Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Pokud by byl zaveden NZP, jaká by měla být jeho výše (na dospělou osobu)?

2000
4
10%
4000
16
40%
6000
9
23%
8000
5
13%
10000
4
10%
12000
1
3%
15000
0
Žádná hlasování
20000
1
3%
 
Celkem hlasujících: 15 - Celkem hlasů: 40

Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2131 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Pár tvrzení, o kterých se dá diskutovat:
- Spousta pracujících i nyní žije nedůstojný život.
- Není tolik peněz na to, aby všichni i nepracující mohli mít výrazně vyšší životní úroveň vyšší než mají nyní pracující.
- Nynější podpory a dávky zajišťují důstojný život.
- Pokud nyní člověk vypadne "ze systému" může se vůči státu i zadlužit.
- Práce je málo a bude ještě méně.

- Spousta pracujících i nyní žije nedůstojný život.
To je asi hlavní k úvaze - žijí nyní nedůstojný život ti, co normálně pracují? Je nedůstojné, že jich žije několik v jedné místnosti, že musí počítat peníze, aby vyšli? Půjdete jim říct, že žijí nedůstojně? A pokud ne, pak se podívejte kolem sebe, jak lidi žijí. Podívejte se na studenty, jak bydlí. Podívejte se na některé rodiny. Zeptejte se svých rodičů, zda si přišli, že žijí nedůstojně. Žijeme mnohem mnohem důstojněji než před pár desítkami let (nemluvím o stovkách let či století, mluvím o lidech, kteří jsou teď na světě a pořád tu jsou a pořád žijí).

Ano, je to možná na bednu, ale pokud nyní pár pracující-mateřská žijí v 2+1 2 rodiče, 2 děti a ještě dědeček s babičkou, je to nedůstojné? Zajistíme všem lepší bydlení? Je jiná možnost, jak jim to zajistit, než co se dělo za totality, kdy se prostě "přidělili" lidé do nadbytečných metrů často za velmi příznivých cen? Je nedůstojné, že studenti bydlí v 2+kk po 2-3 na pokoji? Osobně by mi přišlo nedůstojné jediné, kdyby 2 rodiny s dětmi sdílely jednu místnost dohromady. Prostě pár chce mít klid. Ano, je to možná malé, ale neberu to za nedůstojné. Koneckonců začít o tomto tvrdit, že to je nedůstojný život je první krok k tomu takové rodině děti sebrat a odvézt do ústavu (který stojí průměrně 20 000 měsíčně pro jedno dítě - také zajímavé možnosti úspor)

- Není tolik peněz na to, aby všichni i nepracující mohli mít výrazně vyšší životní úroveň vyšší než mají nyní pracující.
Pokud by se tohle dokázalo "zrušit", byla by to hezká cesta pro VZP. Nyní se prošustruje 300 miliard ročně, to je 30000 na osobu, které by se lidem mohly dát (nebo nesebrat na daních a "daních"), to je cca 2500 - tzn. třeba částka zdravotního pojištění a něco navíc. Pořád to není moc, ale rezervy jsou.

- Nynější podpory a dávky zajišťují důstojný život.
Osobně se domnívám, že zajišťují pro ty, co si je umí "vyřvat". Stále je skupina lidí, kteří na dávky nedosáhnou z různých důvodů a pak to už o důstojnosti moc být nemusí. Nepovažuji za důstojné, aby osoba bez příjmů získávala dluh na zdravotním pojištění, který může být následně exekuován. A nepovažuji za důstojné, aby osoba s dávkami nesměla vydělat ani korunu pod pohrůžkou, že přijde o všechno.

- Pokud nyní člověk vypadne "ze systému" může se vůči státu i zadlužit.
Tohle je podle mě to nejhorší, co může být. Povinné platby BEZ OHLEDU na příjmy. Takový VZP naruby. Tohle je podle mě tak velká překážka pro všechny, kdo by se chtěli odrazit ode dna a pokud práci dlouhodobě nemají, s tím něco dělat, že to mnoho ani nezkusí.

- Práce je málo a bude ještě méně.
Práce je pořád dost. Jen se odměna za práci nesmí z 80% poslat státu na nesmyslné dávky a podivný systém dotací. To máme tuhle všimné za podporu nezaměstnanosti v regionu, tuhle všimné za ekologické květináče na Praze 5 a Praze 4, tuhle podpora kultury a umění. Osobně vidím VZP právě jako náhradu za většinu dotací, příspěvků, sociálních dávek a jiných příspěvků. Prostě tady máte peníze, abyste měli co jíst, nebyla vám zima a měli kde bydlet. A pokud chcete víc, tak už pro to něco dělejte - určitě bude komu a jak. Lidi jsou zvyklí na luxus, dovolené, mobilní internet... takže by pořád pracovali. Jen by se složitým aparátem nezkoumalo, jak se poté interně přerozdělují tyto další peníze mezi lidmi a složitě nezkoumalo, kdo že je ten "potřebný". A ano, holt by to nebylo, že nepracuješ - máš x Kč, pracuješ 8 hodin denně - máš x+ 500 Kč (protože zbytek dáš za dopravu, daně, další "daně" a povinné odvody).

Jediné, co nevím je, jak to udělat, abychom v tomto systému vybrali na daních alespoň tolik, co bude potřeba (tzn. méně než se vybere nyní - úspory těch 300 miliard, zrušení dotací, plno lidí má dávky už nyní, pracující by za práci odevzdávali méně - aby nebyl problém zda pracuji na zahradě pro souseda nebo ve fabrice).

Petr.Nemecek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 759 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Jana Syrovatkova píše:Pár tvrzení, o kterých se dá diskutovat:
- Spousta pracujících i nyní žije nedůstojný život.
Na definici "důstojného života" bych se úplně vykašlal, protože to si stejně každej vyloží po svým. (A lidi si neuvědomujou v jakým luxusu dnes žijeme v porovnání i i s ne příliš vzdálenou historií.)
- Není tolik peněz na to, aby všichni i nepracující mohli mít výrazně vyšší životní úroveň vyšší než mají nyní pracující.
Tady bych považoval za hlavní myšlenku to, že nárůst životní úrovně nebude spočívat v získání více peněz, ale v získání více svobody a teprve následně se můžu rozhodnout jestli to využiju k získání více peněz, nebo budu víc s rodinou, nebo nějak úplně jinak.
- Nynější podpory a dávky zajišťují důstojný život.
Problém je, že získávání dávek je v podstatě druhem zaměstnání, musíte mu věnovat nějaký čas, úsilí a nemůžete při tom mít jiné zaměstnání (alespoň ne legálně).
- Pokud nyní člověk vypadne "ze systému" může se vůči státu i zadlužit.
Souhlas, tohle je určitě jeden z největších problému současného systému. Navíc to má dalekosáhlé negativní ekonomické důsledky, protože kvůli tomu spousta lidí radši ani nezkusí začít podnikat a nedostatek živnostníků a malých firem je přesně ten důvod proč se těžko hledá práce.
- Práce je málo a bude ještě méně.
Dá se to vyjádřit i tak, že práce je neomezeně, ale mění se struktura poptávané práce a nutná kvalifikace se postupně dostává mimo možnosti některých částí populace. ZP efektivně umožní "vrátit se do hry" skupinám po jejichž činnosti dnes není dostatečná poptávka, která by jim zajistila živobytí.

P.S.: Z mého pohledu zavedením ZP ještě více narůstá otázka o smyslu dotací na kulturu, umění atd. ze státního.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Jana.Syrovatkova, Vojtech.Pikal

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3355
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 626 poděkování
Dostal poděkování: 3067 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Nemecek píše:P.S.: Z mého pohledu zavedením ZP ještě více narůstá otázka o smyslu dotací na kulturu, umění atd. ze státního.
Jop, výše těchto dotací by se měla upravit protože část z toho jde na platy jejichž část přejde na VZP.

Uživatelský avatar
Katerina.Marketa.Matouskova
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 341
Registrován: 21 zář 2011, 10:40
Profese: osvč - překladatelka
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 883 poděkování
Dostal poděkování: 558 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Katerina.Marketa.Matouskova »

Maria Vasickova píše:Pokud se mám "trochu snažit"(co si pod tím představit?)
Myslela jsem to s tou snahou (ve větě se vztahovala k jídlu), že pokud člověk (ideálně víc lidí, protože se tak ušetří energie a nádobí a pod.) bude vařit ze základních surovin, a ne z polotovarů (mražená pizza) a třeba nebude nutně každý den jíst maso (a bílkoviny doplní třeba luštěninami), tak ne jídlo bude potřebovat méně peněz.

Samozřejmě musí být možné pokrýt z VZP náklady na bydlení (včetně energií), na jídlo, na hygienické potřeby (ale třeba jednorázové plenky pro děti mi přijdou jako nadstandart, zatížila bych je ekologickou daní :twisted: - sama mám dvě děti v plenkách, není to nezkušeností) a další nezbytnosti. Ale já třeba nepovažuji za nezbytnost nové oblečení, když se dá koupit (leckdy kvalitnější) v second handu, to samé platí o mnohých potřebách pro děti.

A já osobně bych podporovala VZP pro děti v dostatečné výši, protože výchova dětí je pro společnost důležitá (mimochodem řešilo by to částečně i otázku pěstounské péče, protože peníze z VZP dítěte by měl ten, kdo se o něj skutečně stará, což jsou nyní v případě PP relativně často prarodiče, kteří ale po novelizaci zákona nemají nárok na dávky PP).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Marketa.Matouskova za příspěvky (celkem 2):
Stanislav.Stipl, Vojtech.Pikal
Korektury textů na požádání.

"Kdekoli byla demokracie zdiskreditována, stalo se to tím, že si lid nedovedl zvolit rozumově a mravně kvalifikované zástupce. Demokracie vydrží zkoušku dějin jen tehdy... když zvolený poslanec bude cítit stejnou odpovědnost, jako chirurg, když operuje na živém těle." Josef Macek *1887

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 29003
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 25177 poděkování
Dostal poděkování: 21073 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Petr.Vileta »

Janek Wagner píše:... za sebe přidávám úspory z debyrokratizace (odhaduji cca 200 000 zbytečných úředníků na všech úrovních veřejné a státní správy ...
Tak to máme 200 000 nezaměstnaných. Co budou dělat? Pobírat ZP? Hodně z nich se v privátní sféře neuplatní, proto šli dělat byrokraty, že je jinde nevzali :D A dost pochybuji, že by ti lidé dobrovolně spadli z nějakých 20 000 Kč na úroveň ZP.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Niki.Koci
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 67
Registrován: 20 říj 2012, 20:05
Profese: Obecní blázen
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Niki.Koci »

Takové rozumné minimální považuju - nájem s energiemi - 2500(byt sdílený se 3 dalšími lidmi), jídlo 1500(pokud chce, aby bylo aspoň trochu zdravé a ne cpát chlebem se sádlem), tak 500 na hygienu a oblečení. Zbytek na nečekané výdaje.

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 7028
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9161 poděkování
Dostal poděkování: 9205 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Martin.Shanil »

Pirátům se zdá 4000 jako dostatečné, hm. To bych rád viděl svobodnou matku se dvěma dětmi, jak za 4+2*2 =8 zaplatí nájem + lektřinu + plyn + vodu , nakrmí děti a sebe. Zkuste mi to prosím, někdo z vás kdo volíte 4000 vysvětlit - takový domácí rozpočet bych rád viděl.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 14687
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2159 poděkování
Dostal poděkování: 23838 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Martin.Kucera »

Martin Shanil píše:To bych rád viděl svobodnou matku se dvěma dětmi, jak za 4+2*2 =8 zaplatí nájem + lektřinu + plyn + vodu , nakrmí děti a sebe.
No pokud chceš výši ZP odvíjet od potřeb svobodné matky se dvěma dětmi (a proč zrovna dvěma?), aniž bychom brali na zřetel příčinu, proč jde o svobodnu matku...
Pokud je vdova, lze to snadno řešit tím, že jí nějakou dobu bude vyplácen VZP po zemřelém manželovi.
Pokud vdova není, měl by jí přispívat otec dětí, ne?
Případně by jí mohla pomoci rodina.
Nicméně i kdyby nic z toho, tak pokud by bydlela třeba ve 2+1, holt by jí nezbylo než se uskrovnit, pronajmout jednu místnost dvojici studentů a brát od každého 2000 na nájem a energie - mimo Prahu není 2+1 do 7500 včetně energií takový problém, čili ona dá 3500 na bydlení, 3500 za jídlo (1500 + 2x1000, menší děti nemají takovou spotřebu) a 1000 jí zbude na další výdaje (oblečení apod.)
Ale jak píšu výše, primárně by bylo dobré položit si otázku, proč je svobodná matka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Stanislav.Stipl, Lukas.Findeis, Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Stanislav.Stipl
Republikový výbor
Příspěvky: 1999
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1479 poděkování
Dostal poděkování: 2979 poděkování

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Martin Kucera píše:
Martin Shanil píše:To bych rád viděl svobodnou matku se dvěma dětmi, jak za 4+2*2 =8 zaplatí nájem + lektřinu + plyn + vodu , nakrmí děti a sebe.
No pokud chceš výši ZP odvíjet od potřeb svobodné matky se dvěma dětmi (a proč zrovna dvěma?), aniž bychom brali na zřetel příčinu, proč jde o svobodnu matku...
Pokud je vdova, lze to snadno řešit tím, že jí nějakou dobu bude vyplácen VZP po zemřelém manželovi.
Pokud vdova není, měl by jí přispívat otec dětí, ne?
Případně by jí mohla pomoci rodina.
Nicméně i kdyby nic z toho, tak pokud by bydlela třeba ve 2+1, holt by jí nezbylo než se uskrovnit, pronajmout jednu místnost dvojici studentů a brát od každého 2000 na nájem a energie - mimo Prahu není 2+1 do 7500 včetně energií takový problém, čili ona dá 3500 na bydlení, 3500 za jídlo (1500 + 2x1000, menší děti nemají takovou spotřebu) a 1000 jí zbude na další výdaje (oblečení apod.)
Ale jak píšu výše, primárně by bylo dobré položit si otázku, proč je svobodná matka.
Přesně tak, základní příjem snad nemá nahrazovat alimenty, nebo ano? Neposkvrněné početí to pravděpodobně nebylo. A v "nejhorším" případě může trochu pracovat, třeba z domova nebo na částečný úvazek. Vím, že je to otřesná představa.

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 7028
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9161 poděkování
Dostal poděkování: 9205 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše nepodmíněného základního příjmu - částka

Příspěvek od Martin.Shanil »

Martin Kucera píše: Ale jak píšu výše, primárně by bylo dobré položit si otázku, proč je svobodná matka.
třeba proto, že to tak chce.
To je stejný argument, jako proč homosexuál volí svojí cestu, přestože nemůže očekávat podporu od svých potomků.
mimochodem přežít se dá i zadarmo, ale za důstojný život to nepovažuju.

Když si dnes požádá o všechny možné dávky, dostane zaručeně víc než 8. Na místě těch nejchudších bch byl rozhodně proti VZP v této podměrečné nefunkční podobě. Nízký ZP je jen komplikace, protože nebude možné nahradit dávky zcela, a bude nutné zachovat systém podmíněných dávek.

Tři základní kritéria ZP
- všeobecný
- nepodmíněný
- dostatečně vysoký

jinak to není ZP.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
mesenger

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MirekS, Roman.Moravek a 1 host