Hmotná zodpovědnost v politice.

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Návštěvník »

Dobrý den.

Zají mal by mě názor lidí a i České pirátské strany na otázku Hmotná zodpovědnost v politice.

Můj osobní názor je: Jaký je rozdíl mezi politikem a jakýmkoliv managerem ve firmě? Dle mého soudu tam není žádný rozdíl, obě skupiny zastupují nějakou společnost, ať to je firma a nebo stát jaký je v tom rozdíl. Až na to že stát je větší firma?
Obědvě skupiny by měli přistupovat ke své "profesi" odpovědně a s úctou. Ne jen nadřízeným, ale hlavně podřízeným bez nich by se mohli jít klouzat. co by dělala firma bez zaměstnanců. Takže podle mě když májí hmotnou zodpovědnost manageři tak proč né politici. A to že zacházejí s daleko větším balíkem peněz, tak to neni argument. Jsou podniky které mají větší obrat než naše republika. Tak proč politici a to ne jen vrcholový, ale i komunální nemají hmotnou zodpovědnost?? Oni by si rozmysleli co podepisují za smlouvy.
Těším se na vaše názory. Petr Dobeš
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Kteří manageři mají hmotnou odpovědnost Hušák, šéf BP, ty ze společnosti jak vlastní Fukušimu? Já jsem ve vyšším managmentu viděl jen odstupné, nikoliv odpovědnost. Koneckonců jak chceš odpovědnost měřit? IMHO je obchodní politika MS už tak 5-6 let přežitek a je to špatné rozhodnutí (dlouhodobě je to zničí). Ale zatím vydělávají dost a nehodnotí svou situaci špatně. Má být tedy Balmer odpovědný za ztráty na budoucím zisku? Stejně tak je to s Kalouskem. Zvýšení DPH sníží spotřebu a budou se vybírat menší daně... ale neprokážu to (a nikdo to nedokáže prokázat). OFFTOPICAbsolutně nechme stranou - pro tento konkrétní příměr - Kalouskovy zcela klasické zločiny.

Něco jiného je to u konkrétních zakázek, kde jsou nabídky a mají svá pro a proti. Některé jsou lepší, některé horší. A od jisté úrovni je lze rozeznat relativně objektivně (i když ti nikdo přesně neřekne, jestli je lepší 2roky záruky za 1000 či 3roky za 1500).

Odpovědnost za konkrétní měřitelné činy máme v programu.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8028
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Ve Spojených státech brzy přišli na to, jak obtížné je čelit morálnímu hazardu s penězi. Po česky, je daleko obtížnější odolat pokušení obchodovat s cizími prostředky (penězi daňových poplatníků, investorů, ...) než se svými. Proto jsou nastavena např. velmi přísná pravidla pro investory a makléře (komise pro cenné papíry) ve vztahu k burze. A IMHO by stálo za to podívat se stejně přísnou optikou na management veřejných společností a také státní úředníky (a politiky v úřednických funkcích nebo ty, kteří mají přístup k důvěrným informacím - insideři). Takže já jsem rozhodně pro analýzu a nalezení přísných mechanismů dohledu nad těmito lidmi. A k tomu potřebujeme zákon o státní službě.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
play3r
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 386
Registrován: 23 dub 2009, 18:45
Profese: jak kdy
Dal poděkování: 77 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od play3r »

http://www.csob.cz/cz/sme/infoservis/fi ... ?para=3191
Jedním z nejzávažnějších rizik, jimž jsou vystaveni vrcholní manažeři, je plná osobní odpovědnost.

Když manažer způsobí škodu z nedbalosti, odpovídá částkou rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku.
"Kdo chce zůstat svobodný, musí bojovat na smrt s těmi, kdo ho chtějí o svobodu připravit." - Ludwig von Mises
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Ondrej.Profant »

play3r píše:http://www.csob.cz/cz/sme/infoservis/fi ... ?para=3191
Jedním z nejzávažnějších rizik, jimž jsou vystaveni vrcholní manažeři, je plná osobní odpovědnost.

Když manažer způsobí škodu z nedbalosti, odpovídá částkou rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku.
Příklady užití tohoto pravidla existují?

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

smajdalfsas
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 13 čer 2011, 19:00
Profese: Operátor logistiky
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od smajdalfsas »

Já si myslím že jistá forma zodpovědnosti by byla ny místě. Samozřejmě bych to rozdělil, nikdo nemůže zodpovídat za věci které neovlivní. Třeba ta již víše zmíněná Fukušima. Ale na druhou stranu bych dal zodpovědnost v podepisování smluv atd.. vis: nákup pandurů, tunel Blanka atd...
Kde stát "my" prodělaly myliardy. (Proč mámě nejdražší dálnice na světě. - Tuto informaci nemam ověřenou na 100% ale i tak jsou předražené.) A navíc každou chvíly člověk někde slyší a nebo čte o tom jak nás někdo žaluje o peníze (Myslím že to byla Nomura) a nebo jak se prohýřily státní prostředky. A korunu tomu nasadí naše vláda když si odhlasuje zvíšení platů. Mě by se taky líbylo si určovat víši platu.
Proto bych byl aby naši "zákonodárci" měli zodpovědnost za své činy. Já pracuji jako operátor logistiky, když jsem jezdil na VZV a něco sem vysypal, tak jsem to musel zaplatit a nikdo se mě neptal jestli za to můžu a nebo ne. Jediné co by mě omlouvalo by byl tzv zásah vyšší moci.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Ondra.kl »

play3r píše:http://www.csob.cz/cz/sme/infoservis/fi ... ?para=3191
Jedním z nejzávažnějších rizik, jimž jsou vystaveni vrcholní manažeři, je plná osobní odpovědnost.

Když manažer způsobí škodu z nedbalosti, odpovídá částkou rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku.
Pozor! Tato výše vymahatelné náhrady se týká každého zaměstnance .... jenže politici a vrcholoví manažeři nebývají zaměstnanci ;)
play3r
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 386
Registrován: 23 dub 2009, 18:45
Profese: jak kdy
Dal poděkování: 77 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od play3r »

No tyhle pravidla jsou v zákoniku práce a obchodním zákoníku. Asi to nebude moc vděčné mediální téma jako to kolik kdo dostal odstupné. A samozřejmě je třeba rozlišovat firmu soukromou a státní. Jak si v soukromé firmě vyřeší chybu manažera mě může být úplně jedno to ať si řeší vlastníci. A ve státním přece žádné stráty z pohledu manažerů nejsou, dorovnají to daňový poplatníci ;-).
Ondra.kl píše:...
Pokud nejsou manažeři zaměstanci tak ručí ve výši svého majetku. Politiků se to samozřejmě netyká.
"Kdo chce zůstat svobodný, musí bojovat na smrt s těmi, kdo ho chtějí o svobodu připravit." - Ludwig von Mises
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Mě to třeba v soukromém sektoru zajímá. Pokud někdo způsobí událost velikosti Fukušimi, Černobilu, toho vrtu BP a podobné...

Ale stále jen řešíte (krom Jirky K.) odpovědnost ano/ne. Mnohem větší problém je v tom, jak to definovat. Jak postupovat u kolektivních orgánu, kdo by měl nést náklady na zkoumání... např. pokud zastupitelé města něco schválí v dobré víře vůči radě města a ta je podvede...

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmotná zodpovědnost v politice.

Příspěvek od Petr.Vileta »

No me by se ta odpovednost u politiku docela libila. Jen malokdo se chova zodpovedne bez hrozby pripadneho postihu a kdyz jde jeste navic o cizi penize, tak je nezodpovednost spise pravidlem. No a u kolektivnoho organu bych to proste rozpocital na pocet osob.

Kdyz treba zastupitele mesta schvali zmenu uzemniho planu, nekde povoli treba vystavbu bytovych domu a za par let to uzemi zaplavi povoden, tak bych jim dal ty zaplavene domy k nahrade, pokud existuje nejaky posudek z doby planovani, ktery na takove nebezpeci upozornoval. A nebo, kdyz radni schvali vystavbu kanalizace a financovani maji "zajistene" tak, ze jim nekdo na ministerstvu do telefonu slibil, ze na to bude dotace z EU.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“