Radek Pilát píše:
Samotná revize autorských práv nestačí. Je nezbytné zaujmout jednoznačný postoj ke všem aktuálním otázkám současnosti.
Navrhuji především:
- hlavní cíl = přímá demokracie technicky zajištěná moderními technologiemi (např. švýcarský model)
Moc by se mi líbilo, kdyby strana prosazovala více demokratický a méně byrokratický. S pomocí moderních technologií a svobodným softwarem to určitě není nemožné. Tím se dáva i prostor k diskuzím, jelikož politický postoj státu by měl být určován lidem, nikoliv jedinci. Na stranu druhou je důležité jaké informace jsou lidem poskytovány, v dnešní době "krizí" všeho druhu a mlžení o příčinách může lidi natolik otupit, že ztratí zájem a vědomost toho, že jejich hlas něco znamená.
Radek Pilát píše:
- zdravotnictví = radikální omezení vlivu farmaceutických koncernů
- rozumná sociální politika
Zdraví se prodává velice dobře, proto je to dobrý biznys. Určitě bych nechtěl, aby každá nemocnice byla akciová a jejím účelem by bylo tvořit zisk a ještě k tomu platit zdravotní, který mi snad ani k ničemu nebude. To souvisí i s rozumnou sociální politikou, určitě nemůžou mít všichni všechno zadarmo. Musí se jasně určit kdy končí solidarita a začíná darmožroutství.
Radek Pilát píše:
- energetika = podpora alternativních zdrojů (např. švédský model)
Alternativní zdroje určitě, s atomem taky souhlasím. To co nás možná spasí je věda a výzkum a bez kvalitních lidí to nejde, takže školství, výchova společnosti a jedinců by měla být dlouhodobá a co nejkvalitnější.
Radek Pilát píše:
- bezpečnost = zamezení vzniku policejního státu, omezení vlivu lobbystů, konec korupce
S tímto naprosto souhlasím, horší však bude toho dosáhnout. Tohle také hodně záleží na charakteru člověka a jeho předchozí výchově / uvědomění.
Radek Pilát píše:
- zahraniční politika = orientace na eu, odsouzení "ropných" válek, odsouzení palestinské genocidy, humanitární pomoc, realistická politika vůči Rusku, spravedlivá geopolitika, atd.
Na EU mam poslední dobou rozporuplné názory, minimálně byrokratovatost je dost velká a lisabonská smlouva není žádná výhra. Podle mě stačí pohyb lidí a zboží pod jednotnými pravidly, myslím, že přílišná globalizace není moc dobrá, o čemž se ještě přesvědšíme. Co se týče válek, příde mi to jako přežitek, v dněšní době možnosti komunikace a technologie vůbec lidem umožňují jít kupředu mnohem rychleji než doteď. Je ale pravda, že některé konflikty se táhnou opravdu dlouho a jsou hodně problematické. Možná právě proto, by strana kráčet jako příklad a posunout diplomacii mnohem dále. Každopádně v tuhle chvíli to asi nevyřešíme
Radek Pilát píše:
- obrana = úzká specializace na naše trumfy (nemocnice, protichemická jednotka, protivzdušná obrana, atd.); specializace v rámci armády eu (např. zcela chybí dopravní letectvo; když Luxenbursko může mít všechny AWACSy, tak proč by jsme se nemohli specializovat na chybějící transportní letectvo)
Logistika je asi nejdůležitější věc ve válce, jak sem psal výše, nevidím však důvody pro válku. Specializace na něco takového je však z našeho geografického hlediska dobrá.
Ještě mi, ale chybí a to bude určitě ještě hodně zmiňované téma a to je Informatika / Informační technologie. Myslím, že pirátská strana by měla přijít s hodně propracovaným plánem na výzkum a vývoj právě v informatice. Jak je vidět, Češi, Moraváci a Slezané si s počítači rozumí a spousta jich podporuje a vyvíjí svobodný software. Nehledě na to, že právě technologie a informovanost (svoboda slova a právo na informace) nám umožňují spoustu skvělých věcí.
Určitě by bylo dobré, kdyby se podařilo straně navázat kontakt s hudebními portály, kapelami a rozdmýchat velkou diskusi ve společnosti.
vydra píše:to by chtelo dals a dalsi vlakna na kazdy politicky okruh jedno a tam si to vyjasnit. (treba podle stavajicich ministerstev)
a pripravte se na tuhy vnitrostranicky boj protoze kazdy mame jine predstavy a shodnem se zpocatku jen na autorskych pravech a zruseni OSY
Doufám, že vlákna budou ať už dříve nebo později až se strana zformuje. Co se týče zrušení OSY tak sem jednoznačně pro
