Co jsou peníze

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 10549 poděkování
Dostal poděkování: 11098 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jsou peníze

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 18 pro 2012, 08:05

Petře, kde jsi přišel n to, že před sto lety lidi neměli dluhy? Proč myslíš, že byl Hitler tak populární když likvidoval židy? (hlavní věřitele). Dluhy mají státy, lidi a firmy. Když nejde víc zadlužovat je krize a pak válka nebo revoluce. Před psaním dojmových postů si raděj ověř fakta.
Zadluženost první republiky byla větší než dnes (v %), kdyby nás Hitler neobsadil bylo to na bankrot http://ekonom.ihned.cz/c1-50627430-zadl ... -republika
Zadluženost Rakouska v r. 1913 byla také likvidační, zrušení zlatého standardu problém oddálilo, nakonec se to vyřešilo válkou, bylo však zabito málo lidí a zabaveno málo majetku, takt se to za pár let opakovalo http://clovek.ff.cuni.cz/view.php?cislo ... 2006010805.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Daniel Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: veterinární lékař
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 469 poděkování

Příspěvek od Daniel Hradsky » 18 pro 2012, 10:26

Ivo Vasicek píše:Petře, kde jsi přišel n to, že před sto lety lidi neměli dluhy? Proč myslíš, že byl Hitler tak populární když likvidoval židy? (hlavní věřitele). Dluhy mají státy, lidi a firmy. Když nejde víc zadlužovat je krize a pak válka nebo revoluce. Před psaním dojmových postů si raděj ověř fakta.
Zadluženost první republiky byla větší než dnes (v %), kdyby nás Hitler neobsadil bylo to na bankrot http://ekonom.ihned.cz/c1-50627430-zadl ... -republika
Zadluženost Rakouska v r. 1913 byla také likvidační, zrušení zlatého standardu problém oddálilo, nakonec se to vyřešilo válkou, bylo však zabito málo lidí a zabaveno málo majetku, takt se to za pár let opakovalo http://clovek.ff.cuni.cz/view.php?cislo ... 2006010805.
Njn, když ono zadlužovat stát je tak jednoduché. Zodpovědnost žádná, platit to bude někdo jiný a lidé politika víc milují, když jim cpe víc peněz. A chce přece být znovu zvolen, ne? Pak se stát přiblíží krachu a buď musí utáhnout prudce opasky či zbankrotovat a risknout tím ňákou tu revoluci, nebo si trochu zaválčit. To ale vysvětluje zadlužování státu. Neznamená to, že na konci musí nutně sedět nějaký bankéř/žid/templář/kapitalista (dosaďte si dle vlastní ideologie), který se v těch penězích rochní a proto se musí tisknout stále další, aby vůbec nějaké zůstaly v oběhu.
Pokud si vezmu víc dluhů než jsem schopen unést, je na vině moje blbost, ne bankéř/kámoš/rodič/lichvář, který mi ty prachy půjčil. Ale když nedokážu splácet, je jednodušší křičet, že on je svině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel Hradsky za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vasicek, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....

Petr.Nemecek
Příznivec Pirátů – Královehradecký kraj
Profese: IT - sítě a správa systémů
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 759 poděkování

Příspěvek od Petr.Nemecek » 18 pro 2012, 11:10

Daniel Hradsky píše:Pokud si vezmu víc dluhů než jsem schopen unést, je na vině moje blbost, ne bankéř/kámoš/rodič/lichvář, který mi ty prachy půjčil.
A není náhodou jeho blbost, že ti ty prachy půjčil, i když věděl, že to nebudeš schopen splácet? Odmítám tezi, že je to chyba pouze dlužníka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 5):
Ivo.Vasicek, Martin.Shanil, Roman.Kucera, Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9131 poděkování
Dostal poděkování: 9145 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 18 pro 2012, 11:41

Daniel Hradsky píše:
Ivo Vasicek píše:Petře, kde jsi přišel n to, že před sto lety lidi neměli dluhy? Proč myslíš, že byl Hitler tak populární když likvidoval židy? (hlavní věřitele). Dluhy mají státy, lidi a firmy. Když nejde víc zadlužovat je krize a pak válka nebo revoluce. Před psaním dojmových postů si raděj ověř fakta.
Njn, když ono zadlužovat stát je tak jednoduché. Zodpovědnost žádná, platit to bude někdo jiný a lidé politika víc milují, když jim cpe víc peněz. A chce přece být znovu zvolen, ne? Pak se stát přiblíží krachu a buď musí utáhnout prudce opasky či zbankrotovat a risknout tím ňákou tu revoluci, nebo si trochu zaválčit. To ale vysvětluje zadlužování státu. Neznamená to, že na konci musí nutně sedět nějaký bankéř/žid/templář/kapitalista (dosaďte si dle vlastní ideologie), který se v těch penězích rochní a proto se musí tisknout stále další, aby vůbec nějaké zůstaly v oběhu.
Pokud si vezmu víc dluhů než jsem schopen unést, je na vině moje blbost, ne bankéř/kámoš/rodič/lichvář, který mi ty prachy půjčil. Ale když nedokážu splácet, je jednodušší křičet, že on je svině.
Ale zrovnatak jako je lehké zadlužovat stát je i vyvvíjet tlak na zadlužování lidí. Systém dluh PODPORUJE přímo svými zákony. Místo pořádného zákona o lichvě tu máme super excelentní podporu dluhového byznysu. Zákony o exekucích , podpora soukromých exekutorských firem. Společně s vymytými mozky agresivní reklamou - včetně reklam na půjčky. Hloupost lidí je přímo podporovaná a pro systém poslední šance. Nebejt blbejch lidí tak tento svět nemůže fungovat. Změní se to někdy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vasicek, Roman.Kucera

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 18 pro 2012, 11:46

Petr Nemecek píše:
Daniel Hradsky píše:Pokud si vezmu víc dluhů než jsem schopen unést, je na vině moje blbost, ne bankéř/kámoš/rodič/lichvář, který mi ty prachy půjčil.
A není náhodou jeho blbost, že ti ty prachy půjčil, i když věděl, že to nebudeš schopen splácet? Odmítám tezi, že je to chyba pouze dlužníka.
Když přehlídneš stopku a rozmašíruje tě náklaďák, tak je nepopiratelné, že měl jet opatrněji.... A když nemůžeš splácet, je tak lákavé, křičet, že věřitel je svině. Nemluvím zde o podvodech s malými zastrčenými písmenky a lživými tvrzeními věřitele. Bavím se o ekonomii, ne o zločinu.
Rozjel jsem ordinaci s leasingem a vyděračským úvěrem (na konci 90.let úvěr nešlo sehnat, byl na 24% od ČSOB). Ale nějak se to povedlo doplatit a dnes bych nebyl, kde jsem. Jsem za něj přes všechno velmi vděčný.
Měl jsem dům na hypotéku a kdyby neexistovala, neměl bych se po rozvodu, kam odstěhovat.
Měl jsem pár spotřebitelských úvěrů a jsem rád, že je mám za sebou, podobnou blbost bych nerad opakoval.
Ne každý úvěr je svinstvo. Jen musíš používat hlavu, jako ve všem.

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 18 pro 2012, 12:05

Jsem přesvědčen, že řešení existuje. Rozvoj technologií nám může hodně pomoci. mám sice konkrétní vizi, ale domnívám se, že se to k ní přiblíží spontánně.
Dojde k významné změně směnného procesu. Většina směny bude realizována pomocí různých multiratelárních bárterů (v podstatě clearingová služba). Ke směně tedy nebudou nutně zapotřebí peníze. Hodnota majetku však bude vyjádřena v penězích a peníze budou mít komoditní charakter. Budou používány pro obchodování s majetkem a pro prodej/nákup nadprodukce. prakticky celý sociální systém lze vybárterovat (v podstatě i základní příjem).
Aby stát mohl v nových podmínkách fungovat, bude se muset také integrovat do bárteru (placení daní přes clearing) a aby se předešlo koncentraci majetku bude daněn v penězích - tento výnos může být použit pro investice do infrastruktury.
Změní se současný stav, kdy je téměř vyloučena směna bez peněz a bankovních služeb.
Výsledný stav bude mnohem stabilnější - běžný trh se může rozvíjet bez omezení likviditou, nebude zapotřebí navyšovat peněžní zásobu, porostou pouze nároky na výpočetní výkon a kvalitu clearingových služeb.
Zadlužování a zisk budou problémem finančního rizika. Kdo chce dosáhnout zisku musí riskovat, ale nemusí tím ohrožovat ostatní. Běžný člověk k životu peníze nemusí vůbec potřebovat. K dosažení zisku však budou nutné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 3):
Martin.Shanil, Petr.Nemecek, Tomas.Klapka
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 18 pro 2012, 12:38

Ivo Vasicek píše:Jsem přesvědčen, že řešení existuje. Rozvoj technologií nám může hodně pomoci. mám sice konkrétní vizi, ale domnívám se, že se to k ní přiblíží spontánně.
Dojde k významné změně směnného procesu. Většina směny bude realizována pomocí různých multiratelárních bárterů (v podstatě clearingová služba). Ke směně tedy nebudou nutně zapotřebí peníze. Hodnota majetku však bude vyjádřena v penězích a peníze budou mít komoditní charakter. Budou používány pro obchodování s majetkem a pro prodej/nákup nadprodukce. prakticky celý sociální systém lze vybárterovat (v podstatě i základní příjem).
Aby stát mohl v nových podmínkách fungovat, bude se muset také integrovat do bárteru (placení daní přes clearing) a aby se předešlo koncentraci majetku bude daněn v penězích - tento výnos může být použit pro investice do infrastruktury.
Změní se současný stav, kdy je téměř vyloučena směna bez peněz a bankovních služeb.
Výsledný stav bude mnohem stabilnější - běžný trh se může rozvíjet bez omezení likviditou, nebude zapotřebí navyšovat peněžní zásobu, porostou pouze nároky na výpočetní výkon a kvalitu clearingových služeb.
Zadlužování a zisk budou problémem finančního rizika. Kdo chce dosáhnout zisku musí riskovat, ale nemusí tím ohrožovat ostatní. Běžný člověk k životu peníze nemusí vůbec potřebovat. K dosažení zisku však budou nutné.
Lol, takže paní přijde ke mně, že potřebuje vyléčit pejska a přinese mi 10l mlíka. já jí ale řeknu, že ho budeme muset operovat, ať skočí domů ještě pro husu a přihodí jedno kování na dveře, co vyrábí její manžel. Až se budu v osm večer vracet domů, ukecám benzínku, aby mi započetli husu za 10l, protože je dobře vykrmená a dochází mi benzín a je pozdě večer. Druhý den ráno pojedu do nějakého clearingového centra, abych odevzdal mlíko a kování a nechal si to započítat. Tam vezmou kování a s mlíkem mě pošlou do řiti, protože včerejší neberou.... ;)
Pokud chceš barterovat s penězi, znamená to, že musejí mít jasnou hodnotu, nemůžeš je jen tak tisknout. Takže jsme u zlatého standardu, nebo něčeho podobného. Nezadrhne se ti kapitalismus, když, jak tu od začátku tvrdíš, je postaven na nutnosti koloběhu tisku peněz-úvěru-zisku-úroku-akumulace-tisku peněz? Ten kapitalismus, co popisuji já, se nezadrhne. Myslím, že můj kapitalismus je lepší než tvůj... :P (pro autisty: to byl sarkasmus)

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 18 pro 2012, 12:48

Danieli, nechápu proč zde uvádíš příklad klasického primitivního bárteru. Já píši zcela jednoznačně o bárteru internetovém muliraterálním. Takže když k tobě přijde ta paní s pejskem, tak zaplatí čipovou kartou a tobě se to započte v rámci clearingu (takže třeba nebudeš platit elektřinu, mobil, či cokoliv jiného).
Systémy které fugují jsou většinou quasi, tzn. že když při clearingu některá ze zúčastněných stran nemá dostatek produktu na směnu platí zbytek v penězích.
Např.:http://www.bci.cz/index.php?jazyk=cze&m ... odkaz=menu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvek:
Martin.Shanil

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 18 pro 2012, 13:20

Ivo Vasicek píše:Danieli, nechápu proč zde uvádíš příklad klasického primitivního bárteru. Já píši zcela jednoznačně o bárteru internetovém muliraterálním. Takže když k tobě přijde ta paní s pejskem, tak zaplatí čipovou kartou a tobě se to započte v rámci clearingu (takže třeba nebudeš platit elektřinu, mobil, či cokoliv jiného).
Systémy které fugují jsou většinou quasi, tzn. že když při clearingu některá ze zúčastněných stran nemá dostatek produktu na směnu platí zbytek v penězích.
Promiň, jeden to občas musí odlehčit, nemůžeme se pořád bavit tak zaprděně.
Ale říkáš, že "zaplatí čipovou kartou", tzn, musí existovat převodní jednotka, kg uranu, bitcoin, zlatá unce, to je jedno. Pak je ale jediná faktická změna, že řekneme: "Ne, přepočet už nebudeme, vy bankéřský svině, dělat přes vámi dokola tištěné peníze, ale přes naší novou univerzální jednotku Pirástký Žufužík!". Systém je ale stejný, jen hodnota koruny se dá spočítat v žufužících, s tím že žufužík je stále stejný.
Bez převodní jednotky nemůžeš vypočítat, vyhodnotit, o kolik desetin kWh elektřiny je hodnotnější červené pero se zelenými puntíky než obyčejné červené pero. Zvláště proto, že mě se puntíkované hnusí, tak za něj nedám ani kWh, ale moje asistentka třeba hned 2.

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 18 pro 2012, 14:18

Danieli moc nechápu proč tu pořád uvádíš nějaké nesmysly, aniž by jsi věděl o čem píšeš. V současném systému potřebuješ na provedení směny tolik peněz kolik je prováděno směny, protože vždy probíhá směna produktu za peníze. Proto je vývoj závislý na růstu dluhů (jinak se peníze na trh nedostanou). V systému multiraterárního bárteru žádné peníze nepotřebuješ. To zda odvozuješ ocenění od nějakých peněz nebo spotřebního koše, či komodit nevytváří žádnou nutnost tyto etalony vlastnit. Množství obchodů je omezeno jen flexibilitou systému (schopnosti propojovat pružně informace o aktuální nabídce a poptávce).

Odpovědět

Zpět na „Finance“