Výše nepodmíněného základního příjmu

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Pokud bude zaveden nepodmíněný základní příjem, jeho výše by měla být

co nejnižší (aby umožňovala přežití, blížící se např. dnešnímu životnímu minimum)
35
90%
co nejvyšší (aby umožňovala co nejlepší životní úroveň všem občanům, blížící se např. dnešní průměrné mzdě)
4
10%

Celkem hlasujících: 11 - Celkem hlasů: 39

Karel.Fuzik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1479 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu

Příspěvek od Karel.Fuzik » 15 říj 2013, 12:53

Z předběžné studie, kterou jsme dělali, lze na VZP použít 10 - 15 % HDP, v tomto okamžiku by se tedy výše VZP pohybovala okolo 4.000 Kč. Všechny ostatní cifry jsou IMHO hausnumera.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Fuzik za příspěvky (celkem 2):
Stanislav.Stipl, Petr.Vileta
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Mumble status

Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8296 poděkování
Dostal poděkování: 4769 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 15 říj 2013, 13:18

Jsou dva možné přístupy:
1) fixovat VZP a stavět ekonomickou politiku kolem toho,
2) stanovovat VZP pružně dle možností ekonomiky a politické únosnosti.

Oba IMHO v důsledku vyjdou skoro na stejno. Ale řekl bych, že možnost 2 bude administrativně jednodušší. Líp se optimalizuje jedna hodnota z mnoha jiných, než mnoho jiných z jedné. V reálu bude třeba ty přístupy trochu kombinovat, ale je IMHO lepší pružné VZP než okolo toho pracně překopávat celej systém.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1232 poděkování
Dostal poděkování: 2406 poděkování

Příspěvek od Stanislav.Stipl » 15 říj 2013, 15:23

Karel Fuzik píše:Z předběžné studie, kterou jsme dělali, lze na VZP použít 10 - 15 % HDP, v tomto okamžiku by se tedy výše VZP pohybovala okolo 4.000 Kč. Všechny ostatní cifry jsou IMHO hausnumera.
Je ta studie někde dostupná?

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21722 poděkování
Dostal poděkování: 18723 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 15 říj 2013, 16:51

volani.webnode.cz píše:Já bych chtě částku co nejvyšší. Souhlasím s tím co prosazuje evropská iniciativa evropských občanů. A souhlasím také s častým názorem že méně než 6000 Kč nemá smysl prosazovat. Nebo s Ivanem Bartošem, který v televizní debatě uvedl částku nejméně 10 000 Kč.
Nesouhlasím s xChaosem, že by částka musela být pohyblivá, ale rád bych si poslechl debatu o výhodách, nevýhodách případně důsledcích.
Jsem stejně jako Martin Profant pro to aby byl zaveden základní příjem i v situaci, kdy by to mělo znamenat výrazně vyšší zdanění občanů.
Já chci letadlo a chci a chci a chci. :evil: Jenže mám smůlu, protože mi ho nikdo dobrovolně nedá a já si na něj nedokážu vydělat, ať už je to mojí leností, neschopností, nebo čímkoliv jiným. Takže letadlo mít nebudu a musím se s tím buď smířit, nebo se sakra snažit, abych si na něj vydělal.

Jsem živnostník a mám nepravidelné příjmy. Když jsou zakázky, vydělávám, když nejsou, nevydělávám. Jsem na tom tedy v podstatě podobně, jako náš stát. Když podnikatelé dokáží vydělat a stát dokáže vybrat daně, tak se může investovat, valorizovat důchody, vyplácet vysoký VZP. Ale kde nic není, ani čert nebere. Když se tedy nevybere dost, nelze vyplácet peníze na dluh. Dluh jsou úroky a čím větší dluh, tím větší budou budoucí úroky.

Rozhodně nejsem pro vyšší zdanění. Nechci, aby za mě stát rozhodoval, jestli podpořit Klokánek, Armádu spásy, Národní divadlo, nebo třeba cyklostezky v Praze. Když budu mít sám dost a něco se mi bude líbit, sám na to dobrovolně přispěji, ale nechci, aby mě k solidaritě někdo nutil.
Solidarita znamená dobrovolnou společenskou soudržnost, ochotu ke vzájemné pomoci a podpoře v rámci nějaké skupiny. Člověk je solidární s nějakou skupinou, pokud ji podporuje a její úspěchy i neúspěchy pociťuje jako vlastní.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Solidarita
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Jkrejcirik, Jan.Hotarek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Karel.Fuzik

Příspěvek od Karel.Fuzik » 15 říj 2013, 17:05

Stanislav Stipl píše: Je ta studie někde dostupná?
Nezveřejnili jsme ji. Vznikla na základě konceptu programu MS Ostrava a zadavateli jsme byli já s Robertem. Taky jsme ji finančně podporovali. Vznikla za pomocí několika doktorantů z EF VSB. MS Ostrava nám strana rozprášila a tedy nevidíme žádný přínos v tom, že bychom ji za současných poměrů uvolnili pro Piráty. Už jsem se o ni několikrát zmínil ve vlákně o VZP.
Mumble status

Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 15 říj 2013, 18:25

Karel Fuzik píše:
Stanislav Stipl píše: Je ta studie někde dostupná?
Nezveřejnili jsme ji. Vznikla na základě konceptu programu MS Ostrava a zadavateli jsme byli já s Robertem. Taky jsme ji finančně podporovali. Vznikla za pomocí několika doktorantů z EF VSB. MS Ostrava nám strana rozprášila a tedy nevidíme žádný přínos v tom, že bychom ji za současných poměrů uvolnili pro Piráty. Už jsem se o ni několikrát zmínil ve vlákně o VZP.
Problém je, že dokud to nezveřejníte, tak je to argument typu "jedna paní povídala". Takže je to takový o ničem.

Proč si myslíš, že by to zveřejnění nebylo přínosné? Taková studie by určitě byla přínosná všeobecně - naopak nechápu, v čem tkví užitek ji nějak tajit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 3):
Stanislav.Stipl, Pavel.Moravec, volani.webnode.cz

Karel.Fuzik

Příspěvek od Karel.Fuzik » 15 říj 2013, 18:56

Tajit a nezveřejnit jsou dvě různé věci. Prostě jsme nasraní. Pokud myslíš, že jena paní povídala, tak klidně. Já jen, že nám to tak prostě vyšlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Fuzik za příspěvek:
Martin.Shanil
Mumble status

Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 15 říj 2013, 20:16

Karel Fuzik píše:Prostě jsme nasraní.
To je fakt chabá výmluva. Tajit Zadržovat informace proti veřejnému zájmu jen kvůli nějakým osobním problémům je fakt vrchol demence.

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9130 poděkování
Dostal poděkování: 9141 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 15 říj 2013, 20:16

Karel Fuzik píše:Tajit a nezveřejnit jsou dvě různé věci. Prostě jsme nasraní. Pokud myslíš, že jena paní povídala, tak klidně. Já jen, že nám to tak prostě vyšlo.
pevně doufám, že po volbách se nějak dohodneme :) :) a bylo by fajn z něčeho vycházet. Takže apeluji na tvé pirátské srdce sdíleče. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Stanislav.Stipl, volani.webnode.cz, Petr.Vileta

Karel.Fuzik

Příspěvek od Karel.Fuzik » 16 říj 2013, 12:41

Frantisek Navrkal píše:To je fakt chabá výmluva. Tajit Zadržovat informace proti veřejnému zájmu jen kvůli nějakým osobním problémům je fakt vrchol demence.
To není výmluva a není to osobní. MS Ostrava má už 3 roky nejucelenější program (byl použit RV jako výchozí mustr pro návrh krajských programů vloni), snažíme se řešit důležité koncepce rozvoje Ostravy v předstihu, abychom věděli, o čem mluvíme. Získali jsme detailní údaje z dopravního podniku a na jejich základě jsme ověřili realizovatelnost bezplatné MHD v Ostravě a řešíme i další věci. Teď se například snažíme dát dohromady kampaň na komunálky 2014, včetněn nějakých místních osobností. Do toho nám krajské předsednictvo hází klacky pod nohy, např. nám vytrhlo ze středu území pro naprosto nesmyslné MS o jednom člověku. Stížnost nikdo neřeší. Otravují nás byrokratickými nesmysly. Pomlouvají.

Za čtyři roky naši členové vymysleli a navrhli spoustu věcí. Většina byla kategoricky odmítnuta skupinou okolo Micháka a s odstupem času recyklována jako jejich nápad. Je rozdíl mezi kopírováním a kradením. Při kopírování slušný člověk uvede zdroj. Takže například zavedení striktního rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní jsem vymyslel já (zdroj inspirace: ústava ČR) a rozšíření programu neúspěšně prosazovali naši členové v roce 2010.

Za takových okolností by studii o realizovatelnosti a dopadech základního příjmu, která vznikala cca 2 roky a podílelo se na ní množství lidí a peněz, by předal pirátům jenom magor. Takže s tou demencí bych souhlasil, ale ono to není osobní, ale systémové. Něco jako házeti perly sviním (sorry).

PS:Navíc tomu tady většina lidí naprosto nerozumí, kdybych chtěl VZP s někým konzultovat, tak s Ivošem a Tomášem Klapkou a pár dalšími, k oponentuře by se hodil Petr Vileta. Ostatní zatím k tématu IMHO jenom trollí.
Martin Shanil píše:pevně doufám, že po volbách se nějak dohodneme :) :) a bylo by fajn z něčeho vycházet. Takže apeluji na tvé pirátské srdce sdíleče. ;)
Ale my to chceme dát k použití, aby to nebyla zbytečná práce. Ale zatím jsme většinou místo případného uznání sklidili jenom buzeraci. My nechceme, aby se našimi vysledky prezentovali někteří lidé z našeho KS i RP tak, jako dosud.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Fuzik za příspěvek:
Petr.Vileta
Mumble status

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“