Analytický princip odhalování drog

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Navykove chovani

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Návyková chování. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Devilkin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 778 poděkování

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Devilkin »

Pupino píše:Co se týče těch testů, tak si uvědomte, že naprostá většina z nich je až na výsledné metabolity, v tom je jádro pudla, o čem tu psal trinitrofenol, kažý má metabolismus jinak nastavený a proto i ty metabolity vznikají v jiném reakčním čase. U alkoholu je to trošku jinak, tam se opravdu stanovuje Ethylalkohol, takže je to relativně snadné, když se rozloží, tak protě není, ale u naprosté většiny drog jsou to právě metabolity, co vás ovlivňuje, takže když si dá 150 kilovej smažka pořádnou dávku, tak to s ním muže cloumat třeba hodinu, ale když poměrnou dávku (stejná koncetrace v g/kg váhy) dáte 45 kilové anorektičce, tak si nezařídí tři dny.
Uvědomte si, že to je hlavní problematika těch veškerých tabulek a testerů, proto si osobně myslím, že je tohle v našem státě zatím nemožné, dokud nám nepovolí tomu věnovat čas národního mozkového trastu, který by s nějakým řešením přišel. Tohle by si piráti mohli do programu s klidným svědomím dát :D
Ano, záleží na metabolismu každého jednotlivce. O tom není pochyb, ale obecně známé pravidla IMHO platí celkem spolehlivě. Např. váha/dávka platí i u léků, tedy se dá předpokládat, že platí celkem obecně i pro jiné drogy (ona skupina léků a drog se v podstatě velmi překrývá). Čím větší dávka na kilogram váhy, tím větší a delší účinek. Jasně že ani tohle neplatí na 100%. U velké většiny drog roste s pravidelnou konzumací tolerance a tak ani velké dávky nemusí nutně znamenat velkou změnu ve vnímání konzumenta. Dokonalá spravedlnost není ani u toho alkoholu a proto jsem psal, že hledám alespoň podobnou spravedlnost pro ostatní drogy, jako u toho alkoholu. Dneska například máte možnost si koupit tester a ten vám řekne, jestli můžete na cestu nebo ne. Neřekne vám nic o konkrétním stavu, ale ukáže, že podle předpisů můžete vyjet. Pokud by taková možnost existovala i pro ostatní drogy a stát by stanovil rozumné hranice (uznávám, že je to poněkud složitější než u alkoholu), bral bych problém za vyřešený.

Že tu nebude úplná spravedlnost? Že se stejně někteří na cestě budou chovat jak psychopati i bez drog? Že mafiáni stejně můžou systém obejít viz. Janoušek (já bych si ale ještě počkal, IMHO mu to jen tak neprojde a i když je tu zjevný jiný přístup než k "normálnímu smrtelníkovi", stejně celkem věřím na spravedlnost)?

Ano, tak to je, ale tohle tu teď neřešíme. Řešíme minimalizaci vlivu drog, které jsou prostě normální součástí lidské společnost odjakživa, na bezpečnost v dopravě. Asi se nám nepodaří vytvořit dokonalý systém a lidi jsou prostě od přírody nezodpovědní, takže i absolutní bezpečnost na cestách je sci-fi. Jak už jsme někde psal, ona i samotná individuální automobilová doprava je v podstatě celospolečensky tolerovaná nezodpovědnost. Všichni víme, že to stojí mnoho lidských životů, ale je snad jasné, že je nemožné něco takového zakázat, protože pak by jsem mohli pokračovat do nekonečna a nakonec by bylo zakázané snad všechno.

Mně na současné stavu vadí ta zjevná diskriminace konzumentů jiných drog, než státem tolerovaných a protože Piráti mají v programu legalizaci, je potřeba to nějak vyřešit a to pokud možno tak, aby to nepřidělalo víc problémů, než to má řešit. Klidně může existovat i nějaká další instance pro odvolaní pro specifické případy.

Tuším, že dokonce i v USA je určitá hranice aktivního THC v krvi řidiče tolerovaná, když má předpis od lékaře. To mi teď připomnělo, že dva státy USA se rozhodly pro legalizaci konopí, tak by možná nebylo špatné se podívat, jak řeší dopravní předpisy tam. Třeba se zase něco od Američanů naučíme (fakt není úplně všechno v USA špatné :)).

@Michal Wagnera. Jak jsem psal úplně na začátku, je potřeba i zhodnotit účiny jednotlivých drog na řízení. Proto je například káva/čaj/tabák povolený, protože u běžného člověka je ovlivnění základních schopností minimální. U tabáku je nejhorší způsob konzumace, protože odklepávání je potencionální riziko. Ale zase na druhou stranu, potencionální riziko pro dopravu je i blondýna v minisukni na chodníku :). Prostě vytvořit dokonalé pravidla a zajistit na 100% bezpečnou dopravu je nemožné.

@Ondrej dj-bobr Ulehla. Mně by nešlo o nějaké výsledky Albert Einsteina a chápu, že již samotná policejní kontrola může být pro někoho stresující faktor, ale zopakovat 4 po sobě jdoucí barvy a zareagovat na předem ukázaný symbol do 1s snad nebude takový problém. Já sice chápu, že by tímto sítem prošlo i hodně lidí po pivku, nebo jointu po 3 hodinách, ale tady nejde o eliminaci užívání drog. Jde o co nejbezpečnější cesty a tady by to IMHO stačilo. Jak jsem už několikrát psal, stejně to nakonec bude o zodpovědnosti, ale i schopnostech konkrétního člověka a tam jsou samotné drogy docela malý problém.

Jen tak pro zajímavost. Podle statistik je zhruba 90 000 nehod ročně z toho +- 2000 pod vlivem drog a z toho naprostá většina alkohol a to alkohol nad 1‰. Ostatní drogy jsou sice ve větší míře detekovány při namátkových kontrolách (a není nijak tajné, že policista zhodnocuje vzhled řidiče, např. dredy!!) a to převážně marihuana. Kolik z toho je ale falešný poplach a na bezpečnost to nemá žádný vliv? Bohužel mám strach, že nechutně velké procento. Ono totiž i platí, že samotná marihuana je mnohem méně nebezpečná, než alkohol nad 1‰. Na Youtube jsem viděl video, kde mladí lidé projížděli závodní dráhou po celém jointu a bylo tam porovnání lidí s velkou dávkou alkoholu. Nemůžu to nají, ale ty rozdíly byly vidět okamžitě. Samozřejmě je tu extrém přímé konzumace a tam můžou být stavy opravdu šílené, ale kolik takových lidí napadne sednou za volat? Pevně věřím, že naprosté minimum.

S nadsázkou by se dalo říct, že pro dopravu je nebezpečnější mladý bezohledný frajírek s čerstvým řidičákem, než dlouholetý rozvážný řidič po jednom/dvou pivkách či jointu :).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Devilkin za příspěvky (celkem 2):
Hurvajz.jr, Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Pupino
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 12
Registrován: 25 srp 2013, 20:51
Profese: Student chemie
Bydliště: Praha 8 - Ládví
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Pupino »

Devilkin píše:
Pupino píše:Co se týče těch testů, tak si uvědomte, že naprostá většina z nich je až na výsledné metabolity, v tom je jádro pudla, o čem tu psal trinitrofenol, kažý má metabolismus jinak nastavený a proto i ty metabolity vznikají v jiném reakčním čase. U alkoholu je to trošku jinak, tam se opravdu stanovuje Ethylalkohol, takže je to relativně snadné, když se rozloží, tak protě není, ale u naprosté většiny drog jsou to právě metabolity, co vás ovlivňuje, takže když si dá 150 kilovej smažka pořádnou dávku, tak to s ním muže cloumat třeba hodinu, ale když poměrnou dávku (stejná koncetrace v g/kg váhy) dáte 45 kilové anorektičce, tak si nezařídí tři dny.
Uvědomte si, že to je hlavní problematika těch veškerých tabulek a testerů, proto si osobně myslím, že je tohle v našem státě zatím nemožné, dokud nám nepovolí tomu věnovat čas národního mozkového trastu, který by s nějakým řešením přišel. Tohle by si piráti mohli do programu s klidným svědomím dát :D
Ano, záleží na metabolismu každého jednotlivce. O tom není pochyb, ale obecně známé pravidla IMHO platí celkem spolehlivě. Např. váha/dávka platí i u léků, tedy se dá předpokládat, že platí celkem obecně i pro jiné drogy (ona skupina léků a drog se v podstatě velmi překrývá). Čím větší dávka na kilogram váhy, tím větší a delší účinek. Jasně že ani tohle neplatí na 100%. U velké většiny drog roste s pravidelnou konzumací tolerance a tak ani velké dávky nemusí nutně znamenat velkou změnu ve vnímání konzumenta. Dokonalá spravedlnost není ani u toho alkoholu a proto jsem psal, že hledám alespoň podobnou spravedlnost pro ostatní drogy, jako u toho alkoholu. Dneska například máte možnost si koupit tester a ten vám řekne, jestli můžete na cestu nebo ne. Neřekne vám nic o konkrétním stavu, ale ukáže, že podle předpisů můžete vyjet. Pokud by taková možnost existovala i pro ostatní drogy a stát by stanovil rozumné hranice (uznávám, že je to poněkud složitější než u alkoholu), bral bych problém za vyřešený.
Ano, ale jak jsem již, psal, tak i u těch léků je to jenom doporučená dávka, tu přesnou dávku stanovuje vždycky lékař (i to je přece jeden z několika důvodů, proč jsou léky na předpis a bez předpsiu) a i ten se někdy utne (a řeknu vám narovinu, že něteří lékaři to mají jako rutinu). Jenže když to vezmu z pohledů testů řidičů, pak by zde musel být nutně zavedený lidský faktor posouzení "odborníkem", který posoudí, že tahle konkrétní koncentrace drogy pro tohoto člověka mu znemožňuje bezpečně řídit. A takových odborníků by muselo být dostatečné množství a také dostatečné kvalitě (pochybuju že bude možn na tohle vycvičit běžného policajta). Na tohle jenomtak nějakou mašinku nikdo nesestrojí, na zjištění přítomnosti drog, prosimvás, tohle by dokázal udělat během jednoho roku výzkumu jeden dobrej chemik a výsledkem byste měli multitester na třeba 20 nej drog, ale to není žádné bůhvíjaké měřítko
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Petr.Nemecek »

[quote="Devilkin"Na Youtube jsem viděl video, kde mladí lidé projížděli závodní dráhou po celém jointu a bylo tam porovnání lidí s velkou dávkou alkoholu. Nemůžu to nají, ale ty rozdíly byly vidět okamžitě.[/quote]
Není to závodní dráha, ale je to taky dobrý http://www.youtube.com/watch?v=yJJRVleE3_Q
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvek:
Devilkin
Devilkin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 778 poděkování

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Devilkin »

Pupino píše: Ano, ale jak jsem již, psal, tak i u těch léků je to jenom doporučená dávka, tu přesnou dávku stanovuje vždycky lékař (i to je přece jeden z několika důvodů, proč jsou léky na předpis a bez předpsiu) a i ten se někdy utne (a řeknu vám narovinu, že něteří lékaři to mají jako rutinu). Jenže když to vezmu z pohledů testů řidičů, pak by zde musel být nutně zavedený lidský faktor posouzení "odborníkem", který posoudí, že tahle konkrétní koncentrace drogy pro tohoto člověka mu znemožňuje bezpečně řídit. A takových odborníků by muselo být dostatečné množství a také dostatečné kvalitě (pochybuju že bude možn na tohle vycvičit běžného policajta). Na tohle jenomtak nějakou mašinku nikdo nesestrojí, na zjištění přítomnosti drog, prosimvás, tohle by dokázal udělat během jednoho roku výzkumu jeden dobrej chemik a výsledkem byste měli multitester na třeba 20 nej drog, ale to není žádné bůhvíjaké měřítko
Asi se vyjadřuji pořád nějak nejasně :). Snažím se zdůrazňovat, že nehledám dokonalou spravedlnost, ale cestu k maximalizaci bezpečnosti v dopravě s přihlédnůtím k faktu, že lidi prostě drogy berou. Když jsem u těch léků. Velké část z nich ovlivňuje schopnosti řidiče. V letáku je uvedeno, že by se nemělo řídit. Nikdo na to testy nedělá a já myslím, že je to v pořádku. Všechno se pokrýt nedá a dokonalost neexistuje :). Většina těch léků stejně nezpůsobuje horší stav, než např. nevyspanost a ruku na srdce, kdo z nás někdy nejel nevyspaný/unavený/nervózní z nějaké události? Je to jistě určitá nezodpovědnost, ale pokud člověk není úplný blázen, tak svůj stav zhodnotí a snaží se mnohem víc soustředit na samotné řízení a jede třeba výrazně pomaleji. IMHO to pro bezpečnost v dopravě není ani takové riziko, jako srnec na cestě, spadlý strom nebo blondýna (mně na vlasech nezáleží, tak se předem omlouvám, že pořád mluvím o blondýnách. Ony jsou jen takový symbol :)) na chodníku. Zakážeme srnce, stromy nebo hezké holky na chodníku ? :). To už by jsme se mohli raději zaměřit na billboardy, které jsou přemnožené až běda a pro bezpečnou dopravu to bude jistě lepší, než řešit nějaké málo užívané drogy.

I u toho alkoholu platí, že někdo může být s 0.5‰ naprosto způsobilý řízení a nijak neohrožuje dopravu, ale zákon (IMHO správně) říká že to OK není, protože velká většina lidí už s 0.5‰ je ovlivněna. Je to spravedlivé? Ne, ale nejde řešit všechno. Já jsem například i pro určitou toleranci a pro větší odstupňování trestů podle naměřené dávky, ale ani to nikdy nebude dokonalé.

Chtěl bych prostě jen podobnou spravedlnost pro nejběžněji užívané drogy, jako u toho alkoholu. Že nejde pokrýt všechno je jasné.

Když o tom tak přemýšlím, tak v našich končinách se to stejně týká především marihuany. Nejsem chemik, ale opravdu by se nedala vyrobit nějaká krabička, co by poznala významnějčí koncentraci aktivního (stav ovlivňujícího) THC např. z kapky krve?
Pupino
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 12
Registrován: 25 srp 2013, 20:51
Profese: Student chemie
Bydliště: Praha 8 - Ládví
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Pupino »

Ale dalo, jen to ještě u nás (pokud vím já) nikdo nedělá. Aobře, když budeme mluvit o spravedlnosti, tak by žádný řidič neměl mít dovolený žádný nadlimit. Samozřejmě, jsou látky, které se v lidském dechu/krvi vyskytují běžně (i ten ethanol je v dechu v koncentraci cca 300 ppb). V tom případě bych navrhoval, aby každý, kdo dostane řidičák musel v pravidelných časových odstupech třeba 3 - 4x na testy (dech a krev), určila by se tím jeho hladina těchto látek, zapsala by se někam, kde by byla policajtům dostupná a kdyby někoho chytili, tak by se to porovnávalo s osobní databází a poté by bylo fér to vyhodnocení policajta, jstli je dotyčný pod vvlivem, či nikoli. Tohle by bylo nejblíž spravedlnosti, co z fleku dokážu vymyslet. Jenže toto by bylo nákladné... a i tak odhaduju tu spolehlivost na nějakých 97% (plus mínus).
Ono je třeba si taky uvědomit, že když to nebude spravedlné, tak si bude čím dál tím víc lidí naříkat a může to vést k tomu, že se proti těmhle pravidlům budou bouřit
EDIT: jenom pro pořádek, nebylo by to THC, ale spíš nějaký metabolit (nebuzeruju, jen podotýkám :) )
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Roman.Kucera »

Petr Nemecek píše:[quote="Devilkin"Na Youtube jsem viděl video, kde mladí lidé projížděli závodní dráhou po celém jointu a bylo tam porovnání lidí s velkou dávkou alkoholu. Nemůžu to nají, ale ty rozdíly byly vidět okamžitě.
Není to závodní dráha, ale je to taky dobrý http://www.youtube.com/watch?v=yJJRVleE3_Q[/quote]
A kdo teda vyhrál? Co je horší?
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Devilkin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 778 poděkování

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Devilkin »

Pupino píše:Ale dalo, jen to ještě u nás (pokud vím já) nikdo nedělá. Aobře, když budeme mluvit o spravedlnosti, tak by žádný řidič neměl mít dovolený žádný nadlimit. Samozřejmě, jsou látky, které se v lidském dechu/krvi vyskytují běžně (i ten ethanol je v dechu v koncentraci cca 300 ppb). V tom případě bych navrhoval, aby každý, kdo dostane řidičák musel v pravidelných časových odstupech třeba 3 - 4x na testy (dech a krev), určila by se tím jeho hladina těchto látek, zapsala by se někam, kde by byla policajtům dostupná a kdyby někoho chytili, tak by se to porovnávalo s osobní databází a poté by bylo fér to vyhodnocení policajta, jstli je dotyčný pod vvlivem, či nikoli. Tohle by bylo nejblíž spravedlnosti, co z fleku dokážu vymyslet. Jenže toto by bylo nákladné... a i tak odhaduju tu spolehlivost na nějakých 97% (plus mínus).
Ono je třeba si taky uvědomit, že když to nebude spravedlné, tak si bude čím dál tím víc lidí naříkat a může to vést k tomu, že se proti těmhle pravidlům budou bouřit
EDIT: jenom pro pořádek, nebylo by to THC, ale spíš nějaký metabolit (nebuzeruju, jen podotýkám :) )
Zkusím naposledy shrnout moje myšlenky.

- nejde mi o žádnou dokonalou spravedlnost. Ta prostě na světě neexistuje :).
- jde o maximální bezpečnost s tím že chápu, že to nikdy nebude na 100%, chápu že lidi jsou nezodpovědní a chápu že lidi berou drogy.
- nevidím drogy jako největší problém bezpečnosti v dopravě, takže podle toho bych tomu věnoval prostředky státu. Normální člověk prostě "úplně na kantáry" (ať už z čehokoli) za volant nesedne.
- proto bych nastavil základní limity a hotovo. Musím být ale prokázané, že tento limit má opravdu minimální vliv na řízení u např. 90% lidí. Opět dokonalost nehledám. Např. alkohol do 0.2‰ varovná pokuta 1000Kč, nad 1‰, goodbye ŘP na rok, atd.. Maruhuana - ty 2ng/ml považuji za málo, pokud je tohle video opravdu pravdivé(Drivers stoned on marijuana test their driving skills). Vyplývá z něho. že tolerovaný limit je podle policie v USA někde kolem 5ng/ml. Osobně bych dal klidně i 30ng/ml. Samozřejmě bych chtěl ale vidět tak 50 náhodně vybraných lidí s touto dávkou řídit. Vycházím teď jen z jednoho videa a to je pochopitelně velmi málo :).

Vybral bych ještě tak dvě běžně užívané drogy a určil limity i pro ně a tím bych to uzavřel. Zaměřil bych se na další faktory, které ovlivňují bezpečnost na cestě a že jich je.

Ono totiž i kdyby jste úplně eliminovaly drogy (což je nemožné), tak stejně se může stát, že nějaký řidič dostane třeba epileptický záchvat (podle jednoho lékaře má na něho každý 3x za život nárok :) - já ho ještě neměl), nebo jiný zdravotní problém. Jak už jsem několikrát psal. Nejde pokrýt vše a je nesmysl se o to snažit. To by jsme prostě museli IAD zakázat úplně a ani to by nakonec nepomohlo. Jediné co by pomohlo by bylo zakázat lidi :). Tady je snad už úplně jasné, že je to nesmyl.

EDIT: Mimochodem. Z toho videa celkem i vyplývá, že by opravdu stačila osvědčená chůze po čáře, holubička a nalezení nosu :). Já si to totiž myslím pořád. Až potom bych případně udělal test.
Naposledy upravil(a) Devilkin dne 07 zář 2013, 21:52, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Devilkin za příspěvek:
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Devilkine, vynikající text - na tohle jenom "like" nestačil :)

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Pupino
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 12
Registrován: 25 srp 2013, 20:51
Profese: Student chemie
Bydliště: Praha 8 - Ládví
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Pupino »

Jenže si zas uvědom, že THC se ukládá do tukové tkáně, takže u člověka, který to bere dlouhodobě a pravidelně, tak s emu to muže v krvi vyskytovat i měsíc po tom, co přestane (koncentraci nevím, ale někde se po ní podívám) a co se týče lidí, kteří si dají jenom jedno, tak to u nich muže být detekovatelné i 5 dní po (zase záleží na metabolismu), ale rozhodně to nemizí po pár hodinách... a tady by ta spravedlnost nejvíc pokulhávala, protože THC, který se uvlňuje z tukové tkáně už vám nic moc neudělá, ale veškeré testy (krev, moč, vlasy,...) je detekují a to i v koncentraci, která by měla způsobovat halucinace (i 50 ng/ml), ale ono nic a pak zase bude záležet na posuzovateli, jestli to je pod vlivem, či nikoli. A to by ste o takovou "maximální možnou spravdlnost" měli zájem, že vás mužou sankcionovat i 2 dny po tom co ste někde slavili a dali ste si brko?
Tohle by se nikomu nelíbilo a bylo by kolem toho strašná spousta sporů a co si budeme povídat, někteří policajti jsou opravdu padlí na hlavu a jenom by tohohle zneužívali (jak tu již zaznělo: vidí že má dredy, má detekovaný THC, tak jasně musí bejt skouřenej) a dokazujte opak, když je proti vám odběr krve...
A ta argumentace, že američani tam mají jisté povolené hranice... taky mají vyšší nehodovost, mají tam špatně postavenou spoustu systémů, dělají si na to svoje rádoby "výzkumy", které teda často nebývají moc reprodukovatelné, prodají to státu, vytěží z toho maximum peněz a pak to nějak funguje... Tohle by mělo být uděláno i tady? Už jenom z tohohle principu si myslím, že by se tím neměla žádná strana ohánět před volbama, protože by to byla lež, nesplnitelná lež.
Jak jsem již uvedl, tak nejlepší a optimální řešení, s čím by mohl někdo přijít, je příslip financovat nějakým způsobem studie určené právě pro budoucí vytvoření testů a tabulek a legislativy, která by zajistila dostatečnou spravedlnost (já taky nikdy nemluvil o 100% :) ) aby to bylo bezpečně aplikovatelné na naše silnice. A tou spolehlivostí myslím takovou hodnotu, která je podobná alkoholovým testům (i když tam to mužete zase ovlivnit i čerstvým pečivem...), pak by to byla spolehlivá a férová metoda a ne jenom zákon udělaný kvuli tomu, aby se splnil předvolební slib, který by se dal pro přitáhnutí voličů
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pupino za příspěvek:
Devilkin
Devilkin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 778 poděkování

Re: Analytický princip odhalování drog

Příspěvek od Devilkin »

Pupino píše:Jenže si zas uvědom, že THC se ukládá do tukové tkáně, takže u člověka, který to bere dlouhodobě a pravidelně, tak s emu to muže v krvi vyskytovat i měsíc po tom, co přestane (koncentraci nevím, ale někde se po ní podívám) a co se týče lidí, kteří si dají jenom jedno, tak to u nich muže být detekovatelné i 5 dní po (zase záleží na metabolismu), ale rozhodně to nemizí po pár hodinách... a tady by ta spravedlnost nejvíc pokulhávala, protože THC, který se uvlňuje z tukové tkáně už vám nic moc neudělá, ale veškeré testy (krev, moč, vlasy,...) je detekují a to i v koncentraci, která by měla způsobovat halucinace (i 50 ng/ml), ale ono nic a pak zase bude záležet na posuzovateli, jestli to je pod vlivem, či nikoli. A to by ste o takovou "maximální možnou spravdlnost" měli zájem, že vás mužou sankcionovat i 2 dny po tom co ste někde slavili a dali ste si brko?
Tohle by se nikomu nelíbilo a bylo by kolem toho strašná spousta sporů a co si budeme povídat, někteří policajti jsou opravdu padlí na hlavu a jenom by tohohle zneužívali (jak tu již zaznělo: vidí že má dredy, má detekovaný THC, tak jasně musí bejt skouřenej) a dokazujte opak, když je proti vám odběr krve...
A ta argumentace, že američani tam mají jisté povolené hranice... taky mají vyšší nehodovost, mají tam špatně postavenou spoustu systémů, dělají si na to svoje rádoby "výzkumy", které teda často nebývají moc reprodukovatelné, prodají to státu, vytěží z toho maximum peněz a pak to nějak funguje... Tohle by mělo být uděláno i tady? Už jenom z tohohle principu si myslím, že by se tím neměla žádná strana ohánět před volbama, protože by to byla lež, nesplnitelná lež.
Jak jsem již uvedl, tak nejlepší a optimální řešení, s čím by mohl někdo přijít, je příslip financovat nějakým způsobem studie určené právě pro budoucí vytvoření testů a tabulek a legislativy, která by zajistila dostatečnou spravedlnost (já taky nikdy nemluvil o 100% :) ) aby to bylo bezpečně aplikovatelné na naše silnice. A tou spolehlivostí myslím takovou hodnotu, která je podobná alkoholovým testům (i když tam to mužete zase ovlivnit i čerstvým pečivem...), pak by to byla spolehlivá a férová metoda a ne jenom zákon udělaný kvuli tomu, aby se splnil předvolební slib, který by se dal pro přitáhnutí voličů

1. O nějakých předvolebních slibech tu snad ani nebyla řeč, ne? O tom jsem ani neuvažoval. Jde mi jen o to, že když jsme pro legalizaci, měli by jsme (časem) nastínit i legislativu. O ničem jiném jsem nemluvil. Vlákno nadhodilo jeden typ řešení a tak ho rozebíráme ;-). That's all

2. O tom ukládání do tuku jsem slyšel, ale pokud tu máme Addy OFFTOPIC(sakra ta je pěkná :)) a ta sama tvrdí, že kouří dlouhodobě, denně a ještě docela drsné dávky a přesto měla jen 15 ng/ml (nevíme ale jak dlouho nekouřila, ale předpokládám, že to bude max. 24 hod., když kouří denně), tak mně by limit i např. 20 ng/ml připadal jako v pohodě. Souhlasím, chtělo by to odborníka. Ono pokud to THC v tuku je neaktivní asi to bude trochu jiná látka, ne? Předem přiznávám, že chemie mi nikdy nešla :).

Mně na tvém (snad si můžem tykat, ne? :)) řešení vadí hlavně ta potencionální velká složitost a v konečném důsledku prostor pro korupci. Určitě by ale mohla existovat možnost se proti např. zabavení ŘP odvolat a pak by ve výjimečných případech mohl někdo posoudit, že standardní test v tomto případě nebyl adekvátní. Nechtěl bych ale, aby se promrhalo moc státních prostředků na jedinou oblast bezpečnosti v dopravě. Může se to třeba víc odstupňovat. do 10 ng/ml nic. od 15 - 30 ng/ml pokuta. od 30 - 40 bez řidičáku na půl roku, atd.. Předpokládám, že by se odvolalo jen minimální množství lidí, tak jako je tomu dnes u alkoholu. Hlavně by se měl rychle odstranit dnešní stav, kdy jsou nespravedlivě trestaní lidi.
Odpovědět

Zpět na „Návykové chování“