Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské soutěže

Moderátor: Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Prokop Hapala
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2013, 23:21
Profese: fyzika, programovani
Dostal poděkování: 10 poděkování

Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské soutěže

Příspěvek od Prokop Hapala » 01 dub 2013, 12:56

Dobrý den, (zatím?) nejsem členem pirástké strany, ale rád bych zde navrhl možný bod programu, který je jednak myslím velice užitečný pro efektivní fungování tržní ekonomiky a jednak myslím, že by byl velice atraktivní pro mnoho voličů ( dokonce i ze starší generace ) jde o 2 body, znichž na prvním asi budou všichni souhlasit, druhý by se nemusel líbit ortodoxním zastáncům "minimalistického státu" proto ho uvádím jako "optional"
 • testy kvality výrobků jejichž nestranost je garantována státem a soudně vymahatelná - Dnes samozřejmě také existují testy různých výrobků. Např. http://www.dtest.cz/ nebo testy počítačových her a programů a elektroniky na různých internetových serverech. Tyto testy ale z principu nemohou být zcela důvěryhodné, protože nepodléhají žádnému právnímu rámci, a může se snadno stát, že jsou buď zmanipulovány na objednávku některé z firem, nebo v lepším případě podléhají subjektivnímu názoru autora článku. Právní úprava by alespoň v některých odvětvích zajistila, že by byly výrobky mezi sebou porovnatelné, a porovnávané podle objektivních kritérií, a spotřebitel by si je mohl srovnat do přehledné tabulky či grafu podle parametrů.
 • státní instituce na provádění těchto testů a jejich zpřístupnění na internetu (optional) - neříkám že je naprosto nutné aby toto bylo zajišťováno státem, ale myslím že je právě toto ten typ úlohy pro stát vhodný. Stejně jako je effektivní, aby stát budoval a spravoval infrastrukturu (cesty, dálnice, železnice, rozvodné sítě ... ) nebo policii, tak ze stejných důvodů je výhodné, aby tyto testy prováděl právě stát. Testy na soukromých internetových serverech jsou roztříštěné. Je relativně obtížné při nákupu určitého druhu zboží udělat si skutečný přehled o trhu (tj. projít všechny webové stránky se tím zabývající). Zároveň mnohé druhy výrobků nejsou těmito testy postihnuty. U jiných (např. elektronika) existuje mnoho povrchních duplicitních testů, které nepodávají hlubší a vzájemně porovnatelné informace. Státní úřad pro podbné testování by samozdřejmě nijak nesměl omezovat soukromé testy a jejich veřejnou publikaci, svou existencí by ale nastavoval určitý standard kvality a kompaktibility.
Prakticky v každé učebnici ekonomie se píše že effektivní fungování volného trhnu a hospodářské soutěže má dvě podmínky:
 • Aby byl na každém lokálním trhu u každého zboží dostatečný počet prodávajících i nakupujících, aby žádný z nich sám osobě nemohl manipulovat cenou ( tj. neexistence monopolu)
 • Aby byli nakupující dokonale informování o cenách a kvalitě výrobků
Hlavní úlohou státu v tržní ekonomice je právě zajišťovat tyto podmínky a vytvářet tak tržní prostředí.

Zároveň je to dlůležité i pro občany jakožto spotřebitele, aby získali přehled a nemohli být podváděni prodávajícími. Pro jednotlivé občany je totiž nemožné získat přehled o kvalitě všech produktů samostatně. Nemůžou si výrobky všech značek koupit a vyzkoušet, a i kdyby mohli, nebyli by schopni snadno posoudit některé skryté kvality ( např. nutriční hodnotu jídla ).
Z hlediska běžného voliče by hlavním argumentem pro tuto iniciativu mohlo být všeobecné znechucení nad jevy jako např. toto:
http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnik ... e-kupujeme
které by se touto metodou daly pravděpodobně značně omezit. Tyto jevy nejen že snižují effektivitu ekonomiky - tj. na výrobu zboží s uměle krácenou životností jsou zbytěčně alokovány zdroje, které by jinak mohly vyrábět něco jiného, ale mají také výrazný ekologický dopad tím že značně zvyšují množství odpadu, energetickou náročnost a spotřebu neobnovitelných zdrojů surovin.

NOTE: Nevím jestli se to hodí nejlépe do sekce " Vzdělanostní ekonomika" ale bližší sekci jsem nenašel. Jinak doufám že zde na foru můžu navrhnout bod programu i jako "nestraník" :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Prokop Hapala za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Zdenek.Stepanek

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3136
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3824 poděkování
Dostal poděkování: 4144 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské sout

Příspěvek od Janek.Wagner » 01 dub 2013, 14:14

Při množství výrobků na trhu je něco podobného nerealizovatelné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Ondrej.Profant

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 28588
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 24662 poděkování
Dostal poděkování: 20740 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské sout

Příspěvek od Petr.Vileta » 01 dub 2013, 17:43

Janek Wagner píše:Při množství výrobků na trhu je něco podobného nerealizovatelné.
To máš sice pravdu, ale šlo by to realizovat pomocí udělování osvědčení. Už dnes existují nějaké ty značky "Klasa" a "Česká kvalita" atd. Tak by se zavedlo jednotné označení třeba "Testováno státní kontrolou" a výrobce by si o to sám požádal. Nesmělo by to být samozřejmě neúnosně drahé, aby si to mohl dovolit třeba i řezník se dvěma zaměstnanci. No a pokud už by o to požádal, tak by pak stát měl právo udělat namátkový přezkum. Bez ohlášení by si stejná zkušebna/laboratoř opatřila stejný výrobek v běžné obchodní síti (anonymní nákup), otestovala a pokud by nevyhověl, výrobce by dostal pokutu a bylo by mu odebráno právo značku kvality používat. Pokud by vyhověl, naúčtovala by výrobci náklady za testy a prodloužila mu certifikát na další řekněme rok.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2519
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 10756 poděkování
Dostal poděkování: 5023 poděkování

Re: Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské sout

Příspěvek od Pavel.Moravec » 01 dub 2013, 18:41

Obecně mi to přijde jako dobrý nápad, ale jak zaručit objektivitu těch laboratoří? Zvláště pokud by byly státní, tak tam by jim nijak nevadilo případně ztratit dobrou pověst - penízky z rozpočtu by tak jako tak dostali. Příkladem státní instituce jdoucí na ruku některým hráčům trhu budiž třeba ČTÚ :evil: :( .

Pokud by ty laboratoře nebyly státní, ale byly placeny novinami (pro zveřejnění srovnávacích průzkumů, viz. dTest) anebo výrobci daných produktů či služeb (kteří za odměnu získají nějaký punc kvality), pak si dokážu představit tento obor jako druh podnikání s přísným udělováním licencí na dobu určitou. U koho stát dokáže že v předchozím období provedl zjevně nekvalitní test či srovnání výrobků nebo služeb, tomu odebere licenci. I když i zde vidím velké korupčnické pokušení, kdy výrobce nekvalitního zboží uplatí laboratoř aby mu punc kvality dala (problém je že laboratoř by byla placena právě od těch které certifikuje).

Že existuje příliš mnoho produktů a oborů na případnou certifikaci a že je trh až příliš dynamický: nemusí se testovat zdaleka vše. A spousta základních prduktů se jen tak nezmění. Navíc lze ponechat na soukromých laboratořích (licencovaných státem že jejich metodika testování je správná) ať si testují které obory uznají za vhodné.
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Uživatelský avatar
Petr.Kopac
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 2942
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Profese: Software engineer
Bydliště: Benešov nad Ploučnicí
Dal poděkování: 5480 poděkování
Dostal poděkování: 3593 poděkování

Re: Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské sout

Příspěvek od Petr.Kopac » 01 dub 2013, 18:58

Jen ve zkratce:
http://www.tuv.cz/ - globalni soukroma certifikacni spolecnost, pokud da certifikat nekomu za penize, pospini si tim jmeno -> neni to v jejim zajmu: The group's guiding principle is to achieve sustained development of safety and quality in order to meet the challenges arising from the interaction between man, technology and the environment (thus the triangular logo).

Tzn. nemusi to byt primo statni. IMHO by ani nemelo (per liberalismus).
Ze strany statu ocekavame predevsim castejsi kontrolu odspoda, tedy ze se neporusuje primo zakon (jedovate latky, klamave oznaceni atd.)

EU mimo jine take uz pracuje na tom, ze napr. zakazuje, aby se veci pojmenovavaly maslo, i kdyz to vubec neni maslo. Ja osobne bych zakazal i neprimerene upravy vyrobku, napr. napichovani masa vodou s pridanymi stabilizatory apod., coz je v ceskych supermarketech beznou praktikou (stejne znacky si to ale napr. v Nemecku nedovoli!!).

Jedna se o ochranu spotrebitele. IMHO v CR mame dost mezery a byl bych predevsim pro dve konkretni veci, ktere si muzeme dat do programu:
 • nastaveni pokut na procenta z obratu misto absolutnich hodnot
 • navyseni kapacit kontrolnich uradu (finance, HR)
Kontrolnimi organizacemi mam na mysli predevsim tyto dve (ale nejenom je):
 • Česká obchodní inspekce
 • Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Moje doporuceni: na zaklade tohoto zpracujte jeden odstavec vhodny do programu. Soucasne napiste k tomu odstavci cast duvodove zpravy s ozdrojovanim tvrzeni v tom odstavci. Mela by to byt prace na cca 2-3 hodiny max.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopac za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Ondrej.Profant
Softwarový inženýr. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu

Prokop Hapala
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2013, 23:21
Profese: fyzika, programovani
Dostal poděkování: 10 poděkování

Re: Státní testy kvality výrobků - podmínka hospodářské sout

Příspěvek od Prokop Hapala » 02 dub 2013, 11:59

chtěl bych to ještě chvíli držet na úrovni brainstormu

ad množstvi vyrobku - těžko říci, popravě řečeno nemám představu o ceně (v materialnich nakladech stejně jako člověkohodinach) jednoho testu. Česká obchodní inspekce, instituce jako http://www.dtest.cz/ nebo http://www.tuv.cz/ nebo testy notebooku v časopisech stejně velké množství testů provádí, navíc jejich testy jsou často duplicitní - úhrná cena všech těchto testů nemůže být výrazně nižší než by byla cena jednotného státního testu. Naklady se dle mého nazoru vyrazně sniží pokud se testuje serie vyrobků na stejné objektivní parametry (do jisté míry to pak jde automatizovat). A určitě by nebylo nutné testovat všechno - je např. možné a smysluplné testovat 10 značek mleka, nebo šamponu, těžko ale >100 druhů notebooku, natož pak nepřeberné množství různého oblečení. Navíc u výrobků jako oblečení by šlo o dost subjektiví kriteria, které takový státní test nemůže postihovat. V tomhle bodě uznávám, že by bylo výrazně jednodužší, kdyby se rozhodnutí co se bude a nebude testovat ponechalo na soukromých organizacích (které by se řídily zájmem nakupujících), protože pokud by to mělo být státní muselo by se o tom asi rozhodovat nějakou vládní vyhláškou nebo dokonce zákonem což by bylo strašlivě těžkopádné, složité a nabízelo prostor pro korupci.

ad státní vs. soukromé testy - Na státních testech nijak netrvám. Obojí má sve pro a proti. Pokud by však testy měly být soukromé považuju za důležité aby:
 • byla jejich manipulace trestně postižitelná
 • existovala jednotná norma/protokol, případně státem spravovatelná jednotná databáze, která by všechny testy integrovala, aby se s těmito daty dalo dále pracovat. tj. aby se jednalo pokud možno o strojově spracovatelné data, které by bylo možné nějak rozumě a přehledně zorganizovat a publikovat na jednom místě, aby spotřebitel získával skutečně snadno přehled o celém trhu.
 • Otázka je co by pak soukromé fimy motivovalo testy na vlasní náklady provádět. Např. u časopisů pokud by neměly výhradní právo na publikaci jejich výsledků by hlavní motivace testů odpadla. Hrozba trestního postihu by také moc motivační nebyla.
Jako velký problém dTestu považuju to, že aby zajistil svou nestranost je placený (docela hodně 700 kč/rok ). To jak bude výhodný pro jednotlivého zákazníka závisí značně na tom kolik má celkem zákazníků (analogie s placenou dálnicí či železnicí). Testy stojí pořád stejně ať si je přečte 100 nebo 1000 000 lidí. Takže čím bude mít více zákazníků, tím více informací (více a důkladněji a častěji otestovaných výrobků) každý jednotlivý zákazník dostane za svůj poplatek. Státní testovací intituce bude mít automaticky 10 000 000 zákazníků.

U státních testů vidím dále tu výhodu, že je mnohem snáze trestně stíhat jakoukoliv manipulaci ze strany firem - tj. přijetí peněz od nějaké firmy se u státní instituce nebo jakéhokoli zaměstance se rovná úplatku. Zatímco u soukromé firmy (časopisu) je těžké nazývat úplatkem pokud nějak spolupracuje s jinou firmou. Nejsem přesvědčen o tom, že obava o sovu pověst je dostatečnou zárukou nestranosti soukromých testů ala http://www.tuv.cz/ nebo http://www.dTest.cz, zvláště tehdy pokud není s čím výsledky jejich testů porovnat, ale možná se mýlím. Ano, docela dobrou zárukou by to bylo v případě, že by existovalo vícero soukromých vzájemě nezávisých organizací, které testy provádějí a konkurují si - pak by jedna kontrolovala druhou, a zvláště v kombinaci se zákonem postihujícím nestranost testu by to mohla být kontrola velmi účiná (tj. v případě výrazně rozdílných výsledcích různych testovacích organizacích by to bylo podezřelé a vyšetřované, takže by se testující firmy musely mít napozoru). Ale myslím si, že velikost trhu testování (tj. balík peněz o který by takové nezávislé testovací organizace v konkurenci soutěžily ) prostě není dost velký aby to uživilo několik firem duplicitně provádějící stejné testy ještě za tak přísných podmínek, kdy by se značně omezila jejich ziskovost tím, že by musely testy agregovat do společné databáze, a že by se nemohly nechat ovlivňovat producenty.

ad Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce - myslím že do značné míry mohou tento úkol plnit tyto instituce bez velkých modifikací. Jako jediné podstatné modifikace vitím toto:
 • Aby byly výsledky testů dostupné snadno a přehledně na internetu, a existovaly také v nějaké veřejně přístupné strojově spracovatelné databázi, kterou by mohly potom snadno využít ve svých článcích media (časopisy, televize). Na současná podoba prezentace/formátu ( http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/vysledky-kontrol/ ) se mi příliž nelíbí - není příliž přehledná, těžko se vní vyhledává, tenjsou ze komplexnější srovnání vice výrobků mezi sebou. Prostě človek se zní snadno neudělá přehled.
 • Myslím že tyto instituce mohou kromě jejich primárního ukolu (tj dohlížení nad tím že se neporušuje zákon (jedovate latky, klamave oznaceni atd.) ) podávat informace i nejakých základní objektivních parametrech. Např. už kdyby existovala tabulka kolik saponatu prací prášk skutečně obsahuje, nebo kolik masa obsahuje kozerva vepřového výrazně by to zlepšilo přehled spotřebitele (samozřjmě - ono je te možné často přečíst si i na etiketě, ale je těžké to všechno přehledně porovnat - tento postrpocessing informaci do přehledné formy považuju za důležity). Podobně když si člověk vybírá notebook na stránkách a chce znát přibližně jeho hrubý výpočetní výkon, může si u každého notebooku vypsat jaký používá processor, pa pak zi ho vyhledat třeba zde http://www.cpubenchmark.net/ nebo tu http://browser.primatelabs.com/geekbench2/1602497 , ale je to pro jednotlivého zákazníka neskutečně složité a otravné a málo kdo to bude dělat. Samozřejmě, byla tu byla i možnost donutit výrobce zákonem či vyhláškou aby podobné srovnání objektivních kriterii poskytovali sami, nebo aby byly jejich tabulky vyvěšeny na regálech supermakrů. To mi příjde ale trochu jako buzerace. Jiná možnost je aby stát poskytoval svým občanům tyto informace sám. Nemyslím že by to vyžadovala zas tak vysoké náklady.


Hybridní model - Jako nejsmysluplnější mi příjde to, aby základní testy objektivních parametrů prováděla státní instituce, a jejich výsledky poskytovala v kvalitní strojově spracovatelné databázi. Soukromé časopisy by pak mohly tyto data využít jako základ pro vlastní články, kde by je mohly doplnit o více "subjektivní" ktritéria, a napsat na základě nich čtivější a přístupnější článek pro spotřebitele. Časopisy by tak měly jednak podstatně nižší vlastní náklady na získáni těchto dat, než kdyby testy samy prováděly, a tyto data by měly všechny standartizovaný objektivní základ. Přitom by byla využita i soukromá iniciativa a kontrolní role svobodných nezávislých soukromých medií, které by jednak poukazovaly na nedostatky ve státních testech, a jednak by je doplňovaly o vlastními silami získané informace (případně i vlastní testy doplňkových parametrů). Díky nižším nákladům věřím že by se navíc toto odvětví "publicistiky" více rozvinulo, a stalo se pro čtenáře mnohem dostupnější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Prokop Hapala za příspěvky (celkem 2):
Petr.Kopac, Petr.Vileta

Odpovědět

Zpět na „Školství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Vit.Jurasek a 0 hostů