Stránka 9 z 307

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 12:05
od Tomas.Klapka
Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 12:24
od Ivo.Vasicek
Tomas Klapka píše:Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.
Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 12:29
od Michal Svoboda
Ivo Vasicek píše:
Tomas Klapka píše:Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.
Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.
Podle mě je to spíš celkovým nastavením systemu, protože když se vytvaří peníze a k vytvořeným penězům se hned udělá dluhopis ve stejné vyši + nějáký úrok tak je jasné že časem přijde krize. Protože to nebude nikdy možné zaplatit.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 12:33
od Jiri.Kaderavek
Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.
Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo. Jenže nadnárodní kapitál a bankéři by ztratili možnost efektivní alokace zdrojů. Já na ně ale s prominutím seru. Boty se zdraží, hadry taky a jídlo se nebude vozit přes půl planety. Celé generace před námi bojovali za sociální statut, proč si ho nyní nechráníme? V rámci EU máme např. šance dobré. Každá evropská země má lepší šance na uzavřeném trhu EU. Já doufám,že tahle globalizace se jednou ukáže jako špatný výmysl, jako snaha o unifikaci planety. OK, ale to nejde udělat během jedné generace a s drastickým dopadem na životní úroveň lidí. Na tomhle je vidět, že o dalším vývoji nerozhodují občané, ale kapitál.

Mimochodem, když se podívám na dějiny ČR za posledních 100 let a vezmu si co říkáš o ztrátě konkurenceschopnosti, tak bych to charakterizoval asi tak, že ještě jsme si ani pořádně nevrzli a už platíme alimenty. Díky globalizaci.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 12:38
od Robert.Adamek
Tome a co to udělat naopak, udělat všeobecný základní dluh, už když se narodíš, budeš mít vůči systému dluh např. 5 000 000,- a jakmile začne pracovat, tak to začneš splácet a je na tobě jak rychle se s tím vypořádáš :-D

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 13:31
od Ivo.Vasicek
Jiri Kaderavek píše: Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo. Jenže nadnárodní kapitál a bankéři by ztratili možnost efektivní alokace zdrojů. Já na ně ale s prominutím seru. Boty se zdraží, hadry taky a jídlo se nebude vozit přes půl planety. Celé generace před námi bojovali za sociální statut, proč si ho nyní nechráníme? V rámci EU máme např. šance dobré. Každá evropská země má lepší šance na uzavřeném trhu EU. Já doufám,že tahle globalizace se jednou ukáže jako špatný výmysl, jako snaha o unifikaci planety. OK, ale to nejde udělat během jedné generace a s drastickým dopadem na životní úroveň lidí. Na tomhle je vidět, že o dalším vývoji nerozhodují občané, ale kapitál.

Mimochodem, když se podívám na dějiny ČR za posledních 100 let a vezmu si co říkáš o ztrátě konkurenceschopnosti, tak bych to charakterizoval asi tak, že ještě jsme si ani pořádně nevrzli a už platíme alimenty. Díky globalizaci.
souhlas

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 13:37
od Ivo.Vasicek
Michal Svoboda píše: Podle mě je to spíš celkovým nastavením systemu, protože když se vytvaří peníze a k vytvořeným penězům se hned udělá dluhopis ve stejné vyši + nějáký úrok tak je jasné že časem přijde krize. Protože to nebude nikdy možné zaplatit.
Celé je to vývoj procesu směny. Někdo nové pozice získává, někdo je ztrácí. Dluh je prostřekem dočasné kompenzace ztrát. V důsledku však způsobí ztráty ještě větší.
Ztráta konkurenceschopnosti vyplývá ze systému financování soc. systému. Je financován z přirážka k ceně práce. Tím práci prodražuje a ta je obtížněji prodejná. Výnosy z kapitálu se na financování soc. systému vůbec nepodílejí.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 15:37
od Petr.Vileta
Jiri Kaderavek píše:Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo.
Obavam se, ze bychom si kolem sebe postavili Velkou Evropskou zed, jako kdysi Cinane. Oni to staveli ze dvou duvodu. Jednak vojenskeho, proti vpadu zvenci, ale i obchodniho, proti vyvozu bource morusoveho a strelneho prachu. A jak dopadli? Svet je nechal za tou zdi. Byla to na svou dobu rozvinuta civilizace a za zdi zacala upadat.
Fakt si myslis, ze v dobe, kdy se dostanes na opacnou stranu planety za 8 hodin, je mozne zavadet cla? Kdyz to cinske zbozi nekoupi Evropane, tak ho koupi Americane, Australane, Indove. Nehlede na to, ze v Evrope dochazeji suroviny a kdyz my Cine clo na boty, oni nam clo na zelezo, uran, diamanty (prumyslove) atd.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 07 zář 2010, 15:50
od Jiri.Kaderavek
Cla normálně fungují, proclívá EU a číňan proclívá až se z něj kouří. Myslím, že nemáme v obchodu s Čínou obchodní přebytek, takže se nemáme čeho bát. To je asi tak vše, co k tvé analýze dodat.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 13 led 2011, 23:50
od Vlastimil.Efraim
OFFTOPICdiky odkazu jsem se dostal k tomu to tematu ...
nastesti ma "jen" 9 stranek, ale i presto me napadla myslenka, ze u nekterych - delsich - temat se to stejne jednou zamce. Urcite by nebylo na skodu kdyby pred zamcenim by nekdo (AO?) napsal posledni prispevek se shrnutim celeho tematu. At chudak citatel nemusi projizdet vsech x stranek a sit plevo mezi zrnami. ;)