Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu bez

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Republikový výbor
Příspěvky: 4666
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1307 poděkování
Dostal poděkování: 2169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu bez

Příspěvek od Jiri.Rezek » 04 kvě 2012, 18:48

Jeden zajímavý, i když nevím jeslti proveditelný nápad, který nám poslal příznivec Ilja:
Shrnutí (copak to vlastně je):
Projekt si klade za cíl umožnit lidem volnou výměnu zboží a služeb bez použití peněz. Všechny transakce budou probíhat pouhým výměnným obchodem způsobem „něco za něco“. Služba nebude uživatelům umožňovat žádné finanční transakce, ale umožní jim měnit svou práci a výrobky, či výpěstky za práci a výrobky jiných lidí v dohodnuté odpovídající hodnotě. Služba serveru je pouze vyhledávací a informační, kontakt uživatelů probíhá v jejich vlastní režii. Pilotní projekt by měl být lokalizován ve městě okresní až krajské velikosti, nebo v městské části Prahy. V menším počtu obyvatel by zřejmě nevznikla dostatečně pestrá uživatelská struktura, aby server plnil svoji funkci a na větším území je obtížné udržet nezbytný osobní kontakt. V případě úspěchu lze rozšiřovat prakticky donekonečna, nebo zavádět lokalizovaně na dalších místech.
Popis funkce (jak to má celé vypadat):
Základem je databáze uživatelských profilů klientů s povinnou registrací, přihlášením přes heslo a alespoň jedním kontaktním údajem (email). Struktura serveru i uživatelského profilu se velmi blíží struktuře běžného aukčního serveru- povinné i dobrovolné kontakty uživatele doplňuje hodnocení jeho důvěryhodnosti od ostatních klientů a výčet uskutečněných výměn s ostatními klienty (zveřejňují se zúčastněné strany transakce, nikoli sám předmět výměny). Aby samotný server plnil svou funkci, musí mít uživatel co nabídnout a něco chtít. Druhým základním kamenem je tedy uživatelsky otevřená databáze (sami uživatelé mohou přidávat kategorie, správce hlídá jejich duplicitu) která podle přehledných kategorií třídí zboží a služby (např. zboží/ potraviny/ základní/ brambory, nebo práce/ služby/ doučování/ matematika apod.) Jak kategorie nabídky, tak poptávky umožňuje prohlížení a vyhledávání služeb i zboží od jednotlivých uživatelů a porovnání jejich potřeby a nabídky. Systém sám na základě zadaných nabídek a poptávek nabízí uživateli uskutečnění výměny s uživateli, jejichž potřeby a nabídky zrcadlově korespondují s požadavky klienta. Pro snadnou dohodu obou stran transakce je v profilu možnost posílání vzkazů, včetně připojených souborů (fotky, popisy atd.).
Transakce se má za dohodnutou, pokud provedení výměny potvrdí obě zúčastněné strany. Po provedení výměny jsou obě strany požádány o hodnocení spokojenosti s jejím průběhem, což se odrazí na ratingu příslušného uživatelského profilu. Uživatelům s vysokým ratingem může systém nabízet výměny nikoliv pouze ve schématu „něco za něco“ ale i například ve třech (A má to co chce B, B má to, co chce C, C má to, co chce A). Funkčnost něčeho takového by mohla prověřit až praxe a zřejmě by množství stran transakce nemělo překročit čtyři, ale možnost vzájemného propojení a uspokojení poptávky klientů tím vzrůstá geometricky.
Omezení jsou jasná rámcem zákonů ČR a reflektují etický kodex, který provozovatel u služby předpokládá. Žádné obchody s drogami, zbraněmi, žádné sexuální služby, politické a náboženské agitace, těžká práce dětí a žádné finanční transakce. Za samotný průběh setkávání klientů a výměn nenese provozovatel žádnou odpovědnost. Obsah soukromých vzkazů mezi klienty není provozovateli zpřístupněn. Porušení pravidel se trestá ztrátou ratingu, případě vyloučením a zablokováním příslušné IP adresy. Doplňkové služby serveru mají pouze pomocný a informační charakter. (Akce, novinky, diskusní fórum, help…) Není to facebook ani twiter.
Výhody (proč se do něčeho takového pouštět):
Popsaná služba umožní lidem vzájemně si pomoci v mnoha oblastech každodenního života, způsobem, který je běžný mezi sousedy na venkově, ale ve městě se vytrácí. (František má dodávku, Pepa pár pytlů brambor, paní Dvořáková potřebuje nosit nákupy a umí spravit kabát a ponožky…). Projekt tedy podporuje vzájemnou sounáležitost lidí napříč jejich věkem a sociálním postavením. Jelikož zde není vůbec manipulováno s penězi, není možné finanční zneužívání klientů, služba je zcela zdarma, oproštěná od poplatků i daní ze svého principu. Při zapojení podniků umožňuje uživatelům získat hotové zboží bez peněz, podnikům pak brigádní sílu bez mzdových a daňových nároků. Možností je mnoho a rozsah použití přesahuje moji fantazii. Projekt může pomoci sociálně vyčleněnějším lidem se integrovat (byť krátkodobě) do společnosti pracujících, aniž by museli splňovat jakékoliv nároky dané úřadem, obcí, či státem a obdržet za svoji práci odměnu v hotové nepeněžní podobě (např. jídlo) a také získat pocit vlastní užitečnosti, který je velmi důležitý.
Poznámky (co by se mělo a nemělo):
Projekt by měl být financován z veřejných prostředků, nebo pomocí sponzorů, jako neziskovka. Komercionalizace, byť třeba na základě pouhé reklamy na serveru je možná, ale neetická ze dvou důvodů: 1) otvírá se tu tlak na případnou úpravu pravidel a smyslu služby tak, aby přednostně přinášela prospěch určitým skupinám, či jednotlivcům 2) reklamní prostor mohou zneužívat komerční subjekty k manipulaci s uživateli, kteří mají slabé finanční zázemí a nízkou ekonomickou gramotnost. Těmto lidem má služba přednostně pomáhat a přinášet užitek, jejich zavalení např. reklamami na výhodné půjčky, nebo loterie by je naopak vystavilo dalšímu tlaku.
Mnohé komunitní projekty, opírající se o lokální mikroekonomiku se opírají o pomocné peníze, kupóny, žetony atd. Tento projekt se možnosti vytvářet alternativní měnu brání, protože alternativní měny musí být vydávány někým (zde vzniká prostor pro zneužití), musí být vydávány v množství, které roste s počtem klientů a transakcí (zde vzniká prostor pro úročení a zadlužování nových uživatelů) a pak alternativní měna má hodnotu a směnnost (zde vzniká prostor pro spekulace a podvody, odpovědnost provozovatele za transakce a nakonec také povinnost odvádět daně).
Cílem je tedy peníze v jakékoliv formě vynechat od začátku a navždy.

To je pro teď asi vše. Srdečně zdravím!
Ilja
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 3):
Iveta Meinlschmidtová, Ivan Sirko, Pavel.Stepanek
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet

Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Komunální zastupitel
Příspěvky: 4875
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Bydliště: Praha 12 – Modřany
Dal poděkování: 4586 poděkování
Dostal poděkování: 3887 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Lukas.Findeis » 04 kvě 2012, 19:00

Mnohem víc se mi zamlouvá projekt buddhisty a miliardáře Libora Malýho, kterej pracuje na systému bez peněz i bez směny. Jeto ve stádiu programování zdá se docela propracovaný sociální sítě, přes kterou bude všechno fungovat.

http://www.radio1.cz/mp3/porady_2012/Za ... Sebera.mp3
http://adato.cz/uvod/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvky (celkem 2):
Iveta Meinlschmidtová, Ivan Sirko
uvolněný radní MČ Praha 12 – sociální věci, zdravotnictví, sport ☠ 4. místopředseda PMS Praha 12
findeis.lukas@praha12.cz ☠ 773 569 014
běžecký trenér

Karel Bilek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 393
Registrován: 06 dub 2012, 18:52
Profese: student
Dal poděkování: 420 poděkování
Dostal poděkování: 495 poděkování

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Karel Bilek » 13 kvě 2012, 04:34

ad a) - směnný obchod - proč ne. Ale brzo se podle mě dostaneme k tomu, že peníze - nebo nějaká jejich náhrada - existují z docela dobrých důvodů. Ale v omezené míře může směnný obchod fungovat.

ad b) - jakási nekonkrétní síť bez detailů a se stránkou plnou plků - nevěřim tomu.

Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2131 poděkování

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Jana.Syrovatkova » 13 kvě 2012, 12:41

Směnný obchod je sice super věc, ale naráží na to, že musím najít nejenom někoho, kdo poptává nějakou službu, ale i někoho, kdo současně nabízí službu, kterou poptávám já. Ve věku internetu je to snadnější než bez něj, ale i tak mám obavy, aby člověk víc času netrávil hledáním člověka, který mu může nabídnout něco, co potřebuje.

Dobře to mají vyřešené např. na http://www.naucmese.cz, kde lze za kurs inkasovat buď peníze nebo to jde jako kredit pro další kursy. Tzn. v konečném důsledku to může skončit tak, že já něco naučím partu lidí a sama se jdu učit od jiných lidí téže skupiny a vyjádření ceny je nutné pouze v okamžiku, kdy z ceny kursu budu potřebovat zaplatit účet za elektřinu. Jenže tím jsme zase u nějakých "peněz" byť neoficiálních.

A co se týče oficiálních a neoficiálních peněz - pořád tam vnímám v principu jediný problém a důvod, proč používat směnu, neoficiální peníze či cokoli podobného - z reálných peněz jsem povinna zaplatit daně a jsou jasně měřitelné. Z virtuálních peněz bych je měla de facto platit taky, ale těžko určit, kolik. Veškeré komunity a jiné šílenosti vnímám stále hlavně jako snahu uniknout 75% zdanění.

Proto stále místo čehokoli prosazuji magické: "transparentnost, snížení daní" - kdyby byly daně i tak "vydřidušské" jako ve středověku (desátek církvi, něco panovníkovi), budeme někde na 20%. Kdyby byly daně "na hlavu" (tzn. nikoli minimální základní příjem, ale minimální základní platba každého měsíčně - stejně většina lidí musí platit sociálku a zdravku), nikdo by neměl ani potřebu nepoužívat státní peníze.
Naposledy upravil(a) Jana.Syrovatkova dne 13 kvě 2012, 12:45, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvky (celkem 5):
Karel Bilek, Ivan Sirko, Kostas.Dimoskakis, Pavel.Cisar, play3r

Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Komunální zastupitel
Příspěvky: 4875
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Bydliště: Praha 12 – Modřany
Dal poděkování: 4586 poděkování
Dostal poděkování: 3887 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Lukas.Findeis » 13 kvě 2012, 12:42

Karel Bilek píše:ad a) - směnný obchod - proč ne. Ale brzo se podle mě dostaneme k tomu, že peníze - nebo nějaká jejich náhrada - existují z docela dobrých důvodů. Ale v omezené míře může směnný obchod fungovat.

ad b) - jakási nekonkrétní síť bez detailů a se stránkou plnou plků - nevěřim tomu.
Ono to poběží paralelně se systémem peněz. Přinejhorším to bude zajímavej experiment a pokud se ujme mezi dostatečným počtem lidí, tak bude dál vylepšovanej. Poslechl sis ten diskuzní pořad? Tam vysvětluje jak by to mělo fungovat.
uvolněný radní MČ Praha 12 – sociální věci, zdravotnictví, sport ☠ 4. místopředseda PMS Praha 12
findeis.lukas@praha12.cz ☠ 773 569 014
běžecký trenér

Uživatelský avatar
Pavel.Stepanek
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 pro 2010, 13:36
Profese: živnostník
Bydliště: U Stadionu 742, Chrudim
Dal poděkování: 757 poděkování
Dostal poděkování: 867 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Pavel.Stepanek » 16 kvě 2012, 11:11

O něčem takovém přemýšlím už několik let. Tyto projekty již existují a Piráti by je měli podporovat. Existence peněz je beztak podle mě v střednědobém horizontu ohrožená. Takovýto způsob směnného obchodu je maximálně transparentní, odráží potřeby komunity a je nezdanitelný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Stepanek za příspěvek:
Ivan Sirko
Celorepublikový volební koordinátor, neuvolněný místostarosta města Chrudim
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647
„Kdo v demokracii spí, probudí se v diktatuře." – Johann Wolfgang von Goethe

Uživatelský avatar
Kostas.Dimoskakis
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 149
Registrován: 07 říj 2010, 12:38
Profese: Elektro slaboproud - podnikatel
Bydliště: Bousovská 735/6, Praha 9 - Kbely
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 175 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná výměna produktů a služeb prostřednictvím internetu

Příspěvek od Kostas.Dimoskakis » 16 kvě 2012, 11:27

Jana Syrovatkova píše: Proto stále místo čehokoli prosazuji magické: "transparentnost, snížení daní"
Čím je člověk starší, tím víc se drží při zemi. Máme toho tolík, že nestíháme. Co kdybychom přestali stavět vzdušné zámky.
Jednoznačně jsem pro výše citovaný výrok "transparentnost a snížení daní".
Když bude transparentost, nebudou divně rozdělné veřejné zakázky, budou peníze a mohou se snižovat daně :D

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů