Martin Shanil píše:Alena Wagnerová o VZP
Evropská debata o zavedení základního příjmu se slibně vyvíjí a představuje jeden z klíčových motivů v debatě o tom jak vymanit demokracii z její současné podřízenosti trhu.
---
http://www.denikreferendum.cz/clanek/14 ... ti-cloveka
Demokracie není ani tak podřízená trhu, jako spíše státní manipulaci. Lidé, kteří pobírají jakékoli peníze od statá nikdy nebudou ve velkém hlasovat pro stranu, která by jim je vzala. V současné době se hlasy kupujíc za sociální dávky, úlevy, "bezplatné služby" atd. Problémem demokracie je spíš to, že mnoho lidí jí vlastně ani nechce. Někteří lidé nechtějí nebo ani nejsou schopni plně řešit své záležitosti, proto je pro ně svoboda spíš příteží. Do budoucna (bohužel) bude asi řešením dvou kategorií občanů - jedni budou mít politická práva a svoboudu, ale plně ponesou následky svého jednání, druzí budou mít politická práva i svobodu omezené, ale zase budou zákony velice chráněni. Samozřejmě by byl průšvih, kdyby se společnost vrátila někam do středověku nebo starověku a druhá kategorie občanu by práva neměla žádná a chráněni by také nebyli.
Nikdy nemůže fungovat systém, kdy ochráním lidi před naprosto vším i tím, co si sami způsobí svojí nerozvážností nebo hloupostí, ale zároveň je nijak neomezím.
VZP může být lepší, než složité konstrukce všech možných dávek a slev na dani. Problém je, aby to šlo ufinancovat. Jestli to bude dostávat každý od narození, tak to může způsobit populační explozi v té části populace, která se o sebe není schopná postarat, protože to bude nejsnažší (nebo moná jediný) způsob, jak si "zvýšit" příjem. Pokud to tedy nebude zcela bagatelní částka. Pak by to ovšem celé postrádalo smysl.
Podle mého je vhodnější dobře naformulovat, kdy se stát o člověka dobře postará:
- nemoc, omezená doba po ztrátě zaměstnání, omezená doba po dokončení školy, omezená doba po narození dítěte, omezená doba po úmrtí rodičů/druha
přitom jsou podle mého mnohem lepší dávky ve vyšší výši a po kratší dobu, než třeba současná rodičovská 7.600,- Kč na 3 roky (zde má podpora směřovat do školek atd.) Stejně tak i podpora v nezaměstnosti nemůže být dlouhá, protože lidé pak nechtějí v první fázi brát hůře placené práce a pak již ztratí pracovní náviky a stanou se reálně nezaměstnatelnými (nejsou ochotni skutečně pracovat a mít odpovědnost).