Komponenta: Energetika

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od anonym72078 »

Ahoj panove diskuteri :) Jak vite, blizi se nam volby, tak je na case schvalit zbytek programu. Dovolil jsem si tudiz prevzit iniciativu. Takze doufejme, ze to pujde brzo do verejne diskuse, tak se prosim pripravte na posledni pripominky a zapracovani detailu. ;)

PS: snazil jsem se tu komponentu zkratit, ale precuhuje o 1000 znaku maximum (3500) podle pokynu. Na druhou stranu, energetika je dost slozite tema, tak snad by se pro jednou nezboril svet, pokud bude jedna komponenta delsi. Vyndal jsem odkazy mimo piraty.cz do vysvetlivek. Reference jsem hodil do podstranky duvodova zprava, ktera by mela slouzit jako zaklad pro predlozeni RV.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym72078 za příspěvek:
Jan.Safar
Uživatelský avatar
Petr.Tresnak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 914
Registrován: 01 srp 2009, 20:48
Bydliště: Mariánské Lázně
Dal poděkování: 979 poděkování
Dostal poděkování: 1037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Tresnak »

Petr Kopac píše: PS: snazil jsem se tu komponentu zkratit, ale precuhuje o 1000 znaku maximum (3500) podle pokynu. Na druhou stranu, energetika je dost slozite tema, tak snad by se pro jednou nezboril svet, pokud bude jedna komponenta delsi. Vyndal jsem odkazy mimo piraty.cz do vysvetlivek. Reference jsem hodil do podstranky duvodova zprava, ktera by mela slouzit jako zaklad pro predlozeni RV.
Právě. Taky jsem se to snažil co nejvíc zestručnit - naposledy ve verzi z 28.5., kde jsem toho dost vyškrtal, ale pořád to skoro o těch 1000 znaků leze přes maximum. Jenže jakmile to ještě víc zkrátíme, nebude to mít hlavu patu. Naopak - ten odstavec, kde je spalování odpadů by vyžadoval rozepsání a vysvětlení, aby byl lépe pochopitelný (nespalovat komunál, pouze vytřídit bio a ten zplyňovat ...) - jak píše J.Nezhyba. Na druhou stranu se to snad dá trochu lépe popsat v důvodové zprávě.
Perhaps most significantly, focus in the swarm is always on what everybody can do, and never what people cannot or must do .. R.F.
Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Kopecny »

Můžete sem prosím hodit odkaz kde to je tedy sestavené? Předem díky.
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Uživatelský avatar
Petr.Tresnak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 914
Registrován: 01 srp 2009, 20:48
Bydliště: Mariánské Lázně
Dal poděkování: 979 poděkování
Dostal poděkování: 1037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Tresnak »

Petr Kopecny píše:Můžete sem prosím hodit odkaz kde to je tedy sestavené? Předem díky.
https://www.pirati.cz/rp/program/energetika
Perhaps most significantly, focus in the swarm is always on what everybody can do, and never what people cannot or must do .. R.F.
Uživatelský avatar
Ondrej_Marek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 910
Registrován: 07 čer 2013, 10:38
Profese: IT administrátor/tiskař
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 1020 poděkování
Dostal poděkování: 1454 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Ondrej_Marek »

bod ohledně podpory vybudování přečerpávácí elektrárny bych rád doplnil o následující:

Z pohledu stability sítě a zálohování elektrické energie je vhodné zvažovat i vybudování nové přečerpávací elektrárny, budeme podporovat budování i menších zálohových a stabilizačních zařízení založených na principu ukládání elektrické energie do gyroskopů či stlačeného vzduchu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej_Marek za příspěvek:
anonym72078
SMRT GENERALIZACI, SMRT INFORMAČNÍMU ŠUMU
Uživatelský avatar
Gustavson
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 24
Registrován: 25 lis 2012, 18:23
Profese: Environmentalista a student chemie
Bydliště: Praha 4 - Nusle
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Gustavson »

Ahoj Diskutéři,

rád bych taky přispěl svou troškou do mlýna. Nikde jsem v komponentě nenašel, a podle mě to tam patří, energetickou účinnost ekonomiky. Že je na tom ČR prachbídně, o tom snad žádná (v případě nesouhlasu doložím grafikou). Podle mě je přepracování výroby energie v ČR velice nutné (pár slov posléze), ale jelikož je to práce na desetiletí, měli bychom začít hlavně s absolutním snižováním spotřeby. Takže zateplovat, zateplovat a zateplovat (a pro začátek i z Číny kupovat úsporky:). A rozhodně bych podporoval panelákové střeští sluneční kolektory na ohřev vody, a to i za formu dotací. Kromě toho, že to šetří.... to šetří. Takhle lze udělat zásadní změny v horizontu pár let.
Během toho by se měla přepracovat ona výroba, a to směrem od centralizace a megalomanských akcí typu Temelín k akcím typu lokální bioplynky. Že tenhle systém funguje snad není potřeba nikoho dlouze přesvědčovat (stačí krátká návštěva Dánska). A že je bioplyn lepší, než přímé spalování biomasy z kytek, to lze taky doložit (na spalování suchého substrátu je vždy potřeba robustnější technologie a vyšší teploty, než na spalování plynu, které je tak elegantnějším řešením).
Ještě mám poznámku ke zkracování pod 3500 znaků. V energetickém programovém bodu podle mě není potřeba tak rozpitvávat vědu a výzkum. To by se mělo udělat ve vědě a výzkumu, resp. školství, tady by stačila krátká věta, že se bude vyvíjet a zkoumat. Určitě bych to nedělil ještě na výzkum v oblasti jádra.
To je můj komentář k této komponentě, jak ho do ní ale jen zavést? Na to snižování energetické náročnosti by stačila jedna věta, tak snad ještě není pozdě...

Zdar a sílu,
Pavel
Tito uživatelé poděkovali autorovi Gustavson za příspěvky (celkem 3):
anonym72078, Jan.Nezhyba, Ivo.Vlasaty
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Gustavson píše:Nikde jsem v komponentě nenašel, a podle mě to tam patří, energetickou účinnost ekonomiky. Že je na tom ČR prachbídně, o tom snad žádná (v případě nesouhlasu doložím grafikou).
Tohle poprosím vysvětlit co se tím myslí, jakože jinde udělaj sud piva se spotřebo x kWh a unás je to 2*x? Nebo se to týká spotřeby domácností?

Obecně je snižování spotřeby hezká "zelená" myšlenka, ale nezapomínejme, že cena energie (nikoliv efektivita jejího využití) do velké míry určuje svobodu jedince. (příklad: benzín 20kč/l a auto co žere 20l/100km nebo 200kč/l a tuto co žere 2l/100km není totéž, protože to první auto vyrobím daleko snáz a bude si ho moct dovolit daleko větší část populace).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, anonym72078
Uživatelský avatar
Jan.Nezhyba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 925
Registrován: 14 bře 2012, 10:43
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Bydliště: Havíř-OFF
Dal poděkování: 918 poděkování
Dostal poděkování: 799 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Jan.Nezhyba »

Petr Nemecek píše:
Gustavson píše:Nikde jsem v komponentě nenašel, a podle mě to tam patří, energetickou účinnost ekonomiky. Že je na tom ČR prachbídně, o tom snad žádná (v případě nesouhlasu doložím grafikou).
Tohle poprosím vysvětlit co se tím myslí, jakože jinde udělaj sud piva se spotřebo x kWh a unás je to 2*x? Nebo se to týká spotřeby domácností?

Obecně je snižování spotřeby hezká "zelená" myšlenka, ale nezapomínejme, že cena energie (nikoliv efektivita jejího využití) do velké míry určuje svobodu jedince. (příklad: benzín 20kč/l a auto co žere 20l/100km nebo 200kč/l a tuto co žere 2l/100km není totéž, protože to první auto vyrobím daleko snáz a bude si ho moct dovolit daleko větší část populace).
Zde asi nechápu já to jako že když ji budemem bezhlavě vyrábět a staneme se tou energo velmocí, budemem mít levnější energii.
Obávám se ze zrovna v ČEZké repuiblice to je jaksi nemožné. Pominuli zelene myšlenky a pudu li ke kořenu vždy platí že ona prevence jak se tomu i zde dá říkat, přináší úspory a investice zlob te se nebo ne je tou levnější variantou řešení.
Kalkulace s úsporami je doložená i na urovni EU a proto hlavní dotační tituly smřují k úsporám a to i z důvodu že pozitivně stimulují ekonomiku.
Tak nějak mi připadá že naprosto stíráte jaké koli dopady enerrgetické produkce té současné a výhledově tedy i budoucí na životní prostředí.
Není našim ani ničím zájmem krom pánu z ČEZu vyrábět hodně energie už vubec neplatí, že hodně energie v podání zdrojů které využíváme = levná energie.

Podobné to asi bude i s přečerpávačkou a kterej kopec v kterých horách k tomu tedy určíme. Pro č tyto enormní zásahy do krajiny. Máme zde možnosti a je jich sppousty a nevyužíváme je. Proč namísto velkolepých plánů na nové reaktory a pod. nevyužijem něco co ttu máme a máme to v možnostech bez větších investic.
Proč nepracovat se systémy pomalého termické rozkladu, se získáním tří energeticky využitelných komodit, metanový plyn, olej a uhlík(v případě užití dřevní hmoty je to prakticky 99% čistý uhlík)
Při kombinaci s kogenerací kde jsme schopni ředit Plyn, s olejem (60/40) a dosahovat lepších emisních výsledků než u zemního plynu.
Jako vsázku lze používat štěpku kterou lze pěstovat na enrgo plantážích. A že je tady lokalit které potřebují zelené pásy. to vám asi dokazovat nemusím ne.

Když tedy zapomenu na tu pro někoho zbytečnou přítěž životní prostředí. Zkusme tedy aspoň tu udržitelnost ekonomickou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvky (celkem 2):
Gustavson, Ivo.Vlasaty
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
Uživatelský avatar
Jan.Nezhyba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 925
Registrován: 14 bře 2012, 10:43
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Bydliště: Havíř-OFF
Dal poděkování: 918 poděkování
Dostal poděkování: 799 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Jan.Nezhyba »

jen pro ilustraci
Špatně izolované, nebo konstrukčně nedostačující domy spolu s málo efektivními spotřebiči, nebo auta s velkou spotřebou jsou
taky zbytečně drahé pro české rodiny.
Každoročně je přijdou na tisíce korun.
Energie
(včetně benzinu a nafty pro auta) pohltí 11–16 % výdajů českých domácností.
Cena plynu
vzrostla o třetinu za posledních pět let a cena elektřiny o čtvrtinu.
Zatímco teplárna v Třebíči
využívající nejmodernějších technologie a převážně biomasu teplo zlevňovala
, velké teplárny spalující uhlí či plyn zdražily tou dobou o 6–9 %

a pro zajímavost:

ještě něco přidám možná to někoho bude zajímat
z nove studie IEA - tykaji se negativnich dusledku oteplovani na chlazeni elektraren

http://www.worldenergyoutlook.org/energyclimatemap/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvek:
Gustavson
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Nemecek »

OK, možná to pořád neumím vysvětlit - prostě investice do ekologie v podobě snižování spotřeby nepovažuju za rozumné a myslím si, že daleko lepší je investovat dané peníze do zefektivnění výroby. Příklad: považuju za rozumnější (i ekologicky i ekonomicky) mít jaderku a svítit obyč žárovkama, než mít uhelku a svítit úsporkama. (ano, zanedbávám propojenost sítí a dopady přeshraničního obchodu s elektřinou, jde mi jen o ten princip)

Rozumím tomu, že dokud se elektřina z větší části vyrábí pálením uhlí, plynu, nebo štěpnou reakcí poměrně vzácného izotopu uranu, je lepší té energie "protočit" co nejméně, ale ve světě už se začínají budovat reaktory využívajíci tzv. thoriový cyklus (a případně až budou k dispozici fúzní reaktory) a tam je množství paliva dá se říct neomezené a ekologická zátěž nestoupá s množstvím vyrobené elektřiny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvek:
Petr.Vileta
Odpovědět

Zpět na „Energetika“