bitcoin

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet, vede transparetní účetnictví, dohlíží na toky peněz ve straně, sestavuje účetní uzávěrku, spolupracuje s finančním auditorem a zpracovává výroční finanční zprávu.

Moderátoři: Financni tym, Kancelar strany

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro diskuse související s finančním týmem, např. náměty a připomínky k jeho činnosti, u kterých předpokládáte delší diskusi. Na každý podnět založte nové téma.
  • Oznámení a dotazy prosím vkládejte do podatelny
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • Moderování tohoto fóra provádí výhradně vedoucí finančního týmu, nebo jím pověřený spolupracovník.
  • Po vyřešení nebo vyčerpání diskuse se po několika dnech téma zamyká. O opětovné odemknutí můžete požádat soukromou zprávou.
Pro proplacení financí si podejte žádost, jiné podněty podávejte do podatelny, ale napřed zkuste, jestli na to není návod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14655
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12030 poděkování
Dostal poděkování: 20484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

https://www.pirati.cz/rp/rp_7_2013#a_bitcoin - usnesení RP k bitcoinu

snad jsme:

vyřešili Petrovo dilema jak účtovat
vyřešili Petrovo trauma z hmotné odpovědnosti - nyní je to zodpovědnost RP

potřeba vyřešit je elektronický systém přijímání plateb
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Kotas, Karel_Bilek, Ivan.Bartos, Michal.Ketner, Filip.Krska

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34664
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31614 poděkování
Dostal poděkování: 25716 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mikulas Ferjencik píše: https://www.pirati.cz/rp/rp_7_2013#a_bitcoin - usnesení RP k bitcoinu

snad jsme:

vyřešili Petrovo dilema jak účtovat
No to tedy ani náhodou :) Já potřebuji znát tzv. předkontaci, prostě účetní postup. Takhle vypadá naše účtová osnova a teď mi někdo řekněte třídy a skupiny :evil:

Jakub slíbil, že se zeptá na fakultě. Jenže už před časem OZ slíbil se zeptat své účetní, Brož slíbil se zeptat auditora ... a furt nic. :(
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Filip.Krska

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12339
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5384 poděkování
Dostal poděkování: 20693 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Jak jsem se s Petrem bavil po telefonu, dnes jsem měl konzultaci s JUDr. Petrem Kotábem z katedry finančního práva Právnické fakulty UK. Hodnocení je celkem jednoznačné, bitcoin nesplňuje požadavky na měnu v právním smyslu (podle judikátu Nejvyššího spolkového soudu ve věci ECU). Není ani ceninou nebo komoditou, neboť nemá hmotnou podstatu. Je třeba ho účtovat podobně jako jiné majetkové hodnoty, které účetní jednotka nabyde.

Já k tomu ještě dodávám vlastní domněnku, že by to šlo účtovat pro podnikatele v účtové třídě 25 - krátkodobý finanční majetek, přecenění pak provádět přes účtové skupiny 56 a 66.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Filip.Krska, Petr.Vileta, Patrik.Dolezal, Jan.Hamal.Dvorak

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34664
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31614 poděkování
Dostal poděkování: 25716 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

No konečně něco konkrétního, díky Jakube.

Zeptám se účetního, ale zatím se mi líbí účet 257 - Ostatní cenné papíry k obchodování

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Narazil jsem náhodou na toto téma…

o správném zaúčtování bitcoinu se vedou diskuse už dlouho, třeba toto téma by mohlo pomoct: http://bitcash.cz/forum/showthread.php?&threadid=13



Nicméně mám jeden zajímavý nápad… co vytvořit nějakou pirátskou bitcoinovou adresu? Něco ve stylu 1pirati1HtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT, případně 1PIRATImhtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT, (tyhle adresy neexistují, je to jen příklad ! nic tam neposílejte !) nebo něco v tom smyslu. Jde o to aby se v adrese nacházelo požadované klíčové slovo… ideálně tedy na začátku adresy, ale samozřejmě může být i jinde, kde je dobře patrné.

Dělá se to jednoduše tím, že počítač zkouší generovat adresy tak dlouho, dokud nenajde tu odpovídající požadavkům. Samozřejmě jsou na to specializované programy jako https://en.bitcoin.it/wiki/Vanitygen . Ideálně tyto výpočty dělá výkonná grafická karta. Moje nic-moc karta v notebooku udělá přibližně 3 000 000 pokusů za sekundu a i tak by získání podobné adresy (s textem pirati na začátku) trvalo zhruba 8 dní čistého času. Nicméně, ten, kdo adresu vygeneruje získá také privátní klíč a tak může vybírat vše, co tam přijde, takže by to měl vytvořit někdo důvěryhodný.

Adresa se pak dá vložit do spousty různých peněženek jak klasické Bitcoin-QT tak i těch online, jako je blockchain.info/wallet (která by možná byla i vhodnější, protože umí poslat email, okamžitě jak přijde nějaká platba).

Nebylo by to pěkné?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvek:
Filip.Krska
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34664
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31614 poděkování
Dostal poděkování: 25716 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vytahuji z diskuse http://bitcash.cz/forum/showthread.php? ... genumber=2 aby se to neztratilo.
Ještě na přání účty (té části,o které jsem psal).
ceniny 213xxx (xxx je dle libosti) ještě by šel variantně použít 251xxx (krátkodobý finanční majetek), kdyby BTC sloužily skutečně jako přechodné, do následné směny.
Jinak úhrada faktury pochopitelně proti účtům 311/321 (vydaná/přijatá)
568xxx - "kursové ztráty BTC"
668xxx - ostatní finanční výnosy - kursové zisky z BTC
(kursové zisky/ztráty z běžných měn jsou na účtech 663xxx/563xxx)
Jinak přesné umístění na účty nebývá až tak podstatné (nanejvýše se to v kontrolní zprávě objeví jako zmínka, že to mělo být účtováno na jiný účet a příští kontrola může mít názor zase jiný). Výslednou daň to ovšem nemění, tudíž to kontrolory příliš nezajímá.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Finanční tým“