Informace o Praze 3

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Informace o Praze 3

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

dnešní MFD
MFD

Kritik squaterů obsadil bez svolení střechu

Starosta Prahy 3 Alexander Bellu si postavil saunu na střeše domu bez povolení společenství vlastníků. Kauza může narušit jednání o koalici.


ŽIŽKOV Dlouhou dobu bojuje zatím stále ještě úřadující starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) proti nelegálnímu obsazování domů squatery. Kritika žižkovské Kliniky byla také jedním z výrazných předvolebních programových bodů ODS v Praze 3.

V domě na Žižkově, ve kterém bydlí, ale Bellu bez souhlasu ostatních vlastníků bytů zabral střechu. Před dvěma lety spolu s dalšími pěti vlastníky bytů v posledním patře domu střechu upravil, rozšířil na ní terasu a postavil malou saunu.

O povolení však nepožádal sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterému střecha jako společná část domu patří a které o jakýchkoliv úpravách musí společně rozhodovat. Některé zásahy navíc narušily izolaci celého domu.

„Jednoznačně je možné konstatovat, že proces realizace a její výsledek je vadný. Důsledkem je snížená životnost a zvýšené riziko zachování funkčnosti při provozu střechy,“ píše se ve znaleckém posudku, který si společenství vlastníků jednotek objednalo a který má MF DNES k dispozici.

Cena rekonstrukce každého střešního pláště, na kterém se vlastníci bytů pustili do nevhodných úprav, se může podle odhadu znaleckého posudku pohybovat okolo jednoho milionu korun.

Přetížená konstrukce
Podle soudního znalce a odborného asistenta ČVUT Marka Novotného, jehož kancelář posudek vypracovala, zapříčinily úpravy na střeše především přetížení konstrukcí. Například terasová prkna, na kterých stojí třísetkilová sauna, tlačí přímo na izolační vrstvu střechy.

„Z mého pohledu je to velmi negativní, protože každá stavební záležitost vyžaduje nějaké kompromisní projektové řešení, aby všichni věděli, oč běží. V tomto případě těch několik vlastníků udělalo takové úpravy, se kterými by SVJ souhlasit nemohlo,“ uvádí Novotný s tím, že souhlas SVJ je nezbytný. Kvůli narušení izolace a jejímu přetížení se navíc může stát, že střechou začne do domu zatékat.

Střecha sice patří všem vlastníkům bytových jednotek, přístup na ni ale mají jen majitelé bytů pod ní. „K bytům v posledním patře spadá jen asi třetina střechy ve výhradním užívání vlastníka bytu, který je pod ní. Pan Bellu to ale údajně pochopil jinak, obsadil střechu celou a souhlas většiny si nevyžádal,“ říká místopředsedkyně dotčeného SVJ Marie Klejchová s tím, že celá věc ještě stále není dořešená.

Téma pro koaliční vyjednávání
Problém s užíváním střechy domu současným starostou může zaznít i v povolebních vyjednáváních o koalici, která má následující čtyři roky vládnout městské části.

Vítězná Koalice pro Prahu 3, v níž jsou občanští demokraté spolu s KDU-ČSL a Svobodnými, už nabídla spolupráci TOP 09 a STAN, se kterými by v zastupitelstvu získala většinu. „Koalice s TOP 09 a STAN je pro nás nejpřijatelnější,“ uvedl Bellu. Lídr žižkovské TOP 09 Jiří Ptáček ovšem připouští, že problém starosty Bellu se sdružením vlastníků jednotek není nepodstatný.

„Nemám žádné konkrétnější informace, takže bych to nerad hodnotil. Pokud se ale ukáže, že je to pravda, mohla by to být velká nepříjemnost,“ uvedl Ptáček. Jednání o koalici podle něj budou ještě dlouhá. O spolupráci s TOP 09 a STAN mají totiž zájem také Zelení, kteří by do koalice chtěli přibrat i Piráty. Zelení ODS z opozičních řad po celé volební období kritizovali.

Starosta Bellu ale tvrdí, že nejde o takový problém, podle něj se již vše vyjasnilo. „Asi před rokem a čtvrt odhlasovalo shromáždění SVJ pronájem střechy, který já platím za cenu stejnou jako ostatní vlastníci bytů v horním patře domu,“ vysvětluje Bellu. „Do domu nezatéká a nic nenormálního se tam neděje,“ dodává.

Úpravy střechy podle něj souvisely s tím, že byl byt pod střechou dlouho neobydlený a plášť domu zanedbaný. „Já jsem byt koupil a tu střechu jsem poopravoval, protože tam byly ztrouchnivělé části a podobně,“ dodává starosta. Komplex domů přitom byl před necelými deseti lety opraven za 600 milionů koru a následně privatizován.

Starosta Alexander Bellu převzal vedení radnice po vnitrokoaličních sporech letos v červnu. Foto: Yan Renelt, MAFRA

„Já jsem byt koupil a tu střechu jsem poopravoval, protože tam byly ztrouchnivělé části a podobně.


Martin Bajtler

redaktor MF DNES

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o Praze 3

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Benedikt Lederer redaktor MF DNES

Ptáček a zelený Gosling povedou s Piráty Žižkov

Vítěz voleb ODS skončí nejspíš v opozici. Vládu složí druzí TOP 09 a STAN

ŽIŽKOV Na radnici Prahy 3 se rodí nová tradice. TOP 09 z druhého místa odsouvá do opozice nejúspěšnější stranu. V roce 2010 získalo nejvíce hlasů uskupení Žižkov (nejen) sobě, topka jej však vyšachovala a utvořila koalici bez něj.

Foto: archiv Jiřího Ptáčka
Změna v čele Novým starostou Prahy 3 nejspíš bude podnikatel Jiří Ptáček, lídr koalice TOP 09 a STAN.

Nyní se píše stejný scénář. Mimo hru skončí koalice ODS, lidovců a Svobodných, která získala nejvíce mandátů. Rýsuje se totiž koalice druhých TOP 09 a STAN s Piráty a Zelenými.

Starostou se pravděpodobně stane Jiří Ptáček (TOP 09), který vyjednával o koalici i s uskupením kolem ODS, která s TOP 09, STAN a ČSSD nyní vede žižkovskou radnici. „Dali jsme si předsevzetí, že chceme radnici hodně změnit a posunout,“zdůvodňuje Ptáček, proč skládá vládu nad Prahou 3 s Piráty a Zelenými. „S nimi se nám naše velké ambice podaří spíše naplnit,“doplňuje Ptáček.

Předběžná dohoda stran počítá, že v devítičlenné radě městské části připadnou TOP 09 a STAN čtyři křesla, stejný počet připadne i Pirátům. Jeden post obsadí lídr Zelených Ondřej Rut, jehož podobu zelení před volbami přirovnali k americkému herci Ryanu Goslingovi.

Podle informací MF DNES by měl mít Rut coby místostarosta na starost mimo jiné dopravu. Nad jejím řešením se strany v rámci koaličního jednání nejvíce dohadovaly. Údajné neshody TOP 09 a STAN se Zelenými byly nad plánem snižovat rychlost ve vedlejších ulicích na 30 kilometrů za hodinu.

„Stále vedeme debaty o společném programu. Nemáme shodu na všem, ale nechci říkat, oč jde, s ohledem na probíhající jednání,“říká Rut. Ptáček soudí, že i přes rozdílné názory v některých tématech je dohoda možná.

Obavy vedení z kritiky

Zástupci koalice TOP 09 a STAN by v nové radě městské části mohli mít na starost právě územní rozvoj, majetek městské části a finance. Jasné rozdělení gescí však zatím prozradili jen Piráti. Jejich lídr Štěpán Štrébl má řídit školství a digitalizaci, třem dalším pirátům připadne životní prostředí, kultura, transparence úřadu a zahraniční vztahy.

Právě poslední oblast by měla připadnout Anně Kratochvílové coby neuvolněné radní, tím pádem bude za funkci brát jen několik tisíc korun měsíčně. I tak se nad její nominací pozastavil místopředseda Pirátů Jakub Michálek na veřejném stranickém fóru. Kratochvílová je totiž partnerkou Štrébla a Michálek se obává, aby nebyla její nominace brána jako střet zájmů.

Kratochvílová i Štrébl to odmítají. „Nikam jsem nebyla dosazena. Předpoklad, že mě ‚muž ve vysoké funkci‘ někam musí ‚dosadit‘, zavání šovinismem,“uvedla na fóru Kratochvílová s tím, že nabízela funkci jinému z pirátských zastupitelů, nikdo však o ni neměl zájem.

„Na její nominaci byla shoda mezi našimi zastupiteli. Na pozici má kvalifikaci. Absolvovala Oxford, pracuje na britském velvyslanectví. Pokud by to kritizovala opozice, přišlo by mi to trapné,“uvádí Štrébl.

Že by si toho ostatní strany nevšimly, však vyloučené není. Žižkovští Piráti jsou pod určitým drobnohledem konkurence už z předvolebního období. Tehdy ostatní politické strany sledovaly, jak se piráti navzájem odvolávají z již odevzdané kandidátky k volbám na radnici Prahy 3.

Kvůli sporům byla nakonec vyškrtnuta z kandidátní listiny trojice lidí, a jelikož strana neměla dost náhradníků, kandidovala do zastupitelstva městské části v menším počtu. Obavy z dalšího rozpadu Pirátů na Žižkově však budoucí koaliční partneři odmítají. „Působí na nás jednotně,“tvrdí Ptáček.

Rýsující se spojení TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených kritizuje současný starosta a lídr koalice občanských demokratů, lidovců a Svobodných Alexander Bellu (ODS). „Zhruba 43 procent voličů dalo hlas středopravici, což je myslím jednoznačný signál, koho si přejí ve vedení. Je překvapivé, že TOP 09 a STAN, s nimiž jsme ještě stále v koalici, preferuje jinou variantu,“hodnotí Bellu situaci.

„Jsem připraven se vzdát postu starosty,“popisuje Bellu ústupky, kterými by mohl situaci zvrátit. Pokud se mu to nepovede, dá se označit za letního starostu. Do čela radnice se dostal po červnovém odvolání starostky Vladislavy Hujové (tehdy ex-TOP 09).
ROGERWILCOOO

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o Praze 3

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Druhým bodem mimořádného jednání jsou místostarostové Ondřej Rut a Štěpán Štrébl, kteří byli zároveň zvoleni členy finančního výboru, což neumožňuje zákon. Podle Ptáčka bude problém vyřešen na úterním řádném zasedání zastupitelstva, kde za sebe Zelení a Piráti navrhnou do komisí nové zástupce.
https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ ... 81215.html

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Bartko
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 372
Registrován: 24 kvě 2018, 16:08
Profese: radní městské části
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 293 poděkování
Dostal poděkování: 404 poděkování

Re: Informace o Praze 3

Příspěvek od Jan.Bartko »

Dalibor.Zahora píše: 16 pro 2018, 11:07 [
Nojo, za Belluovy vlády byl místostarosta ve finančním výboru tři roky, my si naši chyby všimli druhý den:)
“Triviality is evil - triviality, that is, in the form of consciousness and mind that adapts itself to the world as it is, that obeys the principle of inertia. And this principle of inertia truly is what is radically evil.”
― Theodor W. Adorno
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o Praze 3

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Piráti agitovali děti na žižkovské základce
http://www.zizkovskelisty.cz/uvodni-str ... OoPIC_eRpE

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“