Jak si představujete EU?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
kely
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2009, 18:29

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od kely »

Nechápu co je na našich zákonech tak senzačního, abychom trvali na jejich udržení. U rozdílných daňových systémů, při dodržení jedné měny je to vysloveně nesmysl a zbytečná komplikace. Multikulturnost se při volném pohybu vytvoří a už vytváří za vydatného přispění imigrantů. Není na ní nic špatného, odráží přece dobu a nádherné je, že ji nelze příkazy ovlivňovat. ostatně multikutura by pro zastánce sloganu internet je naše moře měla být asi samozřejmostí. sdílením kulturních děl se přece multikultura šíří a pomáhá vzdělávat v tom širším slova smyslu. Osobně se stále domnívám, že ideální by byla federace při současném drastickém omezení státních pravomocí a naopak posílení pravomocí hejtmanství. Tím eliminuji vliv velkých států. Ostatně na území našeho státu je několik rozdílných regionů. které mají samozřejmně na různé věci různý názor, asi se k problematice zemědělství staví jinak jižní morava a jinak severní čechy. celkový postoj Čech, pak odráží momentální stav vlivu té či oné regionální politiky na politiku státu, tedy věc neobjektivní. Federativním uspořádáním by se také uspořili finanční prostředky v řádech desítek miliard EU.
Michal.Rusek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1035
Registrován: 26 čer 2009, 12:53
Profese: vystudovaný učitel
Bydliště: Olomoucký region
Dostal poděkování: 5 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Michal.Rusek »

KALIK píše:Naše vlastní měna je výhodná především z důvodu její ovlivnitelnosti (kurzů) naší zemí. Toto je výhodně především v dobách světové nestability :) Jasné je i to, že směnný kurz je naopak i nevýhoda pro exportéry a podobně.
- Přesně tak to je. Má to tu nevýhodu, ale v případě potřeby se provede znehodnocení měny (což ČNB dovede :-) a když bude Euro za 30 (nebo za 40) zdraží se dovozy a vyrovná se bilance zahraničního obchodu. Což Slováci teď udělají jak?? Prostě se jim sníží výběr daní a oni si budou muset půjčit skrze dluhopisy... Nebo Slovenská republika zkrachuje. (Tedy vycházím z předpokladu, že jsou stejně jako my exportní ekonomika, která není a nebude ekonomicky silnější než třeba Německo...)
Mochťa
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Mochťa »

Představa EU vzhledem k decentralizaci úřadů, posilování místní občanské komunity je prapodivnou vizí... Evidentně žijeme ve státě, který se po revoluci snaží o to, aby na nižší územní celky bylo převedeno více odpovědnosti - tím pak také narůstá význam komunálních voleb. Současně se tu rozvíjí v rámci EU směr zcela opačný, kdy jedinec v rámci volebního rozhodnutí přenáší část svých občanských práv na instituci - k poslanci - jehož činnost je voličem těžko kontrolovatelná a zcela se tak vytrácí jeden ze základních demokraticikých principů - veřejné slyšení.
Z daného hlediska jsem zastáncem dalšího posilování komunit, kdy EU je nástrojem, který však po čase ztratí význam či se její význam promění do úrovně koordinačně-organizační. Přitom všem musí být vždy zachována individualita státu jako takového včetně jeho dílčích politik. Názor, že vznikne například jednotná sociální politika (SP) v rámci EU je stejně naivní a nerealizovatelná vzhledem k rozdílům SP jako, že Baník Ostrava přehraje Barcelonu - viz Nohavica album Ikarus :)
kely
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2009, 18:29

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od kely »

Baníku se to podařit může a zrovna tak je možné současné struktury změnit. Při pohledu na politickou mapu Evropy a srovnání dnešních hranic a hranic třeba v 15. století vidím značné posuny. Je třeba vzít v potaz proč vlastně je stát a co má za úkol a v případě že dvě instituce plní podobnou roli, je otázka zda jich není o jednu víc. Nechápu v čem tkví jedinečnost Čech, když bydlím třeba ve Slezku nebo v Aši , tam šli dějiny trochu jinak a i múj pohled na problémy může být jiný než třeba chlapíka z Kolína. Naproti tomu podobný pohled na věc můžou mít lidé z oblasti Šumavy a to z obou svahů, podobně z oblasti Alp. Nevěřím, že mapa Evropy je něco, s čím nelze hýbat a dokonce nevěřím ani tomu, že jsme tak odlišní od bavoráků nebo vídeňáků a nechci zapomenout ani na slováky. S nacionalistickým patosem nesouhlasím a jakýkoliv projev nacionalizmu by měl být trestný, neboť rozdmychává nepatřičné emoce a zavdává příležitost k neodůvodnitelné hrdosti, která pramení pouze a jen z toho, že se někdo někde narodil - zcela bez svého přičinění. Každý se totiž někým narodí a rozhodně nikdo na to nemůže být nijak hrdý - být a přitom se nenarodit zatím nelze. Když jsem se tedy narodil v Čechách tak jsem Čech, ale to znamená pouze a jen místo kde jsem se narodil. co se mých vlastností týče neznamená to vůbec nic. jediným problémem evropy je, že se tu mluví různými jazyky, ale díky internetu i tohle časem pomine a angličtina se doufejme stane univerzálním dorozumívacím prostředkem.
Uživatelský avatar
Jan.Mochtak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2009, 13:18
Profese: vyučující VŠ, "sociální politik" :)
Dostal poděkování: 25 poděkování

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Jan.Mochtak »

kely píše:Baníku se to podařit může a zrovna tak je možné současné struktury změnit. Při pohledu na politickou mapu Evropy a srovnání dnešních hranic a hranic třeba v 15. století vidím značné posuny. Je třeba vzít v potaz proč vlastně je stát a co má za úkol a v případě že dvě instituce plní podobnou roli, je otázka zda jich není o jednu víc. Nechápu v čem tkví jedinečnost Čech, když bydlím třeba ve Slezku nebo v Aši , tam šli dějiny trochu jinak a i múj pohled na problémy může být jiný než třeba chlapíka z Kolína. Naproti tomu podobný pohled na věc můžou mít lidé z oblasti Šumavy a to z obou svahů, podobně z oblasti Alp. Nevěřím, že mapa Evropy je něco, s čím nelze hýbat a dokonce nevěřím ani tomu, že jsme tak odlišní od bavoráků nebo vídeňáků a nechci zapomenout ani na slováky. S nacionalistickým patosem nesouhlasím a jakýkoliv projev nacionalizmu by měl být trestný, neboť rozdmychává nepatřičné emoce a zavdává příležitost k neodůvodnitelné hrdosti, která pramení pouze a jen z toho, že se někdo někde narodil - zcela bez svého přičinění. Každý se totiž někým narodí a rozhodně nikdo na to nemůže být nijak hrdý - být a přitom se nenarodit zatím nelze. Když jsem se tedy narodil v Čechách tak jsem Čech, ale to znamená pouze a jen místo kde jsem se narodil. co se mých vlastností týče neznamená to vůbec nic. jediným problémem evropy je, že se tu mluví různými jazyky, ale díky internetu i tohle časem pomine a angličtina se doufejme stane univerzálním dorozumívacím prostředkem.
Kelly, co se týká nacionalizmu - nelze než souhlasit. Jen je důležité rozlišovat, zda politika a další vývoj má směřovat k větší individualizaci v rozhodování, správě atd. k vytváření spíše menších celků, které si vzájemné pomáhají v rámci řízené solidarity (jasně transparentní) či se podílet na budování "molochu", jehož rozhodnutí - legislativní dopady jsou vzhledem k počtu lidí žijící v něm čím dál méně adresné a řídí se dle lobbyingu větších států a transparentnost je maximálně minimální. Rozhodně - rozdíl v tom co říkáš ty a co já je v tom, že dle mne je optimálnější jít cestou vytváření menších celků a nikoliv nedosažitelného a vzdáleného byrokratického molochu.
kely
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2009, 18:29

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od kely »

Nikoliv, já jsem rovněž pro menší celky, problém však je, že tyto menší celky musí být zastřešeny větším, jinak nejsou sto obstát proti molochům, které je obklopují. Proto je v návrhu zrušení dnešních státních celků a ponechání pouze celků na úrovni kraje. Přičemž toto členění bych zachoval v celé EU, kraje by volili zástupce a ty by zasedali v radě. Obešel bych se zcela bez zbytečného článku státu, který mimochodem přestává plnit svůj účel. Jistě od dnešní struktury ke struktuře , kterou navrhuji je dlouhá cesta, ale rozpadání větších celků poválečného uspořádání je v Evropě zřetelné. Separatistické tendence např severní Itálie, Basků, Irska, ale i v zemích Beneluxu a tak bych mohl pokračovat. Čili rozdrobit a pak zaštítit jednotnou koordinující vládou proti externím nepřátelským vlivům.
Uživatelský avatar
Jan.Mochtak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2009, 13:18
Profese: vyučující VŠ, "sociální politik" :)
Dostal poděkování: 25 poděkování

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Jan.Mochtak »

to kelly - to je právě ona otázka - proč zrušit dnešní státní celky a nereformovat je? proč je v dané chvíli jedinou vidinou reformy být součastí EU? proč nejsou hledány jiné možné formy státních uspořádání v takové podobě, aby se právě ono nefungování navrátilo tam kam má? a v neposlední řadě - je velmi problematické říkat, že stát v dnešní době přestává plnit svůj účel, protože funkce které má jsou v dnešním uspořádání nezastupitelné např. v rámci oné sociální politiky natolik rozdílné, že není možné aby byl vytvořen jeden systém a pokud bude, lze očekávat, že to bude na úkor menších hráčů v EU.
kely
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2009, 18:29

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od kely »

Jak například sociální systém vytvořit na úkor menších hráčů? Právě to, že Evropa se skládá ze tří velkých států, německo, francie a španělsko potažmo anglie a malého zbytku, přičemž přinejmenším rozdvojená itálie stojí mezi nimi a středních a malých států dnes způsobuje disproporce, naproti tomu obecná pravidla se špatně vymýšlejí na úkor někoho( zejména když jeho situace není nic moc) Odstraněním tohoto se disproporce změní. Budou li však na území budoucí Evropy platit nějaká pravidla , stěží lze předpokládat, že by mohla lokálně dlouihodobě poškozovat. Uvažovat při nové stavbě Evropy s horizontem v desítkách let je slabozraké. Neumím si představit jakou vyjednávací možnost má například Maďarsko nebo Slovensko, ale i Německo s miliardovou Čínou nebo Indií. Pro ně je partnerem Evropa, nikoliv Francie, i když ta si hraje na velmoc, nikdo jí to nevěří, ale proč jim kazit radost. Proto, aby ji nikdo radost nekazil, právě Francie často ostatní státy Evropy podrazí. Ale to sem nepatří. Mimochodem sociální politika, tak jak ji nyní náš stát provozuje skončí kolapsem, nelze jinak, a tak nakonec budeme muset přejít na jednotnou sociální politiku, tak jako u jiných disciplín. Je to jen otázka času a nebo v tom horším případě, otázka zničení projektu Evropy a vytvoření buď projektu jiného nebo přijetí podřízené role s vazbou na jinou velmoc.
Uživatelský avatar
Spirit
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Spirit »

kely píše:Jak například sociální systém vytvořit na úkor menších hráčů? Právě to, že Evropa se skládá ze tří velkých států, německo, francie a španělsko potažmo anglie a malého zbytku, přičemž přinejmenším rozdvojená itálie stojí mezi nimi a středních a malých států dnes způsobuje disproporce, naproti tomu obecná pravidla se špatně vymýšlejí na úkor někoho( zejména když jeho situace není nic moc) Odstraněním tohoto se disproporce změní. Budou li však na území budoucí Evropy platit nějaká pravidla , stěží lze předpokládat, že by mohla lokálně dlouihodobě poškozovat. Uvažovat při nové stavbě Evropy s horizontem v desítkách let je slabozraké. Neumím si představit jakou vyjednávací možnost má například Maďarsko nebo Slovensko, ale i Německo s miliardovou Čínou nebo Indií. Pro ně je partnerem Evropa, nikoliv Francie, i když ta si hraje na velmoc, nikdo jí to nevěří, ale proč jim kazit radost. Proto, aby ji nikdo radost nekazil, právě Francie často ostatní státy Evropy podrazí. Ale to sem nepatří. Mimochodem sociální politika, tak jak ji nyní náš stát provozuje skončí kolapsem, nelze jinak, a tak nakonec budeme muset přejít na jednotnou sociální politiku, tak jako u jiných disciplín. Je to jen otázka času a nebo v tom horším případě, otázka zničení projektu Evropy a vytvoření buď projektu jiného nebo přijetí podřízené role s vazbou na jinou velmoc.
EU by především měla být unií suverénních států, které postupným a přirozeným vývojem jednou vytvoří vyšší státní celek, tedy federální stát. Tvá představa rozbíjet národní státy a zastřešit je uměle a nepřirozeně vytvořeným aparátem velmi připomíná jeden neúspěšný pokus z minulosti. Sovětská unie byla jistě narozdíl od EU nedemokratická a silně zabarvena ideologií, ale principielně šlo přesně o to, co popisuješ. "Projekt Evropa" může být podle mne zničen právě tímto způsobem. Názor o podřízených rolí s vazbami na nějakou velmoc mi připadá naprosto zcestný. Dnes je jediná velmoc USA a ta nemá zájem stavět kohokoliv do nějaké podřízené role. Naopak výhodná je pouze rovnocenná spolupráce založená na vzájemném respektu a úctě.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Zdenek.Chladek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 145
Registrován: 22 dub 2009, 01:53
Profese: IT Specialist
Bydliště: Znojmo
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Jak si představujete EU?

Příspěvek od Zdenek.Chladek »

osobně si myslím, že EU nikdy nebude fungovat..dokud germání a anglosasové nezmění svou nadřazenost a nezačnou nás brát jako sobě rovné..nikdy žádná unie fungovat nebude. Rakušáci už dnes moc dobře ví, že technicky jsme je předběhli, ale stále dávají silně a veřejně najevo jakej jsme povl.
Jihomoravský kraj ___zástupce konzervativní frakce strany
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“