Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Moderátor: Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25711 poděkování
Dostal poděkování: 18641 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 26 čer 2012, 00:11

Eh, druhá věta komponenty:
Zavedeme do zdravotnictví transparentní hospodaření a další opatření zabraňující korupci a snížíme vliv farmaceutického průmyslu.
dále:
Vzhledem k tomu, že prostředky zdravotního pojištění jsou prostředky veřejnými, musí nad nimi být zajištěna efektivní veřejná kontrola. Proto veřejná zdravotní zařízení a všechny zdravotní pojišťovny, které hospodaří s prostředky veřejného zdravotního pojištění, přejdou k modelu transparentní organizace.

Transparentní organizace umožní lépe odhalit případnou korupci – zavedeme ochranu pro ty, kdo na ni upozorní a postihy pro ty, kdo se korupce nebo zjevné nehospodárnosti dopustí. Vedle transparentního financování odstraníme závislost na konkrétních dodavatelích a podpoříme rozšíření svobodného software.
Jsou v tom dostatečně obsaženy pirátské ideje transparentnosti? Jsou tam další části, v nichž lze najézt ideje přímé demokracie, svobody volby, boje proti intelektuálním monopolům a podobně.
Mělo by se něco nějak přeformulovat, aby to bylo lépe poznat?
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8313 poděkování
Dostal poděkování: 4779 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 02 srp 2012, 20:03

Zásadní problém s tou komponentou je opravdu v tomto odstavci:
Farmaceutický průmysl má kvůli patentovému systému státem garantovaný monopol na moderní léčiva a zdravotní pomůcky, což zdravotnictví výrazně prodražuje. Výrobci léků do výzkumu léků reinvestují jen přibližně 15 % výdělku a velkou část utápí v reklamě, takže prostředky veřejného zdravotního pojištění nejsou efektivně využity. Místo farmaceutického monopolu navrhujeme veřejné výzkumné granty, jejichž výsledky budou dostupné pro všechny výrobce. Granty zvýší investice do výzkumu léků, sníží cenu léků a v důsledku ušetří státu značné náklady.
Je to myšleno asi dobře, tj. ve smyslu programu švédských pirátů, ale provedeno je to špatně - kdokoliv, kdo si nečetl onen program švédských pirátů, to nemůže pochopit zamýšleným způsobem.

Jde o to, že zde prohlašujeme, že stát garantuje "farmaceutickému průmyslu" "monopol". Co je tím zřejmě míněno je, že stát zaručuje to, že výroba léků je omezována patenty - tj. že určité farmaceutické podniky mají monopol na určitá patentovaná léčiva protože vlastní patenty. Z aktuální formulace to ale vypadá, že by léčiva mělo vyrábět něco jiného než "farmaceutický průmysl" a že stát brání tomu, aby se tak dělo. Tady se samozřejmě nebavíme o např. bylinných přípravcích, které se dají rozumě vyrábět i jinak než průmyslově - ale tomu také stát, pokud vím, nebrání a už vůbec v tomto směru nevytváří monopoly.

To, co já si představuji pod oním termínem "farmaceutický monopol", tj. jedna organizace, která by měla exkluzivní právo nebo možnosti vyrábět a prodávat léčiva, ani neexistuje. Alespoň ne v ČR. Přesto vlastně větou "Místo farmaceutického monopolu navrhujeme veřejné výzkumné granty, jejichž výsledky budou dostupné pro všechny výrobce," tvrdíme, že něco takového existuje a nabízíme alternativu - výzkumné granty - což je absolutní nonsens na kvadrát: zní to jako kdybychom se zedníka, který má na provoz své profese exkluzivní právo, snažili nahradit architektem, přičemž ani žádný takový zedník neexistuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
Daniel Hradsky, Skalenka
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Poslanec
Dal poděkování: 13218 poděkování
Dostal poděkování: 7207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Profant » 02 srp 2012, 20:57

Nechci působit konspiračně, ale doporučuji podívat se na majetkové vztahy jednotlivých farmaceutických společností.

Navíc velmi často dostávají monopol na oblast. Když si patentují jediný možný způsob, anebo jediný rozumný způsob výroby, tak mají ostatní smůlu. Stejně jako se snaží Apple říkat, že on jediný může vyrábět ploché počítače s obrazovkou...

Například je velmi pravděpodobné, že správně podaný výtažek marihuany dost často ničí rakovinné buňky. Pokud by se někomu podařilo uměle syntetizovat látky, které to způsobují, tak si to patentuje a bude jediný, kdo má lék na rakovinu - to je sakra velký monopol.
profant.eu, poslanec

Daniel Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: veterinární lékař
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 469 poděkování

Příspěvek od Daniel Hradsky » 02 srp 2012, 22:44

František má naprostou pravdu, už na straně 4. tohoto vlákna jsem psal totéž:
1."Farmaceutický průmysl má dnes státem garantovaný monopol na vyráběná léčiva a zdravotní pomůcky, který výrazně zdravotnictví prodražuje. Výrobci léků do výzkumu léků reinvestují jen přibližně 15 % výdělku a velkou část utápí v reklamě, takže prostředky veřejného zdravotního pojištění nejsou efektivně využity. Místo současného farmaceutického monopolu navrhujeme veřejné výzkumné granty, jejichž výsledky budou dostupné pro všechny výrobce. Granty zvýší investice do výzkumu léků, sníží cenu léků a v důsledku ušetří státu značné náklady, které monopol způsobuje"
je s prominutím blábol: Kdo je farmaceutický průmysl??? 85% léčiv na trhu produkují nadnárodní společnosti a systém povolování jednotlivých léků nařizuje v první řadě EU a my do toho nedokážeme skoro vůbec mluvit. V těchto vysokých sférách žádný monopol neexistuje a panuje tam velmi ostrý konkurenční boj. V tomto směru padnul dle mně jediný smysluplný návrh někdy v 90. letech, že úhrada léčiv pojišťovnou má být dána účinnou látkou nikoliv jménem léku. Tj. pojišťovna zaplatí pacientovi řekněme 15Kč za 100mg Paracetamolu, ať se lék jmenuje Paralen nebo Panadol. Návrh byl samozřejmě smeten ze stolu.
....
Také žádám o změnu formulace nebo celého odstavce. Není náhoda, že jsme nezávisle na sobě narazili na stejný problém. Třeba by jste si mohli uvědomit, že program je na to, aby ho pochopila veřejnost, aniž by léta studovala "pirátskou problematiku." Mezitím jsem pochopil, že chceme, aby státem financovaný výzkum produkoval generická léčiva, ale to z toho odstavce vážně není poznat a je to inteligentní postup. To ostatní buď už funguje nebo je ptákovina nebo se bez znárodňování nedá změnit.
EDIT: Transparentnost x korupce není uplně zdravotnický problém. Protože k němu dochází spíše tam kde se setkává zdravotnický sektor se státní správou. (Vztah kraj - nemocnice). Ale přímo ve zdravotnictví si myslím, že větší problém je plýtvání a malá zainteresovanost na hospodaření a tu transparence nevyřeší.
EDIT 2: Také prosím, aby jste si udělali zvláštní body o drogách a nepletli to pořád do zdravotnictví. Z hovorů tady mám pomalu pocit, že jediná chyba lékařů je, že mepředepisují MARIHUANU. Dovoluji si ale upozornit, že jak lékaři, tak pacienti, tak stát se potýkají s horou MNOHEM ZÁVAŽNĚJŠÍCH problémů.
Je tu někdo aspoň trochu z oboru, kdo problematice rozumí, nebo se zase budu jen dohadovat s Ondrou, který má vždycky pravdu a rozumí úplně všemu? :? Častým účinkem požívání psychotropních látek je trvalý pocit stihomamu, zamysli se prosím.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....

Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Poslanec
Dal poděkování: 13218 poděkování
Dostal poděkování: 7207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Profant » 02 srp 2012, 23:32

Já mám z tebe také dojem, že mé příspěvky nečteš, resp. nechápeš abstraktní části.

Bohužel je nadmíru jasné, že spolu souvisí: lékaři -> farmacie -> byliny -> perzekuce

Lékař je přirozená autorita a mnohdy je prostě nějakým způsobem zkorumpován (což mi zatím potvrdil každý lékař s kterým jsem mluvil). Pokud jsou rozhodnutí transparentní, tak je menší odhodlání k špatnému rozhodnutí. Něco jiného je doporučit koupi zbytečného přístroje, když o tom ví 3 kolegové a něco jiného je to, když to budou vědět všichni.
profant.eu, poslanec

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22039 poděkování
Dostal poděkování: 18934 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 03 srp 2012, 03:55

Daniel Hradsky píše:Je tu někdo aspoň trochu z oboru, kdo problematice rozumí ...?
No urcite tu jsou.
MUDr. Zdeněk Hess, PhD. memberlist.php?mode=viewprofile&u=1211
MUDr. Lenka Štrosová memberlist.php?mode=viewprofile&u=1153
MUDr. Jiří Bednařík memberlist.php?mode=viewprofile&u=1141
MUDr. Martin Sicha memberlist.php?mode=viewprofile&u=1541
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 03 srp 2012, 08:15

Ondro: program strany není abstraktní záležitost. Asi se nikdy nepochopíme. Vítej na mém "ignore list".
Petr Vileta píše:
Daniel Hradsky píše:Je tu někdo aspoň trochu z oboru, kdo problematice rozumí ...?
No urcite tu jsou.
MUDr. Zdeněk Hess, PhD. memberlist.php?mode=viewprofile&u=1211
MUDr. Lenka Štrosová memberlist.php?mode=viewprofile&u=1153
MUDr. Jiří Bednařík memberlist.php?mode=viewprofile&u=1141
MUDr. Martin Sicha memberlist.php?mode=viewprofile&u=1541
Bezva, podíleli se nějak na programu, diskutovali o něm, oslovil je vůbec někdo???
Myslím, že se nikam nedostaneme, sepsal jsem návrh na změnu postupu, ale sám to neprosadím.
viewtopic.php?f=400&t=7785&p=154242#p154242

Vaclav Malek
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8355 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaclav Malek » 03 srp 2012, 09:32

Zvláštní komponentu k drogám máme. viz. Drogy: https://www.pirati.cz/program/start

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 03 srp 2012, 09:57

Vaclav Malek píše:Zvláštní komponentu k drogám máme. viz. Drogy: https://www.pirati.cz/program/start
Právě proto nevím, proč se skrývá ve zdravotnictví pod pojmem "byliny".

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4985 poděkování
Dostal poděkování: 17434 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 03 srp 2012, 12:41

Já jsem program konzultoval se svým otcem doc. MUDr. Pavel Michálek, Ph.D., DESA a ten program dobře vystihuje situaci ve zdravotnictví i myšlenky Pirátů. Samozřejmě můžeme zlepšovat formulace jednotlivých bodů, ale Piráti prostě nebudou schvalovat farma-patenty.

V lékové politice jsou dva problémy:
1) Farmaceutický monopol je monopol na léky a zdravotní pomůcky. Firma udělá zařízení, jehož součástí je kus drátu, za který si účtuje 20 000 Kč. Tento kus drátu nesmí vyrábět žádná jiná firma, protože to zakazuje patentový zákon. Stát ovšem v ústavě zaručuje moderní zdravotní péči všem občanům a tudíž musí platit ten drátek, bez něhož by např. nebylo možné tlumit bolest, ale který je kvůli monopolu strašně drahý.
2) Na SÚKLu probíhají rozsáhlé machinace s léčivy a uplácení, u řady léků je tak pouze jedna nebo několik málo firem, které je mohou vyrábět. Tomu se říká monopol, resp. oligopol. Jde o omezení konkurence, které zhoršuje dostupnost léků pro lidi a zvyšuje náklady státního rozpočtu, resp. zdravotních pojišťoven.

Další dobrý odkaz http://www.remedia.cz/Clanky/Leky-a-pra ... ticle.aspx
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Martin.Shanil, Monika.Hajdova, Daniel Hradsky, Lukas.Findeis
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“