Daně a rozpočty - návrh programového bodu

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Rebel
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2114 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a rozpočty - návrh programového bodu

Příspěvek od Michal Wagner » 17 pro 2012, 18:22

Daniel Hradsky píše:
Jakub Michalek píše:..4) Ta smlouva byla o zamezení dvojího zdanění, což znamená, že když to zdaní v Panamě, tak to nemusí danit v Česku. Důvodová zpráva byla snůška bezobsažných keců.
Promiň, myslím, že to není kec, je to celosvětově zavedená norma (naštěstí), v první řadě zajišťuje to, že pokud si koupím v zahraničí auto nebo nakoupím materiál, tak abych dostal jejich DPH zpátky a platil ho jen u nás, ne 2x. Také ne všechno je jen kvůli dańovým rájům, pokud si otevřu na vesnici na Moravě řeznictví a protože mi dobře jde, otevřu si druhé i ve vedlejší vesnici na Slovensku, musel bych z pobočky platit dvojnásobné daně a místní konkurence by mě ihned zničila. Kromě toho jak se definuje v zákoně "daňový ráj"? Platí se tam nulové daně? Nebo se tam platí 0,5% daně? A co když se tam platí 0% daně, ale 50% DPH?
Snažil jsem se to předsednictvu vysvětlit, ale prostě před argument "daňový ráj" nejede vlak. Co jsem pochopil, RP se nedívá na to, jestli je daný zákon "norma" , ale jesti na konkrétním území bude k něčemu.

Btw v senátu leží nepředloženě dvojí zdanění čr - kajmany :D:D:D
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock

Daniel Hradsky
Profese: veterinární lékař
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 469 poděkování

Příspěvek od Daniel Hradsky » 17 pro 2012, 18:43

Jakub Michalek píše:...
- opětovné zavedení povinnosti platit daň z hazardu tak jak to bylo před novelou (tedy peníze do sportu a ne na úřad)
Tak to určitě ne. Daň se vyznačuje právě tím, že jde do společné pokladny. Fakt, že z těchto peněz žije několik sportovních svazů je zcela zvrhlý. Jak říká program, tyto aktivity by měly být financovány z příspěvků členů, které si budou moci odečíst z daně. Subvence jen pro transparentní organizace.
[/quote]
Naprostý souhlas. Současná praxe: Mám pár heren a hracích automatů a chci si koupit nové Ferrari. Založím tedy automobilistický závodní klub a stanu se jeho členem a předsedou. Místo daní si koupím nové auto.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel Hradsky za příspěvky (celkem 4):
Ivo.Vasicek, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Radek.Simkanic
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....

MilanM
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: technik
Dal poděkování: 1089 poděkování
Dostal poděkování: 592 poděkování

Příspěvek od MilanM » 17 pro 2012, 20:29

Problematiku daní máte v návrhu programu popsanou srozumitelně.

Pokud se programový bod jmenuje Daně+rozpočty, dal bych námět k úvaze zdali jeden z odstavců nevěnovat také zmínce o rozpočtech, protože mám takový dojem že dosavadních 7odstavců řeší pouze problematiku daní.

Konkrétně mám namysli problematiku rozpočtového určení daní stát-kraje-obce.
Zdali např. více neakcentovat rozpočty krajů+obcí, nebo zda ponechat stávající přerozdělování podstatné častí daní přes centrum - tedy přes stát.
Nevím zdali Piráti tuto problematiku vůbec nějak řeší, nebo zdali to považují za téma k řešení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi MilanM za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vasicek, Daniel Hradsky
Ani milion těch, co jen mluví, nepřemůže jednoho, který koná.

Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: všeuměl
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Příspěvek od Petr Stehlik » 17 pro 2012, 22:00

Michal Wagner píše:
Petr Stehlik píše: FYI: rovná daň nese státu od architekta tolik peněz, co od DESETI novinových stánkařů (a to ještě jen teoreticky, neboť z minimálních příjmů se daně prakticky neplatí)! Jestli tohle není vyděračství (vynucená sociální soudržnost), tak už nevím, co to je.
ano, ale jsme liberální strana, nikoliv pravicová.
No právě, a proto je rovná daň už kompromisem mezi logickou a spravedlivou liberální daní z hlavy (stejnou pro všechny) a levicovou progresivní daní (neboli bohatým brát a chudým dávat). Pravicové by bylo nedanit práci vůbec. Ostatně ohánět se tu pravolevým dělením je legrační, když Piráti se z tohoto "kdo sedí na které straně od šéfa" už dávno snaží vyvléknout.
Michal Wagner píše:je to rovnice: jsi li úspěšný, jistě jsi i chytrý. pokud jsi chytrý, tak jsi vyspělejší než ten, co prostě není tak chytrý jako ty a proto budeš do systému sypat PROCENTUALNE víc penez
Co je tohle za jánošíkovské kecy? Jsou snad daně dobrovolné, aby ti, co vydělají víc (mzda s chytrostí to moc nekoreluje), mohli dobrovolně po zralé úvaze sypat do systému ještě mnohem víc, než procentuálně stejně jako ti, co se jim třeba dělat nechce? Uvědom si, že daně jsou normální výpalné! A dokud trestají snaživé, musí se jich Pirát zastat a bojovat přinejmenším za rovnou, lépe za nulovou daň.
Michal Wagner píše:takže ano, chci potrestat mladé, dynamické
mi se z toho normálně zvedá kufr, co do strany nastupuje za "liberály"...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr Stehlik za příspěvky (celkem 2):
Magnat, Radek.Simkanic

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25733 poděkování
Dostal poděkování: 18657 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 18 pro 2012, 00:18

Michal Wagner píše:
ano, ale jsme liberální strana, nikoliv pravicová.
why not both?

(Nemá cenu se hádat, zjevně jsi přesvědčen o své pravdě. Jak by vypadala tvoje křivka složeného zdanění v relativní míře?)
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22047 poděkování
Dostal poděkování: 18943 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 18 pro 2012, 06:39

Jakub Michalek píše:Daňová asignace je nesprávný termín, program používá jazykově čistou variantu odečtení z daně (nikoliv ze základu daně), tedy dnes se tomu říká sleva na dani.
A danovou asignaci nechceme? Myslim tu opravdovou, ze by stat vyhradil v danovem priznani nekolik kolonek (v dalsich letech by jich postupne zase par pridaval) a danovy poplatnik by se mohl (ale nemusel) rozhodnout, ze napriklad z 20 tisicove dane necha neurcenych 18 tisic, ale 2000 asignuje ministerstvu kultury. Jen se ptam.
Jakub Michalek píše:@Petr Vileta: To že existuje trh, který nahrazuje naprosto základní služby (přístup k zákonům, vedení účetnictví), které by stát měl automaticky poskytovat a kde na tom má vlastní zájem (má zájem, aby byl software co nejlepší a nejjednodušší), není určitě důvodem, proč by takové služby nemohly být zavedeny. To je jako kdyby zde existoval byznys opisovačů zákonů a my nechtěli dát zákony na Internet, protože bychom ho zrušili. A ono to tak je :D
Tech programu existuje mnoho prave proto, ze mnoho podnikatelu ma ruzne potreby a naroky na ucetni program. Nekomu staci jednoduchy program, kde je treba jen danova evidence a fakturace, ale nepotrebuje sklad, evidenci jizd atd. Naopak jiny podnikatel potrebuje mit ucetni program provazany se sklady po cele republice, s nakupem tuzemskym i zahranicnim, potrebuje evidenci jizd, mzdy atd. Popravde si neumim predstavit jeden univerzalni program, poskytovany statem. To by dopadlo jako s MS Office (a LibreOffice se tomu stavu zdarne blizi), ze z puvodne jednoducheho textoveho editoru se stal moloch, kde vsechny vestavene funkce pouzije snad jeden clovek na planete, ale zato je to pro vsechny neprehledne a tezko ovladatelne.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Michal Wagner
Profese: Rebel
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2114 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Wagner » 18 pro 2012, 09:33

No, tak jsem nad tím přemýšlel, a ono se stejně ve straně nakonec najde víc lidí, kteří budou chtít rovnou daň. Vojto, sice jsem asi přesvědčen o své pravdě, ale to neznamená, že bych tvrdošíjně prosazoval svou proti všem. Jen jsem to navrhl a vidím, že je vám to proti srsti (a to je klasika, pravičák a levičák už se těším na příští RV:D). Takže spíš uhnu a zeptám se takto: Jak se koukáte na daňové úlevy ? Tak máme rovnou daň, cajk. A když si k tomu pořídím děcko, ovlivní to tu daň?

Protože já rozumím potřebě, NEpersekuovat snahu a úspěch, ale ... a to se špatně vysvětluje ... na světě nejsou jen lidé, kteří chtějí peníze. Jsou mezi nimi například i lié, kteří chtějí rodinu. Tedy starají se o zachování linie národa. A chcou taky svoje děti řádně vychovat (tedy nebudou trávit 7 dní v týdnu 12 hodin denně v práci). Tvoje rovná daň je tím vlastně potrestá za to, že chtějí mít děti. Proto by bylo logické, jim poskytnout nějaké úlevy. Co si myslíte o tomhle ?

A pak se zamyslete, kam to vede. Ulevy tam, ulevy tam. takže nakonec přijde někdo jako Kalousek a tohle, protože "spravedlnost" seškrtá. A jsme spět u modelu kočkopsa (:D), kterej se tváří spravedlivě, ale trestá prakticky všechny, jejichž životním cílem nejsou peníze. Chápete, kam mířím?

Tenhle bod se musí dělat komplexně a ne po částech.

Docela by mě zajímal názor Ivo Vašíčka.
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 10549 poděkování
Dostal poděkování: 11100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 18 pro 2012, 10:20

Doplnil bych ještě:
8)Snižování vlivu finančního systému
Připravíme zákon, který umožní placení nákupů veřejné správy formou daňového zápočtu. Obecně podporujeme rozvoj alternativních prostředků směny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
MilanM, Dalibor.Zahora
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9523 poděkování
Dostal poděkování: 17122 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 18 pro 2012, 12:03

Daniel Hradsky píše:Naprostý souhlas. Současná praxe: Mám pár heren a hracích automatů a chci si koupit nové Ferrari. Založím tedy automobilistický závodní klub a stanu se jeho členem a předsedou. Místo daní si koupím nové auto.
Taxe zase proberte. Píše se rok 2012 a už dokonce bude končit. Naprostá kravina.
A přitom tolik lajků!
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Daniel Hradsky
Profese: veterinární lékař
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 469 poděkování

Příspěvek od Daniel Hradsky » 18 pro 2012, 12:13

Líbí se mi, jak tu často slýchám, že zaměstnanec platí daně a to ještě ty nejvyšší. Jak to ale funguje v praxi? Vypočtu si, jestli si mohu dovolit do firmy dalšího zaměstnance, pro jednoduchost třeba za 15000Kč, a jestli se mi to nějak vyplatí. Podám inzeráty, poptám se po známých. Zájemce se vůbec neptá, kolik mě to jako firmu bude stát. Budeme se celou dobu bavit o tom, jestli je ochotný u mě pracovat za 10.000Kč nebo si mám trhnout nohou. Odvody ho vůbec nezajímají. Takže nad zátěží víc fňukám já, protože kdyby byl odvod nižší, mohli bychom se šábnout, nebo by bylo snažší někoho za víc peněz čistého sehnat, nebo bych možná dokonce mohl mít o zaměstnance víc a nechodit domů každý den až pozdě večer.... :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel Hradsky za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Radek.Simkanic
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....

Odpovědět

Zpět na „Finance“