Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

observer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 160 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od observer »

Ivo, podívej se na pirátský program, v celé sekci Hospodářství není hotovo ani ň.
Oznámení moderátora:
Žádám uživatele, aby se drželi tématu. Děkuji! --Marcel
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

observer píše:O základním příjmu je toho napsáno dost, ale nikde nevidno žádná konkretní čísla. Je to utopická ideologie socialistů, která není vyzkoušena v praxi. Prosil bych propagátory tohoto práva na lenost o výpočty. Kde by se peníze na tuto zhůvěřilost braly? Výběr daní by nemusel stačit, a neříkejte, že by se tiskly, to bychom za ně toho brzo moc nekoupili. Nebo víte o nalezišti zlata či ropy? Totální závislost občana na státu by vám nevadila? Bože, jakou svobodu to máte na mysli bez svobodného trhu?
Diskuze bez znalostí téma jé jaksi zbytečná, pan observer ani ne měl čas přečíst původní materiál, ale zatahuje ostatní do svých nesmyslu, pro to že ne nabízí žádnou citace, která by potvrdila tato tvrzení.

Egalitární či levicový libertarianismus nemá nic společného s socializmem, komunismem a jiným izmem :)

Ten původní příspěvek na první stránce dává dost odkazu. Raději doporučím přečíst tuto knihu:
Všeobecný základní příjem. Právo na lenost, nebo na přežití?

PS. Kdo o to má zájem, tak přikládám něco z knihy:
zp.odt
(67.23 KiB) Staženo 117 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Klecanda, Ivo.Vlasaty
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

observer píše:Ivo, podívej se na pirátský program, v celé sekci Hospodářství není hotovo ani ň.
to je čistě z důvodu, že nemáme jasno komplexně. Třeba proto, aby mohlo fungovat VZP, je potřeba vymyslet daňový systém a ujasnit si zdravotní a sociální systém, a to celé stojí na finančním systému, který je také potřeba změnit. Proto mi přijde důležité dořešit koncepci finančního systému a funkci peněz (řeší se zde financni-system-f554/finance-t9560.html).

Jinak snad na všechny ty poslední dotazy jsme se tu ve vláknu ptali a odpovídali. Stačí si ho pročíst :D

Rozhodně považuji za dobrý nápad Pavla Moravce vytvořit nějakou QaA (FAQ) stránku, kam se mohou nováčci nasměrovat a ušetřit tím všem spoustu času.
Založil sem pad, tak jestli někdo máte zájem tam napsat odpovědi, připadně je posbírat z diskuze :) http://piratepad.net/suWkudBQEZ

OFFTOPICMám teď ještě jednu myšlenku, kterou musím zapsat, tak kdyžtak pak taky pomůžu, ale důležitější mi přijde dořešit otázku finančního a peněžního systému. Není možné nemít koncepci takhle zásadního bodu. Příliš mnoho z nás nad reálně pravděpodobnou nehezkou budoucností zavírá oči a je nebezpečně optimistická.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Pavel.Moravec, Vaclav.Klecanda

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Já jsem přesvědčen, že se systém ustálí na modelu emitování peněz na základní příjem. Inflaci zbrzdí centrální banky a stát pojede s vyrovnaným rozpočtem. Práce a zisk se vůbec nemusí danit. Stát musí uživit spotřebka (tak jak to měli v USA do roku 1909 v ústavě). Stejně stát vytváří umělou zaměstnanost. Při zavedení základního příjmu není třeba nic předstírat. Riskovat na trhu může kdo chce nadstandart nebo zvýšit svůj majetek. Pro ekonomiku bude stabilizujícím faktorem stabilní rozsah maloobchodního trhu. Tržní sytém je přitom značně liberální. Řídí se pravidli těch, kteří chtějí riskovat. Kdo nechce na trhu riskovat nemusí. Společnost absorbuje efekt prudkého nárůstu produktivity (lokálně i globálně).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Klapka, Ivan Sirko, Ivo.Vlasaty, V__
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

OFFTOPIC[quote="observer"]O základním příjmu je toho napsáno dost, ale nikde nevidno žádná konkretní čísla. Je to utopická ideologie socialistů, která není vyzkoušena v praxi. Prosil bych propagátory tohoto práva na lenost o výpočty. Kde by se peníze na tuto zhůvěřilost braly? Výběr daní by nemusel stačit, a neříkejte, že by se tiskly, to bychom za ně toho brzo moc nekoupili. Nebo víte o nalezišti zlata či ropy? Totální závislost občana na státu by vám nevadila? Bože, jakou svobodu to máte na mysli bez svobodného trhu?[/quote]
A vy už jste někde někdy vyděl svobodný trh?
Já spíš vidím nedostatečné a nefunkční antimonopolní zákony :D
Jak myslíte že budoucí generace budou hodnotit budování reálného kapitalismu?
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
Ivan Sirko
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivan Sirko píše:PS. Kdo o to má zájem, tak přikládám něco z knihy:
zp.odt
Ivane, to se neda cist. Kazdy odstavec ma jinak velke pismo, nektere kusy textu se prekryvaji. Nemas to v PDF? Nejlepe celou knihu, uz neni k dostani ;)
observer píše:Prosil bych propagátory tohoto práva na lenost o výpočty.
To pravo na lenost si s dovolenim upiratim :mrgreen:
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

V PDF mám jen toto:

v angličtině:
AK_VanParijs_2001.pdf
(3.86 MiB) Staženo 103 x

v ukrajinštině:
BGE-Buch_ukr.pdf
(933.15 KiB) Staženo 27 x
v angličtině:
DOCH_070_(PVP).pdf
(104.21 KiB) Staženo 153 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
V__
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

Jo, málem zapomněl na české titulky v PDF k filmu Grundeinkommen
Grundeinkommen.pdf
(460.99 KiB) Staženo 59 x
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 587
Registrován: 17 říj 2012, 15:11
Profese: programator
Bydliště: Tabor
Dal poděkování: 243 poděkování
Dostal poděkování: 788 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vaclav.Klecanda »

Je mi smutno z lidi, jako je Petr Vileta a jeste vic jako je observer. Je to produkt neustale dokola omilane a vyucovane ekonomie, ktera nema zadnou alternativu a ktera hraje do karet takove moci, ze zadna alternativa se jen tezko prosazuje. Tito lide se neustale dokola sami mezi sebou utvrzuji o spravnosti svych myslenek. Nejhorsi je, ze pristup teto klasicke ekonomie zanedbava takove veliciny jako priroda, lidske vztahy apod. v tzv. externality a neustale vse vyjadruje v penezich. Vse je posvedceno vzdelavacim systemem, ktery vyrabi dalsi "ozubena kola" tohoto sebepotvrzujiciho se systemu, cimz snizuje moznosti vzniku jakekoli opozice. Ten problem je nesmirne komplikovany a provazany. Mohu doporucit serii filmu zeitgeist (http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... rJfE135HEY) a nebo zavod ke dnu (http://videafilosofie.webnode.cz/news/r ... d-ke-dnu-/).
Jsem rad, ze i v takovych podminkach se najdou a nachazeji lide, kteri i pres tuto slozitost a provazanost system prokoukli, poznali, co je na nem spatne a snazi se formovat nejakou jeho opozici.
Nadeje, ze vznikne nejaka "lepsi spolecnost" v popsanych podminkach je utopie. Proto IMO menit "spatny system" je realnejsi a pri trose stesti se tento pak sam evoluci promeni. (pokud drive nenastane revoluce = nasilne reseni). VZP je IMO nejjednodussi prvni krok na takovou dalekou a tezkou cestu. BTW. tento me privedl k piratum a povazuji ho za naprosto klicovy pro dalsi smerovani. Budu rad, kdyz se udela dalsi "poulicni diskuse", jaka probehla loni v lete a pozvou se na ni ekonomove jako Ilona Svihlikova, nebo Nada Johanisova nebo lide primo se zabivajici VZP. Tito lide jsou vice fundovani a dokazou zodpovedet otazku ktere tu neustale dokola neverici tomasove kladou (IMO bez znalosti cele veci a bez predchoziho prostudovani/shlednuti materialu z 1. strany tohoto topicu). VZP je uz 153x promyslene, verim, ze i spocitane.
PROSIM, NETOCME SE V BLUDNEM KRUHU.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Klecanda za příspěvky (celkem 5):
Ivan Sirko, Petr.Nemecek, Ivo.Vasicek, volani.webnode.cz, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vaclav Klecanda píše:Je mi smutno z lidi, jako je Petr Vileta a jeste vic jako je observer. Je to produkt neustale dokola omilane a vyucovane ekonomie, ktera nema zadnou alternativu a ktera hraje do karet takove moci, ze zadna alternativa se jen tezko prosazuje. Tito lide se neustale dokola sami mezi sebou utvrzuji o spravnosti svych myslenek. Nejhorsi je, ze pristup teto klasicke ekonomie zanedbava takove veliciny jako priroda, lidske vztahy apod. v tzv. externality a neustale vse vyjadruje v penezich.
Jenže já jsem duší technik, tak všechno poměřuji. Lidskou činnost v podstatě poměřuji v joulech. Na to, abych nechcípnul, musím přijmout denně X joulů energie, + vodu a vzduch, ale ty pro přehlednost zanedbejme. Abych se vůbec mohl najíst, musím samozřejmě nějakou energii i vydat. Minimálně musím vkládat potravu do úst, ale většinou si ji musím i nějak obstarat, tedy obejít kus země a něco si natrhat, posbírat, ulovit, vypěstovat. Ale to je pořád jen případ, že se pouze chci udržet naživu a nic víc. Pokud nebudu chtít spát na holé zemi, postavím si chatrč. Na to musím vydat opět víc energie, nebo se domluvím s někým, kdo to umí lépe a udělá to za mě. Ovšem když on bude stavět mou chatrč, nemůže si obstarávat svoji vlastní potravu. Takže zde je základ trhu. Já obstarám potravu pro oba, on mi postaví chatrč.

Tohle byl velmi primitivní příklad, kde se vystačilo s počítáním v joulech a kdy nikdo nechtěl "zbohatnout". Ovšem svět je mnohem složitější a směna věc - věc, nebo věc - služba, už je v podstatě nemožná a proto vznikly peníze. Je to měřítko hodnoty věci nebo služby. Že se to časem zvrtlo a peníze samy se staly zbožím, to je chyba.

Já se tu snažím vysvětlit, že když se narodím, chci jíst. Nějakou dobu mi to budou zajišťovat dobrovolně mí rodiče, prostě z lásky (nebo mateřského pudu). Ovšem po nějakém čase už to nebudou chtít dělat, ale já pořád chci jíst. Kdo mi tedy tu potravu bude zajišťovat? Naprosto cizí člověk, co umí lovit ryby? Proč by to dělal, když já mu na oplátku nic nenabídnu? Pak přijde nějaký blb a prohlásí, že každý živý člověk má právo na chatrč. Kdo ty chatrče postaví a co z toho bude mít? Někdo to možná bude dělat jen proto, že ho to baví, ovšem většina za to bude něco chtít. Vydá energii (jouly) na stavbu chatrče a potřebuje se najíst (přijmout jouly), ovšem na obstarání vlastní potravy už mu nezbude čas a asi ani energie (jouly). Proto bude za stavbu chatrče chtít zaplatit, ať už to bude čímkoliv.

Představ si ostrov, kde nic poživatelného neroste, ale v moři jsou ryby. Žijí tam Petr, Pavel, Karel a Josef. Petr umí lovit ryby, tak je loví pro všechny. Pavel umí ryby upéct, tak je peče pro všechny. Karel umí rozdělat oheň a obstarat dřevo, tak to dělá pro všechny. Josef neumí nic a nic nedělá, jen si užívá práce těch tří. Asi by moc dlouho nepřežil, co? :mrgreen:
Vaclav Klecanda píše:VZP je uz 153x promyslene, verim, ze i spocitane.
Jenže já tu pořád žádný výpočet nevidím. Když tu někdo napíše, že na sociální dávkách ušetříme A, na platech úředníků B, na důchodech C a bude platit, že VZP < A + B + C, tak jsem pro zavedení VZP.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“