Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Odpovědět
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

Seriál Výměnné sítě od A do Z
http://www.lupa.cz/serialy/vymenne-site-od-a-do-z/
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Můžete sem, prosím, někdo s příslušným oprávněním, přesunout téma o CZFree.Net, které jsem založil v Podpalubí, kde se nedočkalo potřebné publicity? :) děkuji.

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

CZFree.Net, svobodná a necenzurovatelná komunikační síť

Příspěvekod dj-bobr » 15 úno 2012, 16:52
Nevím, kam to jinam dát, kdyžtak to prosím někdo přesuňte na vhodnější místo :) děkuji.

S postupujícími snahami omezovat a cenzurovat Internet, popřípadě odpojovat účastníky internetového připojení od sítě (hadopi) nebo jinak legislativně zabít myšlenku svobodné komunikace, nastává čím dál větší potřeba svobodného komunikačního média.
Pokud by to nedejbože v budoucnu nemohl být Internet, jaká je však jiná možnost? Možná jste slyšeli o CZFree.Netu, síti (vlastně mnoha propojených sítí), kde se spojují počítače navzájem a mohou komunikovat mezi sebou bez účasti Internetu.

Před pár lety se skupinka nadšenců (která se zčásti prolíná se současnou členskou/přízniveckou základnou Pirátů) rozhodla, že se na bázi WiFi spojů propojí navzájem, bylo založeno CZFree.Net fórum a chytlo se toho spoustu dalších lidí. Postupně vznikla funkční celopražská síť, ve které je možno bezplatně a svobodně komunikovat, provozovat různé síťové služby (WWW, FTP, DC apod.) a nemít přitom obavy z cenzury, podařilo se propojit přes NFX i mimopražské CZFree ostrůvky.

Mám pocit, že tato síť předběhla dobu, protože dnes je převážně známá jako médium pro levný přístup k Internetu, a možnost svobodné komunikace je opomíjena. Něco mi však říká, že na své skutečné využití ještě čeká..


dj-bobr

Re: CZFree.Net, svobodná a necenzurovatelná komunikační síť

Příspěvekod Waseihou » 16 úno 2012, 10:13
Ono je ale také nutno zajistit i zde, aby nešlo zjistit identitu účastníků. Zatím určitě existují nějaké seznamy bo se musí někam někomu platit za net, navíc zákon definuje různé povinnosti pro "veřejnou datovou síť" a ne přímo internet. Není rozdíl mezi CZFree.Net a tím když by si lidi na základě známostí udělali schovanou síť pomocí VPN kam bude přístup jen na základě pozvánky. CZFree by ale mohlo být dobrým základem pro skutečně svobodnou síť, pokud by se na wifi ap přehrál software který implementuje anonymizační protokol, zde by mohla být výhoda pokud by F2F síť přímo odpovídala fyzické reprezentaci a pro dobrou anonymitu by tak stačil 1 hop. Další možností by bylo implementovat distribuovaný filesystém, dnešní ap jsou vlastně routery s linuxem a často mají i USB port na připojení disku, takže vhodně zvolená technika by umožnila vytvořit vhodnou distribuci která by toto automaticky realizovala a byla by snadná k nahození. Ideálem pak je aby v rámci domů bylo vše zrychleno pomocí UTP kabelu mezi lidmi kteří mezi sebou mají důvěru.

Waseihou

Re: CZFree.Net, svobodná a necenzurovatelná komunikační síť

Příspěvekod dj-bobr » 16 úno 2012, 10:32
Fór je v tom, že do CZF se může zpravidla (podle podmínek místního správce AP) připojit člověk bez jakékoliv identifikace nebo předávání osobních údajů, a pokud si neplatí internet, tak se do internetu nedostane (nebo dostane nějaký malý sdílený bandwidth), ale zůstává anonymní. A co tak vím ještě z doby, kdy Deu provozoval Freegate/Connection.cz, tak se dalo zaplatit internet stále bez jakýchkoliv osobních dat.
Dokud jelo moje AP dj-bobr, tak lidi, co na mě byli připojeni, jsem sice znal osobně, ale netušil jsem ani, jak se jmenují občanským jménem..

btw - CZF není veřejná datová síť :) CZF je "jen" pár (tady právě není hranice..) lidí navzájem propojených, takže se na ni nevztahují předpisy týkající se telekomunikačních nebo veřejných sítí..

AP ze starších let většinou bývají linuxové PCčka s wifi kartami (staré - XI-626, nové - Atheros), co je na novějších sajtech nevím, ale backbone jede převážně na 5GHz spojích, takže i ta propustnost není špatná klidně z jednoho konce Prahy na druhý.

Waseihou píše:Není rozdíl mezi CZFree.Net a tím když by si lidi na základě známostí udělali schovanou síť pomocí VPN kam bude přístup jen na základě pozvánky.


Rozdíl tu je - když vypnou internet, jako tuším v Egyptě, tak CZF jede dál..

dj-bobr
Re: CZFree.Net, svobodná a necenzurovatelná komunikační síť

Příspěvekod Waseihou » 16 úno 2012, 11:56
Zajímavou možností je také

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenWrt

jde o to aby kdokoliv kdo chce tak nahodil firmware a jeho AP se automaticky připojilo do sítě.

Hodně o tom píšou tady:

http://board.planetpeer.de/index.php/topic,5037.0.html

Waseihou

Nahoru

Re: CZFree.Net, svobodná a necenzurovatelná komunikační síť

Příspěvekod Waseihou » 16 úno 2012, 11:59
Protokoly:
http://en.wikipedia.org/wiki/B.A.T.M.A.N.

Projekty:

Netsukuku is the name of an experimental peer-to-peer routing system, developed by the FreakNet MediaLab (Italian) in 2006, created to build up a distributed network, anonymous and censorship-free, fully independent but not necessarily separated from the Internet, without the support of any server, ISP and no central authority. It does not rely on a backbone router, or on any routing equipment other than normal network interface cards.

Netsukuku je jméno experimentálního p2p síťového směrovacího systému, vytvořeným FreakNet MediaLab v Itálii v roce 2006 za účelem vytvoření distribuované, anonymní a cenzuře odolné sítě, plně nezávislé ale ne nutně oddělené od internetu, bez podpory jakéhokoliv centálního serveru, poskytovatele nebo centrální autority. Nezávisí na páteřním router nebo jakémkoliv směrovacím zařízení kromě běžných síťových karet.

http://en.wikipedia.org/wiki/Netsukuku

home:
http://netsukuku.freaknet.org/
ale projekt vypadá mrtvě, bohužel...

Waseihou
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

A method of free speech on the Internet: random pads

http://www.madore.org/~david/misc/freespeech.html
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

http://offload.sourceforge.net/

Na všech těchto OFF load sítích je divné že na stránkách není žádná diskuze, vysvětlení ani komunita. Takže pozor, kdo ví co ten soft dělá (to ale platí o každém softu).

edit: může to být zabugovaný soft
Naposledy upravil(a) Waseihou dne 06 bře 2012, 17:29, celkem upraveno 2 x.
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

Offload je podle fóra na I2P zabugovaný fork OFFsystem založený na wxWidgets , obojí je nejspíše mrtvými projekty. Idea brightnetu se mi ale líbí a fungovat by mohla dobře. V zásadě jde o to že se tam sdílejí "náhodné" bloky ze kterých je možno složit výsledný soubor, přičemž "návod" na složení není sdílen a data nutná ke složení jednoho souboru nikdy nejsou na jednom serveru. Dále pak jeden blok dat může být součástí více souborů a je tedy obtížné přiřknout někomu copyright.

Sdílení "návodu", tedy klíče pro získání a složení bloků je pak to jediné, u čeho je třeba řešit anonymitu původce či místa kde je to vystaveno.

Idea dobrá, ale další ztracený projekt. Dovedu si představit že by něco takového mohlo být vhodným doplňkem libovolné P2P sdílecí sítě kam by se ukládala nějaká data aby to frčelo rychleji. Sice by tím uživatel na sebe odhalil že je součástí P2P sítě, ale šance dokázat mu něco by byla složitá. Další možností by bylo komerční poskytování takovéhoto místa - aby byl download rychlý uživatel by musel vyplnit captcha která by v sobě měla reklamu a tím by získal "tiket" který by ho opravňoval po určitou dobu stahovat zvýšenou rychlostí. Případně by stáhl jenom reklamu a musel captcha vyplnit na stránce inzerenta aby ho to donutilo navštívit reklamovanou stránku. Samozřejmostí by bylo předplatné serveru s datovými bloky, ale protože jeden soubor nikdy nemá své bloky na jednom serveru, musel by si user toho předplatit více, takže cena za 1 server by musela být mnohem nižší a někdo by musel udělat platební agregátor který by jednu platbu rozdělil mezi více nezávislých právních subjektů.

Model by fungoval takto:

Uploader vytvoří bloky podle principů z http://en.wikipedia.org/wiki/OFFSystem a odkazů tam a nahraje je na tyto servery, zároveň získá OFF URL které uloží do anonymizační sítě typu Freenet/I2P/tor/... kde poběží databáze OFF URL nebo tak nějak pokud bude potřeba. OFF URL je mnohem menší než samotný soubor. Při nahrání OFF URL bude náhodně vygenerován delay aby byl nějaký čas mezi nahráním a zveřejněním, tam je to třeba pořešit aby se nedalo zjistit kdo nahrál poslední blok nebo tak nějak. Po nějakém čase se záznam zveřejní, třeba film.avi bude mít svojí OFF URL, potom kdokoliv si tento soubor bude chtít stáhnout tak najde OFF URL a stáhne potřebné bloky z veřejně dostupných a třeba i nějak zpoplatněných serverů. Potom klient u něj složí výsledný soubor pomocí XORování. Servery s bloky nepůjde zavřít, protože všechny bloky statisticky obsahují náhodná data a navíc lze vytvořit situaci, že jeden blok může kódovat více souborů pro něž platí copyright a alespoň jeden z nich bude vlastněn někým kdo bude serveru příznivě nakloněn, takže odstranění daného bloku by se rovnalo cenzuře. Není možné aby nějaká informace byla cenzurována alespoň dokud platí ústava a svoboda projevu.

Příklad - někde na serveru je blok A který vznikl xorováním části autorsky chráněného díla, já nahraji projev o svobodě a demokracii B a zxoruji ho s tím blokem A a vznikne blok C který nahraji na další server, přičemž vznikne OFF URL která říká že můj demokratický projev je možno získat zxorováním bloků A a C. Odstraněním bloku A by bylo porušení mého práva na svobodu projevu, proto blok A nejde právně odstranit. To že někde existuje nějaký blok D který když se zxoruje s A vytvoří část autorsky chráněného díla není moje starost, protože o tom nevím, každopádně moje právo na svobodu projevu nesmí být porušeno.

To co je postižitelné je zveřejnování autorsky chráněného díla v rozporu s autorským zákonem, tedy ten kdo vytvořil bloky A a D a OFF URL a zveřejnil OFF URL se dopustil trestného činu zveřejněním OFF URL. Anonymitu zveřejnění řeší darknet, protože OFF URL je mnohem menší než samotný soubor tak pomalost darknetu není problém. Protože nejde dohledat původce, je velmi obtížné postihnout takovýto model distribuce.

Teoreticky by úřady mohly dát povinnost provozovatelů těch datových serverů uchovávat IP a čas nahrání bloku, ale to se dá řešit sítí typu tor nebo prostě pomocí VPN, kdy se upload sice neúměrně protáhne, ale protože download výrazně převažuje nad uploadem, tak by to nakonec nebyl takový problém. Navíc IP není důkaz že to někdo doopravdy nahrál, takže stačí mít nainstalovaný tor exit node nastavený pouze pro přístup na tyto určité stránky + třeba wiki + wikileaks aby se dalo říct že cílem je podpora disidentů třeba v Íránu atp. Nebo prostě upload přes anonymní wifi.
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
WakanTanka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 17
Registrován: 09 bře 2012, 22:43
Profese: PC (sítě, help-desk, archivace dokumen.)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od WakanTanka »

www.cypherpunk.at/onioncat

code.google.com/p/torchat
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

Osiris
tvorba webových portálů uložených v p2p síti, kdokoliv si takový může vytvořit

http://www.osiris-sps.org/

zatím freeware, prý to jednou hodí jako opensource
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Přehled anonymních/šifrovaných P2P/F2F sítí.

Příspěvek od Waseihou »

knihovna OpenP2P:

http://openp2p.org/Main_Page

http://openp2p.org/OFTorrent

hg clone https://code.google.com/p/openp2p/

ale asi nestojí za moc, OFtorrent se zdá jako zajímavý nápad, ale knivhona toho moc zatím v sobě nemá
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“