Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nikol.Marhounova
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 205
Registrován: 17 lis 2017, 13:20
Profese: Sociální pracovnice, psychoterapeutka
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 353 poděkování
Dostal poděkování: 128 poděkování

Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Příspěvek od Nikol.Marhounova »

Zahajuji rozpravu ve věci pirátské podpory úklidu, který pořádá žlutý obchod k příležitosti celosvětového úklidového dne 2019. Rozprava potrvá do 5. září 12:00.
Uživatelský avatar
Linda.Kasparkova
Administrativní odbor
Příspěvky: 382
Registrován: 17 črc 2018, 13:05
Profese: Produkční PO
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 598 poděkování

Re: Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Příspěvek od Linda.Kasparkova »

Ahoj fórum, ahoj Nikol.
V první řadě bych jen ráda uvedla na pravou míru, že úklid nepořádá Žlutý Obchod, ale p. Vladimír Čech. Ten zastupuje dle svých slov tři zapojené firmy. Mezi nimi i ŽO.
V současné době je naše spolupráce předjednaná a dolaďujeme s organizátorem detaily.
Ačkoliv se nám na osobní schůzce s p. Čechem podařilo najít shodu, v následné komunikaci se objevily překážky.

První spočívá v tom, že Piráti odmítli výrobu vlastních triček, které měly nést logo strany a grafiku úklidu, včetně jeho sponzorů.
Pan Čech k tomu napsal, že tomu nerozumí. Nerozumí, proč se chceme stranit ve svých tričkách, když heslo úklidu je "všichni spolu" a že je to tedy na nás a že v případě, že se tak rozhodneme, spolkne hořkou pilulku. To se mi nelíbí. Vnímám to jako tlak, že bychom si měli nechat vyrobit něco, co nepotřebujeme a navíc je to na JEDNO použití. Argument, že potom můžeme trička používat na spaní neberu. Věřím že každý máme hadrů na doma dost.
Můj názor na výrobu stovky (a více) triček a uniformování dobrovolníků je velmi negativní. Podle mně nepotřebujeme NIC vyrábět, abychom šli společně uklízet a poznávacím znamením nám budiž rukavice a pytle.
Můžeme dobrovolníky vyzvat, aby si na úklid vzali bílé svršky. Tím by to mělo končit.

Druhá překážka se týká způsobu, jak napojit dobrovolníky úklidu (organizátorem odhadovaná účast je 200 lidí). Pan Čech přišel s nápadem pronajmout vratné kelímky od firmy NICKNACK, s čímž by nebyl problém, ovšem zatím nedokázal objasnit, z jakého zdroje budou ty kelímky doplňovány. Na můj návrh nechat přistavit cisternu pitné vody nereagoval.
Dle mého názoru jsou kelímky zbytečné. Každého můžeme vyzvat, aby si přinesl vlastní nádobu na vodu, kterou bude možné kdykoliv doplnit. Pronájmem kelímků si p. Čech zbytečně zvyšuje náklady a přidělává práci.
Jsem však ráda, že organizátor ustoupil od původního nápadu, nechat kelímky VYROBIT, aby si je mohli účastníci úklidu nechat NA PAMÁTKU. Pokud by na tomto organizátor trval, byl by to za mně jednoznačně důvod tuto akci nepodpořit.

V současné chvíli čekám na vyjádření, jakým způsobem dostanou dobrovolníci na Vítkově napít. Pokud organizátor najde rozumné řešení, slíbila jsem součinnost. Podotýkám, že p. Čech opakovaně potvrdil dohodu, že na akci nebudou používány PET lahve ani jednorázové plasty.

Jsem sice ráda, že se nám podařilo se jakž takž dohodnout, byť s hořkostí na obou stranách. Pachuť je však tak silná, že jsem zásadně PROTI další spolupráci. Nelíbí se mi megalomanské pojetí akce. Úklid nepotřebuje sponzoring soukromých firem. Nepotřebuje čtyřkolky, jak se mi p. Vladimír Čech snažil namluvit. Máme zkušenosti s velkými úklidy a nikdy nebyly potřeba. Nepotřebujeme ani jednu a ani na krátkou dobu. Dělá hluk, plaší ptactvo, víří prach a vypouští emise. Nepotřebujeme dávat lidem na památku ani plastové kelímky, ani bavlněná trička a zamořovat planetu dalším zbytečným plastem a textilem. Myslím si, že právě takové smýšlení dostalo lidstvo do situace, ve které se nachází, obklopeno odpadky a skleníkovými plyny. Výroba zbytečností už se nenosí a ten, kdo organizuje podobně zaměřené akce, by to měl vědět (a žít) první.

Tolik ke spolupráci s p. Vladimírem Čechem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Kasparkova za příspěvky (celkem 2):
Michal.Gill, Nikol.Marhounova
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1909
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3871 poděkování
Dostal poděkování: 3266 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Příspěvek od Michal.Gill »

Linda.Kasparkova píše: 06 zář 2019, 06:59 Pachuť je však tak silná, že jsem zásadně PROTI další spolupráci.
Jen pro klarifikaci: Jsi, předpokládám, proti budoucí spolupráci, ale na téhle akci se ještě tedy podílet budeme?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvek:
Linda.Kasparkova

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Linda.Kasparkova
Administrativní odbor
Příspěvky: 382
Registrován: 17 črc 2018, 13:05
Profese: Produkční PO
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 598 poděkování

Re: Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Příspěvek od Linda.Kasparkova »

Michal.Gill píše: 06 zář 2019, 07:25
Linda.Kasparkova píše: 06 zář 2019, 06:59 Pachuť je však tak silná, že jsem zásadně PROTI další spolupráci.
Jen pro klarifikaci: Jsi, předpokládám, proti budoucí spolupráci, ale na téhle akci se ještě tedy podílet budeme?
Ano ano, přesně tak. Tedy pokud p. Čech navrhne rozumné řešení, jak dát lidem na Vítkově napít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Kasparkova za příspěvek:
Michal.Gill
Uživatelský avatar
Frantisek.Pudil
Senioři na Palubě
Příspěvky: 283
Registrován: 23 lis 2017, 21:20
Profese: OSVČ Potápěč fotograf
Bydliště: koněvova 242 Praha 3
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 251 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora úklidu pořádaného Žlutým obchodem

Příspěvek od Frantisek.Pudil »

No já jsem nesouhlas s jakoukoliv spoluprací s těmi megalomany už vyjádřil. Podle mne z toho bude víc škody než užitku. Naopak bych se od toho distancoval. Ale dělejte jak myslíte.
Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Praha 3“