[Odděleno z podatelny RV] Zmizelý bod "Omezení moci exekutorů"

Moderátor: Resortni tym Justice

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 414 poděkování
Dostal poděkování: 2202 poděkování

Re: Zmizelý bod "Omezení moci exekutorů"

Příspěvek od Jiri.Janecka » 20 zář 2013, 18:40

Patrik Dolezal píše: Přesně tak a je to v pořádku a máme to v programu, včetně řešení - tedy jak rozjet ekonomiku nezaloženou na dluzích, protože taková ekonomika zatím vždycky skončila katastrofou.
V programu to možná máme, ale chtěl bych vidět toho smělce, který vystoupí před lidi a řekne - od zítřka platí zase jenom střádej a rozmnožuj. Já jsem pro, pro mně to platilo vždycky. Musím říct, že jedním z největších životních překvapení (kromě mobilu) je pro mě to, jak se během deseti let tahle zásada změnila v pravý opak. Já chápu, že spousta lidí by si přálo, aby se úvěry rozdávaly a nesplácely. Jenže to tak nefunguje. Proto mě ponechává absolutně chladným, že se před každými volbami znovu objeví exekutorský folklor.
Rád bych vám všem připomenul, že Senátem, ve kterém má ČSSD většinu, prošel bez projednání Nový občanský zákoník. Současná ministryně spravedlnosti dělá vše proto, aby vstoupil v platnost. Z hlediska dlužníka jde ale o systémové zhoršení jeho postavení, neboť zavádí úroky z úroků a propadnou zástavu. To je ovšem pro ty, kteří jsou v celém vývoji svého zadlužení schopní vidět jen tu poslední osobu, která k nim fyzicky přichází dluh vybrat příliš vysoká matematika.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 4):
Roman.Kucera, Patrik Dolezal, Petr.Vileta, wajrou

David.Michal
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1543 poděkování

Příspěvek od David.Michal » 20 zář 2013, 19:03

Takže regulace exekutorů ve smyslu: "srovnejme to s ostatními zeměmi", zastaví ekonomiku, protože všemožné banky utečou z takové země jo?

Nový občanský zákoník možná ani neprojde a pokud náhodou ano, pak i on může podléhat novelizaci, stejně jako kterýkoliv jiný zákon.

Takže příspěvek pana Janečka opět nelogický a zavádějící.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, Ivan.Mikolas

Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Profese: makroekonom
Dal poděkování: 130 poděkování
Dostal poděkování: 279 poděkování

Příspěvek od Jiri.Jansa » 20 zář 2013, 20:10

Jiri Janecka píše:Proto mě ponechává absolutně chladným, že se před každými volbami znovu objeví exekutorský folklor.
můžu se tě tedy zeptat jako garanta tohoto bodu za pirátskou stranu, co je na těchto údajích špatně a zavádějící ?

V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český.

NĚMECKO

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 576 Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 744 Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 372 Kč
Odměna exekutora 595 Kč
CELKEM 3307 Kč
(v přepočtu)

Německý model funguje třeba v Polsku
POLSKO

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 180 Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 360 Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 423 Kč
Odměna exekutora 530 Kč
CELKEM 2473

Švýcarsko-britský model

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 292-710 Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 0 Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 0 Kč
(přiznává se až od určité výše dluhu, v Británii 150 000 Kč)
Odměna exekutora 420-835 Kč
CELKEM 2565 Kč

A teď ČESKÁ REPUBLIKA

Dluh např. 1020 Kč
Soudní poplatek 400Kč
Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 5220 Kč
Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 2920 Kč
Odměna exekutora 7800
CELKEM 17 360 Kč

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni: " Každý rok musejí lidé na vymáhání zaplatit 40-60 miliard korun. To je astronomická částka, která jde advokátní lobby. V září 2011 jsem na jednání se zástupci ministerstva spravedlnosti prezentoval, jak náš systém vymáhání pohledávek funguje. Přítomný švýcarský expert řekl, že vůbec nevěří, že je něco takového v Evropě možné."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Jansa za příspěvky (celkem 8):
Petr.Nemecek, Roman.Kucera, Ivan Sirko, Patrik Dolezal, Katerina.Marketa.Matouskova, David.Michal, Ivan.Mikolas, Karel.Rada

Petr.Nemecek
Příznivec Pirátů – Královehradecký kraj
Profese: IT - sítě a správa systémů
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 759 poděkování

Příspěvek od Petr.Nemecek » 20 zář 2013, 20:22

JiriJansa píše:V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český.
...
Jak jsem proti billboardům, tak tuhle tabulku bych někam v co největším provedení vylepil a k tomu "PROČ RADĚJI NEOKOPÍROVAT NĚCO, CO FUNGUJE?" a pirátský logo. :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Patrik Dolezal, Ivan.Mikolas

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21735 poděkování
Dostal poděkování: 18736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 20 zář 2013, 23:15

JiriJansa píše:V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český.
Jestli jsem to správně pochopil, tak vlastně není třeba omezovat "moc exekutorů", ale stačí zredukovat odměny jim a právním zástupcům. Upřímně řečeno nechápu, jak švýcarsko-britský model dosahuje té nulové odměny a prosím o vysvětlení.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

David.Michal

Příspěvek od David.Michal » 21 zář 2013, 10:04

(přiznává se až od určité výše dluhu, v Británii 150 000 Kč) Takže je to nulové pouze u bagatelních věcí a platí to stát. V jiných zemích si náklady pro změnu hradí sám oprávněný, to tam kde přeci jen mají soukromé exekutory, Francie, Skandinávské země.

Jinak ano, doopravdy pouze stačí stáhnout náklady, ale pozor.

Ono se řekne snižme odměny exekutorům. Ale ty jsou dané také procentem vymáhané částky. Tedy součástí odměn exekutorů jsou právě naprosto všechny náklady spojené s pohledávkou.

Správně by podle mně mělo být: "Snižme náklady na vymáhání pohledávek."

Součástí těchto nákladů, či přesněji navýšení z pohledu toho kdo to má platit, tedy dlužníka, jsou pak:

- úroky z prodlení
- smluvní pokuty
- náklady a odměny advokáta
- náklady soudu
- náklad a odměny exekutora

Každou jednu z těchto položek je možné vhodným zákonem, nebo vyhláškou snížit, či zkrotit.

Ale tohle všechno už jsem tady taky psal před cca rokem a následně pak pořád dál.

Ale tak ještě jednou, platí že:
1. Nižší náklady znamenají vyšší efektivitu vymáhání
2. Nižší náklady znamenají civilizovaný výkon rozhodnutí.

Tedy snižme, drasticky snižme, náklady na vymáhání a dosáhneme toho, že se nám prudce zvedne efektivita a zároveň budeme mít výkon rozhodnutí civilizovaný a srovnatelný s okolními zeměmi.

To co tu je teď fakt v EU nemá obdoby a podle informací co mám už se žalobami na ČR zabývá několik skupin.

Každopádně já se rozhodl Piráty v těchto volbách nepodporovat. Přemýšlet o Pirátech budu zase za další 4 roky, do těch dalších voleb.

To že jste si tu nechali jedním člověkem podělat program, je známkou velmi špatného a netransparentního vedení celé strany.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 5):
Karel.Fuzik, Ivan Sirko, Ivan.Mikolas, Vojtech.Pikal, Karel.Rada

David.Michal

Příspěvek od David.Michal » 21 zář 2013, 12:40

Roman Kucera píše: Jestli dvdmchl všude, kam příjde, oznamuje, že je nebude volit, taxe nedivím, že zatím nikde ničeho nedosáhl. Třeba mu dojde.
Téma tu pravidelně řeším od července 2012, že Piráty nebudu volit hásím od předvčerejška tuším.

Ještě nějaké štiplavé, avšak nelogické a nepodložené moudro?

Já si pro změnu štípnu novým blogískem: http://davidmichal.blog.idnes.cz/c/3556 ... aneho.html

Z pohledu exekuovaného zůstaly k volbě čtyři strany: ČSSD, KSČM, Úsvit, Svobodní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Jiri.Jansa, Karel.Rada

Ivan Sirko
Profese: Putující filosof
Dal poděkování: 9999 poděkování
Dostal poděkování: 2493 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 21 zář 2013, 12:50

Martin Kucera píše:
JiriJansa píše:doufám, že součástí tohoto doplněného bodu bude okamžité zastavení všech exekucí na přechodnou dobu,
Nějak mě nenapadá, jakým způsobem by mohl kdokoli, i kdyby měl ve sněmovně sám nadpoloviční většinu, okamžitě zastavit všechny běžící exekuce.
Třeba zapojit ústavní soud, kontaktovat Elišku Wagnerovu, najít možnost prohlásit celostátní moratorium - nevím jak, ale jé potřeba nějak začít hledat řešení, jednat, ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
David.Michal
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2157 poděkování
Dostal poděkování: 17393 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 21 zář 2013, 13:03

Ivan Sirko píše:Třeba zapojit ústavní soud, kontaktovat Elišku Wagnerovu, najít možnost prohlásit celostátní moratorium
Pod pojmem "okamžitě" si představuju "v řádu týdnů, ne déle než za měsíc", což IMHO žádná z uvedených možností nesplňuje.
Vím že je to slovíčkaření, ale "neprodleně" by bylo podstatně lepší, protože se klidně může ukázat, že zákonnou cestou to nejde rychleji než za dejme tomu půl roku (což bych tedy rozhodně neoznačil jako "okamžitě")

Nemluvě o tom, že tímhle krokem v zájmu záchrany občanů, po nichž jsou v důsledku bagatelní pohledávky nyní vymáhány absurdní desetittisícové částky, zařízneš i oprávněné zájmy drobných podnikatelů, jimž nezaplatil velkoodběratel, oni se pracně domohli vydání rozsudku, na jehož základě mohli na dlužníka poslat exekutora, a teď budou mít na "přechodnou dobu" (která se při stavu naší legislativy může protáhnout na několik let) zase utrum.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

David.Michal

Příspěvek od David.Michal » 21 zář 2013, 13:21

Tak okrádání statisíců je v pořádku, protože to pomáhá oprávněným?

Aneb nechme je klidně krást (advokáty, exouše), protože oni občas i z ukradeného nasypou do kapes oprávněných.

Uvědomujete si vůbec jak moc by stoupla efektivita vymáhání, kdyby z toho nebyl tenhle byznys s přisátýma pijavicema aka kooperující parazité Sokol, Podkonický?

Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“