Komponenta: Doprava

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od anonym72078 »

Gustavsone, prave to video dokazuje, ze to je uskutecnitelne, protoze se to uz uskutecnilo. Tvuj argument je tudiz neplatny. :)
Jak na titulky se dozvis tu: https://www.pirati.cz/mo/youtube Diky!
Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3522
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3051 poděkování

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Gustavson píše:Ahoj Dopraváci,

snad ještě nejdu s křížkem po funuse, když sem hodím pár poznámek ke komponentě. První bude jen formální - pokud má být ten text nějakým způsobem oficiální, pozměnil bych větu "Piráti nechtějí nutit lidi k tomu, aby využívali určitý způsob přepravy." například takto: "Piráti nechtějí cestující nutit využívat určitý způsob přepravy."
Zakomponováno, je to totiž kratší :-)
Gustavson píše: Dále: sice se mi moc líbí MHD zadara, ale rozhodně bych to takhle neizeroval, koledujíce si od politických soupeřů utopické posměšky. Napsal bych hlavně to, že MHD bude mít vyšší úroveň a kvalitu, a teprve pak bych možná napsal něco o nižší ceně. Tím se odpálí posměšky typu "Socka" apod.
Nesouhlas, o tématu MHD zdarma tu proběhla obrovská diskuze a je to jedním z pilířů té komponenty. stejně jako prosazujeme legalizaci drog, tak prosazujeme MHD zdarma. Ne každý to pochopí hned v zárodku. Ale je to cesta dobrým směrem.
Gustavson píše:

Dále: Podle mě si některé body protiřečí. To, že nechceme nikoho omezovat nelze spojit s tím, aby lidé jezdili tramvají. Lidé jsou od přírody líní a čeští lidé tuplem, takže pokud nechceme, aby všude jezdili autem, je potřeba jim to zakázat. Já bych to do bodu napsal spíše tak, že "budeme podporovat spíše hromadné způsoby dopravy před dopravou individuální, s výjimkou pěší chůze a cyklistiky."
Taky jsem to chtěl trochu překopat, ale nevím jak...
Gustavson píše:

Ale jinak se mi komponenta líbí - připomíná mi trochu mé utopické dopravní představy. :)

Zdar a sílu!
Pavlos
Ano, to je princip dlouhodobého programu :-)

Změnil jsem větu v bodu čistá centra měst, snad se bude víc líbit:

V případě silnic preferujeme obchvaty, kdežto v případě železnice preferujeme její přiblížení k lidem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvky (celkem 2):
anonym72078, Gustavson
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Uživatelský avatar
Gustavson
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 24
Registrován: 25 lis 2012, 18:23
Profese: Environmentalista a student chemie
Bydliště: Praha 4 - Nusle
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Gustavson »

Zdenek Stepanek píše:
Gustavson píše: Dále: sice se mi moc líbí MHD zadara, ale rozhodně bych to takhle neizeroval, koledujíce si od politických soupeřů utopické posměšky. Napsal bych hlavně to, že MHD bude mít vyšší úroveň a kvalitu, a teprve pak bych možná napsal něco o nižší ceně. Tím se odpálí posměšky typu "Socka" apod.
Nesouhlas, o tématu MHD zdarma tu proběhla obrovská diskuze a je to jedním z pilířů té komponenty. stejně jako prosazujeme legalizaci drog, tak prosazujeme MHD zdarma. Ne každý to pochopí hned v zárodku. Ale je to cesta dobrým směrem.

Takhle, já jako dopravák "amatér" jsem proti IA všema deseti a tedy i podporuji MHD. Dále jako sociálně a komunitně (tzn. v zájmu celku) myslící osoba jsem i pro bezplatnou MHD. Ale příčí se mi nazývat ji "MHD zdarma". Zdarma nikdy nebude kvůli důvodům, které jsem uvedl dříve. Myslím si, že jsou vcelku logické. Samozřejmě je může kdokoliv vyvrátit, ale ještě nikdo to neudělal. Proto bych navrhoval takový kompromis: vyškrtnout sousloví "MHD zdarma" a nahradit ho slovy "bezplatnou MHD" nebo ještě lépe "kvalitní a bezplatnou MHD". Běžní voliči si pod tím představí totéž a ti s vyšším kvocientem do toho nebudou moci zbytečně rýpat.
Zdenek Stepanek píše: Změnil jsem větu v bodu čistá centra měst, snad se bude víc líbit:

V případě silnic preferujeme obchvaty, kdežto v případě železnice preferujeme její přiblížení k lidem.
Pěkná věta. Po jejím přečtení a zavření očí jsem na chvíli zase zpátky v Dojčlandu. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Gustavson za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
MrdBrd
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 327
Registrován: 04 úno 2013, 09:28
Profese: občan
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 150 poděkování

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od MrdBrd »

Doprava zdarma?V ČR už to v pár obcích funguje, dokonce v jednom velkém městě jménem Frýdek-Místek.Dokonce mají kvalitní data co a jak v ohledu na ekologii a ekonomiku. Ale řící, že bude MHD zdarma je stejná ptákovina, jako zlegalizovat plošně všechny drogy. Vždy se ty peníze musí od někud vzít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi MrdBrd za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3522
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3051 poděkování

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Gustavson píše:Takhle, já jako dopravák "amatér" jsem proti IA všema deseti a tedy i podporuji MHD. Dále jako sociálně a komunitně (tzn. v zájmu celku) myslící osoba jsem i pro bezplatnou MHD. Ale příčí se mi nazývat ji "MHD zdarma". Zdarma nikdy nebude kvůli důvodům, které jsem uvedl dříve. Myslím si, že jsou vcelku logické. Samozřejmě je může kdokoliv vyvrátit, ale ještě nikdo to neudělal. Proto bych navrhoval takový kompromis: vyškrtnout sousloví "MHD zdarma" a nahradit ho slovy "bezplatnou MHD" nebo ještě lépe "kvalitní a bezplatnou MHD". Běžní voliči si pod tím představí totéž a ti s vyšším kvocientem do toho nebudou moci zbytečně rýpat.
Takže ti jde o nahrazení "MHD zdarma" za "bezplatná MHD". V tom případě jsem možná pro, protože v tom prvním případě chybí vysvětlení, že je to zdarma pro občany. Ten druhý termín je asi výstižnější.

To svornikomrdbrd: To dá rozum ne? Nemusej se kupovat žádný dementní turnikety (už za tohle by mohla být pražská MHD bezplatná na pár let), nemusej bejt žádný strojky na cvakání lístků, žádny prodeje lístků, žádný desetníky na bahamy, žádný revizoři, žádný pokladny... Tohle všechny bych chtěl odbourat - rozhodně nepodporuju model něco jako "s městskou kartou zdarma, zbytek platí". Zvýšený příspěvek na MHD činí v Tallinu 2.5% rozpočtu města - viz ten dokument.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvky (celkem 3):
anonym72078, Petr.Vileta, V__
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, je to podle mě dobré, ale hrozně dlouhé (celkem bez poznámek 3924 znaků). Je potřeba to dostat na cca 2800 znaků. Zkuste to prosím do zítřka zkrátit, vypustit vycpávky, bezobsažené a opakované věty. Kompexnější a ne tak podstatné věci můžete formulovat do samostatného stanoviska. Vezmeš si to na starosti, Zdeňku? V pondělí to budeme projednávat na předsednictvu a nerad bych byl Veličenstvo Cut :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
anonym72078

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31593 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Petr.Vileta »

Nechci hrabat přímo do wiki a nevím jestli je někde pad, takže ... moje verze prvního odstavce.
Pro fungování státu a dostupnost služeb je i v informační době nutná efektivní a k přírodě šetrná doprava, která lidem umožní naplno využít svobodu pohybu. Její plánování musí být otevřené, snadno ovlivnitelné občany a také transparentně financované, což prokazatelně snižuje cenu staveb až o 20%. Dopravní cesty musí být jednoduše přístupné všem dopravcům. Odmítáme zbytečnou byrokratizaci a zavádění nových a složitějších nařízení a pravidel.
Je to o 36 znaků kratší, snad údernější a stále stejně srozumitelné.

Původní znění: OFFTOPICZákladem fungování státu a dostupnosti služeb je i v informační době efektivní doprava šetrná k přírodě, která lidem umožňuje naplno využít svobodu pohybu. Pirátská strana navíc zdůrazňuje, že její plánování má být otevřené a snadno ovlivnitelné občany. Je prokázáno, že transparentní financování snižuje cenu staveb o přibližně 20%. Dopravní cesty musí být jednoduše přístupné všem dopravcům, odmítáme přílišnou byrokratizaci a zavádění nových a složitějších nařízení a pravidel.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Gustavson
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 24
Registrován: 25 lis 2012, 18:23
Profese: Environmentalista a student chemie
Bydliště: Praha 4 - Nusle
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Gustavson »

A co tohle:
Rozumný postup při plánování. Před budováním nových projektů je třeba posoudit a minimalizovat možnou redundanci i mezi dopravními módy. V procesu schvalování výstavby by měla mít kromě finančních kritérií důležité postavení i ochrana přírody. Zadavatelem vymahatelné záruky musí poskytnout zhotovitel díla.
místo: OFFTOPICRozumný postup při plánování. Před budováním nových projektů je třeba důkladně zhodnotit, zda není výhodnější využít např. již postavenou železniční síť. V rozhodovacím procesu musí mít své slovo i ochrana životního prostředí, ne jen finanční stránka věci. Zhotovitel díla musí poskytovat záruky na své dílo a zadavatel je musí efektivně vymáhat.

Dále:
Čistá centra měst. Místo předražených silničních projektů v centrech by měly být využívány pro všechny výhodné alternativy, jako systémy P+R či P+B spolu s městskou hromadnou dopravou (viz níže). Preferovanou formou komunikací jsou obchvaty, naopak železnice by se měla přiblížit k cestujícím. S pěšími a cyklisty se musí počítat již při plánování dopravních staveb. Nově budovaná logistická centra a průmyslové provozy by měly mít napojení na železnici, což pomůže zajistit námi navrhovaný program revitalizace nevyužívaných železničních vleček


místo: OFFTOPICČistá centra měst. Namísto predražených silničních projektů v srdci měst bychom se měli soustředit na alternativy, které jsou výhodné pro všechny, např. parkoviště na okrajích měst a městskou hromadnou dopravu zdarma (viz níže). V případě silnic preferujeme obchvaty, kdežto v případě železnice preferujeme její přiblížení k lidem. S cyklisty a chodci je nezbytné počítat už při plánování dopravních staveb. U nově budovaných logistických center a průmyslových provozů preferujeme napojení na železnici a její využití. Navrhujeme též programy na revitalizaci železničních vleček do průmyslových podniků, které dnes ve většině případů jen rezaví, zatímco nám kamiony jezdí pod okny.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31593 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Petr.Vileta »

Gustavson píše:A co tohle:
Rozumný postup při plánování. Před budováním nových projektů je třeba posoudit a minimalizovat možnou redundanci i mezi dopravními módy. V procesu schvalování výstavby by měla mít kromě finančních kritérií důležité postavení i ochrana přírody. Zadavatelem vymahatelné záruky musí poskytnout zhotovitel díla.
Eeee, redundanci a módy nebrat, spousta lidí nebude rozumět. :? Co takhle?
Rozumný postup při plánování. Při plánování projektů je třeba důkladně zhodnotit, zda není výhodnější využít nebo zmodernizovat již existující díla. Při rozhodování se musí dbát na ochranu životního prostředí, nejen na cenu. Zhotovitel musí za své dílo ručit a záruky musí být vymahatelné.
Je jasné, že "plánování" probíhá před "budováním nových projektů" ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jakub.Michalek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3522
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3051 poděkování

Re: Komponenta: Doprava

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Přátelé, jak se říkáa, těžko můžu řezat nožičky vlastnímu dítěti :-)

Navíc mám ve čtvrtek státnice, už tak jsem se tomu nechtěl věnovat...

Jak psal michal, zde je do určité míry připravený programový dokument k dopravě, psal jsem to možná před rokem a je to ještě delší než současná komponenta. Ale mohly by jste tam nasoukat všechno, co se do komponenty samotné nevejde, včetně těch letadel atd...

Já na tom teď dělat nebudu.

http://piratepad.net/dopravni-infrastruktura
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvek:
anonym72078
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“