Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Uživatelský avatar
Inzenyr
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Inzenyr »

Patrick K píše:Inzenyr:
Se svým námětem jsem reagoval na fakt, že se tu asi někteří reprezentanti chystají říkat voličům to, co ti lidé chtějí slyšet (náběh na populismus). Takže pokud by to bylo něco jiného než to, co je v programu, který je poměrně volně postavený, tak by bylo alespoň dobré vědět, co ti lidé chtěli slyšet, či co od kandidátů slyšeli. Pak by se u toho potom ještě mohlo hlasovat, jak moc je to dobrý námět a zda stojí za to jej rozpracovat. Navíc by toto mohlo fungovat jako transparentní vnitřní proces i mezi volbami, známka vyspělosti strany. Strana totiž do vedení státu (v případě úspěchu) přenáší i své vnitřní procesy a pokud až pak zjistí, že je program zcela inkoherentní s těmi, kteří ho mají prosazovat, nebo že procesy nefungují, tak je to asi špatně.

Co se týká samotné ČR, tak si spíše myslím, že je tu krize institucí a že stát spíše nefunguje.

Že je ve společnosti "blbá nálada", to je také jasné, už asi tak 10 let...

No a nefungující společnost? Tak to je téma tak na sto stran. Každopádně bez vytvořených podmínek (fungujících institucí) se občanská společnost rozvíjet nebude. Takže zájem na fungujících institucích musejí mít všichni (asi kromě anarchistů).
Ano, fungujici spolecnost nemuze fungovat bez fungujiciho statu. To je ale podminka nutna, nikoliv postacujici.

Jen jsem chtel naznacit, ze fungujici stat, jeste neznamena fungujici spolecnost. Fungovat muze stat i v diktature a mozna vubec nejlepe.
Pro mne je fungujici stat podmnozinou fungujici spolecnosti.
Zatim jsem nezaregistroval, ze by nektera strana ve svem programu resila fungujici spolecnost, maximalne resi fungujici stat.

Samozrejme slibovat neco volicum, co nema oporu v programu, je znacne riskantni zaalezitost, pokud se chce strana presentovat svou transparentnosti.
Podle mne by ale mel byt postup takovy, ze nejdriv to projednam uvnitr strany a teprve po schvaleni to slibuji, opacny postup je anarchizmus.

Na to uz ale tady v diskuzi mechanizmy jsou.

Inzenyr
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Inzenyr
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Inzenyr »

Ivan Sirko píše:Inzenyre, velmi se mi libí tvůj termín "FUNGUJICI SPOLECNOST", a jé to právě cesta pirátu, v budovaní teto společností a to ne snažením za každou cenu dostat do parlamentu, ale ukázat, jak například v zavedení transparentního učetnictví, vlastním příkladem že to jde. Jenže momentálně v straně není žádná "vizionářská" téma za výjimkou VZP a i ta evidentně potlačovaná jako "nevolitelná" téma :(

Možná to většina nevidí, ale vyprchal duch tvořivosti, experimentu, hledaní něco nového, místo toho naopak strana začala upevňovat administrativní složku, na první místo pozdvihnout systém hierarchii, pevně vertikální mocí ze shora dolu namísto deklarované přímé demokracie. Zmizela například debata o "tekuté" demokracie které věnují například němečtí piráti, místo toho jé na stole nový "Organizační řad" a nový statut KK a RK, který na hony vzdáleny přímé demokracie. Na jedné straně prohlašujeme: "Otevřeme lidem oči", jenže očí musí otevřít asi samí piráti a zamyslet kvůli čemu vlastně stranu založili a že dostat se do parlamentu ne byl přimarni cíl ale jen prostředek, nastroj na změnu poměru v společností.

:(
Te byrokacii se bohuzel vyhnout neda. To nastane v kazde spolecnosti, pokud ji chcete zacit efektivne ridit. Iniciativa zdola take zustane jenom u skalnich piratu. Pocatecni nadseni mnoha lidem postupne vyprcha. Spolecnost musi nadseni soustavne podporovat a iniciovat, ne lidi znechucovat. Tam je mozna ten problem.
V CZFree jsem take podporoval myslenku, aby uzivatele za internet primerene platili a ty co se o sit staraji dostavali primerenou odmenu. Ty spolecnosti, co to pochopily, funguji vetsinou jeste dnes, ty ostatni uz nefunguji nebo znacne omezene.
Samotne nadseni k praci nestaci, clovek musi mit pred sebou vizi nejlepe na plakatu na stene pred sebou, aby ji mel stale na ocich, ale take nejakou, byt treba spis symbolickou, odmenu.

Inzenyr
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Patrick.K
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 323
Registrován: 10 zář 2013, 22:42
Profese: profese
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 272 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Patrick.K »

Ano, fungujici spolecnost nemuze fungovat bez fungujiciho statu. To je ale podminka nutna, nikoliv postacujici.

Jen jsem chtel naznacit, ze fungujici stat, jeste neznamena fungujici spolecnost. Fungovat muze stat i v diktature a mozna vubec nejlepe.
Pro mne je fungujici stat podmnozinou fungujici spolecnosti.
Zatim jsem nezaregistroval, ze by nektera strana ve svem programu resila fungujici spolecnost, maximalne resi fungujici stat.

Samozrejme slibovat neco volicum, co nema oporu v programu, je znacne riskantni zaalezitost, pokud se chce strana presentovat svou transparentnosti.
Podle mne by ale mel byt postup takovy, ze nejdriv to projednam uvnitr strany a teprve po schvaleni to slibuji, opacny postup je anarchizmus.

Na to uz ale tady v diskuzi mechanizmy jsou.

Inzenyr:
Takže se asi nakonec shodneme, že důležité je, aby nějaký systém fungoval. To "navíc" už je občanská společnost a je jenom na ní (na jednotlivých členech), aby v rámci systému hledala chyby a napravovala je. Pokud budou všichni pasivně sedět u telestěn, tak to nedopadne dobře. Jinak řešit společnost "systémově" už asi nepůjde - kolektivizace, atd. už nefrčí, navíc to nefunguje. Je nutné si připustit, že plánované formování lidí do škatulek nikam nevede. Jinak s těmi volebními sliby bude nyní asi nejrychlejší a nejjednodušší řešení nevyjadřovat se o tom, čemu člověk nerozumí a odkázat na garanta bodu programu.
jFerus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 62
Registrován: 25 srp 2013, 19:30
Profese: IT Manager/Konzultant
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od jFerus »

derer píše:
Milan Moravec píše:Ještě jinak, ono to možná vyzní hnusně. Ale každý pirát by měl znát program natolik, aby většině lidí dokázal říct, to co chtějí slyšet. :D
Souhlasim.
Je důležitý, aby si byli všichni piráti vědomi, možná by jim to mohlo vedení zdůraznit.
Musíme fungovat přesvědčivě, osobně se to taky budu muset doučit.
Vracím se na začátek diskuze, naprosto SOUHLASÍM s Ivanem i Milanem, že je nanejvýše vhodné mít znalosti programu pirátů a tuto znalost následně šířit mezi normální lidi. Nicméně není člověk, který je schopen udržet dostatečný přehled ve všech tématech strany.

Piráti jsou nová celkem mladá strana, která se vyvíjí, což možnosti argumentace spíše stěžuje. Při diskuzích jak s normálními lidmi, tak i s piráty jsem zjistil, že ne vždy jsme si jisti zda při diskuzi použitý argument vlastně je ještě pirátství. Tato nejistota v argumentaci pak logicky vede k nejistému přijímání pirátských idejí a v důsledku k hodnocení pirátů jako stahovačů, kteří si nejsou tak úplně jisti tím co říkají.

V první řadě bych zdůraznil, že není třeba mít recept na všechno! Ale vymezení se k zásadním tématům, které podle mne jsou (už jde opravdu z uzkých do tenkých!):
- Sociální a důchodový systém
- Zdravotnictví
- Daně
- Doprava

Tím, že je před volbami je IDEÁLNÍ čas něco lidem do hlavy přeci jen nalít (mírně se zvedá zájem o věci veřejné a více lidí naslouchá). Byl bych rád pokud by vedení rozeslalo dokument, (ne delší jak A4) na kterém bude STRUČNÉ shrnutí v bodech a odrážkách výše uváděných zásadních bodů.

Zároveň mi připadá, že se vše odbude zde na fóru tím, že někdo napíše dobrý nápad co by se mělo dělat, ale není nikdo kdo by to vykonal a ideálně včas.
Proto se ptám zda by nebylo lepší se nejdříve zamýšlet jak změnit tento stav tak aby byl krajským předsedů, lídrům, jednotlivým kandidátům, členům nabídnut alespoň základní informační servis?
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Roman.Kucera »

Upřímně řečeno, co může voliče zajímat na dopravě? Jestli chceme lepší silnice? Ano :-)
K tomu máme, že chceme podporovat MHD zdarma, cyklostezky, vlaky, co mají rozumné jízdní řády, návaznost vlak-bus... jako snad všichni.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
jFerus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 62
Registrován: 25 srp 2013, 19:30
Profese: IT Manager/Konzultant
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od jFerus »

Roman Kucera píše:Upřímně řečeno, co může voliče zajímat na dopravě? Jestli chceme lepší silnice? Ano :-)
K tomu máme, že chceme podporovat MHD zdarma, cyklostezky, vlaky, co mají rozumné jízdní řády, návaznost vlak-bus... jako snad všichni.
Co se týče dopravy je toho hodně.
- Minimálně pohled na budování/dálniční sítě - o dopravě na moravu asi netřeba se rozepisovat.
- Co dále s železnicí. Zvýhodnit ji před automobilovou - dostat náklaďáky na železnici. Jak? Budovat nové rychlostní koridory (v případě, že ano tak tyto jízdní řády budou ještě rozumnější :D .. i když dopravní obslužnost řeší kraje nikoli parlament nebo ministerstvo)? Jak regulovat/neregulovat konkurenci ČD. ČD Cargo..
- Lodní doprava...mimo parníků pod Karlovým mostem ji nikdo moc neřeší. Přitom jde o poměrně efektivní variantu.
- GSA (Gallieo) - tam si myslím musíme být nejblíže. Jde o moderní informační technologie. Máme návrhy jak využít svobodný software v kosmu?

jen rychlý nástřel :D
Patrick.K
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 323
Registrován: 10 zář 2013, 22:42
Profese: profese
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 272 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Patrick.K »

jFerus:
Lodní doprava - není Vltava nějak ucpaná usazeinami? (proč to tak je?)
Železnice - není doprava na železnici dotovaná Kraji (přerozdělování veřejných peněz), momentálně v režii ČSSD? (proč to tak je?)
Dálniční síť - není problém v tom, že nejsou prachy, úřady neumí vykupovat pozemky a všude panující chaos? (proč to tak je?)
Galileo - hm, třetí navigace do auta, to bych řekl, že fakt spěchá...

Co se zkusit soustředit na klíčová témata? Dokud bude všude bordel, nikdo se nedozví, proč to dře =>transparentnost institucí. Aby se občané mohli ptát a vždy dostali odpověď poladit =>zákon o svobodném přístupu k informacím (E-Government). Aby, pokud občané něco divného zjistí, někdo s tím něco udělal =>právní stát.

Pokud piráti budou mít poslance, bude jich pár. Pokud přežijí korupční tlak, pak si mohou vybrat, zda budou jazýčkem na vahách nějaké většiny, nebo zda si sůj pobyt v PSP odpracují podle zásad "Pirátů", kteří nato v příštích volbách vyhrají :fet:

Jinak s tou A4 se ztotožňuji, to by dost pomohlo. Hlavně aby na ní bylo hodně obrázků. Mladí jsou teď prý hodně "přes symboly".
jFerus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 62
Registrován: 25 srp 2013, 19:30
Profese: IT Manager/Konzultant
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od jFerus »

Patrick K píše:jFerus:
Lodní doprava - není Vltava nějak ucpaná usazeinami? (proč to tak je?)
Železnice - není doprava na železnici dotovaná Kraji (přerozdělování veřejných peněz), momentálně v režii ČSSD? (proč to tak je?)
Dálniční síť - není problém v tom, že nejsou prachy, úřady neumí vykupovat pozemky a všude panující chaos? (proč to tak je?)
Galileo - hm, třetí navigace do auta, to bych řekl, že fakt spěchá...

Co se zkusit soustředit na klíčová témata? Dokud bude všude bordel, nikdo se nedozví, proč to dře =>transparentnost institucí. Aby se občané mohli ptát a vždy dostali odpověď poladit =>zákon o svobodném přístupu k informacím (E-Government). Aby, pokud občané něco divného zjistí, někdo s tím něco udělal =>právní stát.

Pokud piráti budou mít poslance, bude jich pár. Pokud přežijí korupční tlak, pak si mohou vybrat, zda budou jazýčkem na vahách nějaké většiny, nebo zda si sůj pobyt v PSP odpracují podle zásad "Pirátů", kteří nato v příštích volbách vyhrají :fet:

Jinak s tou A4 se ztotožňuji, to by dost pomohlo. Hlavně aby na ní bylo hodně obrázků. Mladí jsou teď prý hodně "přes symboly".
Proč to tak je se určitě ptají všichni! Je třeba jednoduše a SROZUMITELNĚ odpovědět.Ještě lépe navrhnout řešení. Což Vaše odpověď pro většinu normálních lidi není, ač já osobně Vašemu argumentu rozumím a souhlasím. Pokud se lidé nedostanou z bodu A do bodu B (ideálně včas) tak jim argument o E-Govermentu prostě stačit nebude.
Ale stěžejní je pro mne ta A4 :). Ta by se vážně hodila!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18604
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33745 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Martin.Kucera »

jFerus píše:Pokud se lidé nedostanou z bodu A do bodu B (ideálně včas)
Na tohle téma zrovna nedávno vyšlo stanovisko https://www.pirati.cz/stanoviska/piratu ... everu_cech

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Romanek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 101
Registrován: 06 říj 2013, 00:30
Profese: Inv. důchodce
Dal poděkování: 46 poděkování
Dostal poděkování: 142 poděkování

Re: Jak změnit vnímání Pirátů ve společnosti

Příspěvek od Petr.Romanek »

Napadá mě např. bezplatný internet a státní operátor pro všechny.Když by se vytvoření státního operátora nechytli zloději, tak by to vyšlo levněji než komerční operátoři kteří zákazníky neuvěřitelně okrádají.
Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“