Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Moderátoři: Komise předsedajících, Kampaňový tým, Finanční tým, Zahraniční, Vedoucí RT

Jan Ziemba
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Jan Ziemba »

Dobrý den, chystám do školy prezentaci o Turecku jako kandidátské zemi EU a její součástí jsou i názory jednotlivých politických stran, zda jsou pro/proti přistoupení této země. Jako Váš volič bych Vás také rád zmínil. Mohly byste prosím napsat Váš postoj a stručné odůvodnění? V programu Pirátů jsem nic podobného nenašel a Google taky nepomohl. Nebo mohl by mě prosím někdo nasměrovat na nějaké oficiální vyjádření? Děkuji.
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Příspěvky: 4791
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 2289 poděkování
Dostal poděkování: 1250 poděkování

Re: Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Myslím, že jsme toto ve straně nijak solidně nerozebírali.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikový výbor
Příspěvky: 1225
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 485 poděkování
Dostal poděkování: 2213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Krásný den,

obávám se, že oficiální stanovisko Pirátů k Turecku neexistuje; ráda bych však alespoň trochu pomohla, proto ti zde napíši svůj názor rádoby "podložený" studiem mezinárodních vztahů i působením v zahraničním odboru. A třeba se na jeho základě vytvoří diskuzí alespoň nějaký konsenzus, který pak budeš moci prezentovat. :)

Otázka přistoupení Turecka se jeví jako velký problém, ale ne jen kvůli sobě samému. V Kodaňských kritériích stále má určité mezery (hl. lidská práva a demokracie - viz demonstrace, k nimž jsme se vyjadřovali) a bez jejich splnění je vyjednávání tak jako tak u ledu. Nicméně i po splnění by přístup byl náročný, pokud se předtím Evropa zásadně nereformuje. On se vlastně opakuje celičký proces s přijímáním států postsovětského prostoru v 90. letech. Tehdy byl pro nás "návrat do Evropy" přirozený a žádaný, ale západ samotný se nás bál a dlouho (leč kratší dobu než Turecko) jsme neměli nic jisté. Až po přijetí Kodaňských kritérií a paktů, které nastavily pravidla plnitelná a hlavně relativně funkční pro takovou různorodou směsku, se vše jakoby uvolnilo.
Turecko zase přináší "hrozbu" v podobě své velikosti (silná pozice v rozhodovacích strukturách EU) a kvůli HDP a zemědělské povaze státu i nezanedbatelnou zátěž pro unijní rozpočet. Osobně se však domnívám, že to jsou faktory překonatelné při správném nastavení nových pravidel. Jelikož následné plusy z toho plynoucí - armáda, vliv na Černomořský region, most mezi civilizacemi, později i ekonomické benefity (HDP mají zatím nižší, ale zato dvakrát rychleji rostoucí),... to prostě překonají.

Takže za mě mohu říci: Turecko do EU po slpnění podmínek ano, ale až po provedení nezbytných reforem v rámci EU tak, aby vstup T. neměl (trvalé) negativní následky na členské země, Unii celkově i Turecko samotné.

A ještě bych ráda dodala, že jeden ze základních faktorů, který dělí společnost na tábory "přijmout" - "nepřijmout", je dle mého názoru i věčnou otázkou EU: stavíme to na společných hodnotách nebo na ekonomice a bezpečnosti? Protože s islámskou kulturou máme přirozeně neshody, zatímco výhodnost vstupu Turecka (až splní kritéria, samozřejmě, tudíž i dodržování lidských práv, přes to zas u mě nejede vlak!) z více materiálního hlediska je nesporná. No a tady jsem za trochu machiavellistického Piráta - jedu na tu výhodnost. Ale pořád je tam i to slovo Pirát, protože se domnívám, že díky mazání hranic pomocí internetu nám za chvíli ani ty kultury a hodnoty nepřijdou tak vzdálené, a... že kamarády si najdeme všude. :)
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Příspěvky: 4471
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1026 poděkování
Dostal poděkování: 2435 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Michael.Polak »

Můj soukromý názor:

Otázka nezní "Turecko ano/ne", ale spíš "Proč Řecko?". Členství Řecka je v současnosti zdrojem řady problémů, protože vykazuje spíše charakteristiky balkánské, než typicky evropské země. A jeho geografická izolovanost od Evropy právě balkánskými zeměmi napovídá tomu, kde je problém.

Je málo známé, že o připojení k EU uvažuje také Maroko (to na rozdíl od Turecka ale na evropském kontinentě nemá ani kousek území): a popravdě, je třeba říct, že je na to zřejmě lépe připravené, než to Turecko (a koneckonců: než Řecko).

Mezi Řeckem a Tureckem existuje velký problém v podobě Kypru: právě integrace Turecka do EU by měla Turecko v podstatě donutit i k integraci Kypru: fakticky ale je pravděpodobnější scénář, že Turecko by spíše prosazovalo severní Kypr jako nezávislou zemi, která není členem EU. Celé východní Středomoří je každopádně plné průserů etnicko-náboženského charakteru (Gaza, Kypr, Bejrůt, nově už i Sýrie...) a po rozšíření by s nimi EU přímo hraničila.

Jako největší překážku vidím staleté, dodnes přetrvávající vojenské napětí mezi Řeckem a Kyprem. Obě země utrácí za zbrojení, v případě Řecka to dokonce mělo podíl i na jeho ekonomickém kolapsu. Lze si těžko představit dvě členské země EU, které by se současně intenzivně vojensky podezíraly. Skoro si dnes lze snáze představit vystoupení Řecka a místo něj vstup Turecka - jakkoliv to zní absurdně a historicky nesmyslně, odpovídalo by to faktické situaci (a takové přijetí eura Tureckem by samozřejmě z EURa udělalo už navždy "nedobytnou" měnu...)

Co se týče evropské politické kultury, tak kromě Kypru je tu ještě otázka trvalého popírání genocidy Arménů za 1.světové války (ta je spíše formální, a diplomaté by jí jistě dokázali nějak "okecat" či ututlat) a pak otázka kurdské menšiny, které je de-facto trvale odpíráno právo na sebeurčení (je pravda, že ta menšina na to ale jde taky hodně blbě).

Já vidím jako velmi pravděpodobnu větší ekonomickou integraci, více volného obchodu, dobrovolné přijímání norem EU Tureckem, apod. - spíš tam vidím konvergenci s tím, jak bude EU přistupovat třeba k Rusku (a možná Ukrajině - pokud Rusko dosáhne toho, že jí EU nedokáže integrovat, což je docela dobře možné).

EU s Tureckem, ale bez Ukrajiny nedává ovšem smysl ani geograficky, ani kulturně, ani jinak. Naopak demokratické Turecko je jedním z mála potenciálních zdrojů integrace na blízkém východě: problém je, že Arabové, Peršané a Turci se tradičně mezi sebou moc integrovat neumí (i když teoreticky je všechny spojují islámské kořeny, tak v praxi vždy soupeřili na daném území o vliv... a přijetím Turecka by se EU jakoby postavila na jednu z těchto stran...)

Argumentem pro je samozřejmě evropské občanství pro velké množství Turků žijících v Německu a jinde po Evropě. Je ale velká otázka, jestli toto řešit připojením území, které de-facto opustili: je to velký rozdíl proti jiným evropským zemím, u kterých naopak větší míru trvalého přistěhovalectví nenastartoval ani ten vstup do EU.
Naposledy upravil(a) Michael.Polak dne 17 říj 2013, 22:37, celkem upraveno 1 x.

⁂ Mastodon/Fediverse @xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | spolupracovnk TO, zájmy: informatika/doprava/energetika | k tvorbě příspěvků na fórum nepoužívám a nikdy jsem nepoužíval velké jazykové modely

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4724
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: fyzik v IT
Dal poděkování: 2740 poděkování
Dostal poděkování: 4633 poděkování

Re: Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Pokud bych si mohl dovolit ještě jednu stručnou analýzičku za sebe - přišlo mi, že významná část členů sledovala a poměrně aktivně na sociálních sítích sdílela informace o letošních protestech proti Turecké vládě (a hlavně o tom, jak je Turecká vláda potlačovala). Mnozí z nás postup Turecké vlády veřejně silně kritizovali (např. Petr Kopač OFFTOPIChttp://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/p ... velist=491).

Já pochopitelně nemůžu mluvit za všechny Piráty resp. v tomhle mluvím jen za sebe. Takže pokud bych si měl vsadit, vsadil bych si na to, že Pirátským CF neprojde příznivé stanovisko ke vstupu Turecka do EU nejméně tak dlouho, jak dlouho bude u moci Recep Erdogan a jeho strana...
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Příspěvky: 4471
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1026 poděkování
Dostal poděkování: 2435 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k Turecku jako kandidátské zemi EU

Příspěvek od Michael.Polak »

Mikulas Peksa píše:Já pochopitelně nemůžu mluvit za všechny Piráty resp. v tomhle mluvím jen za sebe. Takže pokud bych si měl vsadit, vsadil bych si na to, že Pirátským CF neprojde příznivé stanovisko ke vstupu Turecka do EU nejméně tak dlouho, jak dlouho bude u moci Recep Erdogan a jeho strana...
Teď mi trklo, že já se na to koukal dalekoholedem nastaveným na úplně jiné přiblížení :-) Samozřejmě, že za současné vlády to není možné... já o tom přemýšlel spís v obecnějších rovinách.

⁂ Mastodon/Fediverse @xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | spolupracovnk TO, zájmy: informatika/doprava/energetika | k tvorbě příspěvků na fórum nepoužívám a nikdy jsem nepoužíval velké jazykové modely

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“