Estonské zkušenosti s e-governementem

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Odbor - zahranicni

Pravidla fóra
 • Sem vkládejte připomínky k činnosti zahraničního odboru. Ke každému podnětu založte nové téma.
 • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
 • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
 • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Příspěvky: 2716
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10026 poděkování
Dostal poděkování: 2508 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Estonské zkušenosti s e-governementem

Příspěvek od Ivan Sirko » 15 čer 2013, 07:39

Marketa Gregorova píše:Ujímám se toho, pokud někdo nemá přímé a osobní kontakty na estonské Piráty, kterážto osoba by byla samozřejmě vhodnější. Popř. je-li tu nějaký milovník Estonska, také se mu nebudu montovat do vášně. :) Do několika dní naváži komunikaci, poté podám report.
OFFTOPICP.S. Díky za podnět! O Estonsku jsem teď psala v rámci seminárky o kyberválkách, tudíž si s nimi ráda na téma jejich e-životů popovídám.
BUMP
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Příspěvky: 727
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 759 poděkování
Dostal poděkování: 2242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Estonské zkušenosti s e-governementem

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 15 čer 2013, 13:10

Prodleva mě vskutku mrzí, nemám ve zvyku něco neplnit, nicméně jsem nepočítala s tak dlouhým zkouškovým a opravdu se musím učit, proto prosím o pochopení a pár dní navíc. Díkuji předem. :)
Odpovědi mi od Estonců již přišly, ovšem tak obsáhlé a dlouhé (což je super!), že mi z toho výtah bude chvilku trvat. A hodit vám tu megadlouhé maily v angličtině a zaujmout pozici "starejte se" není můj styl, proto ještě jednou prosím o strpení (v rozmezí max. 3 dnů.) ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 6):
Pavel.Moravec, Petr.Kopac, Petr.Vileta, Ivan Sirko, Vaclav Malek, Tomas.Vymazal
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Příspěvky: 2716
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10026 poděkování
Dostal poděkování: 2508 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Estonské zkušenosti s e-governementem

Příspěvek od Ivan Sirko » 15 čer 2013, 19:29

Markreto, vůbec ne ber moje připomenutí jako nátlak a tak, jen stačilo jednu větu, což teď máme a nevidím žádnou potřebu někam spěchat. Tvoje škola, respektive vzdělaní mají určitou přednost. Napiš až budeš mít čas, třeba za tyden-14-dní.

Já jsem zastáncem empatického přístupu a nikoho mašírovat s orchestrem ne nutím! ;)

Jsou tu jiné věcí na prvním planu, například konference PP-EU v Kijeve. :x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 3):
Vaclav Malek, Marketa.Gregorova, Tomas.Vymazal
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Příspěvky: 727
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 759 poděkování
Dostal poděkování: 2242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Estonské zkušenosti s e-governementem

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 19 čer 2013, 14:35

Here I go. :)

Dotaz o e-Estonsku jsem podala všeobecně a odeslala na jejich mailing list (na nějž sem dal kontakt Ivan, děkuji dodatečně) a zde jsou odpovědi a z nich vytažené hlavní informace. Pokud by si nějaký neangličtinář chtěl přečíst více než mé shrnutí, napište mi, zadáme překlad mailů Babelu. :)
Zároveň jsou Estonci ochotni odpovídat na konkrétní dotazy, tudíž je buď napište sem a já je předám, popř. vám mohu dát maily na osoby, které mi odpověděly a jsou očividně dostatečně informované.

Z první (kratší) odpovědi:
 • - kvalitní je hlavně přístupnost k veřejným službám, „e-service“; existuje státní portál – každý Estonec si zde může zřídit oficiální mail a informovat se o všem, co se ho jako občana týká
  - „e-democracy“ je prý naproti tomu spíš selhání; stránka, kam mohou lidé psát své podněty vládě či diskutovat o návrzích zákona, není očividně vládou spravována s velkým zájmem, odpovědi jsou vágní a málokdo tam již svého práva participace využívá, prvotní nadšení opadlo, sloužilo to jen k umlčení kritiků
  - za perfektní nepovažují ani crowdsourcing zákonů, ale dobré o takové iniciativě vědět (více níže, druhý mail byl rozepsanější)
E-mail:
OFFTOPICOur state portal http://www.eesti.ee is quite good, a nice place to access public services and visit different databases (every citizen can even get an official email address).

On the other hand, http://www.osale.ee ("osale" is "participate" in eng.) -- a website that enables citizens to submit ideas to the Government, discuss and comment on draft laws, is a major failure. Since the official responses to people's ideas and feedback are often very formal (lacking in substance), there are only a few people left who still use that opportunity to "participate".

Estonia is a good example in public e-services, but a bad one in e-democracy.

The much talked about http://www.rahvakogu.ee was mainly a PR stunt to calm down the streets. It has no legal basis whatsoever, and by now it is clear that the governing "Reform Party" is not taking Rahvakogu's proposals seriously. If you're interested in crowdsourcing legislation, I recommend to check the Finnish http://openministry.info instead. However, it is not perfect either.


Druhá odpověď byla krom úvodního odstavce prakticky citace z dřívější konverzace PP-ES a PP-BL, u níž mě však vzhledem k neformálnosti a různým nepodloženým „obviněním“ Matt požádal, abych ji veřejně na internetech nezveřejňovala. Soukromé přeposlání však možné je, pro zájemce.
 • - Je nutné rozlišovat e-government (vláda) a skutečnou e-participation (spoluúčast);
  e-gov: zahrnuje možnost vlády a ministrů podepisovat zákony či se podílet na vládě digitálně, vyměňovat si mezi ministerstvy info (k čemuž se používá „X-tee“, decentralizované prostředí zajišťující přenos dat mezi státními informačními systémy) – Piráti to nepovažují za nic samospásného, ale svou funkci to plní;
  další e-projekty k nalezení zde
  e-participation: to je to, co Estonsko podle Pirátů naprosto postrádá – občané nenavrhují zákony ani neexistuje zákon o peticích, e-voting má za sebou jen skandály a nefunguje (viz níže), prakticky tak mají e-government jen zpola, protože demokracie v pravém slova smyslu, tzn. vláda lidu, se nekoná – je to, jak jsem pochopila, v podstatě vláda jako u nás (snad stabilnější :D), akorát díky technice efektivnější
  E-Governance Academy je organizace, která se v tomto ohledu snaží situaci zlepšovat – v podstatě slouží k přenosu informací a na první pohled je to moc zajímavý projekt, doporučuji prozkoumat těmi, kteří se o e-demokracii seriózně zajímají
  - Co se týče toho e-voting, problém spočívá v tom, že kód systému není open source, přístup k němu má (ne každý) člověk jen po podepsání speciálního prohlášení a dohody a po několika korekcích nelze s jistotou říci, že je skutečně používaný ten zrevidovaný – to vše dává tudíž prostor pro manipulaci s volbami.
  Volič navíc nemá možnost ověřit si, že jeho hlas byl poslán bez vnějšího vlivu nějakého malware, který volbu při přenosu změnil. Řešení je v jednání, ale daný mechanismus se neočekává dřív jak v r. 2015.
  Pozorovatelé průběhu voleb nemají prostor k výkonu své práce pořádně – můžou jen fyzicky sledovat počítání hlasů atp. v místnosti se správci serveru, existují však různé drby, např. že se jeden z vývojářů vzdáleně připojil na server s volbami a něco tam „opravoval“. Piráti sice nepředpokládají, že se tak stalo, ale že to lze činit je alarmující.
  Vše se děje kvůli neochotě politiků do toho víc investovat, e-voting slouží hlavně pro zlepšení image státu.
  Piráti tudíž teď mají jako jedno z hlavních témat právě prosazení open source.
Shrnující názor estonských Pirátů na jejich e-government: v systému je přespříliš (technických a k manipulaci svádějících) nedostatků, je pouhým štěstím, že ještě nedošlo k žádnému skandálu a na vině leží vláda, která chtěla a vybudovala e-stát na základech: levně a rychle.

Co se týče jejich e-demokracie, v nedávné době díky požadavkům lidí na větší míru participace na vládě proběhl projekt People's Assembly, v němž měli lidé šanci změnit zákony;
V praxi: fórum plné podnětů, kde mnohé „náhodou“ zapadly; finální schvalování skrz skupinku reprezentativního vzorku občanů, který však nebyl dostatečný a údajně jim byly otázky pokládány manipulativně,...
Piráti se tudíž potýkají s etickým dilematem, jestli faktickou nedemokratičnost procesu napadnout a přidat se tak ke konspirátorům a zvýšit pravděpodobnost toho, že se celá iniciativa stopne a nebudou mít vůbec nic, nebo zavřít obě oči, mlčet a být rád „aspoň za něco“ s nadějí, že parlament přijme některé z dobrých návrhů (např. snížení % hranice pro vstup do parlamentu).
 • - A trochu chvály musím zmínit :) moc děkují za překlad našeho programu, již prý něco z toho využili.
E-mail:
OFFTOPICWe once held an audioconference in that topic with Pirate Party Belarus and I happen to have some mails from our correspondences for that reason and some other stuff. I will quote some parts, to give you some idea...

But first some words for introduction. There are different meanings of e-gov. By us the e-gov means just that the government and ministers etc can do all the work digitally. From participation to signing laws (although even that has failed, see the section about infrastructure). This is the e-gov that is presented to notorious visitors from abroad and has almost nothing to do with e-participation.

Another thing is a technical infrastructure called X-tee (in English: cross-road/X-road, see https://www.ria.ee/x-road/, but actually all of https://www.ria.ee/en/ may be of interest, some flashy stuff also on http://www.egov-estonia.eu/ and http://e-estonia.com/) that is used to exchange information between ministries and government offices and even citizens using our state portal (see https://www.eesti.ee/eng). The main thing about it is that it is in a way decentralised and that's good. It was built that way, because the state had not enough resources to build one big data centre, but the lack of resources appeared to be a good thing in the end because of that.

I cannot say much about how secure and fool-proof this X-road is, but it seems to work and we haven't had any scandals about it as far as I remember. But it's not something very fancy either, but it provides some API-s which I think are not public etc and is used to sumbit and receive official documents. The fact that you can do it may seem fancy to some people though :)

We had our open data law passed last year, but it hasn't become reality yet. We have some loose documents that promote free software in government offices and schools (the curriculum has this demand), but these are not exactly followed.

But we have had scandals with our e-voting system and e-health system. The first has some really big flaws (although luckily nothing really bad has happened, as most of our e-patriots believe), the second failed after first release and caused lots of trouble, but now has stabilised.

We are in the middle of campaign about e-voting though and this is really hard topic for us (see the first quotes below).

And I want to stress that our e-gov isn't about e-participation in any real sense. No citizens' initiative to propose a law, no petition law, no e-democracy in this sense. Somehow people can be proud of our e-gov without noticing that it's only half of the thing. I mean systematically.

Estonia is also member of http://www.opengovpartnership.org/ but again, this doesn't really mean much to us, because the government thinks we have already filled all the criteria that this partnership proposes at this phase.

A bit more interesting thing is our e-gov academy http://www.ega.ee/ and this is worth a look. They generally also think that our e-gov needs a boost in the e-democracy direction, but they are the people who have been pushing the three e-participation portals which all have failed in a sense (the last one was most promising, but disgusting at the same time --- see the last quoted section). The main problem is that this academy consists of rather uninformed old-school researchers who have their good intentions, but fail to understand how to organise stuff for teh interwebs. Also they are probably a bit too government related, the leading person is one of the main authors of our constitution from 90s and is a long time member of our social democrats.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 10):
Petr.Kopac, Ivan Sirko, Vaclav Malek, Petr.Vileta, Petr.Nemecek, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, vicmac, Ivo.Vlasaty, Jakub.Michalek
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Uživatelský avatar
Petr.Kopac
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 2933
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Profese: Software engineer
Bydliště: Amsterdam
Dal poděkování: 5451 poděkování
Dostal poděkování: 3577 poděkování

Re: Estonské zkušenosti s e-governementem

Příspěvek od Petr.Kopac » 19 čer 2013, 14:54

Vyborne, Marketo! Zvladla bys to pretavit do clanku na wiki nazvaneho "Estonske zkusenosti s e-governmentem"?
Cil: vyuzit to jako dodatek k programu + budouci vyuziti. (You never know - OFFTOPICpredevcirem jsem na zaklade sveho drivejsiho dodatku k programu o Decentralizaci zdravotni dokumentace napsal oficialni dotaz Evropske komisi)
Spolecne s garantem Vaclavem Malkem bychom k tomu dodali "A jak by to melo byt spravne podle Ceske piratske strany" a vydali bychom to jako stanovisko, jakmile bude aspon trochu okurkova sezona.
Tzn. nemelo by to byt delsi nez jedna A4. :)

Stanoviska se vkladaji zde: https://www.pirati.cz/stanoviska/start (ale nedavej tam zadny blog)
Pokud by Ti to neslo, proste to zaloz na padu nebo jinde na wiki a dej sem odkaz. Dekuji moc!
AlexandrMansurov moderuje:
Lock 3.2.2015
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopac za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Marketa.Gregorova
Softwarový inženýr 5+ let praxe. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu

Zamčeno

Zpět na „Podatelna zahraničního odboru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů