CF 7/2012 Volba předsednictva

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zahajuji jednání ve věci volby předsednictva České pirátské strany.
Důvod svolání
Vzhledem k tomu, že
  • podle §4(2)a JdŘ se svolá jednání celostátního fóra, pokud o to požádá člen předsednictva,
  • člen předsednictva Martin Brož požádal o zahájení jednání ve věci volby předsednictva dle podnětu Filipa Kršky
  • věc není na pořadu žádného jiného probíhajícího jednání OFFTOPIC(Věc je na programu zasedání, to ničemu nevadí, s tím počítáme jak vyvstane dále.)
svolávám jako předsedající jednání k tomuto bodu.

Okolnosti rozhodné pro usnášeníschopnost
Podle seznamu členů má k dnešnímu dni Česká pirátská strana 216 členů.
Hlasování budou řádně oznámena v návaznosti na rozsah rozpravy. Volební komise má složení Martin Švadlenka, Zdeněk Štěpánek, Tomáš Fuksa, Jan Widerlechner a Žaneta Studeníková.
Pořad jednání
Pokud není nikdo proti, budeme pokračovat s následujícím pořadem jednání, který byl v souladu s §6(1) JdŘ sestaven s ohledem na důvod, proč bylo jednání svoláno:
OFFTOPIC[list=1][*]Volba předsednictva
[list=a][*]Volba předsedy
[*]Volba 1. místopředsedy
[*]Volba 2. místopředsedy
[*]Volba 3. místopředsedy
[*]Volba 4. místopředsedy [/list] [/list] - pořad byl změněn
  1. Volba předsednictva
    • Obecná rozprava
    • Představení kandidátů, nominace, otázky na kandidáty
Působnost
Celostátní fórum tímto jednáním naplňuje svou výlučnou působnost ve věci Volby předsednictva dle čl. 8(5)a stanov:
(5) Celostátní fórum ve výlučné působnosti
a) volí a odvolává republikové předsednictvo,
Zapisovatel a ověřovatel
Pokud není nikdo proti, vybírám v souladu s §5(3) JdŘ zapisovatele Lukáše Nového a ověřovatele Petra Stehlíka; jejich role je díky elektronické povaze jednání spíš symbolická.
Veřejnost
Pokud není nikdo proti, prohlašuji jednání v souladu s §5(2) JdŘ za veřejné; k tomu viz vyhlášku administrativního odboru.
Volba na zasedání
Přestože je teoreticky možné zvolit člena předsednictva na internetovém jednání samotná volba je plánována jako zásadní okamžik zasedání. Toho jednání je především k představení kandidátů, dotazování na ně a předložení nominací.
Nepřihlášení ke kandidatury či nominace zde nebrání jejímu předložení na zasedání.
Ve chvíli začátku zasedání se toto jednání přeruší (a předpokládám, že následně ukončí.)
Dále budeme postupovat podle pravidel pro osobnostní volbu, jak je zakotveno v JdŘ.
Kandidatura a Nominace
Kandidovat může libovolný člen české pirátské strany, který získá nominaci.
Nominaci kandidát získá,
a) pokud jej podpoří účastníci tohoto jednání z nějakého kraje svou většinou OFFTOPIC(prosím nežádejte to, nevím, jak to tady uspořádat a ověřovat) nebo
b) předloží usnesení krajského fóra o nominaci.
Nominaci doručujte buď přímo do tohoto vlákna, do členských podnětů, nebo do podatelny AO.
Nyní tedy vyhrazuji týden pro kandidáty, aby se představili fóru a představili svou další vizi ve směřování strany.
--------
Kandidáti
Mikuláš Ferjenčík - řeč; nominace: JmK. Olk, Praha, MSK
Ivan Bartoš - řeč; nominace: JmK, Olk, Praha, MSK
OFFTOPICRobert Adámek - řeč; nominace: Vysočina - kandidatura stažena
Jakub Michálek - řeč; nominace: JmK, Olk, Praha, MSK
Vítězslav Praks - řeč; nominace: JmK, StČ, MSK
Lenka Matoušková - řeč; nominace: Praha, StČ, Vysočina
Ivo Vašíček - řeč; nominace: JmK, Olk
OFFTOPICAdam Šoukal - řeč; nominace: MSK - kandidatura stažena
Marcel Kolaja - řeč; nominace: JmK

Nominovaní nekandidáti
Jaroslav Kučera - JmK
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Filip.Krska, Petr.Bajgar, Michaela.Vodova, Ondrej.Kotas, Marcel.Kolaja

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Volba předsednictva je již naplánována na zasedání celostátního fóra v Praze, jak je uvedeno ve svolání jednání. Proto navrhuji, aby na tomto jednání proběhl pouze sběr nominací, případně sem kandidáti vložili svůj program, ale aby projevy kandidátů a samotná volba proběhly na zasedání celostátního fóra, jak bylo oznámeno (mimochodem na volbu jsou dána omezení, takže by v tento okamžik přes fórum ani nemohla proběhnout, protože ještě není správný čas). Navrhuji tedy změnit pořad jednání na rozpravu s tím, že jednání skončí 23. srpna odročením na zasedání.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji vedoucímu za připomínku a návrh, přesně tak to bylo pokud vím zamýšleno.
Pokud tedy není nikdo proti, změním pořad jednání na:
Pořad jednání píše:
  1. Volba předsednictva
    • Obecná rozprava
    • Představení kandidátů, nominace, otázky na kandidáty
(Myslím, že obsah plně vyhovuje tomu, co má smysl zde projednávat, kdyžtak mě upravte)

Dále to máme procedurální návrh, aby jednání bylo 23. srpna odročeno na zasedání.
Pokud tedy nikdo není proti, zasedání bude 23. srpna odročeno a pokračovat se v něm bude na již vyhlášeném zasedání.
(návrh není imho procesně nutný, neboť by se jednání stejně ve chvíli zahájení zasedání přerušilo a po jeho skončení by mělo být vyčerpáno, nicméně nám dá jasný rámec.)

Myslím, že by je jinak vhodná doba, aby současní členové předsednictva dali vědět, jestli plánují své posty obhajovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Jakub.Michalek, Filip.Krska, Vaclav.Malek, anonym2064

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Svůj post plánuji obhajovat.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Svůj post budu obhajovat. Čekám na případné nominace z krajů...
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3522
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3051 poděkování

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Ivan Bartos píše:Svůj post budu obhajovat. Čekám na případné nominace z krajů...
Mezi náma, kraje maj teď uplně jiný starosti než nějaký nominaco do RP. Nešlo by to jako v tom jednom fondu? Zvolit to celý naráz? :-)))

P.S.: Aby byly byrokrati spokojení a zařehtali přesně podle předpisů, tak prostřednictvím předsedajícího...
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Petr.Vileta »

Zdenek Stepanek píše:
Ivan Bartos píše:Svůj post budu obhajovat. Čekám na případné nominace z krajů...
Mezi náma, kraje maj teď uplně jiný starosti než nějaký nominaco do RP. Nešlo by to jako v tom jednom fondu? Zvolit to celý naráz? :-)))
V srpnu bude CF, kde se bude predsednictvo strany volit. Tak je lepsi kandidaty grilovat tady, nez s tim pak ztratit par hodin na CF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Petr.Bajgar

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Robert.Adamek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Robert.Adamek »

Taky hodlám kandidovat do RP, ať je veselo :-)
Sice nevím, jestli mě nějaký kraj nanominuje, ale neměl bych narušit tradici každoroční kandidatury ;-) Tímto bych tedy rád poprosil kterýkoliv kraj o nominaci :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvky (celkem 5):
Filip.Krska, Jan.Podhajsky, Martin.Svadlenka, anonym72078, Marcel.Kolaja
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ani předsedající rozhodně nemůže ve způsobu hlasování překročit možnosti, které mu dává JdŘ.
Ani samotný orgán nemůže překročit limity, které si ve svém jednacím řádu schválil. Pokud by někdo tedy chtěl, aby jsme snad provedli takovou nepřístojnost, jako prostě "schválili staré předsednictvo pro další období" ať to zkusí prosadit do JdŘ a také jako změnu stanov. Jinak se o tom nebudeme bavit, ano?

Pokud kandidáti chtějí být nominovaní tak by asi měli požádat konkrétní kraj o nominaci či přednést nějakou kandidátskou řeč.

Děkuji, pokračujte.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Robert.Adamek, Tomas.Vymazal, Lukas.Novy, Gabriela.Antosova, Marcel.Kolaja

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2012 Volba předsednictva

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj Piráti!

Představte si, že stojíte na vrcholu dlouhého schodiště, máte v ruce megafon a pod vámi opakuje 3000 lidí každé heslo. Lidé vyplňují celou ulici a ztrácí se v dáli teprve s tím, jak zatáčí ulice. Je to lepší než fotbal a hokej, protože víte, že doopravdy o něco jde... Takhle nějak to vypadalo na naší největší demonstraci proti ACTA na Pražském hradě ;) Zastavení mezinárodní smlouvy ACTA je naším největším úspěchem, kterého jsme v posledním roce dosáhli. Jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět, ať už jako hlavní autor podrobné analýzy ACTA, tak jako vyjednávač s ministrem, který přislíbil předložit ji Ústavnímu soudu, a jako organizátor největší demonstrace („chobotnice“).

Předstupuji dnes před vás jako kandidát na místopředsedu Pirátů, abych se podílel na vedení strany. Když jsem před třemi roky poprvé kandidoval na volenou funkci, byl jsem teprve na prvním stupínku dlouhého schodiště. Měl jsem jen matnou vidinu toho, jak Piráti budou fungovat. Dodnes vzpomínám, jak jsem doma v posteli kolem druhé ranní dopisoval jednací řád celostátního fóra a vymýšlel, jak umožnit jednání přes internet, jak dát členům možnost odvolat volené představitele a jak upevnit suverenitu členů nad rozhodnutími jejich zástupců. Jsem rád, že se ukázalo, že pravidla pro internetovou demokracii fungují a podařilo se je uvést v život. Někdy vypukne hádka či spor, což k politice patří, ale podstatné je, že jsme se je naučili v rámci pravidel řešit.

Po anglické Wikipedii koloval v jejích začátcích e-mail, kde zakladatel Wikipedie Jimmy Wales cituje větu: „Wikipedie není experiment v internetové demokracii.“ Samozřejmě, že Wikipedie, svobodný software, Creative Commons, Transprenecy International, organizace pro legalizací konopí, internetoví aktivisté Anonymous, komunitní servery, neziskovky zabývající se ochranou soukromí sledují často stejné cíle jako Piráti. Co jim však chybí je demokratické zřízení. To mají až Pirátské strany. Ano, Pirátská strana je demokratický experiment. Právě demokracie nám dává mandát zastupovat myšlenky v politické soutěži. Byl bych rád, kdybychom na tyto lidi nezanevřeli, naopak jim dali možnost zapojit se do přípravy programu, našich kampaní a voleb do veřejných funkcí.

Za tři roky od vstupu k Pirátům v roce 2009 jsem prošel zahraničním odborem, v komisí pro kopírování a Internet, předsednictvem Pirátské internacionály, administrativním a mediálním odborem. Získal jsem jasnější představu o tom, kdo my Piráti jsme a kam spějeme. Nemyslím si, že by tento okamžik byl vhodný k tomu, abych vás přesvědčoval nebo vyjmenovával svoje kvality. Na to je pozdě. Kdo chce získat informace a vidět moje výsledky, odkazuji ho na Pirátský web. Raději bych tuto příležitost využil k tomu, abych vás dnes seznámil s tím, proč na funkci místopředsedy kandiduji a jakou mám představu o jejím výkonu, pokud mne zvolíte.

Naše současná situace je následující:
Získali jsme 13 % ve studentských volbách,
zjednodušili jsme způsob přijímání členů, počet členů narostl za poslední rok o 63 %,
za naše internetové fórum lze prezentovat veřejně jako diskusní fórum vysoké úrovně, i když 150 tisíc příspěvků je někdy trochu moc,
pokročili jsme v širokém programu o 19 komponent, které byly podrobně veřejně konzultovány, a připravili jsme návrh společného programu pro krajské volby,
podařilo se nám spustit Pirátský web včetně krajských webů, který mohou členové a příznivci upravovat,
získali jsme odborný kredit jako účastníci veřejných diskusí s oponenty i při přípravě nového autorského zákona,
sjednali jsme s ostatními Pirátskými stranami společný postup v eurovolbách,
a především jsme si uchovali důslednou otevřenost a funkční přímou demokracii.
To je docela dost na to, že den má jen 24 hodin, nemyslíte?

Jako člověka, který má na starosti přijímání členů, předpisy, velkou část mediální propagace a program mě tyto údaje těší. Do těchto projektů jsem vložil tisíce hodin dobrovolné práce. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se mnou na těchto projektech spolupracovali. Seznámil jsem se přitom s náplní práce téměř na všech pozicích. Hlavním úkolem předsednictva je politicky vést a zastupovat stranu navenek, určovat priority, motivovat lidi a vést výkonné orgány k opravdovým výsledkům.

Nemá smysl si namlouvat, že vše funguje ideálně. Máme zejména velké problémy s využitím tvůrčího potenciálu členů k práci. Pirátská strana má řadu mimořádně talentovaných lidí a jsem přesvědčen, že ještě větší talenty přijdou. V našem shromáždění vidím opravdu velký potenciál; časem nás bude tolik, že ani sebevětší společnost nebude mít takovou pracovní a tvůrčí kapacitu, a to je podstatou demokracie. Pokud má naše demokracie chyby, řešením je odstraňovat chyby, nikoliv demokracii samotnou, jak řekl Masaryk. Rád bych, abychom se chyby snažili napravovat a přicházeli s konkrétními řešeními.

Snažme se i nadále sledovat ušlechtilé cíle, pro které Pirátská strana byla založena. Vylepšujme naši práci a naši demokracii, které by měly jít ruku v ruce. Uvědomme si, že naše diskuse na fóru nejsou samoúčelné, ale měly by pokračovat v konkrétních projektech vedených konkrétními dobrovolníky. Funkci místopředsedy nevnímám jako mediální exhibici. Budu prosazovat i nadále, co považuji za správné, nikoliv to, co od nás chtějí slyšet média, autoři, výrobci drog a léků a jiné zájmové skupiny. Budu se snažit neztrácet kontakt s řadovými členy, informovat o všech jednáních, nepodléhat papalášským manýrům – nebýt vůdcem, ale místopředsedou.
Jaká je moje konkrétní vize? Nazval jsem svůj stručný program Široký rozhled:
  1. dodělat široký Pirátský program, který aplikuje Pirátské principy do většiny oblastí, které lidi zajímají,
  2. zastupovat jako místopředseda Piráty na odborných jednáních ohledně copyrightu, nasazení nových technologií, otevřenosti a dalších klíčových témat,
  3. rozšířit členskou základnu aspoň na pěti až desetinásobek členů, což je nezbytnou podmínkou pro náš volební úspěch v roce 2014,
  4. zvládnout potíže související s rozšířením členské základny a popularity Pirátské strany: zapojit nováčky, lépe organizovat a delegovat práci, lépe dohlédnout na naše představitele, aby byli transparentní a nepodlehli tlaku lobbistů,
  5. zapracovat na naší mediální prezentaci, především vycvičit předsednictvo a členy, aby obstáli v debatě i na televizní obrazovce; přitom chci klást důraz na komunitní projekty a vzájemné ohodnocení a pomoc,
  6. fungovat v předsednictvu jako v týmu a v přátelské atmosféře, rozložit pracovní nápor mezi všechny místopředsedy a dát odborům jasné instrukce ohledně priorit, na kterých by měly pracovat,
  7. plnit zodpovědně a včas úkoly, které předsednictvu uloží celostátní fórum a republikový výbor,
  8. vysvětlovat Pirátský program a přinést občanům politickou stranu, kterou můžou volit.
Pirátská strana je vskutku demokratický experiment. Jsem rád, že mohu být aktivní v době, kdy se rozhoduje o úspěchu tohoto experimentu. Jsem připraven k němu svými silami přispět i jako místopředseda. Pokud mě jako místopředsedu zvolíte, rezignuji na funkci vedoucího administrativního odboru a využiji váš mandát k tomu, abych uvedené cíle uvedl v život.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“