Dvanáctero - bod 8

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Financni tym, Odbor - zahranicni, Garanti

Odpovědět
krejci
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: inža
Dal poděkování: 26 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Dvanáctero - bod 8

Příspěvek od krejci » 01 srp 2012, 18:19

MilanM píše:
ViktorS píše: 3) Rozvoj alternativních metod léčby? "Alternativní metody" by nejprve měly prokázat svoji účinnost, pak má smysl mluvit o rozvíjení.
Mám zato, že účinnost alternatívních metod léčby je zdosti prokázána - zejména těmi jimž tyto metody pomáhají přímo na vlastní kůži...
Proč klást překážky, aby tyto metody mohli být dále rozvíjeny.
No nevím, obecně se do alternativní léčby shrnuje velká spousta věcí, takže si každý pod tím představí něco jiného. Skoro bych řekl, že většině lidí se vybaví virgule a psychotronici a dečky jež na vás soustředí vesmírnou energii, homeopatika apod. Je to prostě silně zabarvené slovo. Asi málokdo pod tím vidí ty "bylinky".

Monika.Hajdova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Profese: rádkyně ;-)
Dal poděkování: 429 poděkování
Dostal poděkování: 173 poděkování

Příspěvek od Monika.Hajdova » 01 srp 2012, 18:28

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alternativ ... ic%C3%ADna

Debata o zdravotnictví též na : viewtopic.php?f=402&t=11674&start=60

připomenu část mého příspěvku :
Klasická medicína a tím i zdravotnictví jsou zaměřené na nemoc. Pacient nebývá tolik důležitý. Někdo zmiňoval MUDr. Hnízdila , který mi mluví z duše http://www.sinagl.cz/z-nasi-koresponden ... ienta.html.
Alternativní medicína je dobře využitelná pro prevenci a spouštění samouzdravovacích mechanismů, takže pacient s aktivním přístupem se může vyléčit z chorob různé závažnosti.

doporučená literatura : MUDr. Jan Hnízdil Mým marodům - Jak vyrobit pacienta, Ivan Illich - Limity medicíny (Nemesis medicíny. zaprodané zdraví).
Jen tak si lítám... ;-)

Daniel Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: veterinární lékař
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 469 poděkování

Příspěvek od Daniel Hradsky » 01 srp 2012, 18:48

MilanM píše:...To je myslím dobrý nápad s těmi generiky.

Nemám sice přehled o tom kolik % výzkumu léčiv je financováno státem a kolik z jiných zdrojů, ale možná vzhledem k možnostem státu, by stát nemusel nutně tolik financovat, stačí když ten výzkum bude mít stát pevně pod svojí kontrolou.

Pokud jde o svobodu léčby, tu máme sice zajištěnu de iure, ale v mnoha případech nikoliv de facto. Takže chápu akcent na svobodu léčby v původním znění dvanáctera.
Ke skutečně svobodnému rozhodnutí ohledně léčby totiž dle mého názoru pacient potřebuje především informace. Informace si pacient může v omezené míře získat sám, ale v podstatné míře by se mu mělo dostat relevantních informací od lékaře, což se myslím v mnoha případech automaticky neděje. Správně by měl lékař pacienta informovat, že pro jeho problém existují třeba tři různé léčebné postupy, každým má nějaké plusy a minusy a pak by se mohl pacient svobodné rozhodnout. Dost často to ale probíhá tak, že je pacientovi nadiktován lékařem "jedinný možný postup" který zase tomu lékaři většinou nadiktovala farmaceutická lobby či zdravotní pojišťovna, a pak se nedá o svobodné volbě vůbec hovořit.

Tedy vzhledem k výše uvedenému bych si dovolil následující úpravu:

Výzkum a zdraví místo monopolu na léky . Podporujeme státem garantovaný výzkum nových léčiv a také podporujeme rozvoj alternativních metod léčby. Požadujeme, aby léčiva, na jejichž vývoji se finančně podílí stát, se dostávaly do oběhu jako generika. Chceme posílit právo pacienta na svobodnou volbu terapie.
S tím souhlasím a formulace se mi líbí. S tou svobodnou volbou je to jinak. Zhora je umožněná, máš právo výběru lékaře i léčby, právo na informace, na cokoliv můžeš podepsat revers. Problém je ale v tom, že systém je takto zavedený jen pár let a všechno je zkostnatělé. Pacienti se bojí ozvat, zeptat se, doktoři to sami nedělají. Ale zase, řešení není "shora" politické - to už uděláno bylo -, spočívá v posilování vědomostí a sebevědomí pacienta. Takže osvěta a přístup zdola.
Lékař není svobodný nabídkou léčby už jen svou provázaností s daným zdravotnickým zařízením, smlouvami s pojišťovnami, s farmaceutickými firmami.
Já si musím platit zdravotní pojištění, ale jediné co za něj dostanu jsou nepožadovaná diagnostická vyšetření. Nevztahuje se ani na psychosomatickou medicínu natož na alternativní.
Nemám svobodnou volbu. Musím využívat to, co mi diktuje zdravotní pojišťovna.
Máš v to co říkáš svobodu léčby, pokud si jí zaplatíš. NIkdo ti neporučí, jak se máš léčit. Ten ale lékař musí existovat v systému, jak jinak bys to chtěla dělat? Musí mu někdo dodávat materiál a přístroje, musí být někde zaměstnán nebo mít vlastní ordinaci, musí ho někdo platit. Pokud chceš zrušit nebo změnit systém zdravotního pojištění, dokážeš navrhnout jiný? A nemaluj si to, na jednoho dobrého alternativního lékaře připadá 10 šarlatánů a pokud systém zcela rozvolníš, ztratíš naprosto kontrolu. Teď je ti hej, ale seš si jistá, že až tě poveze sanitka takřka v bezvědomí, dokážeš říct, jestli chceš k lékaři, bylinkáři nebo psionikovi?
Problém je jiný. Lékař ve státním zařízení ti může nabídnout jen léčbu hrazenou pojišťovnou, protože od tebe nesmí vzít platbu za nehrazenou léčbu. Příklad: Potřebovali jsme genetickou diagnostiku v těhotenství, vypadalo to nahnutě, nervy v kýblu. Na výsledek jsme čekali 5 týdnů úplně vyklepaní. Dozvěděli jsme se. že kromě tohoto testu, jenž dává 99% výsledek existuje ještě jeden rychlý (cca 5 dní) s přesností 85-90%. Pojišťovna platí samozřejmě ten jistější, problém je, že já si nesmím připlatit aby nám udělali i ten rychlejší test a my mohli klidněji čekat na definitivní výsledek. To ale není o svobodě volby, to je o nemožnosti připlatit si za takovýto nadstandart.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel Hradsky za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 01 srp 2012, 18:50

moni ka píše:http://cs.wikipedia.org/wiki/Alternativ ... ic%C3%ADna

Debata o zdravotnictví též na : viewtopic.php?f=402&t=11674&start=60

připomenu část mého příspěvku :
Klasická medicína a tím i zdravotnictví jsou zaměřené na nemoc. Pacient nebývá tolik důležitý. Někdo zmiňoval MUDr. Hnízdila , který mi mluví z duše http://www.sinagl.cz/z-nasi-koresponden ... ienta.html.
Alternativní medicína je dobře využitelná pro prevenci a spouštění samouzdravovacích mechanismů, takže pacient s aktivním přístupem se může vyléčit z chorob různé závažnosti.

doporučená literatura : MUDr. Jan Hnízdil Mým marodům - Jak vyrobit pacienta, Ivan Illich - Limity medicíny (Nemesis medicíny. zaprodané zdraví).
Seš svobodná, tak k němu běž. NIKDO TI V TOM NEBRÁNÍ. Proč z toho máme dělat politickou kauzu???

Monika.Hajdova

Příspěvek od Monika.Hajdova » 01 srp 2012, 18:56

off topic
Jen tak si lítám... ;-)

Monika.Hajdova

Příspěvek od Monika.Hajdova » 01 srp 2012, 19:15

Daniel Hradsky píše:
Lékař není svobodný nabídkou léčby už jen svou provázaností s daným zdravotnickým zařízením, smlouvami s pojišťovnami, s farmaceutickými firmami.
Já si musím platit zdravotní pojištění, ale jediné co za něj dostanu jsou nepožadovaná diagnostická vyšetření. Nevztahuje se ani na psychosomatickou medicínu natož na alternativní.
Máš v to co říkáš svobodu léčby, pokud si jí zaplatíš. NIkdo ti neporučí, jak se máš léčit.
Problém je jiný. Lékař ve státním zařízení ti může nabídnout jen léčbu hrazenou pojišťovnou, protože od tebe nesmí vzít platbu za nehrazenou léčbu. Příklad: Potřebovali jsme genetickou diagnostiku v těhotenství, vypadalo to nahnutě, nervy v kýblu. Na výsledek jsme čekali 5 týdnů úplně vyklepaní. Dozvěděli jsme se. že kromě tohoto testu, jenž dává 99% výsledek existuje ještě jeden rychlý (cca 5 dní) s přesností 85-90%. Pojišťovna platí samozřejmě ten jistější, problém je, že já si nesmím připlatit aby nám udělali i ten rychlejší test a my mohli klidněji čekat na definitivní výsledek. To ale není o svobodě volby, to je o nemožnosti připlatit si za takovýto nadstandart.
Cosi si nalháváš nebo rozumíš slovům jinak než já - to co popisuješ, nevnímám jako svobodu. Musím cosi platit, ačkoliv využívám něco jiného.
Toto považuji za nesvobodu (což je opak svobody). Můžu si svobodně zvolit průvodce přes propast. Ale všichni průvodci jsou slepí.

Zdravotnický systém je vadný a dávno neodpovídá ani vývoji v rámci medicíny, také neodpovídá vývoji v rámci společnosti. Navíc je zkorumpovaný. Neříkám, že vím, co s tím dělat. Mluvit o tom je snad začátek k nalezení cesty, jak situaci řešit....
Jen tak si lítám... ;-)

MilanM
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: technik
Dal poděkování: 1089 poděkování
Dostal poděkování: 592 poděkování

Příspěvek od MilanM » 01 srp 2012, 19:27

Daniel Hradský píše: S tou svobodnou volbou je to jinak. Zhora je umožněná, máš právo výběru lékaře i léčby, právo na informace, na cokoliv můžeš podepsat revers. Problém je ale v tom, že systém je takto zavedený jen pár let a všechno je zkostnatělé. Pacienti se bojí ozvat, zeptat se, doktoři to sami nedělají. Ale zase, řešení není "shora" politické - to už uděláno bylo -, spočívá v posilování vědomostí a sebevědomí pacienta. Takže osvěta a přístup zdola.
V tomto Dane naprosto souhlasím, proto jsem taky psal, že de iure máme svobodu zajištěnu, ale de facto to nefunguje. Teď jenom kdo by měl dělat tu osvětu zdola ? Jestli to nezbude zase na státu.
krejci píše: No nevím, obecně se do alternativní léčby shrnuje velká spousta věcí, takže si každý pod tím představí něco jiného. Skoro bych řekl, že většině lidí se vybaví virgule a psychotronici a dečky jež na vás soustředí vesmírnou energii, homeopatika apod. Je to prostě silně zabarvené slovo. Asi málokdo pod tím vidí ty "bylinky".
Takže když tam jsou explicitně napsány byliny tak to bylo moc bylinkovatý, a teď když jsme u širšího pojmu "alternativní léčebná metoda" tak je to zase málo bylinkovatý ? :D

Ať si poď tím klidně každej představí co je mu libo. Piráti chápou Svobodu jako významnou hodnotu, takže se myslím dá pochopit, že v tomto bodě jde především o svobodnou volbu léčebné metody, ať už bude jakákoliv.

Někdo si pod pojmem "alternatívní léčebná metoda" může představit byliny, jinej zas akupunkturu.....a pokud si někdo v rámci léčebné terapie nechá na sebe "soustředit vesmírnou energii" pak si dovolím odhadnout, že Piráti jako liberálové nebudou mít žádnou ambici mu v tom bránit.

Uf, je to docela náročná diskuse - jdu si uvařit bylinkovej čaj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi MilanM za příspěvky (celkem 2):
Daniel Hradsky, Monika.Hajdova
Ani milion těch, co jen mluví, nepřemůže jednoho, který koná.

Daniel Hradsky

Příspěvek od Daniel Hradsky » 01 srp 2012, 19:28

moni ka píše:
Daniel Hradsky píše:
Máš v to co říkáš svobodu léčby, pokud si jí zaplatíš. NIkdo ti neporučí, jak se máš léčit.
Cosi si nalháváš nebo rozumíš slovům jinak než já - to co popisuješ, nevnímám jako svobodu. Musím cosi platit, ačkoliv využívám něco jiného.
Toto považuji za nesvobodu (což je opak svobody). Můžu si svobodně zvolit průvodce přes propast. Ale všichni průvodci jsou slepí.

Zdravotnický systém je vadný a dávno neodpovídá ani vývoji v rámci medicíny, také neodpovídá vývoji v rámci společnosti. Navíc je zkorumpovaný. Neříkám, že vím, co s tím dělat. Mluvit o tom je snad začátek k nalezení cesty, jak situaci řešit....
Ok, souhlasím. Zrušíme zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že jsem proti skoro všem daním, tak s tebou souhlasím. A´t si každý vybere. Buď se pojistí a vybere si třeba pojišťovnu co hradí pouze přírodní medicínu, nebo ať platí cash....?
Apropos, převzal jsem před pár lety pacienta po kolegovi, co se snažil dezinfikovat ránu homeopatiky :lol:, tomu koni ta noha už skoro uhnila, když jsem tam přišel.... Já jen tak, nic není černobílé. :)

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18444 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 01 srp 2012, 21:47

Daniel Hradsky píše:Problém je ten, že jak vidíš z předchozích příspěvků svobodu léčby máme. Není za co bojovat. Pokud si pod touto větou představujeme léčbu v současné době kriminalizovanými příptavky ("drogy"), musíme to říct naplno a nepatří to do zdravotnického programu, neboť nejdřív se musí dekriminalizovat a pak teprv můžeme bojovat o to, aby je lékaři používali.
Ale tady prece nejde o to, aby je pouzivali lekari. Nybrz o to, abych pokud do sebe nechci cpat chemii, mel svobodu volby alternativy. Vcetne toho, ze "pokud mi pomuze nejaka bylinka a jsem schopen si ji vypestovat, tak mam pravo si ji vypestovat". A ne ze bude zalezet na tom, jak se zrovna kdo vyspi a co prosadi do seznamu zakazanych rostlin. (Pricemz jde navic o win-win situaci, ja si za par vlastnich korun vypestuju bylinky, ktere mi pomuzou stejne dobre, pripadne lip, misto abych cerpal stovky ci tisice korun ze zdravotniho pojisteni, ktere tak muzou byt pouzity na lecbu neceho, kde bylinky nepomuzou.)
A mas pravdu, nepatri to do zdravotnickeho programu, nebot se jedna o peci o zdravi, cehoz je zdravotnictvi pouhou podmnozinou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

ViktorS
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od ViktorS » 01 srp 2012, 23:22

Martin Kucera píše: ... "pokud mi pomuze nejaka bylinka a jsem schopen si ji vypestovat, tak mam pravo si ji vypestovat"...

Takže narovinu - jde o to, úplně zrušit seznam rostlin a hub obsahujících omamné a psychotropní látky. Nic víc, nic míň.
Motivaci chápu, jako oficiální bod programu ovšem nic moc.

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“