Co jsou ti piráti vlastně zač?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Jan.Hotarek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: stavebnictví
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 361 poděkování

Co jsou ti piráti vlastně zač?

Příspěvek od Jan.Hotarek » 13 lis 2013, 22:15

nevím jestli jsem téma založil na správném místě, ale snad ano ;-)

původně jsem zvažoval, že s tímto dotazem oslovím pouze „vrcholné představitele“, ale tím bych přišel o pestrost názorů, což by byla škoda ;-)

myslím si, že Piráti jsou pro veřejnost dost nečitelní, a že to je jeden z důvodů, proč nejsou větší volební zisky. jak jsem napsal ve svém „představení se“, donedávna jsem měl Piráty spíš za recesi než za seriózní politické uskupení a čekal bych, že to tak mohou vnímat i jiní lidé. pak je tady skupina (jak členů či příznivců, tak voličů) která Piráty bere jako „značku“, ať už ke zviditelnění nebo k vymezení se od konvenční politiky…

pokud ovšem někdo bere politiku opravdu vážně, jsou pro něj Piráti velkou neznámou. je fakt, že to pro voliče byl (a stále je) také Babiš se svým ANO, a přesto možná bude sestavovat vládu. ale asi se shodneme na tom, že nic podobného Pirátům nehrozí :-)

něco jsem si o Pirátech přečetl a měl jsem pocit, že jsem v obraze. ale upřímně řečeno, v poslední době jsem poněkud znejistěl, jaké postoje vlastně Pirátská strana v některých otázkách zastává, což mne jako zájemce o členství a voliče PS trošku zneklidňuje. možná jsem se jen špatně zorientoval, možná mi něco uniká a jakmile se mi dostane vysvětlení, zjistím, že žádný problém vlastně není…

začnu tedy poukazovat na konkrétní věci. první místo, kam se člověk hledající informace podívá, je pravděpodobně web. tam mi ale chybí nějaká jasná a zřetelná informace, kdože to ti piráti vlastně jsou, nějaké základní informace o nich a jimi uznávaných principech, provázanost na partnery, …

no a pak jsou tady různé, někdy až protichůdné informace. určitě na tomto místě musím upozornit třeba na otázku základního příjmu. ve stanoviscích se dočítám, že Piráti ve volebním programu zmínili ZP jako jedno z možných komplexních řešení. na fóru pak čtu příspěvky, ze kterých vyplývá, že Piráti ZP podporují, ale na druhou stranu také názory přesně opačné. jsem zmaten, nerozumím, jak to tedy je? podporuje PS ZP? je to součást programu? proč to nezaznívalo v předvolební kampani? proč to Piráti „netroubí do světa“? proč o tom pořád vedou diskuse, pokud už existuje stanovisko?

jak to teda s Piráty je, nebo by mělo být?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hotarek za příspěvek:
Filip.Krska
Honza Hoťas Hotárek https://www.facebook.com/PuDr.Hotas, člen KS JmK a hostující člen KS Vysočina
...co nejvíc pirátů do komunální politiky!

pazderova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: učitelka
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Co jsou ti piráti vlastně zač?

Příspěvek od pazderova » 13 lis 2013, 23:15

Naprosto souhlasím; kdybych se o PS nedověděla od syna, kdyby mi neukázal , jak se dostat k volebnímu programu, PS bych nevolila. Přitom volební program je velmi podnětný, měla by se s ním snadno - tedy myslím tím naprosto lehce, tedy bez složitého hledání, seznamovat veřejnost. Pochopitelně, že všechny body volebního programu neosloví, ale snad by se dalo definovat něco jako desatero, které by bylo přijatelné pro všechny věkové kategorie. Mezi nimi např. všeobecný základní příjem...
Tito uživatelé poděkovali autorovi pazderova za příspěvek:
Jan.Hotarek

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6926 poděkování
Dostal poděkování: 9075 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 13 lis 2013, 23:51

PUDr Hotas píše:no a pak jsou tady různé, někdy až protichůdné informace. určitě na tomto místě musím upozornit třeba na otázku základního příjmu. ve stanoviscích se dočítám, že Piráti ve volebním programu zmínili ZP jako jedno z možných komplexních řešení. na fóru pak čtu příspěvky, ze kterých vyplývá, že Piráti ZP podporují, ale na druhou stranu také názory přesně opačné. jsem zmaten, nerozumím, jak to tedy je? podporuje PS ZP? je to součást programu? proč to nezaznívalo v předvolební kampani? proč to Piráti „netroubí do světa“? proč o tom pořád vedou diskuse, pokud už existuje stanovisko?

jak to teda s Piráty je, nebo by mělo být?
No asi základní featura je, že nejsme strana jednoho muže. Většina Pirátů jsou docela velcí individualisté. Čili co Pirát, to názor. Pokud Babiš nebo Okamura vydává prohlášení o tom, co bude ANO nebo Úsvit dělat, tak to má váhu, protože u nich prostě poroučí jeden. My se musíme nějakým definovaným způsobem shodnout. Na něčem jsme se shodli, na něčem ještě ne. Přičemž vždycky budou lidi, kteří s většinovým názorem nesouhlasí.

ZP je typická věc, která je v procesu. Zatím to vypadá, že shoda vzniká, ale není to zatím dotažené do konce - diskutuje se o tom. Jaká bude finální podoba zatím nikdo s jistotou neví. Na čem je v tuto chvíli formálně shoda, je v http://www.pirati.cz/program/start. Což ale neznamená, že by to v budoucnu nešlo změnit.

Obecně má ale většina Pirátů v jistém smyslu podobný typ uvažování resp. životní filozofii. Takže se dá otipovat, na čem se shodneme. Ale životní filozofie se dá těžko předat nějak stručně a efektivně pomocí klávesnice. IMO nejlepší řešení je odchytit nějakého Piráta naživo a vyzpovídat ho. Když nenarazíš na nějakého specifického jedince, měl bys mít po setkání jistou představu. Čímž nechci říct, že se nemáš ptát na fóru, jen to bude trvat déle.

Pro úplnost dodávám, že Piráti obecně moc formální pravidla a procedury nemusí, takže je většinou používáme spíš rozumně v míře nezbytně nutné, než striktně a dogmaticky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 6):
Ondrej.Profant, Dalibor.Zahora, Frantisek.Navrkal, Ondrej.Marek, Filip.Krska, Petr.Steinbauer
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 13 lis 2013, 23:56

pazderova píše:Naprosto souhlasím; kdybych se o PS nedověděla od syna, kdyby mi neukázal , jak se dostat k volebnímu programu, PS bych nevolila. Přitom volební program je velmi podnětný, měla by se s ním snadno - tedy myslím tím naprosto lehce, tedy bez složitého hledání, seznamovat veřejnost. Pochopitelně, že všechny body volebního programu neosloví, ale snad by se dalo definovat něco jako desatero, které by bylo přijatelné pro všechny věkové kategorie. Mezi nimi např. všeobecný základní příjem...
Tady je dvanáctero http://www.pirati.cz/program/dvanactero

ZP tam (zatím) není, protože je to u nás relativně novinka, takže to není uzavřené. Nutno podotknout, že některé Pirátské strany (např. Německá) ho v programu mají. Takže pokud bude naše diskuse sledovat podobný směr, je pravděpodobné, že bude taky zařazen. Osobně to považuju za pravděpodobné, protože Pirátský způsob uvažování je IMO celosvětově relativně podobný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Frantisek.Navrkal, Martin.Shanil, Filip.Krska

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22472 poděkování
Dostal poděkování: 19153 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 14 lis 2013, 03:07

No a já jsem ten "specifický jedinec" :D Zaprvé už dávno nejsem student, pak jsem podle starého dělení někde uprostřed mezi levicí a pravicí, zažil jsem 33 let minulého režimu, potkal v životě spoustu lenochů, hajzlů, blbců (i titulovaných), nepraktických filosofů i dogmatických idealistů. Takže jsem nakonec skončil na sociální ose politického kompasu uprostřed, ovšem zůstal jsem liberálem (dělej si co chceš, když to nebude zrovna vražda). OFFTOPICObrázek

Důležitější než bohatství je pro mě svoboda. Nemusím mít peníze na cestu do Austrálie, ale ta možnost, že tam mohu, že mi to nikdo nezakazuje, je pro mě podstatnější. Také jsem v mládí býval pacifista, ale pak jsem došel k názoru, že "pacifista válku nevyhraje" a když po mě někdo střílí, je nutné střílet po něm a to rychleji a přesněji než on po mě. :twisted:

Trochu problém Pirátů je, že jsou nová, zdánlivě protisystémová strana a tak se k nám přidávají různí lidé, kteří by jinak skončili u anarchistů, komunistů, nebo v nějaké náboženské sektě. Totéž se stalo před 20 lety Zeleným. Také byli hodně jiní, než všechny ostatní strany a všichni podivíni a alternativci (myšleno jako urážka) se k nim nahrnuli. Ostatně i Joschka Fischer byl zatčen za házení kamenů po policistech a teprve později pochopil, že takhle se smysluplná politika dělat nedá. Pokud chci "budovat stát", myšleno jako služba občanům, tak nemohu jen bořit a zatracovat všechno, co tu je nyní. A nemohu to dělat jen tehdy, když se mi chce, ale musím, když je to nutné, tedy i ve chvílích, kdy bych si nejraději otevřel flašku a pustil si muziku. Jo, jenže ono je třeba si poručit a jít dělat to, co je třeba. Například věci kolem financí Pirátů, nebo jít na zasedání obecního zastupitelstva, nebo do Sněmovny, nebo číst nějaký nudný návrh zákona.

Od té doby, co jsme se trochu dostali do povědomí voličů, k nám vstupují i bývalí řadoví členové ODS, TOPky nebo KDU. Není jich mnoho, ale přicházejí, a to se snahou dělat politiku opravdu slušně, což v bývalých stranách nemohli. Také se přidávají podnikatelé a zaměstnanci ze střední třídy. Ti také žádní revolucionáři nejsou. Současný systém pokládají za špatný, ale nehodlají ho zcela rozvrátit a vybudovat nějaké to utopistické "nebe na zemi".

No a teď si zase počkej na názor někoho normálního :mrgreen:

P.S.
OFFTOPICPřed volbami jsem natočil 4 videa pro starší generaci. Sledovanost nic moc, ale kdo se má na mě taky koukat, že jo? :)
http://www.youtube.com/watch?v=khCcEgLPoBs
http://www.youtube.com/watch?v=ve-_mtaEmR4
http://www.youtube.com/watch?v=rPQgB71ZUGQ
http://www.youtube.com/watch?v=k2MhL5DFXKA
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Jan.Hotarek, Michael.xChaos.Polak, Petr.Steinbauer
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 512 poděkování
Dostal poděkování: 2741 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 14 lis 2013, 07:59

PUDr Hotas píše:něco jsem si o Pirátech přečetl a měl jsem pocit, že jsem v obraze. ale upřímně řečeno, v poslední době jsem poněkud znejistěl, jaké postoje vlastně Pirátská strana v některých otázkách zastává, což mne jako zájemce o členství a voliče PS trošku zneklidňuje. možná jsem se jen špatně zorientoval, možná mi něco uniká a jakmile se mi dostane vysvětlení, zjistím, že žádný problém vlastně není…
PS není stranou kde se ven pouští jen jasně definované pozice a názory ale všechno. Oproti klasické straně máš tak mnohonásobně více informací a máš je mnohem dříve. Jak bych to ukázal ... mno asi tak: kdyby byl Klaus Pirát tak bysme o amnestii věděli už v okamžiku kdy ji začal plánovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Frantisek.Navrkal, Dalibor.Zahora, next_ghost

Jan.Hotarek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: stavebnictví
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 361 poděkování

Příspěvek od Jan.Hotarek » 14 lis 2013, 10:52

pazderova píše: Přitom volební program je velmi podnětný, měla by se s ním snadno - tedy myslím tím naprosto lehce, tedy bez složitého hledání, seznamovat veřejnost.
to je to na co jsem upozorňoval - chtělo by to trošku "zpřístupnit"
Mikulas Peksa píše: No asi základní featura je, že nejsme strana jednoho muže. Většina Pirátů jsou docela velcí individualisté. Čili co Pirát, to názor. Pokud Babiš nebo Okamura vydává prohlášení o tom, co bude ANO nebo Úsvit dělat, tak to má váhu, protože u nich prostě poroučí jeden. My se musíme nějakým definovaným způsobem shodnout. Na něčem jsme se shodli, na něčem ještě ne. Přičemž vždycky budou lidi, kteří s většinovým názorem nesouhlasí.
souhlasím, ale to na čem se strana shodla, musí být jasné všem, a to mimo jiné také z projevů jednotlivých členů. když bude probíhat debata o sazbě DPH, měla by veřejnost vědět, že Piráti otázku řeší, a že ještě nezaujali stanovisko. když se dojde k výsledku sazbu ponechat jak je, veřejnost by měla dostat informaci, že Piráti chtějí sazbu DPH zachovat. pokud bude informaci poskytovat někdo, kdo měl (má) na věc jiný názor, čekal bych, že se od něj dozvím, k jakému závěru Piráti došli s případným dovětkem, že on byl (je) pro jiné řešení.
Petr Vileta píše: Trochu problém Pirátů je, že jsou nová, zdánlivě protisystémová strana a tak se k nám přidávají různí lidé, kteří by jinak skončili u anarchistů, komunistů, nebo v nějaké náboženské sektě.
to jsem si všiml :-D
Ondra.kl píše: PS není stranou kde se ven pouští jen jasně definované pozice a názory ale všechno. Oproti klasické straně máš tak mnohonásobně více informací a máš je mnohem dříve. Jak bych to ukázal ... mno asi tak: kdyby byl Klaus Pirát tak bysme o amnestii věděli už v okamžiku kdy ji začal plánovat.
on tu amnestii plánoval a udělal coby prezident, takže i kdyby byl pirát, nevěděli by o tom jiní lidé, než ti, co o tom věděli OFFTOPICa mohli se na to připravit tehdy ;-)
neboj, pochopil jsem jak to myslíš. přesto trvám na tom, že jedna věc jsou postoje jednotlivců a druhá oficiální postoj strany.
Honza Hoťas Hotárek https://www.facebook.com/PuDr.Hotas, člen KS JmK a hostující člen KS Vysočina
...co nejvíc pirátů do komunální politiky!

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8346 poděkování
Dostal poděkování: 4832 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 14 lis 2013, 11:05

Jediný, co se dá považovat za "oficiální postoj strany" je to, co odhlasuje CF.

CF například odhlasovalo toto:
Česká pirátská strana podporuje zavedení základního příjmu.
Celostátní fórum ukládá republikovému předsednictvu zajistit začlenění základního příjmu do programu a sladit příslušné programové body tak, aby byly s tímto záměrem v souladu.
To, co schválilo RV se také dá za toto považovat, byť už s určitou rezervou. Je to založena na principu zastupitelství a toho, že pokud by s tím CF nesouhlasilo, tak to může členskou iniciativou pozměnit.

Jestli teda někoho zajímaj nějaký "oficiální postoje", tak ať se podívá na program.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Homo Pyratus
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 14 lis 2013, 11:19

PUDr Hotas píše: souhlasím, ale to na čem se strana shodla, musí být jasné všem, a to mimo jiné také z projevů jednotlivých členů. když bude probíhat debata o sazbě DPH, měla by veřejnost vědět, že Piráti otázku řeší, a že ještě nezaujali stanovisko. když se dojde k výsledku sazbu ponechat jak je, veřejnost by měla dostat informaci, že Piráti chtějí sazbu DPH zachovat. pokud bude informaci poskytovat někdo, kdo měl (má) na věc jiný názor, čekal bych, že se od něj dozvím, k jakému závěru Piráti došli s případným dovětkem, že on byl (je) pro jiné řešení.
Souhlas, už jsem tu kdesi četl myšlenku, že ten program by měl být na titulní stránce jasně vypíchnout a ne se ztrácet mezi hromadou jiných bodů. Osobně řeším jiné věci (P.R. a marketing ne) a předpokládám, že se najde někdo osvícený, kdo to napraví. Obecně existují dvě cesty, jak to změnit. Buď dostateně dlouho neodbytně uhánět lidi, kteří to mají na starosti, nebo tam jít a udělat to sám. "Pirátské" řešení je to druhé.

Jinak tohle fórum je samozřejmě veřejně přístupné, takže v principu si to může každý přečíst. Samozřejmě, je to o tom, že ne každý (včetně drtivé většiny pirátů) má čas neustále sledovat celou agendu, co se tu řeší. Přečíst 100-stránkové vlákno o ZP, aby si člověk udělal realistický obrázek, jaká je v Pirátské straně situace, trvá samo o sobě dlouho. Snažíme se tomu čelit sepisováním svodek, které shrnují informace, aby bylo možno se rychle a stručně informovat o stavu věcí. Bohužel, to stojí čas a úsilí a to jsou a budou vždycky nedostakové komodity.

Představuju si, že v ideální společnosti bude každá strana odhalovat vnitřní mechanismy svého fungování. A v médiích budou fungovat nějací nestranní politologové, kteří se v tom budou přehrabovat a objektivně a pravdivě informovat o tom, co se v té které straně děje. Podotýkám, že mluvím o ideální společnosti, ne té české. OFFTOPICchtěl bych zdůraznit, že jsem sice trochu blázen, ale z takové výšky jsem na hlavu nespadl :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hotarek, Frantisek.Navrkal

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 512 poděkování
Dostal poděkování: 2741 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 14 lis 2013, 14:58

PUDr Hotas píše:
Ondra.kl píše: PS není stranou kde se ven pouští jen jasně definované pozice a názory ale všechno. Oproti klasické straně máš tak mnohonásobně více informací a máš je mnohem dříve. Jak bych to ukázal ... mno asi tak: kdyby byl Klaus Pirát tak bysme o amnestii věděli už v okamžiku kdy ji začal plánovat.
on tu amnestii plánoval a udělal coby prezident, takže i kdyby byl pirát, nevěděli by o tom jiní lidé, než ti, co o tom věděli OFFTOPICa mohli se na to připravit tehdy ;-)
neboj, pochopil jsem jak to myslíš. přesto trvám na tom, že jedna věc jsou postoje jednotlivců a druhá oficiální postoj strany.
- pro jistotu: Kdyby Klaus jednal jako pirát tak by info o amnestii zveřejnil v okamžiku kdy o ní začal uvažovat a ne až v okamžiku jejího vyhlášení.
- rozlišení postojů strany a jednotlivců - fajn, s tímhle má spousta lidí problém.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“