V OVM v neděli s Ravasim (točí se v pátek)

Mediální odbor působí v oblasti komunikace mezi stranou a veřejností, resp. sdělovacími prostředky; mediální odbor vydává tiskové zprávy a stanoviska strany, monitoruje média, propaguje akce strany atd.

Moderátor: Odbor - medialni

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14912 poděkování
Kontaktovat uživatele:

V OVM v neděli s Ravasim (točí se v pátek)

Příspěvek od Ivan.Bartos » 14 lis 2013, 07:41

Ahojte. Dostal jsem zajímavou pozvánku do Otázek Václava Moravce. Jako třetím hostem bude patrně nějaký vědec.
Bude to PR pro Piráty. Moje východiska jsou, že jsem od 19 křtěný husita co studoval tři roky HTF psychosociální vědy. Nepraktikující. Zástupce mladých. Svět internetu,
Svůj koncept k tématu mám nějak připravený, ale prosím o zajímavé vhledy.
Prosím netrolit. Témata jsou následující.
Pane Bartoši, posílám tematické okruhy k debatě s kardinálem Ravasim:
--role církví v současném světě, postavení církví ve vyspělých zemích Evropy
--témata oslovující mladou generaci, jejich obsah i forma
--vztah církve a vědy (moderní léčební postupy vč. klonování buněk, eutanazie, antikoncepce)
--postavení žen v církvi
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 3):
Filip.Krska, Helena Jarolimkova, Vaclav.Klecanda
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor, analytik, manažer
Dal poděkování: 2424 poděkování
Dostal poděkování: 6689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: V OVM v neděli s Ravasim (točí se v pátek)

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 14 lis 2013, 09:04

Použij tezi: "Nepotřebujeme politiky, ale kazatele!" Samozřejmě s odkazem na díla velkých českých mistrů Husa, Komenského. Co se týče žen, s těmi protestanté problém nemají, že Ivane :) A co se týče vědy, tak ta se stará o praktické stránky života,víra o ty duchovní, takže si asi nemají proč překážet. Někdo věří vědě, někdo bohu a mnozí obému. Někdo ani jednomu, jako třeba dnešní bulvární politici. Ať dopadneš dobře. Držím pěsti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 3):
Ivan.Bartos, Filip.Krska, Mikulas.Ferjencik
Zakladatel České pirátské strany

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9501 poděkování
Dostal poděkování: 17084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 14 lis 2013, 09:21

Nevím, jesi je to taktické, ale já bych tam asi poukázal na určité privilegované postavení církví (daně, různé ohledy na náboženství, pokrývky hlavy vs. pastafariáni...).
Rozpor víry a vědy jako rozpor dogmatického a kritického myšlení, my jsme ta druhá skupina.
Možná poukázat na to, že naboženství není víra. Omezit projev náboženství není totéž co bránit ve víře.
Víra a věda... možná jeden z mála positivních vlivů víry vidím osobně v "zákazu" klonování (bráno v nejobecnějším smyslu), víra je projevem určitého konservatismu, který může plnit funkci nějaké pojistky tam, kde by věda mohla způsobit globální škodu.

KDyby mě něco napadlo, ještě napíšu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Lenka.Wagnerova, Filip.Krska, Dalibor.Zahora, Ondrej.Marek
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Adam.Skorepa
Asistent poslance
Profese: živnostník
Dal poděkování: 850 poděkování
Dostal poděkování: 6788 poděkování

Příspěvek od Adam.Skorepa » 14 lis 2013, 09:48

Pár tezí, které podle mě vychází z programového bodu Rovnoprávnost:
- náboženství je osobní záležitostí jednotlivce, žádné náboženství by nikdy nemělo být považováno za "lepší" než jiné
- církve by neměly mít majetek, víra není tvořena hmotnými statky, pokud nějaká církev hospodaří s prostředky srovnatelnými s rozpočty malých států, je něco velmi špatně
- náboženství by nemělo mít nikdy dopad na vědecký či lékařský výzkum, věřící pacient by ale měl mít právo léčbu odmítnout a vybrat si alternativu
- ženy považujeme za stejně spirituální stvoření, jako jsou muži, nechápeme, proč by v rámci náboženské organizace nemohly plnit stejné rituály a úlohy jako muži

Nějak si to přeber, inspiruj se.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 6):
Ivan.Bartos, Lenka.Wagnerova, Filip.Krska, Dalibor.Zahora, Helena Jarolimkova, Michal.Havranek
Author Sensei Tyrant Pervert

trinitrofenol
Profese: chemik
Dal poděkování: 1344 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trinitrofenol » 14 lis 2013, 09:54

Kdyby bylo potřeba nějaké rejpnutí do katolické církve, tak doporučuju případ slovenského arcibiskupa Bezáka. http://cs.wikipedia.org/wiki/Róbert_Bezák

To je případ, kterému rozumí velká většina katolíků, že to není v pořádku. Za sebe bych řekl, že právě tyhle hry o moc, do kterých laici nemohou nijak zasáhnout, dokonce se dá říct, že jejich názor je ignorován, jsou úplně největším problém katolické církve. Odvoláme oblíbeného arcibiskupa bez odůvodnění a pro jistotu mu zakážeme o tom na veřejnosti mluvit. Lidé si stěžují... Hm. A co jako? Na druhou stranu se síla veřejnosti projevuje tím, že i katolíci otevřeně ignorují oficiální stanovisko církve k homosexualitě. Svobodomyslní lidé mají problém prohlásit se za katolíky, když si je okolí dle své sady předsudků zařadí někam mezi teroristy z IRA a šiřitele bludu o vyléčitelné homosexualitě. (Já se osobně snažím jako prominentní regp Pirátů tyto předsudky nabourávat. Ale kdyby se v tom někdo vrtal, tak můj táta je nepraktikující husita a jistě na mě měl špatný vliv.)

Problematice majetku je IMHO nejlepší se prostě vyhnout. Tvrdit, že církve nemají mít majetek, je blbost. Na každou organizaci potřebuješ jisté nenulové množství peněz. Provedení restitucí v pořádku nebylo, ale obecně bylo třeba majetek vrátit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi trinitrofenol za příspěvek:
Filip.Krska
SMRT MODERACI
Free your hate.
6nula7 547 3nula9

Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Dal poděkování: 4663 poděkování
Dostal poděkování: 4151 poděkování

Příspěvek od Lenka.Wagnerova » 14 lis 2013, 09:55

Zdůraznila bych pozitivní vliv víry coby vztahování se k něčemu, co je nad námi, ve vztahu ke smyslu života, k morálním otázkám. A to v přímém protikladu k pragmatismu v politice, bezohlednosti v honbě za penězi....
Striktně odlišuji víru, náboženství a církve. Ale to je můj pohled.
Církve by mohly apelovat na etiku, odpovědnost, obrušovat hrany sporů, konfliktů. Ale moc to nedělají. Podstata víry je vlastně stejná napříč náboženstvími a církvemi, to, co si lidi vírou řeší, je myslím v zásadě stejné bez ohledu na čas a místo. Co s tím udělaly církve, vidíme bohužel všichni.

Věda a víra - pokud vírou řeším etiku a vědou poznání, tak to nemusí být v protikladu - víra je určitou stopkou před zneužitím vědy.
Co se týče konkrétních otázek, to je už horší. Proč ne antikoncepce, eutanazie, kmenové buňky. Ale jde o to, jestli se stavíme ke smyslu života jako k příležitosti k tvoření, páchání dobra, hledání dobra, poznání, rozvoje sebe sama a prostřednictvím toho společnosti, světa, anebo jestli je život to slzavé údolí, kde máme trpět a pořádně si to "odpracovat". V prvním případě je lepší, když se někdo nenarodí, když by jeho život neměl podmínky ke smysluplnému naplnění. Stejné je to u eutanazie - když začne být život už jen utrpení, nemá smysl v něm pokračovat. Ve druhém případě je to naopak - nesmíme bránit úmyslu nejvyššího pořádně nás ztrestat, prověřit oddanost, poslušnost...

Mladí lidé hledají a čím dál víc postrádají právě ten smysl, rámec svého života. A v tom může víra, potažmo církve hodně pomoci. Otázkou je, jestli je to to pravé.
Církve by měly lidem pomáhat snášet a minimalizovat utrpení. Paradoxně ho často přinášejí (od strachu ze zatracení, když se chovají přirozeně, až po války, teror, nesnášenlivost).

EDIT: Ženské viz Adam. (všichni jsme děti Boží :lol: - vytvořeni z hvězdného prachu)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Martin.Kucera

Zdenek.Stepanek
Místní předsednictvo
Profese: IT Expert
Dal poděkování: 1474 poděkování
Dostal poděkování: 2902 poděkování

Příspěvek od Zdenek.Stepanek » 14 lis 2013, 10:07

Víra lidi spojuje, církve lidi rozdělují.
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 776 189 619
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner

Jakub.Burget
Příznivec Pirátů – Olomoucký kraj
Profese: právník, advokátní koncipient
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1088 poděkování

Příspěvek od Jakub.Burget » 14 lis 2013, 10:22

Jsem vychován jako katolík,ale srdcem jsem protestant: Pár témat k zamyšlení:

Ad.1:
Společnost se potýká s velkým množstvím nepravostí. Peníze posunuly víru a filosofii na druhou kolej, a proto se vytrácí i morálka. Církev nejde příkladem. Má svoje skandály, nepopulárně se žene za majetkem a stojí na nereformovaných názorech (antikoncepce vražda,potrat znásilněné= vražda apod.). Jak chtějí oslovit mladou generaci, když se jí ani nesnaží rozumět.
Ad.2:
Církev má být ze své podstaty chudá. To co má, by měla použít na pomoc potřebným. V kontrastu s touto tezí, jsou paláce, bohatství a luxus ve kterém žijí církevní hodnostáři. Viz. Německý (katolický) biskup luxusu. Neznám čísla a jsem si vědom, že církve určitě pomáhají ( školy, nemocnice apod.) ,ale nemohly by to dělat i více?
Ad.3:
Církevní restituce by měly církve vrátit zpět společnosti , a to transparentní dobročinnou formou viz. ad.2
Ad.4:
Ženy: každá církev jinak. Husité mají dokonce biskupku. Celibát je s tím spojen, kdyby mohl mít kněz ženu a děti, tak by víc chápal "normální" lidi, měl by stejné starosti a snad by to vedlo i k tomu, že by vymizeli kněží s pochybnými sexuálními zálibami. (pozn. to platí hlavně na kat. církev)
Ad.5:
Věda: V historii jsou období, kdy církev pálí knihy a následně i lidi, kteří táhnou vědu kupředu např. G. Bruno. Na druhou stranu vyplodila spoustu brilantních vědců G. Mendel apod. pozoruhodné je,že obé často konali Jezuité. Je to o lidech a jejich momentální vizi, ostatně jako se vším.

Trošku jsem to přehnal, se omlouvám za spam.. :D
Přeji hodně štěstí
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Burget za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Ondrej.Polansky
Mgr. Jakub Burget KSOLK !

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1722 poděkování
Dostal poděkování: 1566 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 14 lis 2013, 11:02

Možná by bylo zajímavé, pokud by pro jednou bylo slyšet, nikoliv co má dělat politik, církev nebo věda, ale jak život vnímá politik, věřící nebo vědec, tedy stavět se k tématům tak, aby každý mluvil o tom, jak sám přispívá k naplnění svého poslání. Otázkou asi je, jak vnímají jedinci svůj život. Pokud něco lze změnit, pak je to každý sám sebe, dle svých schopností a svého svědomí. Nelze očekávat od věřícího aby změnil svůj život pod nátlakem církve, aby se politik rozhodoval pod nátlakem lobbistů a vědecké zkoumání a výsledky byly dehonestovány utajováním a manipulacemi. No, je však otázkou, k čemu směřují uvedená témata. Jestli je to jenom o > povídejme si o tom<, nebo jestli nám jde o nějakou změnu, a jak každý jednotlivec může ke změně celku přispět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Filip.Krska
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

David Kral
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: bankéř
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 94 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David Kral » 14 lis 2013, 12:41

1.Jelikož jsem Unitář, tak bych také rád přispěl svým názorem na víru v moderní době. Víra by měla sloužit hlavně k duchovní osvětě člověka, neměla by být zneužívána v politice. A jak už tu bylo zmíněno, víru vám nikdo nevezme, náboženství ano. Jakákoliv církev nebo jiné spolky by neměly být dotovány státem a mělo by vše být placeno z peněz těchto sdružení.edit: Souhlasím s transparentním vrácením restitucí státu v dobročinných účelech.
2. Osobně mě zajímají témata : Digitální identita, svobodná kultura, transparentní organizace a veřejně dostupné informace pro každého, práce z domova, nový koncept duševního vlastnictví a patentů, usnadnění podnikání pomocí internetu, zákaz záchrany bank státem, elektronické měny a lepší využití tříděného odpadu.
3. Souhlasím s eutanazií a jsem pro její zavedení, každý má právo ukončit svůj život, když už zde nechce být...Co se týče klonování, tak nějaký vyhraněný názor nemám
4. Žena by měla mít právo mít stejné postavení jako muž. Je to lidská bytost, která může dokázat do samé jako muž. Nejsem žádný feminista, ale pro opravdové znevýhodňování jen proto, protože má pohlavní orgány uvnitř a ne venku, zde není důvod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David Kral za příspěvek:
Filip.Krska

Odpovědět

Zpět na „Mediální odbor“