[Odděleno z podatelny RV] Zmizelý bod "Omezení moci exekutorů"

Moderátor: Resortni tym Justice

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 414 poděkování
Dostal poděkování: 2209 poděkování

[Odděleno z podatelny RV] Zmizelý bod "Omezení moci exekutorů"

Příspěvek od Jiri.Janecka » 20 zář 2013, 10:15

Popravdě řečeno, dávno jsem ztratil nit, co vlastně v programu máme a co ne...
Pokud jde o soudní exekutory, máme dvě možnosti. Buď vydáme nějaké rozhořčené, demagogické stanovisko, kde napíšeme, že je zrušíme, omezíme nebo třeba pověsíme, což bude asi tak stejně realistické jako stanoviska SPOZu a ČSSD (kteří mimochodem mají ve svých řadách na vlivných místech osoby, které se pohybují v byznysu s pohledávkami), nebo realisticky napíšeme, že zrušit soudní exekutory znamená zastavit ekonomiku, protože v tu chvíli se přestane půjčovat.
Pokud tuhle jednoduchou rovnici někdo nechápe, je mi jej líto.
Jsem ochoten napsat stanovisko, které bude vycházet z dosavadních debat a bude rozlišovat mezi tím, co jsou záležitosti týkající se obecně vzniku dluhů (lichva, odpovědnost věřitele za zjištění bonity dlužníka) a tím, co se týče konkrétně exekučního zákona a působení exekutorů (teritorialita, náklady exekuce).
Osobně je mi vcelku jedno, jestli budou dluhy vymáhat exekutoři, nebo si to opět převezme zpět stát, ale dovoluji si vás upozornit, že v poslední novele o.s.ř. a e.ř. k 01.01.2013 se stát ke své velké finanční úlevě takřka stoprocentně (až na vyjímky, např. výkon rozhodnutí v péči o nezl., cizozemská rozhodnutí...) výkonu rozhodnutí zbavil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 4):
Patrik.Dolezal, Martin.Kucera, Roman.Kucera, Vojtech.Pikal

Frantisek Ulc
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Manažer
Dal poděkování: 178 poděkování
Dostal poděkování: 284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zmizelý bod "Omezení moci exekutorů"

Příspěvek od Frantisek Ulc » 20 zář 2013, 10:33

Jiri Janecka píše:Popravdě řečeno, dávno jsem ztratil nit, co vlastně v programu máme a co ne...
Pokud jde o soudní exekutory, máme dvě možnosti. Buď vydáme nějaké rozhořčené, demagogické stanovisko, kde napíšeme, že je zrušíme, omezíme nebo třeba pověsíme, což bude asi tak stejně realistické jako stanoviska SPOZu a ČSSD (kteří mimochodem mají ve svých řadách na vlivných místech osoby, které se pohybují v byznysu s pohledávkami), nebo realisticky napíšeme, že zrušit soudní exekutory znamená zastavit ekonomiku, protože v tu chvíli se přestane půjčovat.
Jsem ochoten napsat stanovisko, které bude vycházet z dosavadních debat a bude rozlišovat mezi tím, co jsou záležitosti týkající se obecně vzniku dluhů (lichva, odpovědnost věřitele za zjištění bonity dlužníka) a tím, co se týče konkrétně exekučního zákona a působení exekutorů (teritorialita, náklady exekuce).
Osobně je mi vcelku jedno, jestli budou dluhy vymáhat exekutoři, nebo si to opět převezme zpět stát, ale dovoluji si vás upozornit, že v poslední novele o.s.ř. a e.ř. k 01.01.2013 se stát ke své velké finanční úlevě takřka stoprocentně (až na vyjímky, např. výkon rozhodnutí v péči o nezl., cizozemská rozhodnutí...) výkonu rozhodnutí zbavil.
Omezeni moci exekutoru jaksi neni totez, co jejich zruseni... ale to je pro tebe asi jen prehlednutelny detail. Zrusit, nebo omezit...vzdyt je mi to uplne jedno. Stejne jako mam u zadku, jestli to bude delat stat nebo ne. Takze se omlouvam, ze te otravuju s takovym zbytecnym nesmyslem, jako ze mi v osm rano pisou nasrani lide, kteri nas minule volili a ted uz nejspis nebudou. Tak ja jim odepisu, ze jsi ochotny napsat stanovisko a tim to cele zachranim... (y)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek Ulc za příspěvek:
Ivan Sirko

Frantisek Ulc
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Manažer
Dal poděkování: 178 poděkování
Dostal poděkování: 284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek Ulc » 20 zář 2013, 10:37

Martin Kucera píše:
Frantisek Ulc píše:A ze ste nebyli schopny se shodnout na jedny vete? Zvlast vete, ktera je takhle dulezita? Do haje, k cemu tam teda jste? :O A vis, co je na tom blby? Ze u nas v kraji to lidem vysvetlovat ty nebudes. Vim, ze neprijedes a neobejdes vscehny lidi, co nas chteli volit. Neprijedes vubec a nevysvetlis to ani jednomu cloveku z PK. Takze na rovinu, z myho pohledu lejete do krajskych bot fekaly, cimz za sebe dekuji, cvachta to hezky a voni jeste lip :(
Teď nějak nevím, proč tohle směruješ na mě, nečlena RV. Máš pravdu, nebudu to vysvětlovat u vás v kraji - budu to vysvětlovat u nás v kraji.
Přičemž ale:
- lidé, kteří volební programy čtou, prostě uviděj na naší stránce stanovisko k exekutorům a informace mít budou
- lidem, kteří programy stejně nečtou, prostě budu odpovídat na otázky, a zeptají-li se na exekutory, budu se opírat o to stanovisko.

Tedy pokud to stanovisko bude existovat - do jeho přípravy se můžete zapojit, jak tu již zaznělo.
Tak to se omlouvam, nekoukal jsem kde jsi a kde ne, ale prislo mi, ze se toho zastavas, tak jsem automaticky usoudil...chyba, promin. :) Kazdopadne s tim vysvetlovanim to tak jednoduse nevidim. Je dost lidi, co forum sleduje nebo si to mezi sebou reknou na FB. Naserou se a uz se neozvou. A tem to nevysvetlis...
Naposledy upravil(a) Frantisek Ulc dne 20 zář 2013, 10:41, celkem upraveno 1 x.

Katerina.Marketa.Matouskova
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: osvč - překladatelka
Dal poděkování: 883 poděkování
Dostal poděkování: 557 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Marketa.Matouskova » 20 zář 2013, 10:39

dvdmchl píše: Jestli tohle bylo málo času na napsaní alespoň toho stanoviska,
Tak šup, šup, koho to téma zajímá a přijde mu důležité, tak hlavy dohromady a napište návrh stanoviska. Podkladů je jistě dost. Garant programového bodu určitě nebude proti, a pokud to bude mít hlavu a patu, tak to jistě schválí. A za pár dnů to může viset na titulce. Kde to vázne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Marketa.Matouskova za příspěvky (celkem 6):
Adam.Soukal, Frantisek Ulc, Patrik.Dolezal, Frantisek.Navrkal, Petr.Vileta, wajrou
Korektury textů na požádání.

"Kdekoli byla demokracie zdiskreditována, stalo se to tím, že si lid nedovedl zvolit rozumově a mravně kvalifikované zástupce. Demokracie vydrží zkoušku dějin jen tehdy... když zvolený poslanec bude cítit stejnou odpovědnost, jako chirurg, když operuje na živém těle." Josef Macek *1887

Patrik.Dolezal
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: pirát
Dal poděkování: 2427 poděkování
Dostal poděkování: 1163 poděkování

Příspěvek od Patrik.Dolezal » 20 zář 2013, 10:44

Jiri Janecka píše:zrušit soudní exekutory znamená zastavit ekonomiku, protože v tu chvíli se přestane půjčovat.
Přesně tak a je to v pořádku a máme to v programu, včetně řešení - tedy jak rozjet ekonomiku nezaloženou na dluzích, protože taková ekonomika zatím vždycky skončila katastrofou.
Roman Kucera píše:Davide, jestli jsou v těch skupinách všichni tak neuvěřitelní formalisti, kteří dají víc na slovíčka než na skutečné činy, tak ty exekutory neporazime nikdy. Aspoň budeme vědět proč.

A taky přesně tak. Vlastně nevím, že by některá další strana, která jde do voleb, dělala v téhle věci víc než Piráti (speciálně SPOZ potenciál nemá).
Slova, i v programu, prostě nejsou to, co činy - to platí na obě strany.

Davide - ty víš že jsme aktivní hodně, mnozí i mimo Piráty - nabízel jsem ti možnosti (a platí pořád).

Taky mě vadí, že to ve volebním programu není. Není to prot, že bychom se neuměli dohodnout na 1 větě, která odsuzuje stávající stav, ale proto, že v programu vždy nabízíme i konkrétní řešení - to je ten rozdíl od ostatních - a to jsme nestihli formulovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Patrik.Dolezal za příspěvky (celkem 6):
Frantisek Ulc, Ivan Sirko, Dalibor.Zahora, Roman.Kucera, Frantisek.Navrkal, Robert.Magni

David.Michal
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1543 poděkování

Příspěvek od David.Michal » 20 zář 2013, 10:55

Jiri Janecka píše: Buď vydáme nějaké rozhořčené, demagogické stanovisko, kde napíšeme, že je zrušíme, omezíme nebo třeba pověsíme, což bude asi tak stejně realistické jako stanoviska SPOZu a ČSSD (kteří mimochodem mají ve svých řadách na vlivných místech osoby, které se pohybují v byznysu s pohledávkami), nebo realisticky napíšeme, že zrušit soudní exekutory znamená zastavit ekonomiku, protože v tu chvíli se přestane půjčovat.
Pane Janečka, pane soudní exekutore z Plzně, jak můžete argumentovat tím, že jiné strany mají ve svých řadách lidi co se živí na pohledávkách?
Pro ostatní: http://www.eu178.cz/

A to je mi to fakt jedno, nejsem z těch co chtějí někoho věšet, nebo lynčovat. Patřím pouze k té, doufám že většině, která to chce toliko zastavit a napravit škody.

Jen prosím uveďte, že v tomto tématu přeci jen nějaký Váš osobní zájem je, protože se to týká Vaší profese.

A já aspoň vím, nebo tuším, kdo se tedy u pirátu o vyřazení z programu postaral.

Pro Piráty ovšem smůla. Tam už není moc krok zpátky.

Dodatečné stanovisko např. mně už nepřesvědčí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Ivan.Mikolas

David.Michal
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1543 poděkování

Příspěvek od David.Michal » 20 zář 2013, 11:06

A tohle je taky výplod teda:
Jakože spravedlnost je drahá? Aneb obhajoba neoliberální privatizace státní výkonné moci. No bravo. Tak ještě uděláme soukromé věznice, zpřísníme tresty. Fabriky si nakoupí levnou sílu, zvedneme export a máme po nezaměstnosti ne?

To si taky dejte do programu bude to k podobným větám fakt sedět.

Tak proto mi včera první přišlo na mysl, že se Piráti tímto rozhodnutím tolik podobají na TOP a ODS.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Ivan.Mikolas, Daniel.Mazur

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17826 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 20 zář 2013, 11:12

dvdmchl píše:Jen prosím uveďte, že v tomto tématu přeci jen nějaký Váš osobní zájem je, protože se to týká Vaší profese.
S těmihle obviněními bych byl opatrný, protože každý Pirát má nějakou profesi a leckdy může mít nějaký programový bod na jeho profesi dopad.
Budete obviňovat i mě, že jako nakladatel hodlám u Pirátů skrytě potlačovat aktivity proti kopírovacímu monopolu?
Koneckonců každý Pirát-podnikatel by logicky měl mít zájem na tom, aby instititut exekuce existoval, protože nikdy neví, kdy mu nějaký odběratel nezaplatí, a pokud dotyčný dlužník (větší částky) ignoruje veškeré pokusy po dobrém, následně platební rozkaz i pravomocný soudní rozsudek, co jiného už může věřitel dělat než zkusit exekuci?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Frantisek Ulc, Frantisek.Navrkal, Petr.Vileta
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Tomas.Klapka
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Klapka » 20 zář 2013, 11:37

A to se k větě v programu: "Omezíme moc exekutorů" muselo dávat nutně i "Jak?" Lidi až tak nezajímá jak. Chápu, že chceme mít u všeho jasně řečeno jak toho chceme dosáhnout, ale to Jak se dalo právě popsat v tom stanovisku a v programu mít jen tu větu, kde by se mohl dát odkaz na stanovisko. Já to fakt nechápu, když to šlo vyškrtnout, jde to tam zase přidat a dodělat. Copak to vyšlo knižně a distribuuje se to do prodeje, že se to nedá opravit?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Frantisek Ulc, Ivan.Mikolas

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17826 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 20 zář 2013, 12:23

Každopádně lidi se nás na to ptát budou (a už ptají), takže to stanovisko bych viděl jako poměrně prioritní, ať je na co se odkazovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Frantisek Ulc
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“