveň by to dramaticky snížilo nezaměstnanost (prakticky by zmizela) a tím by zaměstnavatelé začali zvedat platy, aby sehnali nějaké pracanty. To mi připadá jako rozumný mezikrok k plnému ZP :-)
jj. taky to tak vidím
Ondra.kl píše:Myslíš ta pracovní doba ke které můžeš/musíš odpracovat dalších oficiálních 150 neplacených přesčasových hodin? A xxx neoficiálních neplacených přesčasových hodin?
nevím odkud čerpáš informace ani na jakých místech jsi pracoval/pracuješ, ale já nic takového nepozoruji. uznávám, že občas nějakou tu hodinu navíc zadarmo udělá každý, ale občas každý nedělá v pracovní době to za co je placen, takže se to tak nějak srovná...

znal jsem jednoho "podnikatele", který platil zaměstnankyně ve své samoobsluze až od 7:00, přestože chodily na 6:00 s odůvodněním, že otevřeno je až od sedmi, lidi nakupují od sedmi, on vydělává od sedmi a je teda bude platit taky tak... postupně se mu tam vystřídalo x ženských, až žádnou nemohl sehnat a navíc dostal od manžela jedné z nic přes držku...

pokud to někde s těmi přesčasy funguje jak píšeš, dělají si to lidi sami a sami to můžou změnit. žádný státní regule, úřady a kontroly, jak o nich občas píšeš ;-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hotarek za příspěvek:
Helena Jarolimkova
Honza Hoťas Hotárek https://www.facebook.com/PuDr.Hotas, člen KS JmK a hostující člen KS Vysočina
...co nejvíc pirátů do komunální politiky!

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 2709 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 20 lis 2013, 12:25

PUDr Hotas píše:
Ondra.kl píše:Myslíš ta pracovní doba ke které můžeš/musíš odpracovat dalších oficiálních 150 neplacených přesčasových hodin? A xxx neoficiálních neplacených přesčasových hodin?
nevím odkud čerpáš informace ani na jakých místech jsi pracoval/pracuješ, ale já nic takového nepozoruji ....
Já jo. Ano je to silně individuální. A těch prvních 150 bezplatných hodin přesčas je aktuálně platná právní úprava.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“