Petr Vileta píše:Představ si ostrov, kde nic poživatelného neroste, ale v moři jsou ryby. Žijí tam Petr, Pavel, Karel a Josef. Petr umí lovit ryby, tak je loví pro všechny. Pavel umí ryby upéct, tak je peče pro všechny. Karel umí rozdělat oheň a obstarat dřevo, tak to dělá pro všechny. Josef neumí nic a nic nedělá, jen si užívá práce těch tří. Asi by moc dlouho nepřežil, co?
Je to špatný příklad a právě proto se na něm dá krásně demostrovat, proč nelze v současnosti používat ekonomická dogmata o volném trhu...
1. Jedná se o malou skupinu, kde vztahy jsou průzračné.
2. Hodnoty všech činností jsou reálně měřitelné.
3. Prostředky obživy jsou dostupné fakticky i právně.
4. Užívání zdrojů jednou osobou nevede k nemožnosti užívání ostatními.
5. Z ostrova není úniku.
Malá skupina buď Josefa donutí, aby se kousl a našel si způsob obživy, který bude pro ostatní přínosem, nebo jej donutí, aby se podílel na jejich činnosti, nebo jej nechají umřít, nebo jej budou používat jinak. Všechno už tu bylo a nemíním se morálně rozhořčovat ani nad tím, že si zněj udělají otroka nebo souložníka. Z ostrova není úniku, stejně nakonec zemřou. Ale taky je možné, že je Josef všechny přepere, nebo má někde schovanou bouchačku. Anebo má možná Josef nějakou odlišnost, která ostatní tři přesvědčí, že je vyvolený a oni mu budou sloužit a rádi.
Náš způsob života ale neumožňuje uživit se v přírodě ani těm, co by si na to ještě troufli. Valná většina těch, co musí pravidelně hákovat by sběračství a lov považovala za poflakování a brzo by mě zavřeli. Kdybych si i nakrásně koupil kus lesa, stejně bych si tam nemohl ani tu chatrč postavit... Nebudu dál rozvíjet svoje sny, snad to Ivane stačí, abys pochopil, že s jednoduchými příklady nevystačíme.
- Neexistuje obecně použitelný ekvivalent, který by dokázal přesně definovat hodnotu každého zboží a hodnotu každé práce. Pokud kdy existoval svobodný trh, ani ten je nedokázal definovat zcela přesně.
- Neexistuje možnost zapojit každého do trhu tak, aby byli všichni spokojení.
- Někteří lidé nejsou pro dnešní trh použitelní. Cesta s "vyšším vzděláním" se neosvědčila. Z mnoha důvodů. Např. to, co bylo kdysi vyšší vzdělání, je dneska průměr, dovednosti, které byly dřív skoro zázračné má dnes kdekdo...
Přesto ale společnost musí nějak, v rámci možností bez velkých otřesů, fungovat.
Proti VZP tedy přímo nejsem, ale podle mého názoru lze obdobného dosáhnout i minimální mzdou ve výši odpovídající reálným nákladům života + něco málo navíc.
VZP podle mého názoru nemá ekonomický význam bez dalších opatření. Pokud ji dostanou všichni, je to jako by nedostali nic. Pokud si ovšem netroufneme říci, že chceme zásadní změnu současného ekonomického modelu. Já to klidně řeknu, moje přesvědčení, že současný model je neudržitelný, je dlouhodobé.