Zavedení dvojazyčných tříd v Německo-Českém pohraničí

Moderátor: PKS Ustecky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Iveta Meinlschmidtová
Zahraniční odbor
Profese: ekonom
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 30 poděkování

Re: Zavedení dvojazyčných tříd v Německo-Českém pohraničí

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová » 08 kvě 2012, 15:06

trinitrofenol píše:Tak oni i Němci chtějí české peníze, na turistických atrakcích většinou brožurku nebo audioprůvodce v češtině najdeš. A v německých obchodech už není "Češi nekrást tady", ale "Příjímáme české platební karty". Peníze jsou super motivace. A když mě naposled (těsně před Schengenem) kontroloval policajt na hranici ve Schmilce, tak si uměl říct, abych mu "otefšel kufa".

OFFTOPICŽe vám sem tak lezu, manželka pochází z Děčína, takže v kraji trávím značnou část víkendů u tchýně.
Souhalsím, je to obchod...a je to v pořádku.Jen ta kultura podnikání je pořád u nás horší i když se to od 90.let zlepšilo.

Michal.Havranek
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: xxx
Dal poděkování: 1156 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování

Příspěvek od Michal.Havranek » 08 kvě 2012, 15:08

Iveta Meinlschmidtová píše:Michale nějak si odporuješ...to, že se leze do zádele Němcům, jsi řekl ty, ale to je jedno.Moje stanovisko:

1.Dvojjazyčné třídy-NE
2.Spolupráce na úrovni komunální politiky a občanské iniciativy-ANO...finančně podporovat

K bodu 1. - nedostatek vyučujících,
můžeš mi prosím odcitovat, kde jsem to řekl ? :)

1. Bylo nám řečeno, že peníze nejsou problém - což znamená, že učitelů je dostatek. Takže vyřešeno. :)
2. Jako Piráti budeme spolupracovat i jinam, viz zápis http://piratepad.net/Schuze5-5-12
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Havranek za příspěvek:
Ivo.Vasicek

Iveta Meinlschmidtová
Zahraniční odbor

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová » 08 kvě 2012, 15:20

Michal Havranek píše:Apropo nelobuju za toto, jen se účelově stavím do opozice. Protože jinak by to dopadlo tak, že se tu desetkrát napíše fuck off Německo, válčili s celou Evropou, tak je pošleme do hajzlu.
Na jednu stranu mi připadá, že se chtějí Čeští piráti vézt na vlně Německého úspěchu, na straně druhé se od ZO dovím, že máme nějakou spolupráci ihned vetovat. Tak tomu asi nerozumím.

Mimochodem, když už jim tam všichni při hranicích odvádíte DPH, tak by bylo fajn od nich také něco získat,ne ? :D
:) ....Proti Němcům nic nemám, naopak...jsem pro tu střední cestu, výborná by byla např.výměna pobytů žáků, více aktivní spolupráce, a myslím důležité,zatraktivnit Německý jazyk a pro Němce jazyk Český, zde právě ta výměna pobytů už na základní škole...

Německá strana již nyní financuje mnoho společných projektů... :)

Iveta Meinlschmidtová
Zahraniční odbor

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová » 08 kvě 2012, 15:32

Michal Havranek píše:
Iveta Meinlschmidtová píše:Michale nějak si odporuješ...to, že se leze do zádele Němcům, jsi řekl ty, ale to je jedno.Moje stanovisko:

1.Dvojjazyčné třídy-NE
2.Spolupráce na úrovni komunální politiky a občanské iniciativy-ANO...finančně podporovat

můžeš mi prosím odcitovat, kde jsem to řekl ? :)

1. Bylo nám řečeno, že peníze nejsou problém - což znamená, že učitelů je dostatek. Takže vyřešeno. :)
2. Jako Piráti budeme spolupracovat i jinam, viz zápis http://piratepad.net/Schuze5-5-12
Promiň...to řekl Zdeňek,omlouvám se... ;)

1. nezakládá se na pravdě, peníze možná nejsou problém, ale Němčinářů je málo, a jak chceš vyučovat ostatní předměty na 2.stupni v němčině?
...příklad: bývalý ředitel střední školy ISŠTE mě požádal, jestli bych na škole učila Němčinu a to mám střední vzdělání...takže bída s kantory.. ;)

na zápis se podívám... ;) ...a už se nečerti.. :lol: :lol:

nečekám zástupy učitelů ze SRN, kteří budou vyučovat v pohraničí a zaměstnat brigádou Sudetské důchodce?

Michal.Havranek

Příspěvek od Michal.Havranek » 08 kvě 2012, 15:39

1. nezakládá se na pravdě, peníze možná nejsou problém, ale Němčinářů je málo, a jak chceš vyučovat ostatní předměty na 2.stupni v němčině?
...příklad: bývalý ředitel střední školy ISŠTE mě požádal, jestli bych na škole učila Němčinu a to mám střední vzdělání...takže bída s kantory..

na zápis se podívám... ...a už se nečerti..

nečekám zástupy učitelů ze SRN, kteří budou vyučovat v pohraničí a zaměstnat brigádou Sudetské důchodce?
Tak to je otázka na Haralda. Budeme mu tlumočit. Proto ta diskuze.
OFFTOPICA neboj nečertím se, jsem velmi veselý člověk :)

Jan.Kotas
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Privátní poradce
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Příspěvek od Jan.Kotas » 08 kvě 2012, 16:14

1.Dvojjazyčné třídy-NE

Souhlasím s Ivetou.
Moje stanovisko:
-krajská a komunální politika a její spolupráce s pohraničními regiony. (komunální, krajské).
- dvojjazyčné školy NE, (volba rodiče-ů), nebo volba a přihlášení svých dětí na jazykové školy...jestli jich je dostatek v kraji, nedokáži posoudit...možná úvaha v podpoře a zavedení více jazykových škol.

JK

Anonym103
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: anonym
Dal poděkování: 18 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Příspěvek od Anonym103 » 08 kvě 2012, 18:11

Zrovna mi napsal Harald, preklad toho mailu dodam co nejrychleji. V jeho mailu vznikl dotaz, zda-li jsem kontaktni osobou pro Ustecky kraj ( to jen podle rozhodnuti KS ) a nebo dokonce pro celou CR ( to rozhodne popru ).
Mimo jine ale uvedl napady, jak by se neco takoveho mohlo realizovat a jak by to mohlo vypadat, tady tedy strucne shrnuti jeho planu:

Harald mluvi ze zacatku spise o iniciative ve stylu " spoluziti Sasko - Ustecky kraj ", v kterem zatim by ani o tu skolu moc neslo. Predstavuje si " vedeni " takovehle iniciativy vzdy dvoujazycne - predpokladam z duvodu feroveho rozhodovani - tzn. Ze by existovali napr. dva vedouci ( jeden na Nemecke strane, druhy na Ceske ). Cilem je zblizovani kultur zrkze zajezdy, vymene zajezdy, spolecne volno-casove akce, vzdelavaci akce a cokoliv jineho co si muzete predstavit.
Sam si myslim, jestli jsem to vycetl spravne, ze by existovala dve zastupenstvi, jedno v Sasku a jedno v Usteckem Kraji ( Pripadne ve vetsim uzemi, jestli bude zajem ) ktere budou spolu koordinovat vylety a jine akce. Muzu si predstavit situaci v ktere vznikne v nejake zakladni skole napr. zajem o poznani Berlina, na Nemeckem Gymnaziu vznikne zajem se podivat na Prahu - nez aby tyto dva projekty fungovali naprosto oddelene, by treba Cesti skolaci ( zda-li chteji ) v doprovodeni lidi od nas ( zda zadano ), provadet nemecke skolaky po praze, trosku si pokecat a prece jenom se i trochu neco naucit. Podobne by se to potom odehralo na nemecke strane.
[...]deutsch tschechischen jugendbildungsverein gründen. immer paritätisch besetzt, das heißt immer ein tschechischer und ein deutscher vorsitzender, die sich gemeinsam ergänzen und abstimmen.[...]
Preklad:
[...] zalozit Nemecko-Cesky svaz pro vzdelavani mladeze. Vzdy obsazen dvoujazycne, to znamena na kazdeho Ceskeho predsedu jeden predseda nemecky, ti se navzajem budou dopolnovat a hlasovat[...]

Dale vidi moznost, ze jestli by fungoval tento projekt na lokalni urovni, tudiz Sasko-Ustecky Kraj, ze by se to dalo financovat z EU, a zvecit na cele uzemi EU.

Abych to shrnul:
- vytvoreni zdruzeni pro Nemecko-Ceske/Cesko-Nemecke vzdelavani mladeze, zasedajici jak v Sasku, tak v Usteckym kraji.
- Pozvolna organizace ( zda-li je zajem ) navzajemnych poznavacych a vzdelavacich akci
- vzdelavaci seminare pro mladez ( kildne i pro starsi ) - odhaduji temata jako transparence a korupce, ale i predstavovani kultury
- Nabidka plneni soukromeho casu - odhaduji napr. fotbalove zapasy, LAN-Party, mejdanky

Potom az, a na to ve svem mailu jen zlehka narazi, vidi moznost dobrovolne dvou-jazycne vyuky jak v Ceskem pohranici, tak v Nemeckem.

A nyni muj nazor k tomu. Nejdrive neco o me, zil jsem temer 16 let v Nemecku, jmenovite v Hamburgu. Do dokonceni 9. tridy jsem dochazel paralelne jak na Ceskou tak Nemeckou skolu, na tu Ceskou zkrze zkousky. Potom jsem stravil zhruba pul roku v Sasku. Mimo jine jsem v Kontaktu s reditelem jisteho letniho tabora, ale k tomu pozdeji vice.
V tomto vlakne vznika zavadejici implikace ze existuje jeden typ Nemecka, a to je jedna velka metropole kde kazdy vydelava 3000,-Eur mesicne. Tomu fakticky ale tak neni. Nemecko je jeste porad velice rozdelene, na tak zvane " Alte Bundesländer " nebo stare Federalni staty a " neue Bundesländer " nove Federalni staty. Realne rozdily jen ve vyplate muzou cinit az 60%. Sam jsem to zazil, kdyz jsem v Sasku pracoval v prumerne placene, odborne, praci za zhruba 1400,-Eur mesicne, kdyz bych na zapade obdrzil zhruba tak 2400,-Eur. K tomu jsou i velike kulturni rozdily, treba uz jenom v reci; postavite Sasika, Berlinana, Hamburaka, Bavoraka a nekoho z Porini k jednomu stolu a nechate je mluvit jejich reci si nebudou temer rozumet, uz jenom silnej Saskej akcent staci na to abych nepochopil jedine slovo.
Dale v tomto vlakne vznikl dojem ze to " Nemecko " nema zajem se ucit Cesky, coz by byla pravda kdyby Nemecko bylo jen to zapadni. Ve vychodnim Nemecku prevahuje u starsi generace velice pozitivni nazor jak na Ceskou kulturu, tak na Ceske vyrobky. Vychodni Nemecko nas z velke casti stavi spise do stredni Evropy, nezli do vychodni. Sam znam dost Nemcu kteri radi vyuzivaji Cechy na nakupy, hlavne treba v reznictvi, kterych je v Nemecku uz doopravdy malo a treba v Hamburgu podle meho vedomi neni ani jedno.
Nebo na rekreativni akce v laznich, nebo na zazitkove akce ve stylu lesy a hrady.

Kdyz tedy zhrneme horsi ekonomickou situaci na vychode Nemecka s prevazne pozitivnim nazorem na Cechy by nam z toho mohlo vyplivat, ze by mohlo dochazet k oboustranne migraci. Vysvetlim. 1400,-Eur zni jako hodne penez, koneckoncu je to zhruba 35.000kc. Za to by se tady dalo uz zit velice slusne, ale to je prace odborna, co treba friserka ktera bere 800,-Eur? A k tomu si to musite previzt na nemecky Ceny, dejme tomu ze mas fakt dobrej a levnej byt, tak za nej das tak 300,- Eur mesicne minimalne, k tomu elektrika a voda, dejme tomu dalsich 100,-eur. Odvoz odpadu, Internet, Televize, pojisteni, pojistka na auto a jsme na dalsich 150eur. A potom samozrejme jidlo, da se zit ze 30,-Eur tydne, to urcite, ale jestli chcete varit ponekud zdrave tak do bude trochu drazsi. Cigarety? 4,00-5,80,-Eur. A tak dale. Co tim chci rict, pro nemce se nemusi nutne vyplacet pracovat nebo zit v Nemecku. Jestli bude umet Cesky a bude ovladat svuj obor, zcela jiste najde pracovni misto v Cechach, a kdyz nebude ovladat svuj obor tak to bude resit Jazykem, treba v spedicy nebo Cesko-Nemecke firme. Moznosti je tolik. Asi nemusim vysvetlovat jake moznosti by se otevirali Cechum kteri mluveji nemecky.

Pamatuji si na sve zaskoleni v Nemecku, tak zvana " Vorschule ", neco jako skolka ale uz s fokusem se naucit zaklady jazyka, matiky a celkm to byla priprava na skolu. Nevidim tady prilis problem na Nemecke strane prave v takove Vorschule vyucovat dvou-jazycne ( s dovolenim rodicu samozrejme ). Nevim presne jak by se tento projekt prevedl na Ceskou stranu. Mimo jine, ano uz existuji dvou jazycne skoly, dokonce jsem na jedne byl podivat " Gymnazium Pirna ", ale abych rekl pravdu se mi ten projekt zrovna nelibi, je to zamereny na prirodovedy a to dost silne, podle me strata talentu.

tl;dr:
- Nemci ve vychode nas maji radi, vyuzivali by teto nabidky
- Migrace za praci by byla oboustrana
- Jazyk kvalifikuje az smesne dobre
- Meli by jsme odbouravat Xenophobii starsi Ceske a mlade Nemecke generace
- Jestli to pujde dobre po nejakou dobu, muzeme premyslet o dvou-jazycnem vyucovani.

A na konec, byl jsem nekolikrat prekladat v jednom letnim tabore, a tam se zrovna zoufale snazeji rozchodit projekt Nemecko-Ceske spoluprace, protoze jak natlak Ceskych deti do nemeckych letnich taboru, tak natlak nemeckych deti do ceskych taboru je nezanedbatelny. Tak bych rekl, ze i ta mladez by o to mela zajem. Ted vazne, kdyby nekdo za mnou prisel a relk mi ze se bude organizovat fotbalovej turnaj ceskych a nemeckych zakladnich skol, tak bych se na to mozna i sel podivat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anonym103 za příspěvky (celkem 3):
Iveta Meinlschmidtová, Michal.Havranek, trinitrofenol

Michal.Havranek

Příspěvek od Michal.Havranek » 08 kvě 2012, 19:21

Potom az, a na to ve svem mailu jen zlehka narazi, vidi moznost dobrovolne dvou-jazycne vyuky jak v Ceskem pohranici, tak v Nemeckem
Na schůzi mluvil převážně o tom :)

Vůbec netuším jestli je tohle vhodná činnost pro Pirátskou stranu. Nicméně za sebe bych byl pro toto podporovat.

Michal.Havranek

Příspěvek od Michal.Havranek » 08 kvě 2012, 19:36

Další věc je to, že Harald asi nemá ani zastání u Pirátské strany v Německu.
My personal opinion:
His theories and beliefs have no future in the Pirate Party

by Tlo

Anonym103
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: anonym
Dal poděkování: 18 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Příspěvek od Anonym103 » 08 kvě 2012, 21:50

Nezatracujme napad celkove jen za to ze ma par nedomyslenosti. Vidim tady realny potencial k vytvoreni novych pracovnich mist v oblasti ktera to dost ma za potrebi. A k tomu se cely nad-tema kosmopolitni " propojenosti " mladeze hodi, tedy podle me, k piratske strane. Zitra odevzdam prelozeny email, ale zeptam se ted: Nepatri tohle tema spise do nejakeho vetsiho nad-fora? Koneckoncu by se toto tema dotykalo podstatne vetsi casti Republiky nez-li usteckeho kraje.
OFFTOPICA treba by sme meli i promyslet nazev tohoto vlakna, protoze podle posledniho emailu jiz neni aktualni.

Zamčeno

Zpět na „Ústecký kraj“