Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

Petr Vileta píše: Jenže já tu pořád žádný výpočet nevidím. Když tu někdo napíše, že na sociální dávkách ušetříme A, na platech úředníků B, na důchodech C a bude platit, že VZP < A + B + C, tak jsem pro zavedení VZP.
Úplně irelevantní poznámka, nejsme ve vládě a jé těžké spočítat kolík peněz jé k mání, když přestaneš krást.

Jde o směr, o připuštění, že když tech peněz bude dost, třeba v částce 100 Kč nebo 10 000 Kč tak to zavedeš.

Stejně jak prosazujeme transparentní veřejnou správu. Když to prosazujeme, tak to ne znamená že to půjde ihned všude, bude to pracné a zabere nějaký čas.

Anebo podle tvého přístupu, když mně nezaručíte okamžitou transparentní veřejnou správu, tak do toho nejdu. :)
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Navíc, někde tu byla teze, že není otázka, kde na VZP vzít, ale zda jej chceme prosadit, protože pokud se dohodneme, že to prosadíme, tak se řešení určitě nějaké najde. Já jsem o tom přesvědčen
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 4):
Ivan Sirko, Martin.Shanil, Petr.Nemecek, Ondrej.Profant

You'll be redlacep!

observer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 160 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od observer »

Nejsme ve vládě, tak budeme vymýšlet utopie? Zajímavý přístup. Jen letmý hrubý náhled nabízí dvě možnosti: buď ta částka bude nízká, odhadem 4500 nebo bude na úrovni průměrného důchodu a spolkne takřka celý rozpočet ČR. Nesporný dopad je ale na motivaci lidí k práci, tlak na výši mezd a ceny. Pravděpodobnost vysoké inflace hraničící s jistotou.
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1730
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 2366 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Petr Vileta píše:Představ si ostrov, kde nic poživatelného neroste, ale v moři jsou ryby. Žijí tam Petr, Pavel, Karel a Josef. Petr umí lovit ryby, tak je loví pro všechny. Pavel umí ryby upéct, tak je peče pro všechny. Karel umí rozdělat oheň a obstarat dřevo, tak to dělá pro všechny. Josef neumí nic a nic nedělá, jen si užívá práce těch tří. Asi by moc dlouho nepřežil, co?
Je to špatný příklad a právě proto se na něm dá krásně demostrovat, proč nelze v současnosti používat ekonomická dogmata o volném trhu...
1. Jedná se o malou skupinu, kde vztahy jsou průzračné.
2. Hodnoty všech činností jsou reálně měřitelné.
3. Prostředky obživy jsou dostupné fakticky i právně.
4. Užívání zdrojů jednou osobou nevede k nemožnosti užívání ostatními.
5. Z ostrova není úniku.
Malá skupina buď Josefa donutí, aby se kousl a našel si způsob obživy, který bude pro ostatní přínosem, nebo jej donutí, aby se podílel na jejich činnosti, nebo jej nechají umřít, nebo jej budou používat jinak. Všechno už tu bylo a nemíním se morálně rozhořčovat ani nad tím, že si zněj udělají otroka nebo souložníka. Z ostrova není úniku, stejně nakonec zemřou. Ale taky je možné, že je Josef všechny přepere, nebo má někde schovanou bouchačku. Anebo má možná Josef nějakou odlišnost, která ostatní tři přesvědčí, že je vyvolený a oni mu budou sloužit a rádi.
Náš způsob života ale neumožňuje uživit se v přírodě ani těm, co by si na to ještě troufli. Valná většina těch, co musí pravidelně hákovat by sběračství a lov považovala za poflakování a brzo by mě zavřeli. Kdybych si i nakrásně koupil kus lesa, stejně bych si tam nemohl ani tu chatrč postavit... Nebudu dál rozvíjet svoje sny, snad to Ivane stačí, abys pochopil, že s jednoduchými příklady nevystačíme.
- Neexistuje obecně použitelný ekvivalent, který by dokázal přesně definovat hodnotu každého zboží a hodnotu každé práce. Pokud kdy existoval svobodný trh, ani ten je nedokázal definovat zcela přesně.
- Neexistuje možnost zapojit každého do trhu tak, aby byli všichni spokojení.
- Někteří lidé nejsou pro dnešní trh použitelní. Cesta s "vyšším vzděláním" se neosvědčila. Z mnoha důvodů. Např. to, co bylo kdysi vyšší vzdělání, je dneska průměr, dovednosti, které byly dřív skoro zázračné má dnes kdekdo...
Přesto ale společnost musí nějak, v rámci možností bez velkých otřesů, fungovat.
Proti VZP tedy přímo nejsem, ale podle mého názoru lze obdobného dosáhnout i minimální mzdou ve výši odpovídající reálným nákladům života + něco málo navíc.
VZP podle mého názoru nemá ekonomický význam bez dalších opatření. Pokud ji dostanou všichni, je to jako by nedostali nic. Pokud si ovšem netroufneme říci, že chceme zásadní změnu současného ekonomického modelu. Já to klidně řeknu, moje přesvědčení, že současný model je neudržitelný, je dlouhodobé.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Klapka, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

observer píše:Nejsme ve vládě, tak budeme vymýšlet utopie? Zajímavý přístup. Jen letmý hrubý náhled nabízí dvě možnosti: buď ta částka bude nízká, odhadem 4500 nebo bude na úrovni průměrného důchodu a spolkne takřka celý rozpočet ČR. Nesporný dopad je ale na motivaci lidí k práci, tlak na výši mezd a ceny. Pravděpodobnost vysoké inflace hraničící s jistotou.
Nejsem ekonom, ale pokusím se odpovědět.
Máte pravdu.
Cena která se v souvislosti s VZP se pohybuje okolo 5000 a už jsem slyšel dotazy, jestli má být například v Praze kvůli cenám bydlení o něco více.
Asi se dá předpokládat inflace, dohody o tom jak velká a jestli/jak jí řešit rád přenechám vzdělanějším a erudovanějším než jsem já.
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Reakce na Jiri Janecka

Já se nebráním radikálnějším úvahám :)
Ale v podstatě VZP má být "minimální mzdou ve výši odpovídající reálným nákladům života + něco málo navíc"

A nevím, proč nejsi proti jestliže píšeš "nemá ekonomický význam bez dalších opatření".
Co myslíš těmi dalšími opatřeními?
Myslím že by to efekt mělo, i tak jak to je prezentováno.
Mohlo by to zvýšit například mzdy u prekérní práce (nejisté, špatně placené a špatně kvalifikovaná místa) a mělo to další dopady.
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Mám další otázku.
Co když někdo vytvoří dluhy a nebude je schopen splácet (nebude mít majetek ani jiný příjem než VZP)?
Ukrojit část ze základního přijmu pro uspokojování věřitelů?

Mělo by se platit třeba daň na zdravotní pojištění jako teď a nebo by bylo vyjmuto (základní povinné pojištění by měl zaplacen každý občan ČR) pak s tím související otázky jestli nemít jen jednu pojišťovnu (úspory z rozsahu).

Ale to už pitváme detaily bez dostatečných (i profesionálních) znalostí (mluvím tedy alespoň sám za sebe).
PS: já jsem pro zavedení VZP (nebude se ta zkratka plést s všeobecnou zdravotní pojišťovnou? :D), pokud by to z příspěvku vypadalo opačně :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
Ivan Sirko
Ⓐ☮
Petr.Nemecek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Jiri Janecka píše:Proti VZP tedy přímo nejsem, ale podle mého názoru lze obdobného dosáhnout i minimální mzdou ve výši odpovídající reálným nákladům života + něco málo navíc.
To ovšem předpokládá, že každému můžeš nějakou práci nabídnout, což pomalu ale jistě přestává platit. V budoucnu bude nedostatek super-kvalifikovaných expertů, ale to nemůže dělat zdaleka každý, a nekvalifikované práce bude potřeba stále méně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Klapka, volani.webnode.cz, Ivo.Vlasaty
observer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 160 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od observer »

Do 5000 je to představitelné, ale problém je s nákladným přechodným obdobím několika dekád, protože by bylo nutné to skloubit s penzijní reformou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvek:
Ivan Sirko
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4825
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: místopředseda Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7257 poděkování
Dostal poděkování: 6950 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

volani.webnode.cz píše:Co když někdo vytvoří dluhy a nebude je schopen splácet (nebude mít majetek ani jiný příjem než VZP)?
Ukrojit část ze základního přijmu pro uspokojování věřitelů?
To IMHO nedává smysl, alespoň v rámci, jak já chápu VZP, jakožto mj. prostředek k sociálnímu smíru, kdy člověk nezemře hladem, i pokud nebude mít další příjem. Pokud by jeho příjmy splácením dluhů klesly pod minimum, které potřebuje k přežití, najde si zdroje jinde (loupeže).

ad vyšší VZP v Praze: To mi také nedává smysl. Nikdo nikoho nenutí bydlet zrovna v Praze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Klapka, Ondrej.Profant
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“